Ta przebrzydła Gamma

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Ta przebrzydła Gamma

#31 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 23 lipca 2012, 11:24

bruno, tzn że 5tką ESI ma "błąd systemu"?
Czasem fajnie jest przemyśleć pod więcej niż jednym kątem to, co się pisze. To co napisałeś bruno to tylko stereotypy- i z socjo, i z ennea.
Zracjonalizujcie pod kątem elementów informacyjnych i funkcji czemu uważacie że bycie sztywnym, czepialskim, skłonnym do plot/obmawiania itd itp to wyznacznik bycia ESI?
To tak jakby twierdzić że nie można być ILE jeśli się choć raz w życiu świadomie użyło grzebienia (w przeznaczonym dla niego celu).


IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ta przebrzydła Gamma

#32 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 23 lipca 2012, 11:33

Grin_land pisze:bruno, tzn że 5tką ESI ma "błąd systemu"?
dlaczego? co rozumiesz poprzez "błąd systemu"? błędy systemu mają systemy, nie ludzie :roll:
zdaje mi się, że niezbyt dobrze się zrozumieliśmy, zwłaszcza że nie pisałem nic o 5tkach ESI
pisałem o relacji pomiędzy 5 a ESI z mojego, czyli piątkowego punktu widzenia
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Ta przebrzydła Gamma

#33 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 23 lipca 2012, 11:59

napisałeś "jak ma ESI" i "jak reaguje na to 5", więc jeśli ESI jest akurat 5 to ma w głowie taki błąd systemu. Tak, błędy mają systemy, dlatego użyłam sformułowania "błąd systemu". Taki "system" u człowieka to psychika, to była taka przenośnia. To aż takie trudne do skojarzenia?
A żeby wytłumaczyć jaśniej bo pewnie to też jest dla Ciebie tajemnicze- pisanie jak jeden typ socjo z zasady reaguje na drugi jeszcze się względnie składa do kupy, ale już pisanie jak z zasady typ ennea (czyli motywacja) reaguje na typ socjo (metabolizm informacyjny) w kategoriach bardzo konkretnych zachowań zakrawa dla mnie na żart nowicjusza.
Jeszcze Cottę rozumiem bo podaje na jednym konkretnym przykładzie i swojej reakcji na niego, ale Ty zwyczajnie generalizujesz sobie w ESI diabła i przeciwstawiasz temu siebie, wyniesionego do potęgi 5tki jako takiej, jedynego słusznego obrazu 5 i wychodzą Ci "podstawy relacji między typami socjo i ennea". Łał.
Zaraz wyjdzie nam cała teoria, że niby 7mkom podobają się tylko typy XLE, a 6stki nienawidzą SEI bo cośtam, zaś 8 moga mieć za partnerów wyłączie Ni-dominantów.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ta przebrzydła Gamma

#34 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 23 lipca 2012, 12:13

Grin, przestań proszę przypisywać mi coś czego nie napisałem i co nie wynika z mojej wypowiedzi - bardzo tego nie lubię.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ta przebrzydła Gamma

#35 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 23 lipca 2012, 12:55

poza tym napiszę wprost, żeby była jasność - ja na prawdę darzę sympatią typ ESI, razem z jego wadami i zaletami - a że czasem krytykuję - no cóż, odwzajemniam troskę, buahahaha :twisted:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Ta przebrzydła Gamma

#36 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 23 lipca 2012, 14:59

Ale właśnie to napisałeś, że ESI zachowuje się tak, a 5 na to reaguje, więc skoro stworzyłeś taką regułę i twierdzisz że jest słuszna to prosze podstaw do wzoru 5 ESI i zobacz co wyjdzie.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ta przebrzydła Gamma

#37 Post autor: bruno dievs » wtorek, 24 lipca 2012, 13:46

grin_land pisze:napisałeś "jak ma ESI" i "jak reaguje na to 5", więc jeśli ESI jest akurat 5 to ma w głowie taki błąd systemu. Tak, błędy mają systemy, dlatego użyłam sformułowania "błąd systemu". Taki "system" u człowieka to psychika, to była taka przenośnia. To aż takie trudne do skojarzenia?
A żeby wytłumaczyć jaśniej bo pewnie to też jest dla Ciebie tajemnicze
Dodam jeszcze, że gdy jest dla mnie coś niejasne w wypowiedzi drugiej osoby, to wolę dopytać, niż zakładać, że jestem jasnowidzem i wiem lepiej co druga osoba ma na myśli. A to, czy ktoś mi przez to powie, że jestem niedomyślny/mało inteligentny/głupi, to już nie mój problem.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Ta przebrzydła Gamma

#38 Post autor: Basket Case » wtorek, 24 lipca 2012, 15:38

Grin_land pisze:bruno, tzn że 5tką ESI ma "błąd systemu"?
Czasem fajnie jest przemyśleć pod więcej niż jednym kątem to, co się pisze. To co napisałeś bruno to tylko stereotypy- i z socjo, i z ennea.
Zracjonalizujcie pod kątem elementów informacyjnych i funkcji czemu uważacie że bycie sztywnym, czepialskim, skłonnym do plot/obmawiania itd itp to wyznacznik bycia ESI?
Grin_land pisze:Ty zwyczajnie generalizujesz sobie w ESI diabła i przeciwstawiasz temu siebie, wyniesionego do potęgi 5tki jako takiej, jedynego słusznego obrazu 5 i wychodzą Ci "podstawy relacji między typami socjo i ennea".
W poście, na który odpowiadasz bruno na początku zaznaczył, że pisze o 'znajomych mu ESI' i o swoich własnych doświadczeniach. Bruno nigdzie nie użył kwantyfikatora ogólnego (wszystkie, każda, zawsze itd.). Stąd Twój wniosek na podstawie jego postu, że bruno zakłada, że wszystkie ESI przejawiają wymienione przez Ciebie cechy, jest nadużyciem. Nie wspominając o tym, że bruno nigdzie nie użył wymienionych przez Ciebie negatywnych cech.

Co do socjo ESI i ennea 5 (jako jednej hipotetycznej osoby) to możemy powiedzieć tylko tyle co nam mówią dane systemy nie wiemy nic o tak ważnych, w procesie rozwoju, czynnikach jak: wychowanie, doświadczenia życiowe, kultura, wierzenia, inteligencja jednostki, płeć i wiele innych. Przytaczanie przykładów z własnego życia nie jest jednoznaczne z twierdzeniem, że tak musi być zawsze i nie bierze się pod uwagę innych możliwości.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Ta przebrzydła Gamma

#39 Post autor: muahahaha » środa, 25 lipca 2012, 15:04

boogi pisze:W końcu wesele nie jest po to by zarobić (nie dotyczy gammy ;) )
ja bym przynajmniej kalkulowała jak najmniej stracić. Oczywiście przypuszczam, że problem wesela nigdy się nie pojawi, ale zakładając, że tak, to wolałabym tę dość pokaźną sumkę wydać na mieszkanie/ remont/ inne ważne rzeczy, albo pojechać na wakacje :D

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Ta przebrzydła Gamma

#40 Post autor: SuperDurson » czwartek, 26 lipca 2012, 18:53

znasz jakas piatke ESI?

znasz JAKAKOLWIEK piatke ktora nie jest logikiem!?




ja nie jestem w stanie wyobrazic tego sobie - dla mnie samo to polaczenie jest bez sensu.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ta przebrzydła Gamma

#41 Post autor: boogi » czwartek, 26 lipca 2012, 19:30

Dorzucę jeszcze jedno pytanie: Piątka z Se w ego? (nie wiem, czy takie istnieją, ale i to skojarzenie wydaje się być mało prawdopodobne)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Ta przebrzydła Gamma

#42 Post autor: Snufkin » czwartek, 26 lipca 2012, 19:36

Dużo LSI z wąsem lub bez jest Piątkami.

wymoderowano /boogi
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ta przebrzydła Gamma

#43 Post autor: boogi » czwartek, 26 lipca 2012, 19:39

OK, LSI faktycznie pasuje.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Ta przebrzydła Gamma

#44 Post autor: Basket Case » czwartek, 26 lipca 2012, 19:45

boogi pisze:Dorzucę jeszcze jedno pytanie: Piątka z Se w ego? (nie wiem, czy takie istnieją, ale i to skojarzenie wydaje się być mało prawdopodobne)
LSI 5?

Co do ESI 5 to osobiście nie spotkałam i sobie raczej nie wyobrażam, 5 etyka również...

Chociaż te systemy mówią o czymś zupełnie innym nie można nie zauważyć pewnych korelacji i zakładać, że każda kombinacja ennea-socjo jest możliwa. Taki model, moim zdaniem, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ciekawe byłoby połączenie LIE-2, LSE-4 i ILI-8 :lol:
Przywoływanie takich przykładów w celu, na przykład, podważania czyjegoś rozumowania nie ma sensu.

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Ta przebrzydła Gamma

#45 Post autor: Grin_land » sobota, 28 lipca 2012, 13:39

ja z kolei uważam że przytoczone powyżej myślenie jest powodem wielu błędnych typowań w stylu "nie mogę być typem X w końcu jestem 5" i na odwrót. Wynikiem jakieś 80% ludzi na obydwu forach jest wytypowanych błędnie, przy czym jeszcze pół biedy jeśli nie przywiązują do tego typowania większej wagi i nie udzielają się z pozycji "wiedzących".
Tak naprawdę sądzę że ten sposób myślenia (że 5 nie może być etykiem czy Se-polr ósemką) wynika z podchodzenia do socjoniki z MBTIowej strony. To, że ktoś ma Se w ego nie oznacza od razu że jego hobby to agresja, że ogólnie jest agresywną osobą. Jestem w stanie wyobrazić sobie filozofa SLE, nawet SEE, zawodowego żołnierza z powołania z Se-polrem itd itp. Nie widzę przeciwwskazań dla 5-ESI, podobnie jak nie widzę przeciwwskazań dla 5-SEI,
A jeśli tak do tego podchodzić- nie uwierzyłabym tez w 1 EII, bo 1 powinno być wkurwiające jak każde ESI (ech te wspaniałe stereotypy które doprowadzają nas do wierzenia że każdy jest powtarzalnym schematem który znamy od dzieciństwa)
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

ODPOWIEDZ