Socjonika - SEI (ISFp)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ISFp i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
3
43%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
2
29%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
2
29%
 
Liczba głosów: 7

Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Socjonika - SEI (ISFp)

#1 Post autor: Maślany » piątek, 27 kwietnia 2007, 00:05

Sensoryczno - Etyczny Introwertyk (Mediator)

ISFps często mają charakterystyczną kurpulentną albo pucołowatą, zaokrągloną figurę. Często mają krótkie nogi i żywy sposób chodzenia, dając wrażenie dużej sprężystej piłki. Ich twarze są zwykle łagodne i zaokrąglają się bez jakichś oczywistych powodów. W momentach namiętnej rozmowy mogą często połykać powietrze jak ryba. Kiedy ISFps próbują wyjaśnić rzeczy, oni mogą ruszyć znacznie swymi brwiami.

ISFp ogólnie wyglądają na wrażliwych, ale mogą stać się całkiem stanowczy jeśli jest to wymagane. Ich wyraz twarzy może zmienić się nagle i niespodziewanie od przyjaznego do surowego, szczególnie kiedy oni chcą zdystansować się psychologicznie od kogoś. ISFps często ma skłonność by dać radę dotyczącą siły woli i inicjatywy.

ISFp ma dobrze rozwinięty smak estetyczny. Ich ubrania są zwykle schludne, barwne i promieniście ciepłe, dające uczucie wygody. Lubią dotykać rzeczy aby zrozumieć ich fizyczne właściwości. Kiedy oddziałując z innymi ISFp próbują utrzymywać bliskość. Często są na pozór towarzyscy, uroczy i przyjaźni. Wiedzą dobrze jak zdobyć czyjeś względy i jak sprawić by ludzie im ufali. Wolą interakcję w stylu demokratycznym, unikając świateł jupiterów.

ISFps zwykle nie próbują popychać kogoś do przyjaźni. Jeśli oni czują że osoba nie chce nawiązać kontaktu z nimi to nie nalegają. Zwykle robią tylko jedną próbę i jeśli nie jest pomyślna to rzadko kiedy próbują znowu. Oni utrzymują kontakt tylko z ludźmi których uważają za interesujących. Dla ISFp jest trudnym by współdziałać z ludźmi których nie lubią, nawet jeśli to jest niekorzystne dla ich interesów. W tych sytuacjach oni gubią swój osobisty magnetyzm i ich mowa może stać się niezrozumiała.

ISFps lubią zbierać i dzielić się interesującymi faktami i nowościami. Oni zawsze koloryzują swe opowiadania spodziewając się że będą bardziej interesujące. To jest powód, dlaczego ISFps rzadko dają się złapać na mówieniu tej samej historii dwa razy tak samo. Mogą łatwo mówić o jednym temacie przez znaczną ilość czasu, szczególnie o swych ostatnich doświadczeniach. Lubią też czytać zróżnicowane gazety.

ISFp nie lubią rozładowywać swych problemów na innych. Kiedy ktoś ich spyta "Jak się masz?" oni zwykle odpowiadają że dobrze bez względu na ich stan. ISFp nie lubią składać obietnic. Jeśli ktoś poprosi ich o pomoc oni często odpowiadają "Nie mogę obiecać ale spróbuję..." albo "Jesli będę mógł...." Jeśli oni nie będą zdolni by spełnić obietnicę, bedą ciągle przepraszać, do czasu aż poczują że im wybaczono.

ISFp mają silne pragnienie, by doświadczyć tyle ile mogą i cieszyć się na ile to możliwe. Kochają spędzać czas i bawić się z ich przyjaciółmi, często żartować i płatać figle. Nie lubią być w centrum uwagi, ale nie lubią też być zbyt daleko od miejsca gdzie się coś dzieje. Zachowanie ISFp może być tak niezależne i oryginalne, że oni mogą wprawić w zakłopotanie i zdezorientować innych ludzi. Z tego powodu ludzie mogą uważać, że ISFp są beztroscy.

ISFp mogą zwykle być produktywni tylko kiedy pracują dla siebie. We wszystkich innych przypadkach to rzadkość, by pracowali ciężko. Oni bardzo próbują by uniknąć wytężonych ćwiczeń fizycznych jak to tylko możliwe, jeśli nie jest to kurs sportowej aktywności którą lubią.

Inna osobliwa cecha zachowania ISFp to ich tendencja, by starać się stać pośrodku. Aby nie być najlepszym ani najgorszym. To jest powód dla którego nie lubią otwarcie krytykować ludzi i nie zostać wciągniętym w konfrontacje. ISFp zawsze próbują utrzymać się z dala od szefów i innych autorytatywnych postaci. Nie lubią briefingów i innych nudnych biznesowych spotkań. Oni próbują negocjować na nieformalnym poziomie z użyciem tylko pewnych i wiarygodnych znajomych. ISFps próbują utrzymywać pokojowe relacje z każdym.

Plusy

Najsilniejszym elementem twojego charakteru jest twoja zdolność, by znaleźć hobby które napełniają twoje życie radością i szczęściem. Jesteś niezastąpiony kiedy to przychodzi do organizowania czasu wolnego i rozrywkę. Jesteś w swoim twórczym żywiole, kiedy jesteś otoczony przez piękno, gorącą atmosferę, dobre towarzystwo i dobre jedzenie. Naprawdę wiesz jak cieszyć się życiem. Wolisz spędzać swój czas wolny z przyjaciółmi, rodziną i między naturą raczej niż działając fizycznie. Jesteś pokojową i dyplomatyczną osobą i wiesz dobrze jak uniknąć konfrontacji i konfliktów. Wiesz jak sprawić, by inni byli szczęśliwi. Zawsze próbujesz poprawić jakąś sytuację, zmieniając negatywy w pozytywy. Masz cierpliwość dla niezdolności i wad innych. Kiedy współdziałasz z innymi jesteś zawsze taktowny, grzeczny i nie lubisz wywierać ciśnienia albo naciskać na ludzi.

Minusy

Jednym z twoich problemów jest brak przezorności. Kiedy podejmujesz projekt, nie jesteś zawsze zdolny by dokładnie oszacować jego przyszły potencjał i dlatego często oczekujesz zobaczyć zwrot w krótkim terminie. Gdy martwisz się o projekt to masz skłonność by mieszać to co sobie życzysz widzieć a tym co jest, więc inni mogą myśleć, że ty nie jesteś poważną osobą. Nie lubisz biurokracji i formalności, zamiast tego wolisz zadawać się z ludźmi w nieformalny sposób. Twój główny problem to brak motywacji i zdolności by naciskać na siebie gdy chodzi o sprawy związane z pracą, szczególnie gdy nieinteresujące, ale istotne zadania są wymagane. Czasami robisz obietnice, których nie możesz wypełnić.

Podsumowanie funkcji:

Si: Głównie skupiają się na przyjemnościach. Wiedzą jak utworzyć przytulność i komfort dookoła nich. Rozumieją dobrze ich potrzeby ich ciał - epikurejczycy i esteci. Unikają walk o władzę i stosowania presji na sobie.

Fe: Obstają przy regule unikania negatywnych emocji, gdzie to tylko możliwe, dążąc do stworzenia pozytywnych emocji. Łagodnie i bez ograniczeń może zadawać się na bliskim psychologicznym dystansie. Sukcesywnie spełnia rolę pośrednika w sporach, godząc przeciwne strony.

Te: Efektywny, zorientowany na cel, pracowity - to nie jest ich styl. Prowadzeni raczej przez swój entuzjazm niż przez systematyczny charakter. To trudne dla nich by zostać wcielonym do jakiegoś
regularnego systemu – działają spontanicznie stosownie do sytuacji.

Ni - Oni nie są bardzo zainteresowani tym co zdarzy się w odległej przyszłości - głównie skupieni są na "tu i teraz” ISFp nie wyobraża sobie dobrze ukrytych możliwości ludzi albo wydarzeń; uwaga jest skoncentrowana na widocznych konkretach.


Potencjalna praca:

Najodpowiedniejsze działania dla ISFp są w sferze usług. Między ludźmi tego typu jest możliwe by spotkać wspaniałych artystów i muzyków; ludzie tego psychotypu mogą też szczęśliwie zostać zaabsorbowani przez medycynę i nauczanie. Realizują swój potencjał w obszarze architektury wnętrz, mody i kuchni.

Relacje:

Potencjalnie korzystne
ILE (ENTp), IEE (ENFp), SLE (ESTp), LII (INTj)

Potencjalnie niekorzystne:
LIE (ENTj), LSE (ESTj), EIE (ENFj), SEE (ESFp)


forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#2 Post autor: sarnandynka » sobota, 18 sierpnia 2007, 11:03

Mój ulubiony typ w socjonice. :D

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#3 Post autor: Czekolada » sobota, 18 sierpnia 2007, 20:11

sarnandynka pisze:Mój ulubiony typ w socjonice. :D
Ulubiony? Czym te zdanie podpierasz? ;)

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#4 Post autor: sarnandynka » niedziela, 19 sierpnia 2007, 00:00

No jak to czym! :D Jakże bym mogła nie lubić takich miłych, pogodnych i niekonfliktowych ludzi! Oni mają coś takiego, czego mi brak: zmysł dyplomatyczny i niewymuszony takt. :) (Coś się beznadziejnie zrymowało, ale nie chce mi się tego zmieniać). Umieją się cieszyć, nie narzekają, potrafią zadbać o innych, są lojalni. A poza tym to nie są szczególnie przewrażliwieni na krytyczne uwagi za co im chwała.

Jedyną rzeczą, która może u przedstawicieli tego typu denerwować jest to, że często do niczego nie dążą. Ale zawsze można ich zachęcić do robienia czegoś a oni z pewnością omieszkają się za to odwdzięczyć i nauczą większej życzliwości. :)

Przepraszam za prezentowanie takiej cukierkowej wizji, ale mam wielką słabość do ISFp. Za to ESFp nie znoszę.... :wink:

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#5 Post autor: jsk » wtorek, 25 września 2007, 13:13

Mam dużo cech z ISFp :P

Typical Beliefs
Life is boring if I stay in control of my moods.
I can't be creative unless I am in a high state of mind.
Being manic enables me to overcome my shyness.
I wouldn't be able to cope with life if I weren't so happy once in a while.
My moods are not a problem. I could control them if everybody just got off my case.
I can't get things accomplished unless I'm racing.
Why shouldn't I do wild and crazy things? It's my life!
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#6 Post autor: Czekolada » czwartek, 27 września 2007, 15:49

sarnandynka pisze:No jak to czym! :D Jakże bym mogła nie lubić takich miłych, pogodnych i niekonfliktowych ludzi! Oni mają coś takiego, czego mi brak: zmysł dyplomatyczny i niewymuszony takt. :) (Coś się beznadziejnie zrymowało, ale nie chce mi się tego zmieniać). Umieją się cieszyć, nie narzekają, potrafią zadbać o innych, są lojalni. A poza tym to nie są szczególnie przewrażliwieni na krytyczne uwagi za co im chwała.

Jedyną rzeczą, która może u przedstawicieli tego typu denerwować jest to, że często do niczego nie dążą. Ale zawsze można ich zachęcić do robienia czegoś a oni z pewnością omieszkają się za to odwdzięczyć i nauczą większej życzliwości. :)

Przepraszam za prezentowanie takiej cukierkowej wizji, ale mam wielką słabość do ISFp. Za to ESFp nie znoszę.... :wink:
Mam to samo zdanie ;) . I do tego z każdym ISFp mam mnóstwo tematów do rozmów i bardzo lubię z nimi przebywać.
Tylko nadmierna niekonfliktowość czasem mnie bardzo denerwuje, ale to jedna z tych nielicznych cech, które mi przeszkadzają.

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#7 Post autor: Maślany » sobota, 29 września 2007, 20:48

Czekolada pisze:Tylko nadmierna niekonfliktowość czasem mnie bardzo denerwuje, ale to jedna z tych nielicznych cech, które mi przeszkadzają.
ENFp (jeśli nią jesteś :wink: ) bardziej wolą jak partner ma bardziej zdecydowane zdanie. Para ENFp i ISTp wygląda na zewnątrz na "wyrównaną", podczas gdy w relacji ENTp i ISFp widać delikatną "przewagę" Wynalazcy, aczkolwiek nie jest to widoczne w towarzyskości.
forum.socjonika.pl

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#8 Post autor: Czekolada » sobota, 29 września 2007, 21:25

Maślany pisze:
Czekolada pisze:Tylko nadmierna niekonfliktowość czasem mnie bardzo denerwuje, ale to jedna z tych nielicznych cech, które mi przeszkadzają.
ENFp (jeśli nią jesteś :wink: ) bardziej wolą jak partner ma bardziej zdecydowane zdanie. Para ENFp i ISTp wygląda na zewnątrz na "wyrównaną", podczas gdy w relacji ENTp i ISFp widać delikatną "przewagę" Wynalazcy, aczkolwiek nie jest to widoczne w towarzyskości.
Jak przypomnę sobie, jak musiałam na początku ISFpy ustawiać to mi włosy jeżą się na głowie :D . Chyba do takich rzeczy lepsze ENTp (zakładając, że jestem ENFp), bo jak niektóre za bardzo poczują 'możliwość róbta-co-chceta (nie potrafię celnie tego wyrazić) to potem jest ciężko :D .
Zastanawiam się, czy masz odczucia odnośnie mojego typu inne od reszty. Bo widzę nutę wachania ;) .

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#9 Post autor: SenSorry » niedziela, 30 września 2007, 01:03

a ja mam pytanie, czym się różni zasadniczo INFp, od ISFp?
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#10 Post autor: Maślany » niedziela, 30 września 2007, 10:55

SenSorry pisze:a ja mam pytanie, czym się różni zasadniczo INFp, od ISFp?
ISFp są słodziutkie a INFp trochę mniej :wink:
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Kantus
Posty: 249
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 18:12

#11 Post autor: Kantus » niedziela, 30 września 2007, 12:28

ISFp są słodziutkie a INFp trochę mniej Wink
Z perspektwy ENTp :P
A INFp które znam są też słodziutkie ale przy okazji też bardzo kapryśne :P
Cóż to? Szukasz? Chciałbyś się udziesięciokrotnić, ustokrotnić? Szukasz zwolenników? - Szukaj zer!

:]

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#12 Post autor: Hydra » niedziela, 30 września 2007, 13:55

SenSorry pisze:a ja mam pytanie, czym się różni zasadniczo INFp, od ISFp?
ISFp są bardziej przyziemne - żyją tu i teraz, a nie w Nibylandii.
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#13 Post autor: sarnandynka » sobota, 27 października 2007, 10:00

...
Ostatnio zmieniony środa, 3 czerwca 2009, 23:28 przez sarnandynka, łącznie zmieniany 3 razy.

Azagal
Posty: 388
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2007, 05:43

#14 Post autor: Azagal » sobota, 27 października 2007, 19:01

...
Ostatnio zmieniony sobota, 13 września 2008, 19:25 przez Azagal, łącznie zmieniany 1 raz.

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#15 Post autor: Czekolada » sobota, 27 października 2007, 19:39

sarnandynka pisze:Jeszcze jedna rzecz mnie denerwuje w tym typie, mam wrażenie że prezentujący go ludzie w ogóle się nie stresują, np moja koleżanka w ostatniej chwili przedłuża sobie sesję poprawkową, nie oddaje semestralnych prac i wszelkie terminy ma w głębokim poważaniu. :D I co dziwne znajdując się w takiej sytuacji wcale nie traci pogody ducha...
Mój syndrom. Da się jakoś z tym żyć :lol: .

ODPOWIEDZ