Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#91 Post autor: kama.zielona » sobota, 5 czerwca 2010, 02:39

Ktoś mógłby mi wytłumaczyć po krótce działanie Ni w praktyce? (Błaaaaagam bez bełkotu socjonicznego!) Ja wiem, że ja powinnam iść na inne forum, ale ja się ich boję i nie rozumieją znaczenia wyrażenia "w praktyce" (chyba).


Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#92 Post autor: SuperDurson » sobota, 5 czerwca 2010, 10:24

Rozciąga myśli w czasie. "Skleja" często slajdy tworząc film pomiędzy nimi.
Wybiera konkretny strzępek, nitkę (czaso-element -> proces) z pomponu ne-owych możliwości.
Zawsze rozważana jest jedna możliwość, a jeśli jest ich jednak więcej to są wybierane po kolei, nigdy naraz.

Współpracuje z Se, a więc wizja (strzępek) ma ekspansywny charakter.
Ni jest wizją zmian.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#93 Post autor: Absynt » sobota, 5 czerwca 2010, 13:01

Albo przeczuciem, odczuciem, bo wizja (wydarzenia) to już Ne.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#94 Post autor: yusti » sobota, 5 czerwca 2010, 13:13

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:05 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#95 Post autor: SuperDurson » sobota, 5 czerwca 2010, 13:14

Wcale że nie bo Ni to kostka masła.

kama.zielona pisze:wytłumaczyć po krótce działanie Ni w praktyce?
Działanie to czynność. Nie "czym jest" tylko "co robi"..

Wybiera, łączy, układa w czasie.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#96 Post autor: yusti » sobota, 5 czerwca 2010, 13:24

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:05 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#97 Post autor: NoMatter » sobota, 5 czerwca 2010, 13:29

kama.zielona pisze:Ktoś mógłby mi wytłumaczyć po krótce działanie Ni w praktyce? (Błaaaaagam bez bełkotu socjonicznego!) Ja wiem, że ja powinnam iść na inne forum, ale ja się ich boję i nie rozumieją znaczenia wyrażenia "w praktyce" (chyba).
A) Ni nie działa. Ni to element (fragment) informacji dostarczanych nam przez świat.


B) Funkcje nie oddziałują wprost na świat. Do ich zadań należy tylko jakiegoś rodzaju strukturyzacja myśli.


Dygresja - co to jest bełkot socjoniczny? Dookreśl czego nie chcesz.


C) Można opisać dokładniej jakie informacje będą odbierane przez funkcję psychiczną działającą na Ni i jaką strukturyzację myśli będzie ciągnęła za sobą preferencja przetwarzania takiego elementu.

Tego chcesz?

http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=21&t=980 - prosty artykuł.
http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=16&t=843 - to ujęcie średnio mi się podoba, autor patrzy na wszystko przez swój pryzmat (nie mam zastrzeżeń do elementów statycznych, czyli Se Ne Ti i Fi, dynamiczne mu nie wyszły.)

Czy chcesz może informacji jakie -możliwe- tendencje w zachowaniu będzie niosła za sobą preferencja przetwarzania danego elementu?

http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=16&t=1385 - to jest zbiór całkiem ciekawych danych.
http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=16&t=93 - takie sobie, ale z braku laku.. :roll:

Poza tym pozostaje przeglądnięcie opisów poszczególnych socjotypów ze wskazaniem na ten element - większość z opisów jest podzielona na opisy przetwarzania poszczególnych elementów, więc jedyne co Ci pozostaje to poszukać. (pare opisów na zachętę: http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=5&t=1025 http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=5&t=322 http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=5&t=318#p8939)
Polecam czytanie przede wszystkim tych socjotypów które mają Ni w funkcji podstawowej lub kreatywnej (czyli IEI ILI LIE EIE), w reszcie opisów może być więcej przekłamań.

Poza tym uważam, że najlepiej byłoby wyjść i tak z poziomu teoretycznego. Trochę więcej grzebaniny i rosołu z płata czołowego, ale jakość i wartość pozyskanych danych nieporównywalnie większa niż informacji wyżej, a i satysfakcja po dojściu do celu na wyższym poziomie.

Absynt pisze:bo wizja (wydarzenia) to już Ne.
Bzdura.


EDIT: To, co napisał SD jest całkiem wporząsiu.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#98 Post autor: Absynt » sobota, 5 czerwca 2010, 14:30

NoMatter pisze:
Absynt pisze:bo wizja (wydarzenia) to już Ne.
Bzdura.
Dokonałem dość łopatologicznego rozróżnienia intuicji na relacje i obiekty.
Ne Całkowita Subiektywna Percepcja
Źródło: Podświadomość
Funkcja odpowiedzialna za: odbieranie spostrzeżeń z podświadomości.
Co robi: kieruje ogólny zarys rzeczywistości do pamięci i podświadomości, wydobywając podobieństwa, różnice etc.
Gdyby przestała funkcjonować: nie mógłbyś robić tego, czego już raz nie zrobiłeś, pogrążyłaby cię jedna zmiana.
Praktyczny rezultat: Świadomość możliwości.
Natomiast Ni to są tylko powiązania, treść, potencjał to Ne. Oba te elementy są sprzężone i wiem aż za dobrze jak one działają :P.
Ni Całkowite Subiektywne Zrozumienie
Źródło: Wyobraźnia
Funkcja odpowiedzialna za: monitorowanie wyobrażeń, wspomnień i snów.
Co robi: skupia się na minionych wydarzeniach i przyszłych wynikach, rozważa różne wewnętrzne modele rzeczywistości.
Gdyby przestała funkcjonować: możesz utracić pamięć, oraz własne pojmowanie rzeczywistości i istnienia.
Praktyczny rezultat: Świadomość duszy.
Podkreśliłem Ci nawet to, co ma pośredni, Neowy związek z Ni.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#99 Post autor: NoMatter » sobota, 5 czerwca 2010, 14:47

I Ni i Ne to elementy irracjonalne - to te fragmenty informacji które są samymi odczuciami, oba to te fragmenty informacji które da się wyabstrahować z konkretnych danych.
Do tego poziomu są one nierozróżnialne.
Różni je sposób wiązania informacji ze sobą - Ni jest dynamiczne, każda odebrana informacja będzie dla dynamika nową jakością, dynamik łączy podobne jakości ze sobą tworząc informacje-wyrażenia, słowa-klucze przywołujące masę percepcyjnych skojarzeń.
Ne jest statyczne, nowa percepcja będzie możliwą aktualizacją pojęcia o danym przedmiocie. Zauważona różnica pojęcia od percepcji będzie zapisana jako kolejna klasa w którą można daną percepcję wpisać.

U statyków rzeczy są opisane wyrażeniami, u dynamików wyrażenia są budowane na odbiorach rzeczy.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#100 Post autor: NoMatter » sobota, 5 czerwca 2010, 15:38

Żeby to co napisałem wyżej lepiej zobrazować:
http://img94.imageshack.us/img94/8404/ababa.jpg
Po lewej dynamik, po prawej statyk.
Co z kolei prowadzi to takiego rodzaju strukturyzacji "map myśli":
http://img441.imageshack.us/img441/2117/mapamyli.jpg

Głupie ograniczenie obrazków do 800 pikseli szerokości -.-

EDIT:
Chodzi o to że Ni nie jest spoiwem pomiędzy Ne-obiektami, coś takiego w ogóle nie ma miejsca, to jest zupełnie inne spojrzenie na informacje. Tak inne, że jako dynamik w zasadzie nigdy nie spojrzysz świadomie na świat jak statyk i vice versa.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#101 Post autor: yusti » sobota, 5 czerwca 2010, 16:08

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:05 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#102 Post autor: kama.zielona » sobota, 5 czerwca 2010, 18:46

No ja też nic z tego nie rozumiem. Ludzie, mnie naprawdę nie obchodzi czy Ni jest elementem i nie działa wprost na świat, jestem socjonicznym laikiem i proszę was tu o wytłumaczenie co dla takiej osoby, która ma silne Ni jest ważne, jak ona odbiera świat i na co zwraca uwagę. Chodzi mi na przykład o to: ktoś ma Se więc dla niego ważne jest działanie i cel, ktoś ma Si to zwraca uwagę na potrzeby i tak dalej. No chyba, że jesteście tak zsocjonizowani, żeby nie zrozumieć mojego pytania.
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#103 Post autor: NoMatter » sobota, 5 czerwca 2010, 19:20

Chodzi mi na przykład o to: ktoś ma Se więc dla niego ważne jest działanie i cel, ktoś ma Si to zwraca uwagę na potrzeby i tak dalej.
To bzdura.
Naleciałości z MBTI.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#104 Post autor: kama.zielona » sobota, 5 czerwca 2010, 19:32

Nie chodzi o to, czy to bzdura czy nie, chodzi o to, żebyś mniej więcej zrozumiał o co mi chodzi. Prosiłam, żeby mnie nie zanudzać tymi technicznymi kwestiami, oczywiście zamiast odpowiedzieć mi na moje pytanie czepnęłeś się błędów. Jest tu ktoś na tej sali, kto by mi to w końcu wytłumaczył?
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#105 Post autor: NoMatter » sobota, 5 czerwca 2010, 19:40

Wiesz, jak zadajesz mi pytania typu "jak działa kolor czerwony" to nie mogę zrobić czegokolwiek innego niż powiedzieć że kolor nie działa, i skoro już tak bardzo pytasz opisać Ci na czym polega istnienie koloru.

Dałem Ci masę linków, zajrzałaś chociaż do jednego?

Jak chcesz opis jak 'działa' Ni to Durson Ci wyżej napisał:
Rozciąga myśli w czasie. "Skleja" często slajdy tworząc film pomiędzy nimi.
Wybiera konkretny strzępek, nitkę (czaso-element -> proces) z pomponu ne-owych możliwości.
Zawsze rozważana jest jedna możliwość, a jeśli jest ich jednak więcej to są wybierane po kolei, nigdy naraz.
Jakich danych chcesz? Jak działa 'oko'? Co sprawia że oko widzi to a nie coś innego?
Z tego co piszesz wynika że chciałabyś wiedzy jak zmieniają się motywacje osób z daltonizmem i bez niego.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

ODPOWIEDZ