Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1306 Post autor: sjofh_ystad » wtorek, 21 czerwca 2016, 18:51

Shavira pisze:
sof pisze:zastanawiam się, gdzie zauważyłaś Se cenienie u niego
Nie mogę powiedzieć, że zauważyłam cenienie Se, bo w oczy rzuciły mi się głównie przesłanki o niecenionym Si (a jedno rozumie się przez drugie). Chociaż jak rozmawialiśmy jakiś czas temu to rozważał u siebie m.in. SLE, czyli Se1, więc to jednak może mieć jakiś sens, żeby to Se cenił. Ale nie wiem, Osteo to akurat zagadka dla mnie (jak pewnie i dla wszystkich), więc nie zamierzam się upierać przy tym LIE (na które, swoją drogą, też się typował). Czy ILE, nie wiem, ale w LSE szczerze wątpię, chociaż tutaj opieram się głównie na relacjach zarówno ze mną (teoretyczna aktywacja, której cóż, imho to tam nie ma) jak i z Feminazi (SLI), gdzie oboje ostatnio zgodnie stwierdzili, że pomiędzy nimi raczej nie ma niczego korzystnego.
Zauważyłem, że się nie odniosłem do twojego posta. Co przemawia przeciwko cenionemu Si u Osteo?



Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1307 Post autor: Sayna » wtorek, 21 czerwca 2016, 20:47

chokureika pisze:@Sayana

Nie odpowiedziałaś jednak skąd u ciebie takie, a nie inne typowanie. Mam wrażenie, że próbujesz wytypować się na IEI, nie po swoich funkcjach, a po relacjach z innymi. Po tym jak odbierasz innych i jakie wydają się być dla ciebie przyjazne/nieprzyjazne elementy u innych. Tak się przecież nie da.

Btw. Do Ti Irki, odniosłaś się bardzo szybko, po krótkiej wymianie postów. Nie zmęczyło cię po dłuższym czasie, a błyskawicznie. Więc jak to w końcu jest?
Ti u Irki mnie nie zmęczyło, tylko podałam przykład że po dłuższym czasie mnie męczy. Męczy mnie skupienie na logice i zwracanie mi na nią uwagi na każdym kroku. To bardziej dotyczy Te niż Ti.

Typuję się po relacjach i tym co cenię, a czego nie u innych ludzi, bo w ten sposób najlepiej skorzystam z socjoniki. Gdy myślę o dualu to przed oczyma staje mi SLE. Ma te cechy które cenię, a które są u mnie słabe. Jestem introwertyczką, radzę sobie z intuicją i etyką, a z sensoryką i logiką już mniej. Męczą mnie osoby skoncentrowane na logice i rozprawiające o efektownym wykonywaniu zadań. Wolę takie które działają instynktownie zamiast o tym mówić i doceniają moje intuicyjne podejście do życia.

Moje typowanie na EII to był błąd spowodowany kierowaniem się moim typem w mbti. Tam jestem INFP, a to teoretycznie odpowiada EII. Teraz wiem by tych systemów nie łączyć. I brałam się za 9 z czym poszło w parze myślenie że pragnę życia poukładanego i racjonalnego jak bywa często u delty.

Awatar użytkownika
Ace
Posty: 214
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2015, 17:28
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1308 Post autor: Ace » wtorek, 21 czerwca 2016, 23:36

Typujesz się po relacjach, ale bardzo ograniczone to typowanie skoro myślisz jedynie o SLE, nie patrząc nawet na ani jedna inna relacje. Ile znasz SLE? Jaka pewnosc, że SLE które znasz to SLE? Czy moze to tylko imaginowanie na podstawie opisu w stylu "ale by mnie ten SLE wygrzmocil" (bardzo subtelne nawiązanie do postawy erotycznej)
7w6 EIE sx/so

"Piszmy na murach, stropach i rurach
Znakami, których nie da się zmyć
Napisy własne, prywatne hasła
Każdy jest inny - dajcie nam być!"


"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1309 Post autor: Shavira » wtorek, 21 czerwca 2016, 23:50

sof pisze: Co przemawia przeciwko cenionemu Si u Osteo?
Nie chcę już roztrząsać socjotypu Osteo, jak Ci bardzo zależy na odpowiedzi to mogę Ci wysłać PM-kę.
Sayna pisze: Gdy myślę o dualu to przed oczyma staje mi SLE.

To do niczego nie prowadzi, mnie też się kiedyś wydawało, że stereotypowy, męski, samczy SLE byłby dla mnie idealnym partnerem, a mamy relację Super-Ego.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1310 Post autor: sjofh_ystad » środa, 22 czerwca 2016, 00:13

Shavira pisze:
Sayna pisze: Gdy myślę o dualu to przed oczyma staje mi SLE.

(...)mnie też się kiedyś wydawało, że stereotypowy, męski, samczy SLE byłby dla mnie idealnym partnerem(...)
Mam dziwne przeczucie, że to częste zjawisko xD
Shavira pisze:
sof pisze: Co przemawia przeciwko cenionemu Si u Osteo?
Nie chcę już roztrząsać socjotypu Osteo, jak Ci bardzo zależy na odpowiedzi to mogę Ci wysłać PM-kę.
Poproszę, jestem ciekaw. Zapewniam dyskrecję jakby co :)

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1311 Post autor: Shavira » środa, 22 czerwca 2016, 02:50

Rozmowa ([ocenzurowana], dla lepszego odbioru) z IEI-em, na temat postrzegania przez niego Ne i Ni. Na moje brzmi całkiem sensownie, jak się do tego odnosicie?
Ja: *wstęp o tym, że postrzegam Ni jako drążące i zapętlające się w swoich rozkminach, a Ne jako skaczące od całości do całości*
IEI: Mnie często [denerwuje] moje drążenie. Co prawda, czasem to lubię, bo rozkminiam sobie jakieś fajne pierdoły na milion sposobów, zapętlam się w tym aż do czegoś nie dojdę albo się tym nie znudzę i nie [porzucę] tego, ale [głupio] jest, gdy jest to coś ważnego, a ja się w tym doszukuję w pewnym momencie już sam nie wiem, czego i się tylko [irytuję].
Ja: A jak byś opisał Ne, na przykładzie tego jak ja rozkminiam?
IEI: Jako bardzo logiczne, proste, przejrzyste i na pewno bardziej efektywne.
Ja: Czyli mógłbyś to określić jako "trafianie w sedno", ale bez głębszego drążenia, a przez to (czym Neoza jednak ustępuje Niozie), przedstawiające płytszy osąd?
IEI: Na pewno nie przedstawia płytszego osądu. Po prostu "trafia w sedno" bez "plątania się pod nogami" i "wywracania jakby [za dużo wypiło]" - dochodzi do takich samych wniosków, co Nioza, ale bez zbędnego doszukiwania się innych opcji, które Nioza pewnie (sugerując, że w końcu wyplątałaby się ze swoich rozkmin) w końcu wyeliminowałaby. Ni musiałaby najpierw "przedrążyć" każdą opcję, żeby dojść do wniosku, że któraś jest zbędna, co zajęłoby jej więcej czasu, a Neoza już dawno skrystalizowałaby swoje myśli.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1312 Post autor: Sayna » środa, 22 czerwca 2016, 09:15

Ace pisze:Typujesz się po relacjach, ale bardzo ograniczone to typowanie skoro myślisz jedynie o SLE, nie patrząc nawet na ani jedna inna relacje. Ile znasz SLE? Jaka pewnosc, że SLE które znasz to SLE? Czy moze to tylko imaginowanie na podstawie opisu w stylu "ale by mnie ten SLE wygrzmocil" (bardzo subtelne nawiązanie do postawy erotycznej)
Znam trzech i u wszystkich pasuje temperament EP, klub ST, kwadra beta. Wszyscy są też 8. Łatwiej mi ocenić innych niż siebie, bo u niektórych pewne rzeczy się rzucają w oczy. U siebie to też miałam jedynie wahania IEI czy EII. Postawa infantylna do mnie też nie pasuje. Mam cenione Se co prawdopodobnie zauważono, bo typowano mnie tu na ESI, pisano że naciskam na kogoś. ESI jestem pewna, że nie jestem bo to sensoryk i racjonał ceniący Te, a mnie zwykle odrzucają mowy LIE tak jak mowy LSE.

U irracjonałów bardzo łatwo zauważam postawę erotyczną, która przejawia się nie zawsze w sytuacjach typowo erotycznych. Nazwy postaw dobrze oddają ich sens u typów irracjonalnych Ni1 zachowują się zwykle ulegle, Se1 agresywnie (co nie oznacza przemocy), Ne1 infantylnie, a Si1 opiekuńczo. U racjonałów gdzie postawa erotyczna jest w funkcji kreatywnej częściej można się pomylić typując na tej podstawie.
Shavira pisze:
Sayna pisze: Gdy myślę o dualu to przed oczyma staje mi SLE.

To do niczego nie prowadzi, mnie też się kiedyś wydawało, że stereotypowy, męski, samczy SLE byłby dla mnie idealnym partnerem, a mamy relację Super-Ego.
Nie typuję się na podstawie takich upodobań. LSE też potrafią być męskie i samcze, często bywają 8. Znam co najmniej jednego takiego.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1313 Post autor: Agon » środa, 22 czerwca 2016, 14:59

R25 pisze:
Agon pisze:Chyba łatwiej podchodzić do świata stereotypowo niż przez jakieś skomplikowane systemy, które i tak w dużej mierze bazują na stereotypach np. 5 oraz LII to stereotyp kujona, 8 i SLE to stereotyp bad boya itp.
Stereotyp kujona to 1, ew. 3, a 5 niesłusznie do tego wora się wrzuca:
- 1 i 3 kuje by mieć oceny i nie robi nic poza nauką, by osiągnąć te cele
- 5 czyta i czyta i nie ma życia społecznego, bo jest głodny wiedzy i ma gdzieś ocenianie szkolne
Wniosek - każdy kto czyta jest kujonem

Błąd polega na tym, że kuje ten, kto się uczy/kuje na pamięć, by podnieść swoje oceny, nie ten komu wiedza wpada niejako z marszu. Idąc dalej, kujon to nie 1-2 osoby w klasie, które mają najwyższe oceny, lecz jakieś 70-80%, które kuje i męczy się by zdać i mieć z głowy (niezależnie czy uczy się dobrze czy nie). Kujonami nie są osoby, które mają naturalną ciekawość tematu i "chłoną" temat za tematem, oraz klasowe obiboki, którzy tam są, bo mają nakaz państwowy :D
Stereotyp kujona to ktoś kto dużo czyta. Wiem, że chodzi o coś innego lecz stereotypu nie zmienisz. I to najczęściej 3 z zazdrości gdy np. rywalizuje z 5 nazywa ten typ kujonem. Bierze taką 5 za inną 3 (bo jak to można się uczyć tylko temu że się to lubi, na pewno chce błyszczeć - tak może 3 myśleć o 5) i nazywa kujonem, by wyśmiać.

Mi się kucie też kojarzy z 3 i 1 by wykuć i wyrecytować z pamięci bo tak trzeba (u Jedynki) lub bo wtedy dostanę wysoką notę i zagnę innych (u Trójki), ale najczęściej to określenie odnosi się do 5.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1314 Post autor: Sayna » środa, 22 czerwca 2016, 16:28

Shavira pisze:Rozmowa ([ocenzurowana], dla lepszego odbioru) z IEI-em, na temat postrzegania przez niego Ne i Ni. Na moje brzmi całkiem sensownie, jak się do tego odnosicie?
Ja: *wstęp o tym, że postrzegam Ni jako drążące i zapętlające się w swoich rozkminach, a Ne jako skaczące od całości do całości*
IEI: Mnie często [denerwuje] moje drążenie. Co prawda, czasem to lubię, bo rozkminiam sobie jakieś fajne pierdoły na milion sposobów, zapętlam się w tym aż do czegoś nie dojdę albo się tym nie znudzę i nie [porzucę] tego, ale [głupio] jest, gdy jest to coś ważnego, a ja się w tym doszukuję w pewnym momencie już sam nie wiem, czego i się tylko [irytuję].
Ja: A jak byś opisał Ne, na przykładzie tego jak ja rozkminiam?
IEI: Jako bardzo logiczne, proste, przejrzyste i na pewno bardziej efektywne.
Ja: Czyli mógłbyś to określić jako "trafianie w sedno", ale bez głębszego drążenia, a przez to (czym Neoza jednak ustępuje Niozie), przedstawiające płytszy osąd?
IEI: Na pewno nie przedstawia płytszego osądu. Po prostu "trafia w sedno" bez "plątania się pod nogami" i "wywracania jakby [za dużo wypiło]" - dochodzi do takich samych wniosków, co Nioza, ale bez zbędnego doszukiwania się innych opcji, które Nioza pewnie (sugerując, że w końcu wyplątałaby się ze swoich rozkmin) w końcu wyeliminowałaby. Ni musiałaby najpierw "przedrążyć" każdą opcję, żeby dojść do wniosku, że któraś jest zbędna, co zajęłoby jej więcej czasu, a Neoza już dawno skrystalizowałaby swoje myśli.
Ne takie wspaniałe, a Ni to całe zło istnienia. Skąd wiesz że jest IEI? Nie wygląda na to by ceniła Ni, może mieć problem z korzystaniem z tego np. funkcja roli u SEI.

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1315 Post autor: Shavira » środa, 22 czerwca 2016, 17:44

Sayna pisze:Ne takie wspaniałe, a Ni to całe zło istnienia. Skąd wiesz że jest IEI? Nie wygląda na to by ceniła Ni, może mieć problem z korzystaniem z tego np. funkcja roli u SEI.

Cenił. To facet. Ogólnie fakt, Ne może być tu trochę przeidealizowane względem Ni, aczkolwiek ja osobiście uważam (tak jak napisałam), że Neoza spłyca to, co Nioza pogłębia. Chciałam ewentualne sprostowanie postrzegania (bo może po prostu postrzeganie jest złe? sama mam problem z Ne/Ni do tej pory, dużo osób ma problem z tymi elementami), odniesienia się do tego konstruktywnie (w końcu gdzieś tu wcześniej padło "masz wątpliwości, pytaj", to pytam).
A co do prawidłowego wytypowania, on siedzi trochę w socjonice i na pewno jest z bety (widać cenienie Se+Fe, przy słabym pierwszym i mocnym drugim), więc jeśli nie IEI, to EIE, aczkolwiek on się za IEI-a uważa.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1316 Post autor: Cotta » środa, 22 czerwca 2016, 17:46

Jakie "bez zbędnego doszukiwania się innych opcji"?! :shock: Przecież to kwintesencja Ne-ozy, żeby patrzeć z różnych punktów widzenia. :surprised:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1317 Post autor: Shavira » środa, 22 czerwca 2016, 17:58

Ja to doszukiwanie zrozumiałam bardziej jako "analizowanie", sugerując się tym, co jest napisane w dalszej części. W sensie, tak jakby Ne i Ni widziało te same opcje, ale Ne odrzuca część na starcie, a Ni zastanawia się nad każdą.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1318 Post autor: Sayna » środa, 22 czerwca 2016, 18:28

Shavira pisze:Ja to doszukiwanie zrozumiałam bardziej jako "analizowanie", sugerując się tym, co jest napisane w dalszej części. W sensie, tak jakby Ne i Ni widziało te same opcje, ale Ne odrzuca część na starcie, a Ni zastanawia się nad każdą.
Analizowanie pasuje mi raczej do Ti niż Ni, a najbardziej do Ti programowego z kreatywnym Ne jak u LII

Ni to bardziej synteza niż analiza. Czasem widzę jakieś zdarzenie i łączę je z innym intuicyjnie, dostrzegam działanie karmy w różnych wydarzeniach. Osoby z Ti ego lubią niszczyć takie wyobrażenia mówiąc, że to nie musi mieć związku, że to przypadek i jedno logicznie nie musi wynikać z drugiego. Albo że nadinterpretuję zjawiska.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1319 Post autor: Eol » środa, 22 czerwca 2016, 20:47

Sayna i Shavira - wiecie że intuicja i logika w socjonice to nie to samo co w ogólnym tego słowa znaczeniu? Wszystkie praktycznie socjoniczne nazwy znaczą coś innego niż potocznie.
Ostatnio zmieniony środa, 22 czerwca 2016, 20:58 przez Eol, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Ace
Posty: 214
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2015, 17:28
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1320 Post autor: Ace » środa, 22 czerwca 2016, 20:58

Skoro już wszyscy są, tak rodzinnie, proponuje gammie przygarnąć zbłąkane owieczki (wbrew pozorom nie chodzi o Offchiego) i wziąć pod skrzydła Agona i Sayne jako ESI. To może nie być najłatwiejsze zadanie, ale jestem pewny, że dacie sobie radę. Powodzenia!
7w6 EIE sx/so

"Piszmy na murach, stropach i rurach
Znakami, których nie da się zmyć
Napisy własne, prywatne hasła
Każdy jest inny - dajcie nam być!"


"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

ODPOWIEDZ