Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

#1 Post autor: R25 » czwartek, 29 grudnia 2016, 04:20

Po miesiącach gdybania od powstania idei z tego wpisu, powstał taki oto mini-przewodnik do wyznaczeni typu socjonicznego, znając enneagramowy. Po przemyśleniach, socjotypy zostały poszufladkowane wg elementów informacyjnych, które najczęściej rzucały mi się w oczy (z obserwacji, wypowiedzi forumowych i dostępnych źródeł [nie wszystkich rzecz jasna]) jako im właściwe. Po tym nastąpiło porównanie z wpisem Irranei i naniesienie poprawek.

Jest to porównanie najbardziej ogólne i skompresowane, mające posłużyć jako narzędzie, do określania typu przez ludzi znających swój enneatyp i dopiero ruszających z atakiem na socjonikę, tak aby nie gubić się w gąszczu nic nie mówiących literek. Porównanie nie wskazuje konkretnego typu, do którego określający należy. Wskazuje od których typów zacząć, na których się skupić, jako tych najbardziej (szacunkowo) prawdopodobnych. Nie wyklucza "egzotycznych połączeń" - brak/nie znam danych na obalenie lub potwierdzenie takich opcji.

Sposób działania:
1. Odszukaj enneatyp i odczytaj parametry
2. Odnajdź (wypisz/zapamiętaj) socjotypy o danym parametrze
3. Brnij przez podane opisy 8-)
4. Zrozum je, porównuj, badaj itp.
5. Jeśli nie ma tam twojego typu - przebrnij przez pozostałe :twisted:
6. Jeśli jesteś 6, to powodzenia :lol:

Słowniczek:
Cyfra - Numer typu w enneagramie
Wielka litera - Skrót socjonicznego elementu informacyjnego
Cyfry - Pozycja elementu informacyjnego w modelu A

; - Oddziela parametry
- - Element nie występujący w danej pozycji
> - Większe prawdopodobieństwo wystąpienia w danej pozycji
e/i - Barwa (ekstra/intro) elementu informacyjnego
E - Etyka
L - Logika
S - Sensoryka
I - Intuicja

Parametry:
1 S12; L12>E12
2 E12; S12>I12
3 I23; 1e
4 I12; -L1
5 L12; -S1
6 E12>L12; S12>I12
7 -E3; 1e
8 Se12
9 Si13

Przykład dla 6: E12 - Etyka w pozycji 1 lub 2 > większym prawdopodobieństwem, że trafi się L12 - Logika w pozycji 1 lub 2. Analogicznie S i I. Poszukiwania wpierw od typów rozpoczynających się od ES lub SE, następnie EI, IE, SL, LS, a na końcu rozpatrywać LI oraz IL.


9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

#2 Post autor: Ninque » czwartek, 29 grudnia 2016, 10:45

hmmm wydaje mi się że jeśli chodzi o 8 to Se też 7,8

a jeżeli chodzi o 9 to etyka wydaje mi się ważniejsza niż sensoryka, jak się patrzy na forumowe Dziewiatki to niewiele wśród nich SEIów/SLI czy ILI/IEI ok kojarze dwa SEIe i jednego IEI, za SLI uważała się Hydra o niej nie wiem nic więc się nie wypowiem.

Po prostu etyka wydaje mi się być bardziej związana z naturą dziewiątek niz sensoryka, SEI to taki fajny przykład bo i dba o atmosfere i o wygodę wiec niby idealnie, ale IMO pasuje to również do 6w5 czy 2 (i wielu innych typów).
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

#3 Post autor: Ael » czwartek, 29 grudnia 2016, 11:04

R25 pisze: 4 I12; -L1
Skąd wybór akurat logiki na pierwszym miejscu u Czwórek? Jak patrzę na aktywne forumowe Czwórki, to logicy wcale nie przeważają. (Ja, choku, Ceres i Perw, wszystko klub NF, Molik chyba tak samo... )

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

#4 Post autor: Agon » czwartek, 29 grudnia 2016, 11:08

R25 pisze:Przykład dla 6: E12 - Etyka w pozycji 1 lub 2 > większym prawdopodobieństwem, że trafi się L12 - Logika w pozycji 1 lub 2. Analogicznie S i I. Poszukiwania wpierw od typów rozpoczynających się od ES lub SE, następnie EI, IE, SL, LS, a na końcu rozpatrywać LI oraz IL.
Niby ładnie, ale ILI dosyć dobrze pasuje do typu 6. Wydaje mi się najbardziej prawdopodobne obok ESI. Opis ILI w dużej mierze pasuje do 5, ale też do 6, bo ILI są sceptyczni, kwestionują rzeczy, wahają się, lubią silnych ludzi (SEE), są niepewni i krytykują różne stanowiska - to mocno współgra z 6, szczególnie z 6w5. No ale tak jak napisała Irka do 6 może pasować każdy typ :what:

Etyka też nie jest tu całkiem wzięta z dupy, szczególnie jeśli chodzi o Fi, bo 6 dużo kminią w sprawach związanych z relacjami jakie ich wiążą z różnymi ludźmi. Pewnie temu tyle ESI wśród 6. Płeć też może mieć znaczenie, bo kobiety są ewolucyjnie bardziej nastawione na wyczuwanie emocji i wpływanie na ludzi, a mężczyźni na myśleniu dotyczącym wykorzystywania różnych obiektów i orientacji w terenie.

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

#5 Post autor: Shavira » czwartek, 29 grudnia 2016, 11:18

Ael pisze:
R25 pisze: 4 I12; -L1
Skąd wybór akurat logiki na pierwszym miejscu u Czwórek? Jak patrzę na aktywne forumowe Czwórki, to logicy wcale nie przeważają. (Ja, choku, Ceres i Perw, wszystko klub NF, Molik chyba tak samo... )
Ta logika jest z minusem. Czyli właśnie "raczej NIE występuje na pierwszym miejscu".
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

#6 Post autor: Ael » czwartek, 29 grudnia 2016, 11:23

A to spoko, uznałam minus za myślnik xD

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mini-przewodnik do wyznaczenia socjotypu dla początkujących

#7 Post autor: boogi » piątek, 30 grudnia 2016, 22:45

R25 pisze:1 S12; L12>E12
Fajnie pięknie ale pozwól że rozwalę ci system: jestem 1 EII, a powyższe odeśle mnie najpierw do szukania w klubie ST (ogólnie powyższą sugestię należy odczytać: "jak jesteś Jeden, to jesteś ST"). Rozumiem, że chodzi o prawdopodobieństwo, ale to jest wysyłanie części ludzi w pole tak jak w tych tabelkach
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ