Socjonika - IEI (INFp)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem INFp i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
11
22%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
27
53%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
13
25%
 
Liczba głosów: 51

Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Socjonika - IEI (INFp)

#1 Post autor: Maślany » środa, 4 kwietnia 2007, 15:59

Spis treści wątku:
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 14#p337914 - opisy IEI Fe oraz IEI Ni
/boogi


Jako że najwięcej jest 4 tak więc na początek opis typów INFx.

Socjonika nie jest typologią komercyjną jak Keirsey i MBTI, nie jest ona politycznie poprawna i nie skupia się prawie tylko i wyłącznie na zaletach.

Intuicyjny-Etyczny Introwertyk (IEI) INFp (Romantyk/Romantyczka)


Zazwyczaj mają szczupłą figurę, chociaż dobrze zbudowane INFp nie są tak niezwykłe. Ich sposób chodzenia jest zazwyczaj pełen wdzięku i pewności siebie, jakby chcieli pokazać poczucie własnej wartości. Ich oczy są urozmaicone od dużych do małych, jednakże jeśli są w odosobnieniu pojawia się charakterystyczny wzór. Węższe oko sprawia wrażenie, że osoba się uśmiecha podczas gdy szersze oko przekazuje uczucie zaciekawienia.

Podczas rozmowy INFp mają skłonność do utrzymywania kontaktu wzrokowego i do dotykania ręki rozmówcy. Często mają widoczny nieśmiały uśmiech, który pojawia się gdy są zaniepokojeni lub podekscytowani lub gdy ktoś skupia czyjąś uwagę na nich.

INFp dobrze rozumieją harmonie i wiedzą jak pomyślnie połączyć ubrania i dodatki, co skutkuje w ich charakterystycznym eleganckim wyglądzie. Czasami sprawiają wrażenie, że są w pewnym stopniu gogusiowaci, wymuskani. To ma zastosowanie zarówno do mężczyzn jak i kobiet. INFp wykazują zainteresowanie w różnorodnym zakresie w oryginalności i niezwykłości. Mają również skłonność do przypadkowych, błahych rozmów. Czasami może okazać się trudnym utrzymanie uwagi INFp podczas interakcji. Mogą niespodziewanie przerywać rozmowę komentując w taki sposób, że sprawiają wrażenie nie nadążających za tematem. To może wprawiać w zakłopotanie lub zastanowienie innych.

INFp lubią interesujące i dowcipne anegdoty i opowieści. Często przypominają sobie i dzielą się godnymi uwagi epizodami z doświadczeń ich własnego życia. W sytuacjach gdy wymagane jest od nich danie odpowiedzi często odwlekają nieuniknione do ostatniego momentu nawet, jeśli podjęli decyzje o uchylenie się od odpowiedzi i maskowanie swoich intencji. INFp maja skłonność do składania pustych obietnic, zawsze znajdując wymówkę do usprawiedliwienia braku odpowiedzialności. Lubią sprawiać by inni byli świadomi ich braku praktyczności. Jednakże INFp mają dobry instynkt w sprawach handlowych i biznesowych, pokazując dużą elastyczność. Ta cecha połączona z ich umiejętnością wyboru solidnych zastępców pomaga im utrzymać solidną kontrolę na stanowiskach władzy.

INFp mają zdolność do pocieszania ludzi, którzy są zdenerwowani lub zmartwieni przez pomaganie im w zobaczeniu w przyszłość z optymizmem. Wśród nieznajomych INFp zachowują się szarmancko i taktownie, pokazują dobre maniery i wykształcenie. Jednakże pośród przyjaciół i rodziny mogą być bardzo swobodni i czasem zachowywać się frywolnie. Lubią drażnić innych w żartobliwy sposób by stworzyć swobodną i wolną od napięcia atmosferę. W domu INFp mogą być frywolne i kapryśne, pokazując dużą uporczywość w dostawaniu czego chcą, czasami tworząc dramatyczne sceny. Ta emocjonalna wybuchowość jest zazwyczaj krótka i znika bez konsekwencji. Ale ogólnie mają elastyczne emocje które świadomie kontrolują.

INFp są zazwyczaj nieekonomiczni w sprawach finansowych. Ciężko im porzucić swoje kapryśne pragnienia. To często prowadzi ich do trudności finansowych i może spowodować, że pożyczają się pieniędzy jeśli nie mają wystarczająco rezerw. Lubią rozrzutny styl życia i dlatego ich żądania często są większe niż zasoby. INFp częściej niż jakiekolwiek inne typy są skłonne brać ślub dla bogactwa zamiast miłości. INFp często gromadzą swoje żale by później uwolnić je na raz w odpowiedniej sytuacji. Ludzie, którzy martwią się o zdrowie i pomyślność INFP oraz słuchają problemów INFp zyskują u nich na wartości.



Plusy

Jesteś bardzo romantyczną osobą i masz doskonałą wyobraźnię. Doceniasz piękno w sztuce i życiu. Twoja twórcza natura nie znosi szarości i regularności. Często przynosisz element elegancji i oryginalności do każdej sytuacji. Rozumiesz dobrze nastroje i usposobienia innych i często używasz i swojego dobrego poczucia humoru by podnieść na duchu przyjaciół i rodzinę. Posiadasz szeroki wachlarz emocji i możesz je zastosować do wielu sytuacji. W dużym stopniu polegasz na swych emocjach, które cię prowadzą. Czasami okazujesz ludziom wielkie uczucia i możesz często idealizować innych. Gdziekolwiek idziesz często tworzysz atmosferę radości i optymizmu.

Minusy

Masz skłonność do bycia prowadzonym przez wzniosłe aspiracje do łatwego życia. Często narzekasz na swój stan fizyczny i emocjonalny. W ostateczności możesz powodować, że ludzie są tobą zmęczeni i zaczynają wątpić w szczerość dotyczącą twojej pomyślności. Czasami marnujesz za dużo czasu na błahe rozmowy i bezowocne marzenia zamiast realistycznych działań. Masz problemy ze zmuszeniem się do nieinteresujących, codziennych obowiązków, szczególnie jeśli trzeba zaangażować finanse i oszczędzać w domowym gospodarstwie. Często nie możesz się oprzeć by kupić jakiś przedmiot, który wpadnie ci w oko i dlatego często powoduje to przekroczenie budżetu.

INFp odkryty - usunięte
Sergiej Ganin (socionics.com)

Podsumowanie funkcji:

1. Ni: Marzyciele i romantycy, INFp łatwo oddzielają się od rzeczywistości, wiedzą jak wyczuwać wydarzenia, zauważają ich dynamikę. Widzą ukryty potencjał w ludziach, ich wewnętrzną istotę, duszę. Są zdolni proponować nowe pomysły w dziedzinach zainteresowania.
2. Fe: Wiedzą jak wpływać na nastrój innych, powodować reakcje uważane za niezbędne w metodzie "emocjonalnej chirurgii", ale nie stosują presji. Ochoczo pokazują ciepło i chęć współuczestnictwa. Uwielbiają rozmawiać o problemach moralnych, o regułach zachowań, przywołują zachowanie bliskich osób by potwierdzić swoje obserwacje.
3. Te: Ich sprawność do pracy jest nieprzewidywalna i zależy w dużym stopniu od nastroju. Często mają obniżoną energię i nie mogą się zmusić do pracy. Zorganizowanie, systematyzacja, hierarchia, struktura... wszystko to irytuje ich i męczy, nie widzi w tym "żyjącej duszy" co jest konieczne aby ich zmotywować.
4. Si: Umiejętnie wyczuwają piękno, harmonię i współmierność w świecie, ale źle radzą sobie z praktycznymi zadaniami, nie wiedzą jak wydajnie wydawać pieniądze. Ciężko im okazać odwagę w osobistych przedsięwzięciach, są zawsze podwładnymi nigdy liderami.

Relacje:

Potencjalnie korzystne:
SLE (ESTp), SEE (ESFp), ILE (ENTp), LSI (ISTj)

Potencjalnie niekorzystne:
LSE (ESTj), LIE (ENTj), ESE (ESFj), IEE (ENFp)
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 kwietnia 2007, 21:21 przez Maślany, łącznie zmieniany 4 razy.



ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#2 Post autor: ktośtam » środa, 4 kwietnia 2007, 21:31

Jestem (wtedy myślałem, że jestem :P)[dodane później] INFp i ten opis w części się zgadza... Jednak nie w większości. Opis wygladu jest kompletnie chybiony.
Prawdopodobnie największą najbardziej interesującą umiejętnością INFp jest zdolność do nauki.
Najmniej pasujące do mnie zdanie z całego opisu.
INFp może być bardzo produktywny, są dobrymi pracownikami społecznymi, muzykami, artystami estradowymi, pracownikami mediów.
W moim przypadku niestety jest inaczej...
Ostatnio zmieniony sobota, 11 sierpnia 2007, 18:19 przez ktośtam, łącznie zmieniany 3 razy.

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#3 Post autor: Maślany » środa, 4 kwietnia 2007, 23:36

Chodziło o metody nauki, co jest opisane w następnych zdaniach (poprawione).

Co do wyglądu to też do tego podchodzę trochę sceptycznie, ale potrzebna by była większa próbka wypowiedzi INFp.

Jeżeli chodzi o typowanie najlepiej przeprowadzić je z osobą znającą Ciebie i socjonikę, ponieważ ogólnie ludziom jest ciężko spojrzeć na siebie obiektywnie.

Rosveen
Posty: 363
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 14:29
Lokalizacja: ja się tu wzięłam?

#4 Post autor: Rosveen » czwartek, 5 kwietnia 2007, 15:05

Jeeezu... To ja chyba jednak jestem INFJ :P

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

Re: Socjonika - IEI (INFp)

#5 Post autor: Wawelski » czwartek, 5 kwietnia 2007, 18:02

Skupię się na tym co się nie zgadza, bo większość opisu odpowiada prawdzie.
Podczas rozmowy INFp mają skłonność do (...) do dotykania ręki rozmówcy.
Nie bardzo. Dotykam rąk bliskich mi osób.
Ale ogólnie mają elastyczne emocje które świadomie kontrolują.
Staram się kontrolować :]
Lubią rozrzutny styl życia i dlatego ich żądania często są większe niż zasoby. INFp częściej niż jakiekolwiek inne typy są skłonne brać ślub dla bogactwa zamiast miłości.
Nie zgodzę się , miłość jest największą wartością i choć rzeczy materialne lubię to nie jest to powód by brać ślub.
Ludzie, którzy martwią się o zdrowie i pomyślność oraz słuchają problemów INFp zyskują u nich na wartości.

Zmartwienia zdrowotne mnie niestety nudzą :(
Etyka (F) INFp oznacza nie wymuszanie aby ktoś przyjął ich argumenty
Lubię to robić w bardziej lub mniej przemyślany sposób ;)
źle radzą sobie z praktycznymi zadaniami, nie wiedzą jak wydajnie wydawać pieniądze. Ciężko im okazać odwagę w osobistych przedsięwzięciach, są zawsze podwładnymi nigdy liderami.
Nie pasuje to do mnie :) tymbardziej że będę inżynierem po studiach. Poza tym lubię czasem przewodzić i często mi się to udawało :D

Dzięki Maślany za tłumaczenie :D
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#6 Post autor: Maślany » czwartek, 5 kwietnia 2007, 22:12

Witam
Nie bardzo. Dotykam rąk bliskich mi osób.
Zrobię temat o różnicach w typach dla płci.
częściej niż jakiekolwiek inne typy są skłonne
Czyli nie wszystkie i zależy to w dużym stopniu od ich własnych funduszy.
Zmartwienia zdrowotne mnie niestety nudzą
Chodziło o osoby które martwią się o zdrowie INFp (zmienione)
Poza tym lubię czasem przewodzić i często mi się to udawało
Oczywiście najbardziej chodzi o dorosłych i przewodzenie w firmie lub innej organizacji.

Ktoś kiedyś napisał że osobowość człowieka można określić tylko w wieku 25-65 lat (oczywiście są wyjątki)

Wiem że tłumaczenia nie są pierwszych lotów (takie zatomatyzowane :) ) ale chyba ogólny sens jest powiedzmy sobie w miarę zrozumiały.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#7 Post autor: Wawelski » piątek, 6 kwietnia 2007, 00:16

Maślany pisze:Chodziło o osoby które martwią się o zdrowie INFp (zmienione)
To zmienia postać rzeczy. Oczywiście , że zyskują wówczas na wartości.
Maślany pisze: Wiem że tłumaczenia nie są pierwszych lotów (takie zatomatyzowane :) ) ale chyba ogólny sens jest powiedzmy sobie w miarę zrozumiały.
Ja nie czyniłem żadnego przytyku. Cieszę się, że włożyłeś tyle trudu,by nam przybliżyć socjonikę. Serio serio. Czasem wydaje się że jestem cyniczny, ale to tylko złudzenie ;)
Pozdrowienia.
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

hols
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 09:51

#8 Post autor: hols » piątek, 6 kwietnia 2007, 13:03

Wiem że tłumaczenia nie są pierwszych lotów (takie zatomatyzowane :) ) ale chyba ogólny sens jest powiedzmy sobie w miarę zrozumiały.
Nie rozbrajaj mnie. Jestem pełen podziwu dla Twojego altruizmu !!
Klękajcie narody
Obrazek

Zaznaczyłem 90-75 %. Dobry opis mnie. Tylko z tymi ubraniami nietrafione-raczej jestem niewymagający, nie przywiażuje wagi. Grunt to żeby to co noszę było czyste.

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#9 Post autor: SenSorry » niedziela, 8 kwietnia 2007, 12:32

Dzięki temu opisowi nareszcie wiem którym typem jestem, bo jak to 9 nie mogłam się zdecydować ;)

Zaznaczyłam drugą opcje, bo nie wiem jak jest u mnie ze sprawami biznesowymi.

Dzięki wielkie Maślany! :mrgreen:
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Awatar użytkownika
tlurka
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 23:34

#10 Post autor: tlurka » niedziela, 15 kwietnia 2007, 13:44

Hm, no w przeważającej większości się zgadza. Pomijając związek dla korzyści majątkowych i może nieco przesadzone z tą rozrzutnością.
Zastanawiając się nad ludzkim życiem, już sam fakt że żyjemy powinien nas najbardziej zastanawiać... // 4w5 i INFP

Aristoss
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 15 stycznia 2007, 05:58

#11 Post autor: Aristoss » niedziela, 15 kwietnia 2007, 15:25

Nawet pasuje, może nie wszystko ale sporo, czekam na ENFP. :D

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#12 Post autor: impos animi » sobota, 28 kwietnia 2007, 16:44

Zrobiłam sobie test drugi raz i wyszło mi, że jestem INFp. W tym opisie rzeczywiście więcej rzeczy się zgadza niż w INFj (o dziwo nawet trochę wygląd), ale tutaj też nie ze wszystkim się zgodzę.

Na pewno nie pasuje do mnie rozrzutność, zazwyczaj jestem do przesady oszczędna. Wchodzenie w związki dla pieniędzy też jest całkiem nietrafione, nigdy w życiu bym tego nie zrobiła. Nie prawdą też jest, że nie mogę się oprzeć przy kupnie jakiejś rzeczy - mogę.

Pomijając kwestie finansowe, większość raczej się zgadza, więc ten typ chyba jednak bardziej do mnie pasuje niż INFj, chociaż ciągle nie do końca jestem pewna.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Awatar użytkownika
barbie
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2007, 17:59

#13 Post autor: barbie » niedziela, 3 czerwca 2007, 16:04

Wszystko pasuje, tylko... Czy można być INFp, będąc ekstrawertykiem??
4w3 (INFP/ENFP) sx/so/sp

pees
Posty: 39
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 12:29

#14 Post autor: pees » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:12

Jako INFp witam wszystkich w tym temacie:) Prawie wszystko sie zgadza. Na stronie http://www.socioniko.net/pl/1.1.types/te.html pokazane sa przykladowe wyrazy twarzy charakterystyczne dla tego typu. Bardzo fajny jest ten nasz niesmialy i serdeczny usmiech! :) I to nasze odlegle, marzycielskie spojrzenie:) Jako ciekawostke moge podac, ze mam brata blizniaka z typem osobowosci ENFp.....czyli to samo co ja tylko ekstrawertyk
4w5,tragiczny romantyk,astrologiczny wodnik

Kikijuro
Posty: 499
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 21:54

#15 Post autor: Kikijuro » poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:40

barbie pisze:Wszystko pasuje, tylko... Czy można być INFp, będąc ekstrawertykiem??
I oznacza tutaj introwertyka więc raczej nie

ODPOWIEDZ