Inteligencja duchowa

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Inteligencja duchowa

#1 Post autor: Zielony smok » piątek, 7 stycznia 2011, 15:36

Znalazłem to - o dziwo - w podręczniku dla nauczycieli.
Inteligencja duchowa
Jest rzeczą bardzo trudną, o ile w ogóle możliwą, żeby przez długie lata prac uczyć dobrze, w zmieniających się, często niesprzyjających warunkach i robić t bez pasji oraz najmniejszego zainteresowania tym, co należy do naszej duchowość Nawet model inteligencji złożonej i teoria inteligencji emocjonalnej razem wzięte nie zdołają w pełni wyjaśnić złożoności ludzkiego serca i duszy:
Inteligencja duchowa] pozwala nam oceniać. Daje nam kręgosłup moralny, możliwość połączenia surowych reguł gry z wyrozumiałością i współczuciem i pokazuje nam granice tej wyrozumiałości i współczucia.
W ostatnim rozdziale książki The Intelligent School (Inteligentna szkoła) Bai bara MacGilchrist, Kate Myers i Jane Reed wyróżniają dziewięć rodzajów inteligencji - sytuacyjną, strategiczną, akademicką, refleksyjną, pedagogiczne zbiorową, emocjonalną, duchową i etyczną.
Duchowość jest źródłem kreatywności, z którego wszyscy możemy czerpać. Ma ono ożywiającą moc, która stymuluje nasze poszukiwania, rozbudza pomysłowość, zachęca do obserwacji .wyostrza postrzeganie, rodzi empatię, umożliwia artystyczną ekspresję, nadaje zainteresowaniu autentyzm i napawa chęcią do działania. Otwiera nas na życie i na siebie nawzajem. Duchowość to nić, która rozwija się przez całe nasze życie i daje nam nadzieję, wyrozumiałość, wdzięczność, odwagę, pokój ducha oraz poczucie celu i sensu codziennych zmagań, kiedy wychodzimy z ram fizycznego świata, sięgając po to, co niewidoczne i niematerialne. Prowadzi nas do wartości nieukierunkowanych na materialny sukces i umożliwia dochowanie im wierności.
Inteligencja duchowa jest ściśle związana z wartościami moralnymi i różni się od inteligencji emocjonalnej.
Inteligencja duchowa to inteligencja duszy. Jej moc może nas uleczyć i pozwala zachować jedność. Inteligencja duchowa wyrasta z głębi nas, z nieświadomej i niezależnej od ego mądrości, dzięki której możemy nie tylko dochować wierności wyznawanym przez nas wartościom, ale również dodawać nowe.
Człowiek duchowo inteligentny potrafi zintegrować inteligencję interpersonalną z interpersonalną - ze złożonego modelu inteligencji Gardnera - aby móc lepiej zrozumieć, kim jest, poznać swoje ideały, zaangażować się w pedagogiczną pracę z innymi i odpowiednio się o nich zatroszczyć.
Rozwój inteligencji duchowej może polegać między innymi na oddawaniu się skupionej na sobie, krytycznej, holistycznej refleksji. Danah Zohar i Ian Marshall stwierdzili, że o wysokim poziomie inteligencji duchowej świadczą następujące cechy:
- elastyczność (łatwość spontanicznego dostosowania się),
- wysoka samoświadomość,
- gotowość na cierpienie i umiejętność skorzystania z niego,
- gotowość na odczuwanie bólu i umiejętność pokonania go,
- inspiracja wywodząca się z własnej wizji i ideałów,
- niechęć do niepotrzebnego krzywdzenia innych,
- tendencja łączenia różnych rzeczy w jedną całość (podejście holistyczne),
- duża skłonność do zadawania pytań rozpoczynających się od „Dlaczego..." i „Co by się stało, gdyby... " oraz poszukiwanie zasadniczych odpowiedzi,
- wykazywanie się „niezależnością od tła" - umiejętność myślenia wbrew istniejącym konwencjom.
W zalewie pseudoduchowości czy duchowości nawiedzonej - zwłaszcza końcowe zestawienie cech - wygląda ciekawie.


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

Re: Inteligencja duchowa

#2 Post autor: Kemal » piątek, 7 stycznia 2011, 20:07

Rozwój inteligencji duchowej może polegać między innymi na oddawaniu się skupionej na sobie, krytycznej, holistycznej refleksji.
Nie jestem przekonany czy na przykład w wypadku Szóstki zdałoby to egzamin. Typy intelektualne mają skłonność do zastępowania działania myśleniem, a nie prowadzi to za bardzo do ich rozwoju.
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Re: Inteligencja duchowa

#3 Post autor: Matea » wtorek, 18 stycznia 2011, 18:55

"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Inteligencja duchowa

#4 Post autor: Zielona » niedziela, 24 lutego 2013, 13:28

Odkurzam, bo uważam, że tekst może pomóc w znalezieniu swojej ścieżki do podniesienia poziomu zdrowia :)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Inteligencja duchowa

#5 Post autor: Zielona » niedziela, 24 lutego 2013, 23:25

Przeanalizowałam ścieżki i wyszła mi taka kolejność:
1.Ścieżka Obowiązku --->2. Ścieżka Opieki --->5. Ścieżka Braterstwa ---> 4. Ścieżka Indywidualnej Przemiany --->
3. Ścieżka Wiedzy
U mnie zrozumienie potrzeby zmian pojawiło się na ścieżce Braterstwa.

A jak u Was przebiegają ścieżki? :)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Inteligencja duchowa

#6 Post autor: Cotta » poniedziałek, 25 lutego 2013, 12:51

Ścieżek nie analizowałam, tylko zrobiłam sobie test i wyszło:
Osobowość badawcza > Osobowość artystyczna > Osobowość realistyczna > Osobowość społeczna > Osobowość konwencjonalna > Osobowość przedsiębiorcza
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

zepster
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 12:29

Re: Inteligencja duchowa

#7 Post autor: zepster » niedziela, 3 marca 2013, 15:20

Kolejna amerykanska bzdura pisana przez ludzi, ktorzy - gdyby zyli w Polsce - raczej nie napisaliby, ze wysoka inteligencja duchowa umozliwia bezproblemowe dostosowanie sie i elastycznosc.

ODPOWIEDZ