Introwersja kontra ekstrawersja

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Magiliana
Posty: 173
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 13:42
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: własny świat

#31 Post autor: Magiliana » sobota, 25 października 2008, 15:25

Jestem introwertyczką z całą pewnością. Inaczej prawdopodobnie nie męczyłoby mnie przebywanie wśród ludzi przez dłuższy czas...


5w4

"Szanse jedne na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć."

Awatar użytkownika
Koki
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 19:31

#32 Post autor: Koki » niedziela, 26 października 2008, 12:47

Mnie jest trudno sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek doszedł do wniosku, że jest bardziej skoncentrowany na tym co się dzieje "na zewnątrz", niż "wewnątrz". Mylę się?
.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#33 Post autor: Emjotka » niedziela, 26 października 2008, 13:15

Ten bardziej skoncentrowany na zewnętrzu rzeczywiście do takiego wniosku raczej nie dojdzie. :P
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

t0mek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 19:35

#34 Post autor: t0mek » niedziela, 26 października 2008, 21:55

Z tego, co ja rozumiem to introwertyk to taki, którego można zamknąć na tydzień w pokoju bez ludzi i nie zacznie świrować. Ekstrowertyk zacznie :)
Z drugiej strony ekstrowertyk szybciej "robi" przyjaciół i ma ich generalnie więcej niż intro.
Jakby 3w4 :)
Obrazek

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#35 Post autor: impos animi » niedziela, 26 października 2008, 21:55

t0mek pisze:Z tego, co ja rozumiem to introwertyk to taki, którego można zamknąć na tydzień w pokoju bez ludzi i nie zacznie świrować.
No to nie rozumiesz.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#36 Post autor: Absynt » niedziela, 26 października 2008, 22:02

Najprosciej odrozniam introwertykow od ekstrawertykow, ze ekstra jak gadaja to nawijaja nieprzerwanie i patrzac sie w twarz, lub oczy. Introwertyk kiedy mowi, musi sie rozgladac gdzies indziej. Przez to mowi duzo bardziej narracyjnie, niz informujaco.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

t0mek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 19:35

#37 Post autor: t0mek » niedziela, 26 października 2008, 22:02

impos animi: Tak? To wskaż czemu niby nie rozumiem?
Jakby 3w4 :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#38 Post autor: Absynt » niedziela, 26 października 2008, 22:06

Przeczytaj moja wypowiedz i wystarczy.

Introwetyk doswiadcza swiata jako czastki siebie.
Ekstrawertyk doswiadcza siebie jako czastki swiata.

I tyle. I oboje moga zwariowac juz po jednym dniu odciecia od swiata i ludzi. Introwersja/ ekstrawersja nie jest rownoznaczna z towarzyskoscia.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#39 Post autor: Emjotka » niedziela, 26 października 2008, 22:10

Absynt pisze:Najprosciej odrozniam introwertykow od ekstrawertykow, ze ekstra jak gadaja to nawijaja nieprzerwanie i patrzac sie w twarz, lub oczy. Introwertyk kiedy mowi, musi sie rozgladac gdzies indziej. Przez to mowi duzo bardziej narracyjnie, niz informujaco.
Wziąłbyś mnie za ekstrawertyka. :lol:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

t0mek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 19:35

#40 Post autor: t0mek » niedziela, 26 października 2008, 22:11

Introwertyk grupy B (według Henjuma) raczej by nie zwariował odcięty od ludzi.
Jakby 3w4 :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#41 Post autor: Absynt » niedziela, 26 października 2008, 22:15

Emjotka pisze:
Absynt pisze:Najprosciej odrozniam introwertykow od ekstrawertykow, ze ekstra jak gadaja to nawijaja nieprzerwanie i patrzac sie w twarz, lub oczy. Introwertyk kiedy mowi, musi sie rozgladac gdzies indziej. Przez to mowi duzo bardziej narracyjnie, niz informujaco.
Wziąłbyś mnie za ekstrawertyka. :lol:
Niewykluczone.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#42 Post autor: Emjotka » niedziela, 26 października 2008, 22:30

A jestem introwertykiem - Twoje kryterium oceny się więc nie sprawdza. ;)
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#43 Post autor: impos animi » niedziela, 26 października 2008, 22:56

t0mek pisze:impos animi: Tak? To wskaż czemu niby nie rozumiem?
Uch, jak mi się nie chce... No ale jak się powiedziało a, to trzeba też zabeczeć...

Przede wszystkim w intro- o ekstrawertyzmie chodzi o wymianę energii. Ekstrawertyk w towarzystwie nabiera energii, a w samotności się wypala, natomiast introwertyk na odwrót. To jest główna różnica. Ale to, że introwertyk przebywając zbyt długo w towarzystwie traci energię i zaczyna się męczyć, nie znaczy, że go wcale nie potrzebuje, bo to by była nadinterpretacja. Bo prostu musi sobie to towarzystwo inaczej dawkować. Ja jako introwertyk zauważyłam, że muszę czasem sobie bardzo skrupulatnie i świadomie dawkować czyjeś towarzystwo, tak, żeby nie przegiąć w żadną stronę, bo gdy jestem z ludźmi zbyt długo, to zaczynam się wypalać, robię się drażliwa i męcząca, coraz więcej rzeczy mnie denerwuje i zamykam się w sobie, ale nie mogę się też całkowicie od innych izolować, bo choć w samotności odpoczywam, to zbyt długa samotność też bardzo źle na mnie działa. To, że ktoś jest introwertykiem, nie znaczy, że on w ogóle nie potrzebuje ludzi :|

Są też intro- i ekstrawertycy o różnym stopniu swojego intro- i ekstrawertyzmu i faktycznie mogą się znaleźć też tacy, którzy stwierdzą, że im absolutnie nikt nie jest potrzebny, ale to są skrajne przypadki i nie można tak generalizować. Poza tym definiowanie jakiejś własności za pomocą przykładów nie jest zbyt dobre, bo można źle z nimi trafić. Przykład to tylko dodatek do definicji, ale sam przykład nie może jej stanowić.

Tutaj masz też wg mnie całkiem ciekawe opisy, które kiedyś Nasedo przetłumaczył:

http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... sc&start=0
Exxx
Zazwyczaj najpierw mówisz, a potem myślisz i zasadniczo nie masz pojęcia, co za chwilę powiesz, dopóki nie usłyszysz własnych słów; nierzadko wymyślasz samemu sobie: "Czy ja się kiedykolwiek nauczę trzymać język za zębami ?" Znasz mnóstwo ludzi i wielu z nich zaliczasz do swoich "bliskich przyjaciół"; lubisz, kiedy biorą oni udział w większości twoich zajęć. Jesteś przystępny - zarówno wobec znajomych, jak i nieznajomych - i łatwo z tobą rozpocząć rozmowę, chociaż masz tendencję do monopolizowania konwersacji. Dzwonek telefonu witasz z radością i sam nie wahasz się telefonować do znajomych za każdym razem, kiedy masz im coś do powiedzenia. Lubisz chodzić na przyjęcia i wolisz rozmawiać z wieloma osobami, a nie tylko z jedną, lub dwiema; w rozmowie nie ograniczasz się do tych, których już znasz i zdarza ci się zdradzać stosunkowo intymne szczegóły ludziom zupełnie obcym. Wolisz tworzyć koncepcje w grupie, a nie w samotności; w istocie możesz nawet odczuwać wyczerpanie spędziwszy zbyt dużo czasu na rozmyślaniach bez możliwości sprawdzenia, jak inni reagują na twoje pomysły. Słuchanie sprawia ci więcej trudności, niż mówienie, ponieważ lubisz znajdować się na widoku; znudzisz się, jeśli nie weźmiesz czynnego udziału w rozmowie. "Rozglądasz się" za pomocą języka, a nie oczu: "Zgubiłam okulary. Czy ktoś widział moje okulary? Czy ktoś wie, gdzie są moje okulary?", a potem, kiedy na chwilę zgubisz wątek, werbalnie odnajdujesz go z powrotem - "Zaraz, zaraz, co ja takiego mówiłam?" Wydaje mi się, że to miało coś wspólnego z wczorajszym koncertem". Potrzebujesz afirmacji ze strony przyjaciół i partnera - odnosi się to do tego kim jesteś, co robisz, jak wyglądasz i niemal każdej innej sprawy.

Ixxx
Czasem ludzie mówią o tobie: "nieśmiały", lub "trzyma się na dystans"; niezależnie od tego, czy się z tym zgadzasz, uważasz się za osobę spokojną i refleksyjną i nigdy nie masz dość czasu dla siebie. Zazwyczaj przygotowujesz swoją wypowiedź; chciałbyś, żeby inni robili tak samo i nie wygadywali wszystkiego, co myślą; kiedy musisz stawić czoło konfrontacji, wolałbyś najpierw odpowiedzieć: "Muszę się nad tym zastanowić". Ciszy i spokoju nigdy ci nie dość; potrafisz się jednak przystosowywać, rozwinąwszy wysoką umiejętność koncentracji, dzięki której nie zwracasz uwagi na telewizję, hałasujące dzieci, czy też prowadzoną w pobliżu rozmowę. Nie umiesz powiedzieć "nie", kiedy ktoś chce się z tobą podzielić przemyśleniami, lub problemem; nazywają cię "świetnym słuchaczem", ale ty wiesz lepiej. Żałujesz, że nie potrafisz wyrażać swoich myśli bardziej skutecznie; szczególnie nie znosisz ludzi, którzy mówią to, co ty właśnie miałeś zamiar powiedzieć. Musisz "ładować baterie" spędziwszy jakiś czas w towarzystwie; im intensywniejsze było spotkanie, tym większa szansa, że później będziesz odczuwać znużenie. Nie rozumiesz, dlaczego niektórzy ludzie nieustannie trajkoczą i nie potrafią zatrzymać swoich myśli dla siebie; masz ochotę powiedzieć im, żeby siedzieli cicho, ale rzadko to robisz. Rodzice mówili ci często: "Wyjdź na dwór i pobaw się z przyjaciółmi"; być może martwili się o ciebie, bo lubiłeś/aś spędzać czas samotnie. Wierzysz, że "słowa nic nie znaczą"; najprawdopodobniej reagujesz podejrzliwością, jeśli bliska osoba prawi ci zbyt wiele komplementów, albo mówi coś, co kto inny wcześniej już powiedział.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#44 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 27 października 2008, 08:44

Emjotka pisze:
Absynt pisze:Najprosciej odrozniam introwertykow od ekstrawertykow, ze ekstra jak gadaja to nawijaja nieprzerwanie i patrzac sie w twarz, lub oczy. Introwertyk kiedy mowi, musi sie rozgladac gdzies indziej. Przez to mowi duzo bardziej narracyjnie, niz informujaco.
Wziąłbyś mnie za ekstrawertyka. :lol:
Mnie za introwertyka :D .

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#45 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 27 października 2008, 09:50

Heh, przy mnie by pewnie zgłupiał.
Albo wziął za świra.

I słusznie :mrgreen:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

ODPOWIEDZ