Jak odróżnić Betę od Delty?

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#31 Post autor: Paweu » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:05

Irranea pisze:Powiem z perspektywy bycia Betą:
Ja bym jeszcze dodała taką różnicę, że w sytuacji konfliktowej, Delta będzie wolała się wycofać, by nie zburzyć swojego spokoju, zrobi dobrą minę do złej gry, wycofa się, nic nie wspomni, że coś jest nie tak i potem ewentualnie całą sytuację omówi ze swoim kręgiem znajomych/przyjaciół/parterem. W razie postawienia pod ścianą, Delta ST zaczyna się z powodzeniem bronić, a Delta NF ucieka z fochem, bez wyjaśnienia co się stało, po przemyśleniu sytuacji/wyciszeniu się wraca i również nie rozwiązuje sytuacji (co boli mnie jako betę :P). U Bety natomiast pióra lecą w razie otwartego konfliktu. Beta woli problemy załatwiać od razu bez unikania konfrontacji, dąży do bieżącego rozwiązania konfliktu/sprawy bez odkładania tego na bliżej nieokreśloną przyszłość, bo w ten sposób zyskują stabilność i jasność zaistniałej sytuacji.
To samo mógłbym powiedzieć o spinkach z Alfą i to jest chyba typowy wzorzec podczas nieporozumień. Z tego co widzę, to Beta i Gamma nie mają żadnego problemu z powiedzeniem od razu, wprost co im leży na sercu i od razu jest po sprawie. Natomiast odnoszę wrażenie, że Alfa (z punktu widzenia Gammy) i Delta (z punktu widzenia Bety) mają jakieś dziwne opory przed załatwianiem nieporozumień wprost, jakby się obawiali, że coś naruszy ich święty spokój. Nie ma co wtedy naciskać bo wywoła to tylko opór i skończy się gównowojną dosłownie o pierdołę. To co Beta i Gamma widzą jako zwykłe dopominanie się o konkrety Alfa i Delta widzą jako atak na siebie, natomiast to co dla Alfy i Delty jest (nie wiem czy dobrze celuję, niech lepiej ktoś ceniący Si się wypowie) prośbą o zachowanie spokoju, dla Bety i Gammy jest odwracaniem kota ogonem. Tak po prostu już jest i już. Dlatego w razie spinki nie ma co naciskać, poczekać aż emocje same opadną, a następnie na spokojnie wrócić do tematu. Od razu jest inna rozmowa i można sobie w ten sposób wszystko wyjaśnić.


Podobno 1w9 LIE

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#32 Post autor: Ninque » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:14

Heh a mnie męczy strasznie taka napieta atmosfera, i nienawidzę udawać ze jest w porządku jak nie jest, ale najczęsciej zamiast otwartej kłótni wybieram bierną agresje, licząc na to ze ta druga osoba sie domyśli i sama rozpocznie kłótnię.

Ale z drugiej strony bywa tak, że kogoś się lubi i naprawde wpożo ziomek i niby jest cos co uwiera i boli ale czemu ryzykować dobry kontakt i dgadywanie się dla jakiejś pierdoły?
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#33 Post autor: silvergirl » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:20

Porównaj sobie paru przedstawicieli (sławnych i bogatych;p) bety i delty, i sam zobaczysz różnice.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#34 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:28

Janusz Korwin-Mikke to jaki socjotyp, jaka kwadra? Ktoś się orientuje?

By nie było, że offtop, beta to ziomy, które mają silnie scentralizowaną grupę, mają hierarchię, przywódców (często nieformalnych, ale jednak) itp. Natomiast delta jest jak anarchistyczna banda, gdzie każdy chodzi gdzie chce i robi co chce, są totalnie zdecentralizowani.

W języku dedeków, beta tworzy praworządne społeczności, a delta chaotyczne. Jak ktoś nie wierzy, to niechaj czyta: Beta vs Delta.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#35 Post autor: chokureika » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:36

W sumie to czytać każdy umie, a to są pierwsze różnice jakie można zauważyć z opisów kwadr. Jakie są jednak Twoje spostrzeżenia wynikające z życiowych sytuacji? Pracując na realnych przykładach można się dowiedzieć dużo więcej niż ze schematycznych opisów.
Spoiler:
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#36 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:44

chokureika pisze:W sumie to czytać każdy umie, a to są pierwsze różnice jakie można zauważyć z opisów kwadr. Jakie są jednak Twoje spostrzeżenia wynikające z życiowych sytuacji? Pracując na realnych przykładach można się dowiedzieć dużo więcej niż ze schematycznych opisów.
Ciężko stwierdzić, ja mam nadal problem z określeniem swojego socjotypu, ale ponoć jestem podobny do Snufkina, więc może jestem ILI. Tylko, że sporo osób uważa mnie za Ti-egowca, co mogłoby oznaczać, że jestem np. LII. Może niektórym narodom dałoby się przypisać dominację jakiejś kwadry?

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#37 Post autor: Ninque » poniedziałek, 4 maja 2015, 16:32

było już gdzieś przypisywanie narodom socjotypów i Polska to miało być EIE a Niemcy LSI czyli taka piękne dualizacja :lol:

korwin to podobno EIE

i przecież to samo spostrzeżenie o strukturach mówiłam w zdaniu ze beta to gangi.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#38 Post autor: Orest_Reinn » poniedziałek, 4 maja 2015, 18:11

1. Eol bardzo ładnie to opisał i zgadzam się z niemal wszystkim.

2. Co do temperamentów, to IP/IJ oraz EP/EJ mają podobny poziom energii. Różnica polega raczej na tym, że poziom energii P jest łatwo zmienić, a J trudno (czyli przeciwnie niż na obrazku, który wkleiła Irka). Dlatego dualem IP jest EP, który wysyła energetyzujące impulsy, zaś IJ potrzebuje stałego, długotrwałego wpływu EJ.

3. Wasze opisy reakcji delty na konflikt brzmią jak opis 9... Jako 9 z bety muszę zaprotestować...

4. No i jeszcze to:
By nie było, że offtop, beta to ziomy, które mają silnie scentralizowaną grupę, mają hierarchię, przywódców (często nieformalnych, ale jednak) itp. Natomiast delta jest jak anarchistyczna banda, gdzie każdy chodzi gdzie chce i robi co chce, są totalnie zdecentralizowani.
... kompletna bzdura...

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#39 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 maja 2015, 18:37

Orest_Reinn pisze:
By nie było, że offtop, beta to ziomy, które mają silnie scentralizowaną grupę, mają hierarchię, przywódców (często nieformalnych, ale jednak) itp. Natomiast delta jest jak anarchistyczna banda, gdzie każdy chodzi gdzie chce i robi co chce, są totalnie zdecentralizowani.
... kompletna bzdura...
To co napisałem to skrót opisu bety i delty ze strony socjoniki. Może wyjaśnisz dlaczego to taka kompletna bzdura?

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#40 Post autor: Enturie » poniedziałek, 4 maja 2015, 19:35

Cotta pisze:
Enturie pisze:Hm, a co z SEI i LII? W sumie nigdy nie patrzyłam, że jestem jakaś mniej energetyczna od poznanych LII.Ale kto wie. W sumie to ciekawe.
Zadumałam się na tym. Bo o ile w innych kwadrach Ip faktycznie odbieram jako najmniej energetyczne na tle swojej kwadry, o tyle z SEI i LII to trochę bardziej skomplikowane. Wstępnie (sic!) wydaje mi się jednak, że jeżeli skupić się wyłącznie na wydatkowaniu energii a nie na posiadanej jej ilości, to jednak mam wrażenie, że LII przy tych samych czynnościach wydatkuje więcej energii niż SEI. U SEIów zauważyłam coś takiego, że "oszukują", nie robią rzeczy na energetycznym fulu, nie angażują się w zadania na 100%, jak by w tle działał tryb odpoczynku, nawet kiedy pracują. Co uważam za zaletę, bo to im pozwala mniej się spalać przy zadaniach niż LII. LII nie potrafi robić i odpoczywać jednocześnie, jest w zadaniach "bardziej" niż SEI, ale też przez to jest bardziej napięte, bardziej się wyczerpuje. Jeżeli chodzi o poziom energii, to myślę, że SEI > LII, ale jeżeli chodzi o wydatkowanie energii, kiedy oboje wykonują to samo, to myślę, że LII > SEI.
O niee! Ktoś mnie rozgryzł i wie, że oszukuje... :D Ale faktycznie dobre spostrzeżenie. LII jest bardziej skrupulatne i jak coś robi, to robi. Tylko właśnie współczuję wtedy LII, że moga przesadzić i zapomnieć o podstawowych hm... Udogodnieniach w pracy, odpoczynku. Widać, że czasem coś takiego się odbija w postaci choroby, bo organizm ma dosyć.
SEI to faktycznie taki trochę leniuch z natury. :D


Co do tego, że delta potrafi przemilczeć problem, to się zgadzam. Bardzo mnie to irytuje. Szczególnie, gdy to dotyczy mojej osoby. Wiem jak taki delciak zachowuje się na co dzień i nagle coś mi nie pasuje. Jakoś tak mniej do mnie mówi, unika mnie jakby.. I myślę o co chodzi? Kiedy pytam wprost co jest grane, okazuje się, że ma ból dupy o jakąś totalną pierdołę nieraz.
W alfie może faktycznie to tak trochę podobnie wyglądać, ale przynajmniej u mnie działa to tak, że nie chcę kogoś urazić i uważam, że powinnam sobie sama z tym poradzić. Chyba, że to coś istotnego to staram się mówić wprost.
No i hm.. ILE prawie zawsze powie co myśli...
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#41 Post autor: Eol » poniedziałek, 4 maja 2015, 20:06

Agon pisze:beta to ziomy, które mają silnie scentralizowaną grupę, mają hierarchię, przywódców (często nieformalnych, ale jednak) itp.
Beta ceni Fe, więc lubi otwartą interakcje. Nie ma w tu mowy o jakiejś scentralizowanej grupie, a co dopiero o silnie scentralizowanej. Cenienie Se w becie nie objawia się wyłanianiem przywódców, bo niby jak miałoby to nastąpić, kiedy pół bety Se ma w bloku ego? W becie Se jest ukierunkowane na działanie, na coś co da dobrą i ekscytującą zabawę.
Agon pisze: Natomiast delta jest jak anarchistyczna banda, gdzie każdy chodzi gdzie chce i robi co chce, są totalnie zdecentralizowani.
Delta ceni Fi, czyli bliskie, "ciasne" kontakty międzyludzkie, dlatego nazwanie ich anarchistyczną bandą jest nieporozumieniem. Co prawda są ukierunkowani na siebie i własne, bliskie otoczenie ale są najbardziej tradycyjnie myślącą kwadrą, więc robienie co chcą i gdzie chcą nie leży w ich naturze. Poza tym to kwadra ceniąca Te i Si, więc nawet nie nakłonisz ich do zrobienia czegokolwiek, co będzie pozbawione celu i sensu. Delciaki muszą mieć dobry powód aby podnieść tyłek i wziąć się do roboty.
To dlatego Orest napisał, że podany przez ciebie skrót kwadr jest bzdurą.
Enturie pisze: LII jest bardziej skrupulatne i jak coś robi, to robi. Tylko właśnie współczuję wtedy LII, że moga przesadzić i zapomnieć o podstawowych hm... Udogodnieniach w pracy, odpoczynku.
Dlatego ESE, gdy oczywiście jest w pobliżu, czuwa nad pochłoniętym i niereagującym na otoczenie LII :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#42 Post autor: Orest_Reinn » poniedziałek, 4 maja 2015, 20:56

Eol, powinni cię zatrudnić do napisania strony socjoniki na nowo :D

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#43 Post autor: Eol » poniedziałek, 4 maja 2015, 23:28

Już się tak ze mnie nie śmiej Orest :D Nie ukrywam, że temat mnie ciekawi ale za cienki w uszach jestem i za mało wiem abym mógł się tak wymądrzać na wszystkie związane z tym tematy :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#44 Post autor: Paweu » poniedziałek, 4 maja 2015, 23:42

Jeżeli cokolwiek ma ruszyć z tematem socjo, to należałoby zrobić coś własnego - ze swoich źródeł wiem, że z ekipą ze strony socjoniki ciężko będzie się dogadać, o ile w ogóle. Zresztą oni już mieli swoje plany podboju wszechświata a wyszło z nich mniej więcej tyle, co z obietnic pana od "bulu i nadzieji" :D Ale jak coś będzicie robili w związku z socjo, to ja mogę od siebie dołożyć kilka cegiełek :)
Podobno 1w9 LIE

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić Betę od Delty?

#45 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 5 maja 2015, 09:23

Eol pisze:Już się tak ze mnie nie śmiej Orest :D Nie ukrywam, że temat mnie ciekawi ale za cienki w uszach jestem i za mało wiem abym mógł się tak wymądrzać na wszystkie związane z tym tematy :D
Ale ja piszę poważnie. Podobają mi się twoje opisy, bo są zrozumiałe i praktyczne, a jednocześnie bez chybionych uogólnień i stereotypów. Zwłaszcza podoba mi się to zdanie
W becie Se jest ukierunkowane na działanie, na coś co da dobrą i ekscytującą zabawę.
W końcu ktoś załapał na czym polega betowe Se i, jak na ironię, był to Se-polar :D

ODPOWIEDZ