Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#1 Post autor: boogi » sobota, 3 lipca 2010, 00:33

Witam w "nowym" dziale na forum - wydzielonym z działu MBTI, a nieformalnie na forum istniejącym niemalże od zarania Forum Enneagramu.

Celem wydzielenia do różnych działów socjoniki i MBTI jest podkreślenie różnic między tymi systemami oraz zachęta dla użytkowników forum do poznawania obu systemów, bez mylenia ich.

Celem nowego działu "Socjonika" nie jest konkurowanie z już istniejącą stroną i forum socjonika.pl. W niniejszym dziale można znaleźć sporo materiałów na temat socjoniki, jednakże bardziej szczegółowych informacji należy szukać na tamtejszym wortalu.


Master plan jest jeszcze taki, by dopisać tutaj kilkuzdaniowe wprowadzenie do systemu, ale wielu już coś takiego próbowało zrobić i jeszcze się nikomu nie udało ;) - edit: próba poniżej...



Socjonika jest nauką o człowieku. Opisuje metabolizm informacyjny jednostki - tj. w jaki sposób przyjmujemy, przetwarzamy i wyrażamy informację - zarówno w myśli, w mowie jak i w działaniu. Socjonika jest modelem kognitywnym, czyli opisującym to, na które aspekty rzeczywistości zwracamy uwagę, oraz w jaki sposób to czynimy (ilość, jakość, złożoność aspektów informacyjnych itp.)
Jednocześnie na socjonikę można patrzeć jako na typologię charakterów ludzkich.

Obszary zastosowania - czyli po co mi to?

Obszary zastosowania socjoniki mogą być bardzo szerokie:

* indywidualne - poznasz lepiej siebie, swoje mocne i słabe strony - jak rozwijać te pierwsze, i jak nie dać się tym drugim; dowiesz się co nieco o innych osobach, w jaki sposób reagują, co w tobie lubią (lub nie) i co ty polubisz w nich (lub czego nie polubisz)
* międzyludzkie - relacje to chyba najważniejszy i najciekawszy aspekt socjoniki - dlaczego z niektórymi możesz być najlepszym przyjacielem, zaś od pewnych osób jakaś niewidzialna siła odrzuca cię na kilometry; jak to się dzieje, że z różnymi osobami nawiązujesz relacje na różnych poziomach bliskości i zaangażowania (biznesowe, znajomości, przyjaźnie, miłość), a z innymi nie potrafisz rozmawiać bez zdenerwowania nawet przez minutę
* biznesowe - poznasz siebie i swoich (współ)pracowników, lepiej określisz wasze zdolności i naturalne predyspozycje, dzięki czemu praca będzie wykonywana efektywniej, dawać będzie więcej radości, wiedzę tę oczywiście da się też przełożyć na konkretne pieniądze - czy masz do tego naturalne inklinacje? Bliższa znajomość socjoniki z pewnością ułatwi odpowiedź na to pytanie
* miłosne - nie od dzisiaj wiadomo, że nie tylko wygląd się liczy, ale i charakter; dzięki socjonice poznasz cechy swojego duala (osoby dopasowanej psychologicznie) i nauczysz się je rozpoznawać, a nie jest to sztuka łatwa...

Jestem zaintrygowany - czyli jak zabrać się do tego?

Do socjoniki można podejść (najogólniej rzecz biorąc) na dwa sposoby:

1. chcę przede wszystkim poznać swój socjotyp i dowiedzieć się w miarę szybko jak najwięcej o sobie i innych - socjonika jako nauka teoretyczna interesuje mnie tylko w jej praktycznym zastosowaniu
2. chcę zagłębić się w teoretyczną podbudowę socjoniki, dokładnie poznać prezentowany przez nią opis działania mechanizmów ludzkiego umysłu, oczywiście jednocześnie bardzo dokładnie poznając siebie i inne osoby.

Niniejsza strona ma na celu przede wszystkim zapoznać cię, drogi czytelniku z podstawami teorii socjoniki - gałęzi wiedzy, która ciągle się rozwija, oraz pomóc w określeniu swojego socjotypu. Zagadnienia zaawansowane także znajdują się na stronie, ale w osobnych działach i w ramach "kursu podstawowego" nie będą prezentowane, o ile nie będzie to koniecznie wymagane. Głodnych teorii socjonistów zapraszamy przede wszystkim na forum: inne tematy w niniejszym dziale, oraz forum.socjonika.pl.

Kilka uwag wstępnych - czyli na co należy uważać?

Cóż, przede wszystkim jak to w każdej typologii charakterów - można wytypować się źle. Ale wtedy szkodzi się przede wszystkim sobie - niepotrzebna strata czasu, która daje efekty inne niż właściwe. Skąd w takim razie bierze się wcale nie tak rzadkie mylne rozpoznanie własnego typu? Doświadczenie wskazuje, iż najczęściej:

* chcemy być kimś innym, niż jesteśmy, dlatego też "sztucznie" podpinamy się pod inny typ, uznawany przez nas subiektywnie za lepszy; tym samym strzelamy gola do własnej bramki - cały czas udając kogoś kim nie jesteśmy tracimy możliwość rozwoju naszych prawdziwych silnych zdolności
* zabieramy się za typologie "na szybko", chcąc bez wkładania wysiłku uzyskać wiedzę która wymaga gruntownego przestudiowania, by mogła zostać opanowana
* bywa też, iż bezrefleksyjnie przyjmujemy pierwszy wynik i, nie zastanowiwszy się nad nim głębiej, zaczynamy w niego wierzyć
* zdarza się też, że nie podobają nam się wady danego typu i usilnie nie chcemy przed sobą przyznać, że faktycznie dana charakterystyka celnie nas opisuje

Zważywszy na powyższe czynniki, jako ekipa już w pewien sposób doświadczona (też przechodziliśmy przez te błędy na początku ;) ) chcielibyśmy na wstępie udzielić czytelnikowi ważkiej rady: typujmy się z pełną świadomością i rzetelnie, gdyż inaczej cała zabawa nie ma sensu. Nie ma typów gorszych ani lepszych - są po prostu różne, i tylko poznanie prawdy o sobie może nam przynieść wymierne korzyści.

Drugą ważną sprawą jest specyfika nazewnictwa. Należy bardzo wyraźnie odnotować, iż teoria socjoniki używa niektórych terminów w innym znaczeniu niż powszechnie przyjęte. Na szczególną uwagę zasługują terminy introwertyzmu i ekstrawertyzmu socjonicznego, które nie oznaczają wprost powszechnie przez nie rozumianej małomówności czy otwartości. Ważne więc jest RZETELNE(tm) zapoznanie się z nową teorią, która określa swoje własne prawa i używa własnych definicji.

Podsumowując, dwie ważne rady dla początkujących to:

* typujmy się z głową - w końcu chcemy zdobyć wiedzę, a nie tracić niepotrzebnie czas
* poznajmy dobrze nową teorię - w końcu chcemy zdobyć wiedzę, a nie tracić niepotrzebnie czas

Socjonika a MBTI - czyli o nazewnictwie

Obie dziedziny zostały opracowane nie mając ze sobą żadnej komunikacji, nie wiedząc o sobie nawzajem. MBTI to bardziej "Jak poprzez wszystkie swoje doświadczenia pokazujesz siebie i swoje potrzeby w świecie", zaś socjonika to "Jak zbudowana jest Twoja psychika, z jakich jej elementów korzystasz? Które sprawiają Ci największy kłopot? Jak przez to komunikujesz się z innymi ludźmi? Jak wyglądają twoje relacje z resztą społeczeństwa? W jaki sposób formułujesz myśli." I w socjonice, i w MBTI typy określane są za pomocą 4 liter, z jedną charakterystyczną różnicą: w MBTI wszystkie 4 litery są wielkie (np. ENFJ), zaś w socjonice ostatnia jest mała (np. ENFj). Dodatkowo, w socjonice stosowane są też zamiennie skrótowe nazwy trzyliterowe, np. dla ENFj jest to EIE, jako Etyczno-Intuicyjny Ekstrawertyk.

Do dzieła! - czyli jakie etapy czekają mnie na początku drogi

No, i tutaj wypadałoby te etapy określić... niestety, drogi Czytelniku, dalszej treści wstępu nikt jeszcze nie stworzył - może ty zechcesz go rozwinąć?


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wstęp

#2 Post autor: boogi » wtorek, 7 września 2010, 22:04

Ku pamięci: można by wrzucić do regulaminu informację o tym, co zamieściła kunanini. Co prawda nie ma na naszym forum tłumu zdjęć, ale edukować użytkowników zawsze warto.

Tytuł: Zamieszczanie zdjęć w sieci
kunanini pisze::!: Uwaga na to

W sieci można zamieszczać zdjęcia osób publicznych, natomiast niezgodne z prawem jest zamieszczanie zdjęć osób prywatnych bez ich zgody.

http://prawo.gazetaprawna.pl/orzeczenia ... obowe.html

co do pozakonstytucyjnego terminu osoba publiczna ~ definicja:
http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-cywiln ... cznej.html

Rilla: Zmieniłam adres postu kunanini. Był w Maglu, ale przeniosłam go do tematu "Zamieszczanie zdjęć w sieci".
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#3 Post autor: boogi » niedziela, 23 stycznia 2011, 00:04

Zmieniłem temat wątku, usunąłem niepotrzebny spam, przeredagowałem pierwszy post tak, by wyglądał na wstęp do wprowadzenia do socjoniki. Temat przestał być ogłoszeniem w dziale, jest teraz wątkiem przyklejonym.

Przy okazji - socjonika.pl ma teraz nowy wygląd i zawartość, nieźle się postarali i widać że strona wciąż się rozwija :)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#4 Post autor: Emjotka » poniedziałek, 30 maja 2011, 14:03

Mam pod dachem dwie mondre socjoniczne knigi ("Socjonikę klasyczną" i "Przydzielenie typu socjonicznego" ). Czytając będę sobie robić z nich notatki i prawdopodobnie tłumaczyć niektóre fragmenty (dla konkurencyjnej sekty :P ). Czy tutaj jest ktoś zainteresowany moimi wypiskami? Jeżeli tak, to niech się odezwie, a ja założę stosowny temat, żeby nie zaśmiecać tego. Pozdro szejset. 8)
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#5 Post autor: boogi » poniedziałek, 30 maja 2011, 17:03

Emjotka pisze:Czy tutaj jest ktoś zainteresowany moimi wypiskami? Jeżeli tak, to niech się odezwie, a ja założę stosowny temat, żeby nie zaśmiecać tego. Pozdro szejset. 8)
Ja poproszę bardzo.

Rozumiem, że na forum socjoniki będziesz przede wszystkim wrzucać, więc tutaj może tylko link do tamtejszego tematu żeby nie dublować tematu? Nie wiem, jak planujesz pracować.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#6 Post autor: Cotta » poniedziałek, 30 maja 2011, 17:15

Ja też chętnie poczytam. :)
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#7 Post autor: Emjotka » poniedziałek, 30 maja 2011, 17:57

boogi pisze:Rozumiem, że na forum socjoniki będziesz przede wszystkim wrzucać, więc tutaj może tylko link do tamtejszego tematu żeby nie dublować tematu?
Właśnie się nad tym zastanawiam ;). Widzę przynajmniej trzy możliwości:
  • pisać na socjonice i wrzucać tu odnośniki (ale boję się, że się może bałagan zrobić),
  • założyć ten sam temat tam i tutaj (wtedy niby zdubluję to, ale przynajmniej będzie to czytelne dla czytającego to z tego forum),
  • reaktywować socjonicznego bloga (założyć drugi specjalnie na tłumaczenia/streszczenia) i dać po prostu namiar zainteresowanym
Póki co jeszcze nie mam żadnego tłumaczenia, więc zacznę się martwić dopiero, jak będzie co wrzucać, a ja nie będę nadal wiedziała, gdzie :lol: .

A-ha - i jest jeszcze pytanie, czy zainteresowani woleliby mniejsze porcje tekstów (ale za to częściej) czy większe części, ale rzadziej (ja preferuję opcję nr 1, ale nic mi nie zaszkodzi wrzucać to dopiero, jak będę mieć większy fragment)?
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#8 Post autor: Cotta » poniedziałek, 30 maja 2011, 18:19

Opcja 1. Super, że Ci się chce to robić. :D
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#9 Post autor: boogi » poniedziałek, 30 maja 2011, 18:29

Jak dla mnie najlepsza opcja to wybrać któreś forum i na drugim od czasu do czasu wrzucać informację o aktualizacji. Pozwoli to rozwinąć ewentualną dyskusję. Komentarze w blogu niezbyt do tego się nadają.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#10 Post autor: Emjotka » poniedziałek, 30 maja 2011, 18:36

Okej, to założę temat na socjonice i tu podrzucę linka. Zobaczymy, czy ten system się spisze - zawsze w sumie można go zmienić.
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#11 Post autor: yusti » poniedziałek, 30 maja 2011, 20:07

pobieraj k.. tantiemy.
no chyba oni nie będą czytać fragmentów z książek, które KUPILIŚMY?!
[ :evil: ]
ma być sprawiedliwie!

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#12 Post autor: Chinook » wtorek, 31 maja 2011, 21:18

Z książek i różnych pisemek, które kupiłem niejednokrotnie coś skanowałem i udostępniałem za free w sieci, więc nie rozumiem Twojego problemu?

Poza tym nie rozpowszechnisz i nie uczynisz socjoniki bardziej znaną, jesli rzeczowe materiały bedą tylko dla grupki wybrańców.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#13 Post autor: Emjotka » wtorek, 31 maja 2011, 21:58

yusti pisze:pobieraj k.. tantiemy.
no chyba oni nie będą czytać fragmentów z książek, które KUPILIŚMY?!
[ :evil: ]
ma być sprawiedliwie!
Gwoli ścisłości, to za oryginały książek zapłaciłam ja; a w Polskę, do Wrocławia, poszło już po jednej kopii obu ;). NM mówił kiedyś, że postara się to skanować i udostępniać sekcie i nie-sekcie. Przyłączyłabym się, gdyby nie to, że mi skaner nie działa.

A więc do dyspozycji będą najprawdopodobniej dwie książki w oryginale + fragmenty ich tłumaczeń, streszczenia rozdziałów. O socjonice wydano jeszcze spooorooo książek, do których nie mamy dostępu, a w których są informacje, których nie ma w tych dwóch. Byłabym bardzo rada, gdyby powoli udawało nam się je ściągać do Polski. Jedna książka to jakieś 20-40 zł. Jeżeli znajdziesz 20 osób zainteresowanych socjoniką i każdy zainwestuje w to dosłownie 1-2 zł, to jest kasa na jedną książkę (jak uda się obejść koszty przesyłki, jak teraz, to nic więcej nie potrzeba). Wyobraź sobie teraz, że te 20 osób czyta któreś z naszych (enneagram, socjonika) for i zainteresowane materiałami, które ja tu wrzucę (czy NM), chce się dowiedzieć więcej i bierze udział w socjonicznym wykładzie/warsztatach (które, mam nadzieję, uda się w końcu zorganizować* - teraz, kiedy mam książki przed nosem, moja wizja staje się coraz bardziej wyraźna i realna - bo jest w nich -wszystko- to, co potrzeba do zrozumienia socjoniki ;) ) i postanawia się rzeczywiście dorzucić do interesu czy przyłączyć do tłumaczenia materiałów. Rośnie baza pasjonatów-popularyzatorów a może i socjonicznych ekspertów. I to ludzi rozumiejących socjo a nie twierdzących, że są etykami, bo nie rozumieją matematyki xD. Przy odpowiednim kapitale ludzkim i bazie książek można spróbować dogadać się z przyjaciółmi ze wschodu i spróbować przetłumaczyć i wydać jakąś knigę w całości. Po polsku. A póki co nie ma -żadnej- książki o socjonice w naszym języku. Wyobrażasz sobie, że można się na poważnie tym zająć? Czymś, co dla mnie jest ciekawe, pomaga sobie sporo poukładać w głowie. W krótkiej perspektywie czasu można dać to narzędzie do układania w głowie dużo większej liczbie osób. W dłuższej nawet na tym zarobić. Nadal uważasz, że nie warto podzielić się fragmentami tłumaczeń? :lol:

* Póki co podziękujcie Dursonowi, że nie mógł przez n czasu przepisać pomysłów na plakat z kartki i wysłać mi je mejlem, żeby obecny tu Chinook spróbował taki plakat zaprojektować. :roll: Potrzeba ludzi, którzy zamiast dużo gadać, zaczną, choćby mało, robić...
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#14 Post autor: yusti » środa, 1 czerwca 2011, 07:25

Wyobrażasz sobie, że można się na poważnie tym zająć? Czymś, co dla mnie jest ciekawe, pomaga sobie sporo poukładać w głowie. W krótkiej perspektywie czasu można dać to narzędzie do układania w głowie dużo większej liczbie osób. W dłuższej nawet na tym zarobić. Nadal uważasz, że nie warto podzielić się fragmentami tłumaczeń? :lol:
Tak, jestem w stanie wyobrazić sobie, że można zająć się socjonikowaniem na poważnie. Ba! Ja to wiem. Jeśli tylko ktoś chce...
Tak, pozwala sobie poukładać, że np. LIE naprawdę NIE MÓGŁ czegoś zrobić.
Spoiler:
I ESI dobrze wie, że jak ma liczyć, to tylko na siebie. Jak coś ma być zrobione, to przez niego samego będzie to dopilnowane najlepiej. Nie bez kozery ma zacięty wyraz twarzy... Zawsze masa zobowiązań przed nim.
* Póki co podziękujcie Dursonowi, że nie mógł przez n czasu przepisać pomysłów na plakat z kartki i wysłać mi je mejlem, żeby obecny tu Chinook spróbował taki plakat zaprojektować. :roll: Potrzeba ludzi, którzy zamiast dużo gadać, zaczną, choćby mało, robić...
No ale jak już MÓGŁ, to to zrobił... i OK, dziękujemy za podzielenie się pomysłami na plakat. Przy okazji już z góry [naciskając SEowo?!] podziękujmy projektantowi za szkice.
Przepisywanie jest cholernie czasochłonne i nudne. Łatwiej zadzwonić i podyktować. Poza tym na pewno inne osoby też miały pomysły na plakat, nawet sam projektant, wiec nie należy tak uzależniać wszystkiego od jednego czynnika. Warto myśleć szerzej ;p [i mówi to Ne PoLR]

PS Problemem ESI jest to, ze najpierw trzeba mieć coś do powiedzenia o socjonice, by zacząć coś robić.
LIE faktycznie pierniczy w kółko i może dla niektórych za wiele, ale jednak... po coś to jest. Wszystko ma sens. Wszystko jest dobre.

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Witam w dziale Socjonika - krótki wstęp do socjoniki

#15 Post autor: Chinook » środa, 1 czerwca 2011, 15:19

A te pomysły tak swoją drogą jeszcze do mnie nie dotarły.

ODPOWIEDZ