Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
xemun
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lutego 2011, 12:12

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#16 Post autor: xemun » wtorek, 22 lutego 2011, 08:31

yusti pisze:
Spoiler:
Hej,
Spoiler:
Chyba na czuja ułożę moją propozycję zespołów jednak ... szczególnie po przemiłej wypowiedzi na mój temat kogoś kto mnie wcale nie zna i nawet nie wie czym się tak naprawdę zajmuję.
Potem dam ludziom wpływ na to kto z kim będzie w zespole i o ile nie stworzy się zespół bez osoby doświadczonej to tak już zostanie.
Czyli zrobię tak jak planowałem wcześniej. No cóż ... trudno ... entuzjasta często ma wielkie plany i pomysły, a potem i tak robi inaczej :D



Awatar użytkownika
lasuch
Moderator
Posty: 731
Rejestracja: sobota, 15 maja 2010, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#17 Post autor: lasuch » wtorek, 22 lutego 2011, 10:23

xemun pisze:Chyba na czuja ułożę moją propozycję zespołów jednak ... szczególnie po przemiłej wypowiedzi na mój temat kogoś kto mnie wcale nie zna i nawet nie wie czym się tak naprawdę zajmuję.
Nie przejmuj się stary! Mi się Twój pomysł podoba, sam bym chciał żeby pracodawcy chociażby mieli jakieś pojęcie na temat dobierania skutecznie pod względem efektywności i jakości zespoły w swoich firmach.

Myślę tylko, że najlepiej by było najpierw poznać i socjonikę i enneagram (z pierwszym tak łatwo nie pójdzie, ale z drugim jak się chce to można szybko) i reagować w czasie gdy te zespoły będą już połączone i wtedy ich obserwować i dokonywać ewentualnych zmian. To może być trudne zapewne, o ile w ogóle możliwe, ale byłoby myślę najlepszym rozwiązaniem. Myślę, że do tego wystarczyłaby wiedza wyłącznie enneagramowa no i intuicja, ale to takie mało profesjonalne :P . Obstawiam, że jeśli byłby problem w tych grupach (bo są one jednak w pewien sposób ukierunkowane, jak już wcześniej ktoś wspomniał), to wystarczyłoby przenieść jedną, góra dwie osoby, żeby jakoś to zażegnać.
8w7 SLE-Ti

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#18 Post autor: boogi » wtorek, 22 lutego 2011, 10:40

Pomysł wykorzystania gotowych i dostępnych za darmo w Internecie testów MBTI i na podstawie wyniku testu (oraz krótkiego wywiadu dla upewnienia się, czy dobry wynik dał test) rozpoznania socjotypu, jednak nie jest brany pod uwagę? Szkoda, to jest zdaje się najkrótsza droga i do rozpoznania typów pracowników, i do nauczenia się trochę przy okazji typologii bazowanych na pracach Junga.
Napisałeś xemun bardzo mało danych o sobie więc nie wiemy, czy masz jakiś dokształt psychologiczny lub możliwość szybkiego dokształtu, więc trudno powiedzieć ci coś więcej. Mimo wszystko dostałeś bardzo dużo dobrych rad nt. socjoniki - przynajmniej mogę tak stwierdzić jako znający już tę typologię. Pytanie tylko, czy tobie coś dały te rady? Pytań odnośnie nich nie zadajesz...

Mam pytanie - napisałeś, iż
- osoby w tej chwili już są podzielone na 7 zespołów
- osoby mają być podzielone (ponownie?) znowu na 7 zespołów
Dlaczego zmiany? Jeżeli wymiana składu osobowego, to odpowiedź jest oczywista. Ale jeżeli będą te same osoby, tylko w przemieszanych zespołach, to w takim razie pytanie: czy obecne zespoły nie działają? Co dokładnie w nich nie działa?
xemun pisze:brak mi odpowiedniej wiedzy ... ale wiedzę można zdobyć
Jak dużo już się nauczyłeś przez ostatni tydzień?

Czy po zakończeniu swojego projektu podziału osób na zespoły - podzielisz się swoimi wnioskami, dokładną metodologią wykonania tego zadania, oraz oceną wyniku prac (i sposobem pomiaru tegoż)?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

xemun
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lutego 2011, 12:12

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#19 Post autor: xemun » wtorek, 22 lutego 2011, 13:00

Hej,
Obecnie jest 7 zespołów, a ma być 8 :)
Dziękuję wszystkim za informacje. Tak jak wspomniał boogi powyżej niestety mam za mało wiedzy na ten temat by to zrobić dobrze.
W tej chwili skłaniam się do poproszenia ludzi o określenie swojego MBTI na podstawie stronki http://www.personalitypathways.com/type_inventory.html - tutaj raczej nie będą kłamać (jak ktoś wyżej zasugerował), gdyż to wydaje się iż nie ma poprawnych i niepoprawnych odpowiedzi jak to czasem może być w testach.
Potem opierając się na wiedzy o doświadczeniu pracowników i jakiejś tam książce o budowaniu zespołów postaram się stworzyć wstępną listę, którą przedstawię ludziom.
Ludzie wedle będą mieli wpływ na tę listą i o ile nie będzie zespołów z bardzo rozbieżnymi poziomami doświadczenia to zespoły będą wyglądać tak jak chcą ludzie, a w innym przypadku potrzebna będzie dyskusja i dojście do jakiegoś konsensusu :)

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#20 Post autor: SuperDurson » czwartek, 24 lutego 2011, 00:04

Snufkin pisze:Codziennie obserwuje swoje biuro/kierowników w firmie
I dokładnie dlatego nie piszesz o tym przypadku co my: o grupie równorzędnych współpracowników (plus ewentualnie lider spośród nich), samodzielnie organizujących się w ramach pojedynczej komórki operacyjnej, z doraźnym celem i pełną dowolnością ról oraz olbrzymią często dowolnością metod - typu korporacyjny SCRUM Team, autonomiczna komórka tajnych służb, czy grupa laboratoryjna na studiach, ale piszesz o dość typowej strukturze organizacyjnej biura, domyślam się, że w techniczno-informatyczno-handlowej branży. :wink:

Ci ludzie o których piszesz Snufkin nie pracują w samo-organizującym się zespole, ale poruszają się po gotowej, hierarchicznej strukturze, mają narzucone konkretne, małe zadania, konkretne metody, oraz konkretne role - to jest różnica. Bo jeśli wsadzisz LII, ILE, SEE i LIE do jednego małego zespołu równorzędnych jednostek, na przykład grupy laboratoryjnego na studiach to gwarantuję Ci, że tarcia w tej grupie będą narastać lawinowo.. Do wydajnego już kompletu zakręconych naukowców o wspólnych zainteresowaniach wyraźnie brakuje tutaj ILI, natomiast SEE w takim zespole, mocno nie pasuje. :twisted:
Natomiast już jako ich zdecydowanie hierarchiczny przełożony SEE, czy może nawet lepiej SLE - nada się idealnie.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#21 Post autor: SuperDurson » czwartek, 24 lutego 2011, 00:48

baby_kapar pisze:..jesli ta osoba ma inna osobowosc niz ta pozadana ale wie jakie cechy sa potrzebne do np pozycji menedzera i da takie odpowiedzi, jakie sa pozadane, znaczy, ze z duzym prawdopodobienstwem bedzie umiala sie dostosowac do wymogow tej pracy i sie na niej zna!
Albo się zainteresowała specyfiką zawodu. Za każdym razem starając się o nową pracę sporządzam profil psychologiczny idealnego na tym stanowisku pracownika. Czytam literaturę, fora, czasami rozmawiam z ludźmi z branży. Wiem, jakie cechy są bardzo pożądane, więc symuluję je. Symuluję je - mocno zaznaczam i przerysowuję wręcz - na teście, rozmowie kwalifikacyjnej, czy w "popisowych" momentach, ale nie cały czas!
baby_kapar pisze:Ludzie maja swoja osobowosc, ktora ich jakos ksztaltuje, ale w pracy moga przejawiac zupelnie inny charakter i podejscie.
Z mojego punktu widzenia - zdecydowanie to nie osobowość kształtuje nas, lecz to my kształtujemy swoją osobowość. I dlatego możemy ją kształtować pod kątem bycia idealnym na danym stanowisku pracownikiem. Pytanie - czy to co robisz w pracy jest zgodne z Tobą i czy naprawdę dobrze się czujesz robiąc to co robisz. Bo pracując zgodnie z predyspozycjami, temperamentem i z nawykami swojej psychiki - robisz sobie dobrze, a pracując im na przekór - robisz sobie "kuku". :twisted:

Dlatego na przykład ja, jako akwizytor, telemarketer, czy kurier - spełniałem się i szedłem do pracy z uśmiechem na ustach, mimo iż wiele osób twierdzi że "wypala" się po miesiącu czy dwóch. A z kolei jako urzędnik, opiekun, czy jako budowlaniec, mimo że potrafiłem pracować jak należy - dostawałem za przeproszeniem "pierdolca" zmuszając się do robienia pewnych rzeczy wbrew sobie.. wypalałem się..

Według mnie powinniśmy pracować w zgodzie z predyspozycjami naszej psychiki. Nie kształtuję osobowości pod kątem pracy bo to prowadzi do napięć, stresu i nadmiernego zużywania się, lecz wybieram konkretną pracę pod kątem mojej osobowości i dzięki temu pracuję wydajniej bo z uśmiechem na ustach. Drobne korekty osobowości są jak najbardziej na miejscu pod warunkiem, że są faktycznie drobne - że jest to kosmetyka, a nie ciosanie toporem i lepienie od nowa.




PS. Przepraszam za post pod postem, ale możliwości edycji na tym forum są ostatnimi czasy baaardzo mocno ograniczone..
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#22 Post autor: yusti » czwartek, 24 lutego 2011, 02:01

bo ja miałam na myśli rozdźwięk między "chcę by im było dobrze, bo coś tam" a "chcę wydajności".
Wokalista Aerosmith wyznał, że kłótnie wewnątrz zespołu mogą mieć zbawienny wpływ na muzykę.
xemun, wiem że jesteś ISFJ praca społeczna, pielęgniarstwo itp. humanistaryzm, ale po prostu uważam, że w takim razie prócz zadbania o narzędzia pracy, to nie za wiele nowego i dobrego świadomie wprowadzisz, jak słusznie zauważył kolega- ludzie już się sami jako tako w wyniku automatycznego polubienia/ dogadania połączą w grupy.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#23 Post autor: Snufkin » czwartek, 24 lutego 2011, 09:13

Natomiast już jako ich zdecydowanie hierarchiczny przełożony SEE, czy może nawet lepiej SLE - nada się idealnie.
Wątpię. U mnie żaden Sedominant nie jest kimś bardzo ważnym. Wszystkim rządzą LIE i ja to akurat popieram. Tamci po prostu 'nie mają głowy'.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#24 Post autor: SuperDurson » czwartek, 24 lutego 2011, 14:32

Nie "kimś bardzo ważnym" tylko "hierarchicznym przełożonym". To znaczy zaledwie kimś kto z pozycji władzy manipuluje mniejszą grupą. SEE bardzo często są mianowani jako szefowie małych, najdrobniejszych korporacyjnych komórek. Bo kreatywne Fi robi swoje.. Ti polar też.
Dlatego oni nie podejmują kluczowych decyzji i nie organizują pracy - oni tylko wymuszają na ludziach, wprowadzanie w życie decyzji innych osób. I są w tym doskonali. To są Ci którzy brudzą sobie rączki, kiedy rączki innych pozostają czyste. To na nich skupiają się silne emocje pracowników i to oni właśnie w razie jakichś niepowodzeń, czy z okazji niepopularnych działań zostają kozłami ofiarnymi.


Pokażę Ci bardzo wyraźny przykład - wielokrotnie przeze mnie obserwowany i powtarzający się wciąż schemat organizacji typu firma-"partner" firmy telekomunikacyjnej. Czytaj outsourcing - tutaj akurat sprzedajemy telefony/abonamenty dla sieci komórkowej. Dzwonili kiedyś do Ciebie, aby wcisnąć Ci inny, droższy abonament, albo abonament innej sieci w zamian ze telefon, albo jakiś inny gadżet? - To właśnie to. Szefem i właścicielem, który siedzi w firmie cały czas jest raczej zawsze jakiś wyjątkowo cwany i często mało etyczny LIE z dużą praktyką, albo (raz mi się zdarzyło) doskonale wyszkolony ILI. Tuż pod nim - jako kadra zarządzająca - jest jakaś ładna i bardzo bystra SEE, czasami nawet dwie, które są na zmianę uśmiechnięto-uwodzicielskie, albo total sado-maso nie cierpiące sprzeciwu.. w zależności od potrzeb. Poniżej pracuje już pełen przekrój szybko rotującej głównie gammo-betozy.. a LIE się tylko uśmiecha, strzepuje niewidzialne pyłki z nieskazitelnego garnituru, głośno chwali najwydajniejszych i popijając kawkę wraca podsłuchiwać wszystkich w swoim biurze. Jak coś mu się nie podoba, albo mu się bardzo nie podoba - woła do siebie SEE i to SEE załatwia sprawę. :twisted:

Na przykład Cię zwalnia.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#25 Post autor: Snufkin » czwartek, 24 lutego 2011, 16:53

No to się zgadzam.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#26 Post autor: SuperDurson » wtorek, 29 marca 2011, 21:39

xemun - jeśli tu jesteś, daj proszę znać jak efekty. Jak ich podzieliłeś i jak się sprawują.
Jestem bardzo zainteresowany.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

ODPOWIEDZ