Temperamenty IP, a EJ.

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
myszka_spoon
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 17 września 2015, 09:27
Enneatyp: Dawca

Temperamenty IP, a EJ.

#1 Post autor: myszka_spoon » środa, 21 października 2015, 12:03

Dzień dobry! :)

Od dłuższego czasu, próbuję rozwikłać pewną zagadkę... mianowicie:

W moim pierwszym teście wyszło, że mój typ osobowości to ISFp. Twardo się tego trzymałam pracując przy tym nad rozwojem swoich słabych stron. Niedawno zrobiłam test jeszcze raz i wyszło... ESFj. :what:
Teraz w różnych testach (nie powtarzam tych samych bo to dla mnie bez sensu - mam za dobrą pamięć) wychodzi mi naprzemiennie (sic!): ISFp oraz ESFj.

Zastanawia mnie, skąd może wynikać ta rozbieżność...
Sama, w swoich rozmyślaniach zakręciłam się już tak bardzo, że zaczynam podejrzewać się, o jakieś skrzywienie.
Bazując na szczegółowych opisach tych typów, oba tak naprawdę, mogłyby posłużyć do opisania mojej osobowości (z drobnymi rozbieżnościami - wiadomo).

Czy typ osobowości, może zmienić się po jakimś upływie czasu? :scratch:

Może ktoś ma jakiś pomysł?
Ja wymiękam... :wall:

Jeśli dubluję wątek, to przepraszam, ale nie dokopałam się tutaj do podobnego "problemu". :D


SEI lub ESE O.o

dwójkawtrójkę
:))))

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#2 Post autor: Irranea » środa, 21 października 2015, 15:37

Poleganie na wynikach testów jest z deczka błędne. A to dlatego, ze wynik testu nie zawsze musi sie pokrywać z prawdą. Nie raz jest tak, ze widzimy siebie inaczej, albo odpowiadamy w teście tak jak chcielibyśmy siebie widzieć, albo jeszcze zależnie od humoru. Polecam zamiast kierowania się testami, czy to socjonicznymi, czy enneagramowymi, czy jeszcze innym, wgryźć się w teorię systemu i samodzielnie ustalić swój typ lub przynajmniej stwierdzić, czy wynik testu jest prawdziwy. Opisy też polecam zostawić, bo z nimi jak z horoskopem, zawsze da się znaleźć coś co pasuje.
Typ socjoniczny, tak samo jak i enneagramowy jest jeden przez całe życie.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#3 Post autor: Intan » środa, 21 października 2015, 16:26

Pierwsze dwa elementy informacyjne u ISFp to kolejno Si i Fe, a u ESFj - Fe i Si. Wynikałoby z tego, że wszystko(?) rozbija się o to, czy jesteś ekstrawertyczką, czy introwertyczką. Pamiętając, że istnieją także ambiwertycy, przypomnę, że ekstrawertycy "ładują baterie" wśród ludzi i tracą energię, przebywając w samotności, a introwertycy na odwrót. Trzeba też oddzielić od introwertyzmu fobię społeczną, która nie jest zależna od tego, czy ktoś jest ekstra-, czy introwertykiem. Dwójki najczęściej są ekstrawertykami, ale zdarzają się wyjątki (patrz: moi).
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#4 Post autor: Cotta » środa, 21 października 2015, 16:41

Intan, introtyczny i ekstratyczny w socjonice to co coś innego niż introwertyczny i ekstrawertyczny w psychologii. W socjonice intro- i ekstra- odnoszą się jedynie do kierunku działania elementu informacyjnego w pierwszej funkcji. Introtyk może być ekstrawertyczny, a ekstratyk introwertyczny.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#5 Post autor: Intan » środa, 21 października 2015, 18:12

Wiedziałam, że ktoś to napisze. :D Mam świadomość, że niektórzy uważają, iż introtyzm i ekstratyzm istnieją, ale ja uważam je za iście czfurkowy tfur mający przydać socjonice oryginalności. Nie spotkałam jeszcze opisu czy wyjaśnienia, który by mnie przekonał co do prawdziwości tej teorii, o której piszesz, Cotta.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#6 Post autor: jouziou » środa, 21 października 2015, 20:11

Intan pisze:Wiedziałam, że ktoś to napisze. :D Mam świadomość, że niektórzy uważają, iż introtyzm i ekstratyzm istnieją, ale ja uważam je za iście czfurkowy tfur mający przydać socjonice oryginalności. Nie spotkałam jeszcze opisu czy wyjaśnienia, który by mnie przekonał co do prawdziwości tej teorii, o której piszesz, Cotta.
a co czytałaś konkretnie?
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#7 Post autor: Enturie » środa, 21 października 2015, 20:45

Hm, ILE to potrafi być często bardzo dobry przykład ekstratyka, który jest introwertyczny. Ja tę teorie dostrzegam w praktyce.
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#8 Post autor: Cotta » środa, 21 października 2015, 21:08

Albo przykład od nas z forum - Basket będąca LSE (ESTj), która jest introwertykiem. Znam też jedną SEIkę (ISFp) ekstrawertyczkę.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#9 Post autor: Basket Case » czwartek, 22 października 2015, 16:37

Cotta pisze: (...) W socjonice intro- i ekstra- odnoszą się jedynie do kierunku działania elementu informacyjnego w pierwszej funkcji. Introtyk może być ekstrawertyczny, a ekstratyk introwertyczny.
Intan pisze:Wiedziałam, że ktoś to napisze. :D Mam świadomość, że niektórzy uważają, iż introtyzm i ekstratyzm istnieją, ale ja uważam je za iście czfurkowy tfur mający przydać socjonice oryginalności. Nie spotkałam jeszcze opisu czy wyjaśnienia, który by mnie przekonał co do prawdziwości tej teorii, o której piszesz, Cotta.
@Intan "kierunek działania elementu informacyjnego", o którym pisze Cotta oznacza, że według socjoniki Ekstrawertyk/Ekstratyk/Ex w funkcji programowej mają element obiektowy (Ne, Te, Se lub Fe), a w kreatywnej odpowiedni relacyjny, natomiast Introwertyk/Intratyk/Ix w funkcji programowej mają element relacyjny (Ni, Ti, Si lub Fi), a w kreatywnej odpowiedni obiektowy.

Nie można nie zauważyć, że rozróżnienie na typy ze względu na to jaki element informacyjny mają w funkcji programowej ("czarny" - obiektowy, czy "biały" - relacyjny) jest podziałem zupełnie innym od podziału na ekstrawertyzm lub introwertyzm rozumiany przez większość definicji, w szczególności potocznie gdzie ekstrawertyzm jest kojarzony z towarzyskością, aktywnością, żywotnością, pobudzeniem, a introwertyzm ze spokojem, wolnymi ruchami, zamyśleniem, ubogą gestykulacją itd. W skrócie intratyzm i ekstratyzm definiuje czy masz czarne czy białe na "pierwszym miejscu" w modelu A. Ewidentnie to zjawisko istnieje (jedni mają czarne inni białe) i jest różne (Ix/Intratyk niekoniecznie musi być Introwertykiem w rozumieniu potocznym lub według tej-lub-innej definicji przyjętej w psychologii) stąd użycie innej nazwy nie tylko NIE JEST KWESTIĄ WIARY, ale jest praktyczną próbą zmniejszenia nieporozumień. "Historycznie" takie tłumaczenia na polski tych nazw pojawiły się (chyba) na forum socjoniki kilka lat temu właśnie ze względu na to, by rozróżnić pojęcia, które są jakościowo różne.
Cotta pisze:Albo przykład od nas z forum - Basket będąca LSE (ESTj), która jest introwertykiem. Znam też jedną SEIkę (ISFp) ekstrawertyczkę.
O matko z córką ;D Nie znam definicji intra/extra według, której bardziej pasowałby mi introwertyzm, nawet według definicji potocznej byłabym gdzieś po środku (jak większość ludzi według tej potocznej definicji). W szczególności kwestia czerpania energii - zdecydowanie zbieram ją z zewnątrz przy czym niekoniecznie od ludzi. Okresy 'odpoczynku' (bierności) sprawiają, że tracę energię, którą muszę odbudować. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że dla obserwatora mogę wyglądać skrajnie - niektórzy mają okazję widzieć mnie w fazie mocnego pobudzenia, a inni w fazie mniejszego pobudzenia (po prostu nie zawsze to 'zewnętrze' z którego czerpię energię to ludzie). Do teraz wydawało mi się, że zdecydowanie częściej podczas wydarzeń towarzyskich objawiam się jako osoba mocno pobudzona, a tu takie zaskoczenie (Cotta miała okazję widzieć mnie wiele razy). Szok i niedowierzanie ;)

Także chociaż zgadzam się z Cottą to mam wrażenie, że przykład mojej osoby jest nietrafiony.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#10 Post autor: Cotta » czwartek, 22 października 2015, 20:42

A, to przepraszam. Byłam przekonana, że na którymś ze zlotów z Twoim udziałem była o tym mowa, że jesteś jedną z niewielu introwertycznych Ósemek. Ale to nie moja obserwacja, tylko wydawało mi się, że takie stwierdzenie po prostu padło w rozmowie. Ale jeżeli nie, to cofam przykład.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Temperamenty IP, a EJ.

#11 Post autor: Intan » czwartek, 22 października 2015, 21:13

jouziou pisze:a co czytałaś konkretnie?
Żebym to ja pamiętała, gdzie to było. :?
Cotta pisze:Albo przykład od nas z forum - Basket będąca LSE (ESTj), która jest introwertykiem. Znam też jedną SEIkę (ISFp) ekstrawertyczkę.
Zastanawia mnie, jak rozróżniacie EII-Ne od IEE-Fi. :v
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

ODPOWIEDZ