Socjonika a kultura

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Socjonika a kultura

#1 Post autor: BlackRose » poniedziałek, 5 stycznia 2015, 00:26

Zastanawia mnie jedna rzecz i możecie mnie oświecić, czy były już jakies publikacje na ten temat, bo bardzo mnie to interesuje. Chodzi mi mianowicie o zależnośćmiędzy socjotypem człowieka a jego dobrym (czy złym) samopoczuciem w danej kulturze.

Podam przykład.
Sama jestem ILI i zauważyłam, że lepiej czuję się w kulturach/krajach, w których bardziej ceni się powściągliwość, mówi spokojnym tonem, niewiele gestykuluje itd. Zycie np. w takiej Hiszpanii czy innym południowym kraju byłoby dla mnie katorgą. Zastanawiam się, czy bycie wychowanym w kulturze, która zupełnie nie pasuje do naszego socjotypu może wywoływać nerwicę. Bo według mnie jak najbardziej.
Zastanawia mnie tez, czy istnieje związek między położeniem geograficznym a częstotliwością występowania jakiegoś typu (np że INTp występuje rzadziej w krajach arabskich niż w północnej Europie).


5w4

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika a kultura

#2 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 5 stycznia 2015, 07:50

Coś w tym jest. Tj. cieszę się że nie mieszkam w żadnej Hiszpanii czy Włoszech nie wspominając o krajach arabskich gdzie ludzie przy każdej większej lub mniejszej okazji wymachują kałasznikowami krzycząc Allah Akbar ! BTW nic nie słyszałem o tego typu zależnościach. W społeczeństwie zimnych ponuraków też bym może nie chciał mieszkać ale to o czym wspomniałaś to w ogóle musi być koszmar.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Socjonika a kultura

#3 Post autor: Ael » poniedziałek, 5 stycznia 2015, 09:26

A ja wlasnie z Hiszpanami i Wlochami swietnie sie dogaduje (jestem EIE, czyli hmmm nieco bardziej wylewny typ).
Mysle, ze przewaga danego typu moze byc skorelowana z krajami, ale nie jest to stuprocentowa regula.
I Polska musialaby byc dosc mieszanym kaem.

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika a kultura

#4 Post autor: BlackRose » wtorek, 6 stycznia 2015, 15:06

Snufkin pisze:Coś w tym jest. Tj. cieszę się że nie mieszkam w żadnej Hiszpanii czy Włoszech nie wspominając o krajach arabskich gdzie ludzie przy każdej większej lub mniejszej okazji wymachują kałasznikowami krzycząc Allah Akbar ! BTW nic nie słyszałem o tego typu zależnościach. W społeczeństwie zimnych ponuraków też bym może nie chciał mieszkać ale to o czym wspomniałaś to w ogóle musi być koszmar.
No dobrze, ale nie denerwuje Cię też czasami jako INTp nasza polska mentalność? To machanie szabelką przy byle okazji i robienie sobie wrogów, ten brak przewidywania skutków własnych działań w polityce międzynarodowej (pójście na wojnę z Niemcami, powstanie warszawskie, wtrącanie się w spór o Krym itd). Bo mnie ta polska głupota przeraża i wywołuje mój bunt i niechęć. Ciekawa jestem zdania innych INTp. Wydaje mi się, że wśród naszego typu mało jest ludzi mających tak głupie pojęcie patriotyzmu. Co Ty o tym sądzisz?
Nasz typ słynie z przewidywania przyszłości i ostrożności, a to zdecydowanie nie jest polska cecha.

I naprawdę ciekawa jestem, jak funkcjonują INTp w arabskich czy afrykańskich krajach, na ile proces socjalizacji tłumi niektóre cechy INTp.
Kraje arabskie generalnie wydają mi się dużo bardziej sensorycznie nastawione, np. ludzie częściej dotykają się podczas rozmowy itd.
5w4

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika a kultura

#5 Post autor: Snufkin » wtorek, 6 stycznia 2015, 15:56

BlackRose pisze:Wydaje mi się, że wśród naszego typu mało jest ludzi mających tak głupie pojęcie patriotyzmu. Co Ty o tym sądzisz?
Nasz typ słynie z przewidywania przyszłości i ostrożności, a to zdecydowanie nie jest polska cecha.
Nie lubię się powtarzać, myślę że mamy podobne zdanie :hug: [bez obawy - ironia].
BlackRose pisze:I naprawdę ciekawa jestem, jak funkcjonują INTp w arabskich czy afrykańskich krajach, na ile proces socjalizacji tłumi niektóre cechy INTp.
Kraje arabskie generalnie wydają mi się dużo bardziej sensorycznie nastawione, np. ludzie częściej dotykają się podczas rozmowy itd.
Ogólnie zasada jest taka, że im cieplej tym częściej ludzie w danej społeczności się dotykają, "sorry taki mamy klimat". Nie wiązałbym tego ściśle z socjoniką, każdy socjotyp jest w stanie przystosować się w pewnej mierze do danej kultury i obyczajów. I tak ESE rodem z Finalndii to będzie inne ESE niż to z Kuby.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjonika a kultura

#6 Post autor: Ninque » sobota, 11 lipca 2015, 10:19

gdzieś widziałam rozpiskę przypisującą socjotypy krajom i była tam Polska jako EIE a Niemcy jako LSI.

Ja sama w sumie czuję się raczej dobrze wszędzie ale troche z początku zawsze mnie przeraża owa wylewnośc Hiszpanów i Włochów jednak po pewnym czasie już tylko bawi :mrgreen:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

ODPOWIEDZ