Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#871 Post autor: duplo » poniedziałek, 26 stycznia 2015, 20:31

Cotta pisze:Serio znasz kogokolwiek, kto ma taki sam stosunek do bliskich, jak do osób, które słabiej zna?
Nie wiem, jak to zrozumiałaś, ale mi chodziło o to, że inaczej traktuję bliskich a inaczej osoby dalsze, ale nic ponad to - nie idzie to w parze ze stawianiem siebie w roli sędziego by dzielić ludzi na ''lepszych i gorszych'' i odgórnie odrzucać kogoś z grupy.
Cotta pisze:To nie bzdury, to odbiór takich rzeczy z punktu widzenia osoby nieceniącej Fi. Jasne, że jako Fi ceniąca odbierasz to inaczej.
Wybacz, ale lepiej znam swoje intencje, więc w tym momencie mogę siebie postawić w roli sędziego i ocenić czy to bzdura czy też nie. Owszem, jako Fi-nieceniąca możesz odczuwać jakiś dyskomfort w towarzystwie gammy oraz nie do końca rozumieć jej ''stylu" (to samo naturalnie mam z alfą), ale nie musi równać się to z przypisywanymi przez Ciebie intencjami.
Enturie pisze:Hmm, w alfie to chyba po prostu jest tak, że nie odrzucimy kogoś z grupy
No i temu się sprzeciwiam - kolejny raz postawiona teza "my jesteśmy otwarci i tolerancyjni, wy zamknięci i selektywni". Po prostu moje doświadczenie życiowe mówi co innego. Np. z SEE zaobserwowałam, że nie odrzucają kogoś z grupy, są neutralnie otwarte ewentualnie tak zaabsorbowane sobą, że realizują swoje ''cele towarzyskie" z osobami, które na ten celownik trafiają - ale nie ma to związku z odrzuceniem kogoś z grupy czy uważaniem za kogoś gorszego. Zaś ja jako ESI, będąc w ''swojej grupie'' sama lubię brać odpowiedzialność za otoczenie ''obcych'' Si-owo Fe-ową opieką i wprowadzeniem do towarzystwa (teoria mówi, że są to moje silne nieświadome funkcje). Może jako Fi-ceniąca nie zdaję sobie sprawy z tego że mogę wtedy wyglądać, jakbym chciała komuś powiedzieć "jesteś nikim, wypie*dalaj stąd" zamiast "zapraszamy do naszego ciepełka", ale na pewno nie mam takiej intencji, wręcz przeciwnie. O ILI i LIE się nie wypowiem, bo mało mam z nimi doświadczeń w życiu realnym (moje towarzystwo składa się głównie z alfo-bety).


We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#872 Post autor: Enturie » poniedziałek, 26 stycznia 2015, 20:50

Agon pisze:Z tego co piszecie enneagramowe 6 (lojalista) są Fi ceniący, bo mają tendencję do dzielenia ludzi na "swoich" i "obcych".
Nie cenię Fi i jestem 6. To nie są takie hmm.. Pewne zależności.

Wybacz, ale lepiej znam swoje intencje, więc w tym momencie mogę siebie postawić w roli sędziego i ocenić czy to bzdura czy też nie. Owszem, jako Fi-nieceniąca możesz odczuwać jakiś dyskomfort w towarzystwie gammy oraz nie do końca rozumieć jej ''stylu" (to samo naturalnie mam z alfą), ale nie musi równać się to z przypisywanymi przez Ciebie intencjami.
Duplo, nie krzycz na Cotte. :P

A tak ogólnie to hm... Sposób w jaki gamma siebie wyraża może właśnie prowadzić do tego, że czujesz się gorszy, że gammiak jest ponad to i w sumie to ma wyjebane, więc zejdź mu z oczu. Są ludzie z gammy, którzy potrafią być czuli,mili i otwarci, ale generalnie to w moim odczuciu gamma nie jest taka milusia. Mnie większość ludzi z gammy traktuje z góry, a obracam się w takim towarzystwie każdego dnia, bo elitarna szkoła jest zapełniona gammą, dla której prestiż jest ważny. Najlepszy kontakt jest z ESI, bo zdają się patrzeć bardziej po ludzku, ale rozmowy odbywają się na bardzo powierzchownym poziomie.
Podsumowując, to chyba kwestia perspektywy. Dla alfy gamma będzie wyglądać - jako chłodna i zamknięta, bo skupiamy się na innych aspektach.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#873 Post autor: duplo » poniedziałek, 26 stycznia 2015, 22:27

Enturie pisze:Duplo, nie krzycz na Cotte. :P
Ojoj, jeżeli zabrzmiało jak krzyk, to nie chciałam :( To był chwilowy bulwers.

Być może bulwers wynika z tego, że sama świadomie wyznaję inny system wartości, niż ten przypisywany gammie, i gdzieś tam w środku sama stronię od towarzystwa takich osób uważając pewne zachowania i styl bycia za toksyczny. Może próbując przekornie łamać pewne bariery międzykwadrowe doprowadzam do konfliktów wewnętrznych, bo w ten sposób żyję wbrew swojej naturze? Może to prowadzi do hipokryzji, bo tak naprawdę z natury czuję się ponad innymi i zamiast z tym walczyć, powinnam się z tym pogodzić i obrać inny styl życia? Kto to wie.

@ Enturie, Twoja szkoła jest niczym karykatura american dream style.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#874 Post autor: Eol » poniedziałek, 26 stycznia 2015, 22:45

Duplo, może ty jesteś z alfy, tylko nie chcesz tego do wiadomości przyjąć :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#875 Post autor: Cotta » poniedziałek, 26 stycznia 2015, 23:52

@Duplo:
Intencje... Łatwo o złą ich interpretację przy opozycyjnych kwadrach. Właściwie to wiem, że najczęściej nie stoją za tym złe intencje, ale dalej nie potrafię czuć się komfortowo z zachowaniami SFgammy. :what: I zdaję sobie sprawę, że alfa dla gammy jest równie trudna.
Enturie pisze: Duplo, nie krzycz na Cotte. :P
I jak tu nie kochać SEIów. :mrgreen: :wink:
Agon pisze:Z tego co piszecie enneagramowe 6 (lojalista) są Fi ceniący, bo mają tendencję do dzielenia ludzi na "swoich" i "obcych".
Znam kilka osób z alfy, które są Szóstkami, więc nie, nie wszystkie 6 to Fi-ceniący.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#876 Post autor: duplo » wtorek, 27 stycznia 2015, 00:11

Cotta pisze: I zdaję sobie sprawę, że alfa dla gammy jest równie trudna.
Właśnie nieprawda, przynajmniej dla mnie. Jedyną trudność, z jaką miałam do czynienia, to nie zawsze rozumiem/czuję alfowe poczucie humoru, tudzież czasem trzeba mi więcej razy tłumaczyć jakieś zagadnienie wykładane w Ne-owy sposób. No i czasem czuję się zbyt ''chłodna'' emocjonalnie, gdy ktoś zaczyna Fe-ować co nie znaczy, że nie sprawia mi radości, gdy ktoś Fe-uje, po prostu nie potrafię się ''odwdzięczyć" tym samym, a przynajmniej nie na tych samych wibracjach. Ale to są małe rzeczy, które w ogóle nie wpływają u mnie na odbiór człowieka. Jak Paweu wspomniał w pokrewnym wątku - z ludźmi albo się dogadasz, albo są wystrzeleni w kosmos, bez względu na kwadrę :P
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#877 Post autor: Agon » wtorek, 27 stycznia 2015, 01:51

Chyba nie ma sensu się kłócić o socjonikę - to tylko teoria niepodparta dowodami. Zresztą z tego co czytałem to podział na "my i oni" stosują elitaryści (ST i NF) w przeciwieństwie do egalitarystów (SF i NT), więc niekoniecznie chodzi o cenienie Fi.

Awatar użytkownika
Sorrow
Posty: 127
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 17:30
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#878 Post autor: Sorrow » wtorek, 27 stycznia 2015, 03:49

Agon pisze:Chyba nie ma sensu się kłócić o socjonikę - to tylko teoria niepodparta dowodami. Zresztą z tego co czytałem to podział na "my i oni" stosują elitaryści (ST i NF) w przeciwieństwie do egalitarystów (SF i NT), więc niekoniecznie chodzi o cenienie Fi.
Ludzie mogą być elitarni i egalitarni w rożnych dziedzinach życia.
ENFP, 1w9

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#879 Post autor: Snufkin » wtorek, 27 stycznia 2015, 06:56

Ta rzekoma elitarność gammy, która niby odstrasza innych dotyczy głównie enneagramowych 3 (SEE, LIE).
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#880 Post autor: TowarzyszFrytas » czwartek, 29 stycznia 2015, 00:55

No i mnie wstępnie na socjo wytypowali na SLI, chociaż się upierają, że z ryja ILE.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#881 Post autor: Kapar » czwartek, 29 stycznia 2015, 05:41

Na socjonice domyślam się, że przebywa tylko pewna grupa typów, jak na naszym forum dominują liczebnością pewne typy, stąd ich wszelkie oceny itp są w pewien sposób skrzywione i ukierunkowane.
Nie wiem na ile socjonika odnosi się do sposobów pisania i stylu ale to mogłoby także tłumaczyć, dlaczego mało kto jest w stanie coś tam wyjaśnić z sensem - możliwe, że brakuje (brakowało: Wawelski, Emjotka, Szura) tam kogoś z dobrym oczytaniem i zrozumiałym językiem.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#882 Post autor: Agon » czwartek, 29 stycznia 2015, 14:37

Snufkin pisze:Ta rzekoma elitarność gammy, która niby odstrasza innych dotyczy głównie enneagramowych 3 (SEE, LIE).
To się gryzie z teorią socjoniczną według której SEE (SF) i LIE (NT) to egalitaryści, a nie elitaryści.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#883 Post autor: Eol » piątek, 30 stycznia 2015, 18:12

Nie wiem gdzie zapytać, więc zapytam tu :wink:
Pytanie mam o blok super-id w modelu A.
Na przykładzie LII, działanie na piąty klocek, czyli w tym wypadku Fe, będące najbardziej cenioną cechą u drugiej osoby (umiejętność dania poczucia bliskości, trwałości, stabilności relacji) uaktywnia klocek 6, czyli w tym wypadku Si (zadbanie o jego komfort psychiczny oraz fizyczny) :?: Tak to wygląda? Klocek 6 uaktywnia się dopiero po działaniu na klocek 5, czy też działanie z klocka 6 jest jakby nadzieją na otrzymanie tego, co się ceni i potrzebuje najbardziej, mieszczącą się pod klockiem 5?
Gdyby dać za przykład np ILE, to po zadbaniu o jego/jej komfort psychiczny oraz fizyczny dostanie się w zamian poczucie bliskości, trwałości, stabilności relacji?
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#884 Post autor: Eol » poniedziałek, 16 lutego 2015, 16:09

Tak sobie pomyślałem, czy rozkład "pozytywistów" i "negatywistów" rozkłada się równo w typach socjonicznych, czy jest raczej przypadkowy? Np cała kwadra alfy, to chyba "pozytywiści". ESE i SEI to raczej wulkany pozytywnej energii. LII może nie wyglądają na "pozytywistów" ale tej pozytywnej energii strasznie potrzebują i wśród osób o negatywnym usposobieniu raczej na dłuższą metę czuć dobrze się nie będą. A jak jest z innymi typami? Wie ktoś może?
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

aleksandra0619
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 6 stycznia 2014, 22:25
Lokalizacja: Zabrze

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#885 Post autor: aleksandra0619 » poniedziałek, 16 lutego 2015, 16:21

Nie. Bycie pozytywistą wcale nie oznacza, że ta osoba będzie "tryskać pozytywną energią" :P
A rozkład wygląda tak:
pozytywiści: ILE, ESE, IEI, LSI, LIE, SEE, SLI, EII
negatywiści: LII, SEI, EIE, SLE, ILI, ESI, LSE, IEE
Czyli że jest po równo.

ODPOWIEDZ