Socjonika - LSE (ESTj)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ESTj i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
2
25%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
2
25%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
4
50%
 
Liczba głosów: 8

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

Socjonika - LSE (ESTj)

#1 Post autor: Hydra » sobota, 21 kwietnia 2007, 23:30

Logiczno-Sensoryczny Ekstrawertyk LSE (ESTj) Dyrektor

ESTj mają charakterystyczną wyprostowaną sylwetkę, jakby mieli sztywny kręgosłup, co powoduje wrażenie, że chodzą jak żołnierz na defiladzie. W większości przypadków ESTj są szczupli. Jednakże tężsi ESTj nie należą do wyjątków, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety. Ale nawet wtedy mają charakterystyczną, wyprostowaną sylwetkę.

Poruszają się szybko i mają ostre, nierówne ruchy, które ukazują wewnętrzne napięcie charakterystyczne dla tego typu. Trudno im pozostawać w jednej pozycji przez dłuższy czas i często wiercą się podczas rozmowy. Noszą zwykle ubrania znanych firm lub klasyczne stroje. Mężczyźni preferują tradycyjny garnitur i krawat. Przy wyborze ubrań ESTj będą zwracać większą uwagę na wygodę i jakość, niż na panującą modę. Kobiety rzadko noszą ekstrawaganckie rzeczy. Nawet jeśli starają się podążać za panującą modą, wybierają rzeczy, w których można dostrzec odrobinę konserwatyzmu.

ESTj zwykle dbają o ubranie. Ich strój jest zawsze schludny i czysty. Mogą trzymać ubrania przez długi czas i wiedzą jak je chronić. Nawet jeśli niektóre elementy są stare wciąż mogą wyglądać jak nowe. ESTj nie lubią niedbałości i braku schludności w swoim wyglądzie. Spodnie są zawsze wyprasowane a buty wypastowane.

W kontaktach z obcymi ESTj są zawsze grzeczni, wykształceni i dobrze wychowani, przestrzegają etykiety. Jest to widoczne szczególnie u mężczyzn, gdy zaczynają rozmowę z przedstawicielką przeciwnej płci. ESTj nie lubią pogaduszek, ploteczek ani zbyt długich rozmów przez telefon. Kiedy rozmawiają przez telefon ich głos brzmi nieco inaczej. Nie lubią poufałości.

ESTj lubią zadawać pytania i poznawać fakty. Nie akceptują mglistych odpowiedzi, domagają się konkretnych danych. Mają swoje zdanie na prawie każdy temat i biorą aktywny udział w dyskusjach broniąc go. ESTj nigdy nie przyzna, że nie ma racji. Jeśli chcą kogoś za coś obwiniać, zawsze znajdą uzasadnienie.

ESTj są wielkimi zwolennikami praktyczności i nie rozumieją a nawet mogą potępiać ludzi, którzy mają fantazję lub proponują fascynujące ale niepraktyczne przedsięwzięcia. Nie lubią lenistwa czy niezorganizowania. Nie lubią nagłych zmian, wolą powolny ale pewny rozwój. ESTj pragną stabilizacji. Maja konserwatywne poglądy dotyczące rodziny, co jest szczególnie widoczne u mężczyzn. W ich pojęciu mąż ma obowiązek utrzymywać rodzinę, podczas gdy żona musi opiekować się dziećmi i domem.

Mimo, iż ESTj wydają się kontrolować swoje emocje, czasami zdarzają im się nagłe wybuchy furii. Zdarza się tak zwykle, gdy coś idzie nie tak lub gdy ktoś mówi im jak mają wykonać zdanie, zwłaszcza, gdy uważają, że nie posiada on wystarczających kompetencji w danej dziedzinie. W gniewie ESTj mogą krzyczeć, rzucać przedmiotami lub niszczyć je, zawsze wypominając ofierze jej dawne błędy.

ESTj są bardzo pracowici. Jeśli trzeba mogą pracować wiele godzin dziennie, siedem dni w tygodniu bez odpowiedniego odpoczynku. W ich mniemaniu odpoczynek to leżenie na kanapie przed telewizorem przez parę godzin i już są znowu gotowi do pracy. ESTj nie mogą wytrzymać długo bez zajęcia. Lubią pracować co powoduje, że ciągle są zajęci. ESTj często przejawiają zdolności organizacyjne.

W obliczu niebezpieczeństwa ESTj działają szybko, zdecydowanie i nigdy później się tym nie chwalą. Nie „idą na skróty” przy realizacji celów. Nie potrafią oszukiwać, co powoduje, że łatwo ich przyłapać, więc w rezultacie mają opinię bardzo uczciwych ludzi. ESTj nie znosi kłamstwa, obłudy i oszustwa. Nie lubią płytkich, frywolnych i bezmyślnych ludzi. Przestrzegają również zwyczajów.

Plusy

Twoją największą zaletą jest logika oparta wyłącznie na faktach, co pozwala dokonać dokładnych kalkulacji dotyczących spraw praktycznych. Jesteś realistą. Potrafisz ocenić dokładnie skuteczność podjętych działań. Jesteś zawsze doskonale poinformowany w sprawach, których się podejmujesz. Wiesz jak dysponować zasobami w sposób racjonalny i ekonomiczny. Potrafisz utrzymać siebie i swoją rodzinę i stworzyć komfortowe warunki życia. Masz zdolności organizacyjne. Doceniasz wysoką jakość wyników działań i nie lubisz niezdyscyplinowania i lenistwa u innych. Wiesz jak stworzyć doskonałe warunki pracy dla siebie i innych. Wolisz solidne, dobrze wykonane produkty, jak również urozmaicone jedzenie.

Minusy

Często nie jesteś w stanie w pełni kontrolować swoich emocji. Łatwo możesz stracić panowanie nad sobą wśród przyjaciół i rodziny, jeśli nie stosują się do twoich instrukcji i wskazówek lub kiedy ktoś zachowuje się wbrew twojemu pojmowaniu racjonalności i logiki. Kiedy jesteś w złym humorze możesz być bardzo bezpośredni. Często nie potrafisz zaplanować rzeczy w dłuższym horyzoncie czasu. Często uważasz się za przeciążonego obowiązkami, które pojawiają się niewiadomo skąd dlatego też często wcześniej musisz znaleźć priorytety. Czasami jest Ci trudno przewidzieć nadchodzące niebezpieczeństwa lub niepowodzenia w zaplanowanych działaniach. Fakt, że ich nie przewidziałeś często Cię irytuje i może nawet wyprowadzić z równowagi.

Podsumowanie funkcji:

1. Te – Zorientowany na praktyczne działania. Wie jak tworzyć rzeczy wysokiej jakości, preferuje dokładną i konsekwentną pracę, wie jak sprawić by trud był efektywny. Skłania się ku elementarnemu i szczegółowemu podejściu do problemów. Przestrzega zasad obowiązujących w danej społeczności.
2. Si – Zorientowany na współmierność i równowagę, poszukuje ogólnej harmonii. Efektywna praca nie sprawia mu problemów. Potrafi zaspokoić potrzeby życiowe. Często posiada pamięć fotograficzną. Łatwo potrafi oszacować silna wolę bliskich, ale nie próbuje nikogo powstrzymywać. Zachowuje się adekwatnie do sytuacji. Niezbyt często chce przewodzić ale również za nikim nie podążą.
3. Ni – Nie zawraca sobie głowy niczym, czego nie można zobaczyć czy dotknąć. Fantazja to nie jego domena. Niezbyt dobrze przewiduje prawdopodobieństwo zdarzeń, woli pozostać przy wypróbowanych i typowych metodach. Konserwatywny.
4. Fe – Słabo zorientowany w sferze emocji, w niuansach. Nie zawsze potrafi kontrolować emocje, może wybuchnąć i krzyczeć. Uważa za konieczne przestrzeganie norm zachowania i moralności. Sprawia wrażenie powściągliwego i dobrze wychowanego, ale w nietypowej sytuacji może poczuć się zagubiony i nie wie jak się zachować

Relacje:

Potencjalnie korzystne:
EII (INFj), ESI (ISFj), LII (INTj), IEE (ENFp)
Potencjalnie niekorzystne:
IEI (INFp), ILI (INTp), SEI (ISFp), LSI (ISTj)


MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#2 Post autor: Hydra » sobota, 21 kwietnia 2007, 23:37

Maja konserwatywne poglądy dotyczące rodziny, co jest szczególnie widoczne u mężczyzn. W ich pojęciu mąż ma obowiązek utrzymywać rodzinę, podczas gdy żona musi opiekować się dziećmi i domem.
To jest ... po prostu ... natychmiastowa dyskwalifikacja!

Relacja Lustrzana:
Partnerzy mogą być obok siebie bez powodowania nieporozumień. Partnerzy mają poprawne intuicyjne zrozumienie siebie i rzadko są zaskoczeni przez coś co drugi robi albo mówi. Sprzeczki są bardzo rzadkie. Oni zawsze mają coś do powiedzenia na te same tematy i łatwo dochodzą do jednomyślności, ale równocześnie kładą przeciwny nacisk na rzeczy tworząc zmienny skutek. Te relacje jest skierowana na słowa, a partnerzy dyskutują na temat ich hobby (unikają innych tematów), zmieniając i dodając coś do swoich poglądów. Partnerzy męczą się przez dyskusyjną naturę relacji i próbują się rozdzielić gdy pracują i odpoczywają. Partnerzy natychmiast się ożywiają kiedy ktoś inny się pokazuje, a jest „dwoistym” jednego i „aktywatorem” drugiego partnera.
To jest jakaś pomyłka...
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 kwietnia 2007, 17:09 przez Hydra, łącznie zmieniany 1 raz.
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#3 Post autor: Maślany » sobota, 21 kwietnia 2007, 23:47

To jest jakaś pomyłka...
czemu?
Jak już go intuicyjnie zrozumiesz to nie jesteś tym zaskoczona i to akceptujesz :wink:
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#4 Post autor: Hydra » sobota, 21 kwietnia 2007, 23:52

Maślany pisze:
To jest jakaś pomyłka...
czemu?
Jak już go intuicyjnie zrozumiesz to nie jesteś tym zaskoczona i to akceptujesz :wink:
Ja sobie nawet nie wyobrażam jak w ogóle moglabym rozumieć postępowanie kogoś takiego, a co dopiero intuicyjnie. To jest facet z moich najgorszych koszmarów.
Moze ja jestem INFp???
Nieee, aż tak nie mogłabym się pomylić :lol:
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 kwietnia 2007, 00:15 przez Hydra, łącznie zmieniany 1 raz.
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#5 Post autor: Maślany » niedziela, 22 kwietnia 2007, 00:06

Być może nie trawiłabyś tych poglądów, ale rozumiała, że ktoś może tak myśleć, bo nie wszystkie osoby radzą sobie w życiu i o niektóre ktoś musi zadbać materialnie (szczególnie o ich duala INFj).
A poza tym to później pisze:
kładą przeciwny nacisk na rzeczy tworząc zmienny skutek. Te relacje jest skierowana na słowa, a partnerzy dyskutują na temat ich hobby (unikają innych tematów), zmieniając i dodając coś do swoich poglądów.
Tak więc.....
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#6 Post autor: Hydra » niedziela, 22 kwietnia 2007, 00:18

Maślany pisze:Być może nie trawiłabyś tych poglądów, ale rozumiała, że ktoś może tak myśleć, bo nie wszystkie osoby radzą sobie w życiu i o niektóre ktoś musi zadbać materialnie (szczególnie o ich duala INFj).
Teoria duali = coś za coś?
Wolność za bezpieczeństwo...
Muszę jeszcze raz przeczytać o moim dualu - cóż tam mogę uzyskać od mojego urzekającego bawidamka :)
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#7 Post autor: Maślany » niedziela, 22 kwietnia 2007, 00:25

Widziałaś to co umieściłem w Linkach?
http://www.socionics.us/socioniko/en/1. ... al-4p.html
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#8 Post autor: Hydra » sobota, 26 maja 2007, 13:14

W ankietach Maślanego naliczyłam aż 5 ESTj.
Ciekawe, że nie ma komentarzy do opisu... :roll:
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#9 Post autor: Maślany » sobota, 26 maja 2007, 16:03

Po dowiedzeniu się kim jest ich dual, z jakim typem w Enneagramie koreluje, i który Enneagramowy typ dominuje na stronie pewnie paru zdobywców zwietrzyło swoją szansę :D.
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#10 Post autor: Hydra » sobota, 26 maja 2007, 21:12

Maślany pisze:Po dowiedzeniu się kim jest ich dual, z jakim typem w Enneagramie koreluje, i który Enneagramowy typ dominuje na stronie pewnie paru zdobywców zwietrzyło swoją szansę :D.
Cholera Maślany!
Dlaczego znowu muszę przyznać Ci rację?! :shock: :lol:
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=651&start=290
:?
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Almodi
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 17:54

#11 Post autor: Almodi » niedziela, 27 maja 2007, 23:16

Abstahujac od rozpoczetego przez Was watku: jak wg Was ukladalyby sie relacje pomiedzy ESTj a ENFp?

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#12 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 28 maja 2007, 15:38

...
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 marca 2010, 16:52 przez Czekolada, łącznie zmieniany 1 raz.

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#13 Post autor: Maślany » poniedziałek, 28 maja 2007, 17:20

Łukasz pisze:Abstahujac od rozpoczetego przez Was watku: jak wg Was ukladalyby sie relacje pomiedzy ESTj a ENFp?
Physical interaction: Cre-Si - Acc-Ne
Ideological interaction: Acc-Te - Cre-Fi
Activity: Acc-Ne and Cre-Si share the appreciation of personal tactical skills but one has concrete skills while the other has abstract talent. One utilizes great care in its efforts while the other will quickly proceed with whatever is at hand. These two are the greatest gurus and primadonnas of the work place and as such they can earn the respect of each other in ways no other type does. Abstract version of this activity partnership is generally more satisfying than the concrete one.
Cre-Fi and Acc-Te share the willingness to test out anything that seems generally reasonable and be generally helpful. These are the generally most available people, most willing to cooperate and make things easier in their environment. Cre-Fi does this out of a vague but pressing sense that it should be done, Acc-Te sees it as an investment. Abstract version of this activity partnership is generally more satisfying than the concrete one.
forum.socjonika.pl

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#14 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 28 maja 2007, 21:48

...
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 marca 2010, 16:52 przez Czekolada, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Almodi
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 17:54

#15 Post autor: Almodi » wtorek, 29 maja 2007, 17:18

Abstract version of this activity partnership is generally more satisfying than the concrete one
Jak mam to rozumiec?

Opis wydaje mi sie ciekawy, ale przy zarzadzaniu w przedsiebiorstwie :) a co jezeli ma byc to zwiazek partnerski w zyciu osobistym? Na jakim podlozy wystepuja ewentualne konflikty?

ODPOWIEDZ