Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#31 Post autor: Agon » sobota, 23 stycznia 2016, 14:46

Irranea pisze:
Agon pisze: Natomiast nie wyobrażam sobie 8 nie ceniącej Se.
Kapar i Basket nie cenią Se.
Kapar pisał, że może być SLE. Ten socjotyp najlepiej pasuje do 8ek. Se ładnie współgra z ośrodkiem działania, Ti z ośrodkiem myślenia, a Fi-polar pasuje do wypieranego przez 8 ośrodka emocji.

W temacie Zabawa w uogólnianie przypisałem socjotypowi SLE właśnie enneatyp 8.



Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#32 Post autor: Agon » środa, 27 stycznia 2016, 23:31

http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=20&t=5266

Obczajcie ten temat, jest o patologiach z punktu widzenia socjoniki. A gdzie patologie tam enneagram, bo w końcu to mechanizmy obronne i lęki ;)

To może być dobra poszlaka jeśli chodzi o poszukiwania Nin. Podobno Putin jest EII, a nie LSI. Może po prostu jest 8ką EII co wydaje się niewiarygodne, ale teraz to ma sens. Enneatyp to główny lęk i mechanizmy obronne, a w przypadku 8 pasują do wychowania Putina.

Swoją drogą nietypowe połączenie socjotypu i enneatypu może dawać ciekawe wyniki. EII będące 8 może wykorzystywać w naturalny sposób swoje silne Fi i Ne, by prowadzić politykę. W polityce liczy się wszystko, również rozumienie relacji międzyludzkich oraz intuicyjne zauważanie powiązań między rzeczami.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#33 Post autor: Cotta » niedziela, 7 lutego 2016, 15:21

W sumie Eol już napisał, co myślę w temacie, ale dowyjaśnię i uporządkuję.

Zakładam, że socjotyp jest wrodzony. Wg mnie tak jak rodzimy się z pewną fizjonomią, tak rodzimy się też z pewnym potencjałem w zakresie metabolizmu informacyjnego. Enneatyp pojawia się wg mnie w bardzo wczesnym dzieciństwie pod wpływem środowiska. Enneatyp tworzy główna motywacja (lęk, gniew, potrzeba uznania/wstyd) oraz wybrany przez osobę sposób reagowania na tę motywację (zbiór mechanizmów obronnych). Każdy socjotyp może doświadczyć każdej z trzech motywacji (jako tej głównej), natomiast metabolizm może wpływać (i wg mnie wpływa) na mechanizmy obronne, jakie się wybiera w odpowiedzi na tę motywację. Bo mechanizmy obronne mają działać, mają tę osobę ochronić przed tym czymś, w stosunku do czego zostały stworzone. A jak ktoś jest w czymś słaby, to zbudowane na tym czymś mechanizmy działać nie będą. Dlatego ciążymy raczej do tych mechanizmów obronnych, w których mamy szansę być skuteczni.
LSE czy ESE mogą na pierwszy rzut oka gryźć się z byciem 8, bo oba te typy nie cenią Se. Ale oba te typy mają Se 4-wymiarowe, dlatego są w stanie sprawnie stosować ósemkowe mechanizmy obronne. LII czy EII, nawet gdyby pojawiła się u nich motywacja gniewu jako ta główna i przyszłoby im do głowy radzić sobie z tym po ósemkowemu, po prostu nie będą sobie z tą strategią dobrze radzić. Bo to tak, jakby osoba, która nie rozróżnia kolorów, uparła się, że będzie malować kolorami. Dlatego, jeżeli już u LII czy EII wykształci się motywacja gniewu, to wybierze sposób radzenia sobie z gniewem typowy dla 1 lub 9, a nie 8.

Powyższe nie oznacza, że zupełnie nie istnieją ludzie, którzy sięgają po takie strategie, które bazują na ich słabych a nie mocnych elementach. Jeżeli presja otoczenia jest wystarczająco silna, a dana osoba nie ma w silnych tego, czego to otoczenie wymaga, może się starać zbudować swoją strategię obronną w oparciu o słabe elementy. Sama znam kobietę 2w1 SLE. ST jest stereotypowo utożsamiane z męskimi cechami, więc część kobiet ST ma problem z czuciem się dobrze ze swoim socjotypem. Tak jest w przypadku tej osoby. Plus dochodzi to, że została wychowana przez lękową alfę (rodzice 5w6 LII i 6w5 SEI, brat 7 SEI). Nie doczekała się więc uznania przez najbliższych dla jej elementu z funkcji programowej. Permanentny brak uznania może łatwo popchnąć do triady wstydu. A wymóg, że powinna być "kobieco" ciepła i dobra do wcielenia się w Dwójkę. Dlaczego uważam to połączenie za nietypowe? Bo SLE to nie jest typ emanujący ciepłem, wrażliwy, dobrze wczuwający się w potrzeby innych, a dwójkowe mechanizmy obronne, żeby były skuteczne, potrzebują tych cech.

Ale ogólnie myślę, że wrażenie "gryzienia się" enneatypu i socjotypu może wystąpić już przy przyjęciu strategii w oparciu o silne ale niecenione. W takich przypadkach powstaje coś w rodzaju łagodniejszej wersji typu (np. Ósemki LSE i ESE są mniej "ostre" od tych Se-egowych).
I nie widzę socjoniczno enneagramowych powodów, dla których ILI nie mogłoby być 2 czy 3.
Nie wszystkie ILI są takie jak ELkora i Snuf, mój szwagier 6w5 to najlepsze ILI ever :3
No właśnie, jest 6, a nie 3 czy 2. Mechanizmy obronne Trójek wymagają energii i charyzmy, której ILI brakuje. Przy mechanizmach obronnych Dwójek ILI spotyka ten sam problem, co np. wyżej opisane SLE. Znowu - pewnie wśród tych 7 miliardów ludzi zdarzają się i takie przypadki, że ILI stanie się 3 lub 2. Ale naturalniej przychodzi takiemu ILI z triady wstydu bronić się po czwórkowemu (ze względu na Ni, a nie etykę).

Edit: Jak piszę o tym, że jakaś strategia/mechanizm obronny jest skuteczny, to chodzi mi o to, że wywołuje taki efekt, jaki dana osoba planowała w danym momencie osiągnąć, a nie że dzięki temu mechanizmowi osiągnie jakieś długoterminowe szczęście.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#34 Post autor: jouziou » niedziela, 7 lutego 2016, 18:19

Cotta pisze:Ale ogólnie myślę, że wrażenie "gryzienia się" enneatypu i socjotypu może wystąpić już przy przyjęciu strategii w oparciu o silne ale niecenione. W takich przypadkach powstaje coś w rodzaju łagodniejszej wersji typu (np. Ósemki LSE i ESE są mniej "ostre" od tych Se-egowych).
polemizowałabym ale nie z merytorycznym przekazem tego, a bardziej technicznie/ze stroną formalną, dla mnie "ostre"/"ostrość" to jest główne skojarzenie jakie mam z większością LSE (rysy, gestykulacja, sposób bycia, poruszania się, temperament), a "twarde"/"twardość" z SLE/LSI, dlatego wg mnie osi rozróżnienia między LSE, a SLE nie powinno się wytyczać w oparciu o to określenie
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#35 Post autor: Intan » piątek, 12 lutego 2016, 11:05

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GXwOtGKklcM[/youtube]Ten gość twierdzi, że jest Piątką i ENFJ. Socjoniki nie zgłębiał chyba. Wasze odczucia?
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#36 Post autor: Agon » piątek, 12 lutego 2016, 12:09

Intan pisze:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GXwOtGKklcM[/youtube]Ten gość twierdzi, że jest Piątką i ENFJ. Socjoniki nie zgłębiał chyba. Wasze odczucia?
Te wszystkie nietypowe połączenia sprawiają, że wszystkie te typologie zaczynają nie mieć sensu.

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#37 Post autor: Osteoporoza » piątek, 12 lutego 2016, 16:17

Intan pisze:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GXwOtGKklcM[/youtube]Ten gość twierdzi, że jest Piątką i ENFJ. Socjoniki nie zgłębiał chyba. Wasze odczucia?
Dużo ekspresji jak na 5, ale no mniejsza z tym, powierzchowne ekspresje widuję u 5, jednakże bycie fanboyem czegokolwiek i utożsamianie się, wczuwanie w coś/kogoś nie jest piątkowe.

Spoiler:
6w5

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#38 Post autor: Agon » środa, 18 maja 2016, 16:09

Eol pisze:No mnie sie "gryzie" :D Moim prywatnym zdaniem, jesli Urikedi jest EII, to raczej enneagramowo zle sie wytypowala :wink:
Może być 5 LII która interesuje się relacjami międzyludzkimi i obserwuje je z ukrycia. Nie zapominajmy, że każdy socjotyp ma wszystkie elementy informacyjne, a LII ma Fi4 - czyli funkcję roli. Ta funkcja lubi być eksponowana.

Ktoś może się źle typować socjonicznie, bo mu funkcja roli przysłania programową. Trzeba na to zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy pozornie enneatyp i socjotyp się "gryzą".

PS; Przeniosłem temat, bo tamten był o postawach erotycznych :P

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#39 Post autor: Agon » wtorek, 21 czerwca 2016, 07:49

cojatutajrobie pisze:Są tu jakieś inne LII 8w9? :D
LII 8w9 brzmi bez sensu, ale LII 9w8 już jak najbardziej :D

Nie widzę Se 1 wymiarowego i bycia 8, a już Se polar połączony z racjonalizującym wszystko Ti programowym jest chyba najbardziej nieósemkową możliwością ze wszystkich możliwych.

cojatutajrobie
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2016, 21:42

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#40 Post autor: cojatutajrobie » wtorek, 21 czerwca 2016, 17:04

Agon pisze:LII 8w9 brzmi bez sensu, ale LII 9w8 już jak najbardziej :D
No właśnie nie widzę LII jako 8, ani 9. 9w1, już prędzej.
Teeeoretycznie nadaktywna funkcja roli może wywołać dziewiątkowe zachowanie, ale to maska. Trochę stresu, nietypowa sytuacja i Ti wychodzi bokiem. :D

Zastanawia mnie czy i jak bardzo nietypowe jest połączenie LII 1. A konkretnie, czy jedynkowe zachowanie jest tak silnie związane z Se w kreatywnej, jak mi się wydaje.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#41 Post autor: Agon » środa, 22 czerwca 2016, 12:05

cojatutajrobie pisze:No właśnie nie widzę LII jako 8, ani 9. 9w1, już prędzej.
Teeeoretycznie nadaktywna funkcja roli może wywołać dziewiątkowe zachowanie, ale to maska. Trochę stresu, nietypowa sytuacja i Ti wychodzi bokiem. :D

Zastanawia mnie czy i jak bardzo nietypowe jest połączenie LII 1. A konkretnie, czy jedynkowe zachowanie jest tak silnie związane z Se w kreatywnej, jak mi się wydaje.
Wiesz, tak naprawdę to możesz mieć dowolne połączenie socjotypu i enneatypu. Jeśli główną motywacją jest u Ciebie ta z typu 8, to po prostu jesteś 8, a że przetwarzasz informacje jak LII to już inna bajka.

Ja sam się zastanawiałem nad byciem 8 LII, kto wie czy nie jestem. Mogę dosyć aktywnie używać polarka, dużo się skupiam na zajmowaniu mi terytorium i kontroli. Mogę mieć takie nietypowe połączenie i stąd takie mam problemy z wytypowaniem się, możesz mieć podobnie ;)

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#42 Post autor: Irranea » środa, 22 czerwca 2016, 12:24

Agon, wziąłeś chyba na poważnie, to co cojaturobie napisał w dziale testów. Jak dla mnie, to rzucił sobie żarcikiem na temat bycia 8w9 LII. To tylko wynik testu.

cojatutajrobie
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2016, 21:42

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#43 Post autor: cojatutajrobie » środa, 22 czerwca 2016, 12:50

Jasne, że to nie było na serio, bawi mnie po prostu absurdalność wyników testów, które w moim przypadku są totalną sieczką. Najczęściej 5 lub 4, ale i wyniki wskazujące wyraźnie na 9, 6, czy 8 się trafiały. A test ze strony głównej konsekwentnie robi ze mnie 4w3 lub 4w5.

LII uważające się za 8 powinno moim zdaniem się zastanowić czy nie jest aby na pewno LSI. Albo ILI, Se5 raczej chętnie by ósemką zostało. :wink:

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Nietypowe połączenia ennea- socjo, próba studium tematu.

#44 Post autor: Agon » środa, 22 czerwca 2016, 15:10

Irranea pisze:Agon, wziąłeś chyba na poważnie, to co cojaturobie napisał w dziale testów. Jak dla mnie, to rzucił sobie żarcikiem na temat bycia 8w9 LII. To tylko wynik testu.
Tak myślałem, ale nie miałem pewności.
cojatutajrobie pisze:Jasne, że to nie było na serio, bawi mnie po prostu absurdalność wyników testów, które w moim przypadku są totalną sieczką. Najczęściej 5 lub 4, ale i wyniki wskazujące wyraźnie na 9, 6, czy 8 się trafiały. A test ze strony głównej konsekwentnie robi ze mnie 4w3 lub 4w5.

LII uważające się za 8 powinno moim zdaniem się zastanowić czy nie jest aby na pewno LSI. Albo ILI, Se5 raczej chętnie by ósemką zostało. :wink:
Masz rację. 8 LII jest dla mnie bez sensu. 8 ma nadaktywny ośrodek działania i jest z triady emocjonalnej. Wkurza się gdy ktoś stoi z założonymi rekami gdy w mniemaniu 8 trzeba coś robić, to się nie klei z Se4. Za to 9 do LII bardzo pasuje właśnie z powodu Se4, działanie polara u LII można porównać z 'wybuchem słonia" Dziewiątki. Tyle, że 9 zazwyczaj nie są logikami i temu LII częściej typują się na 5. A niekoniecznie LII musi mieć piątkowy głód wiedzy, wbrew stereotypowi kujona.

No i ja się nad LSI i ILI zastanawiałem właśnie z tego powodu. No i jestem 6, a ten typ łączy agresję jak 8 z rozkminami jak 5.
Może też jesteś 6?

Mógłbym się jeszcze zastanawiać nad byciem chorą zestresowaną 8, izolują się bo mają wtedy łączność z 5 i bywają paranoidalne jak 6 np. Józek Stalin :D

Ale jednak bycie 8 brzmi u mnie nieco niewiarygodnie, chyba pozostanę przy byciu 6. 8 się tak nie miotają nawet na niskich PRO, bo to prawdziwi maczo xD Ode mnie czasem zalatuje ciotowatością, to bardzo ale to bardzo nie pasuje do 8 choćby nie wiadomo jak nisko upadła.

ODPOWIEDZ