Amnezja

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
abyssi
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 22:31
Lokalizacja: z taśmy produkcyjnej

Amnezja

#1 Post autor: abyssi » wtorek, 31 października 2006, 19:30

Ciekawa jestem jakie jest wasze zdanie na temat wpływu całkowitej amnezji na nasz charakter i zdolności.
Oczywiste jest że podczas amnezji, zaników pamięci czy choroby Alzheimera następują zaburzenia osobowości i zachowania.
Już wcześniej wspominałam że każdy z nas jest tylko zlepkiem wspomnień i genów które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na to kim jesteśmy.
Zacierając przeszłość, zacieramy samych siebie.
A jakie jest wasze zdanie?
Czy uważacie że człowiek który w dużej mierze swoje stracił wspomnienia jest w stanie posiąść nową osobowość?
Czy dziś jeżeli straciłabym pamięć i większość wspomnień czy ludzie byliby w stanie narzucić mi nowy styl życia, charakter?
Wmawiając mi wymyślone historie na temat mojego życia, przed utratą pamięci?
Zacząć wszystko od nowa, od tak.Nie będąc tego świadomym.
Śmierć osobowości, a wy co uważacie na ten temat?



Zapomnienie, sądzę, że warto wspomnieć tutaj o sektach
Poprzez zacieranie przeszłości, zmianę otoczenia i imienia ułatwiają sobie podporządkowywanie człowieka.

Wątek przeniesiony z działu "Ogólne Enneagram". /Rinn/
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 października 2006, 20:47 przez abyssi, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#2 Post autor: lusylia » wtorek, 31 października 2006, 19:53

Ok mam w pewnym sensie OT ale i tez nie. Jest taki film R. Altmana pt. Trzy Kobiety i tam jedna z bohaterek grana przez Sissy Spacek do tej pory bedaca pomocna i spokojna osoba uderza sie w glowe i staje sie swoja odwrotnoscia - bezczelna i okrutna postacia. Niepamietam czy miala amnezje przeszlosci czy nie, jednak. Ale ciekawy film, o "przemianach", i jakgdyby "wymianach" osobowosci, polecam.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#3 Post autor: Basketcase » wtorek, 31 października 2006, 20:05

To pytanie powinnaś chyba zadać na forum medycznym, bo tu raczej nikt nie ma wystarczającej wiedzy, a z tego co wiem, to skomplikowany temat.
Ok mam w pewnym sensie OT ale i tez nie. Jest taki film R. Altmana pt. Trzy Kobiety i tam jedna z bohaterek grana przez Sissy Spacek do tej pory bedaca pomocna i spokojna osoba uderza sie w glowe i staje sie swoja odwrotnoscia - bezczelna i okrutna postacia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Phineas_Gage
Obrazek

abyssi
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 22:31
Lokalizacja: z taśmy produkcyjnej

#4 Post autor: abyssi » wtorek, 31 października 2006, 20:36

Basketcase, nie chodziło mi o to żeby ktoś robił tutaj wykłady w kierunku medycyny.
Wiedza na temat pamięci, jej zaburzeń,skutki i wyciąganie wniosków.

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#5 Post autor: Basketcase » wtorek, 31 października 2006, 21:27

Wiedza na temat pamięci, jej zaburzeń,skutki i wyciąganie wniosków.
To nie wykład z neurologii?
Obrazek

abyssi
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 22:31
Lokalizacja: z taśmy produkcyjnej

#6 Post autor: abyssi » wtorek, 31 października 2006, 21:49

Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi
Sądziłam że ludzie z forum choć w małym stopniu interesują się psychologią

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#7 Post autor: lusylia » środa, 1 listopada 2006, 05:42

Nie znalam wczesniej Phineas Gage. Nie wykluczone ze Altman zainspirowal sie rowniez nim, a nie wylacznie swoimi snami.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#8 Post autor: tzlm » środa, 1 listopada 2006, 11:29

Ja myślę, że taka całkowita amnezja pozbawia człowieka osobowości. Bo jak słusznie zauważyłaś:
że każdy z nas jest tylko zlepkiem wspomnień i genów które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na to kim jesteśmy.
Ciekawy link:
http://www.olik.piwko.pl/figle.html

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#9 Post autor: Basketcase » środa, 1 listopada 2006, 11:46

Przerażające i fascynujące.

Nie wiem, jak zniosę kolejne "wspaniałe odkrycia" na temat ludzkiego mózgu.
To, co najważniejsze dla Czwórek - tożsamość jest takie płynne i można w jednej chwili je zmienić cięciem skalpela, chemią albo uderzeniem w głowę.
Obrazek

chmiel80
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 19:29

#10 Post autor: chmiel80 » piątek, 17 listopada 2006, 19:32

Nawiązując do tematu. Moja 22-letnia dziewczyna 4 miesiące temu bardzo poważnie zachorowała. Miała opryszczkowe zapalenie mózgu. Teraz nie ma ani obrzęku, ani zapalenia,ale pozostały skutki. A mianowicie Madzia straciła pamięć całego swojego życia. Nie pamięta żadnych faktów, które miały miejsce przed chorobą. Osoby, twarze kojarzy, ale nic o nich nie wie.Poza tym Madzia nie umie nazwać rzeczy, czynności. Nie wie np. że okulary to okulary itd. Powoli się tego uczy bo ma zajęcia z logopedą. Czasami pojawiają się jakieś "przebłyski". Np. ostatnio zapytała się "co to jest jan Paweł II". Zwracam się do wszystkich osób, które które mają dostęp do wszystkich informacji, które dotyczą tego typu amnezji,do osób które znają takie przypadki wśród rodziny, znajomych itd..Z góry bardzo dziękuję. Mój numer GG:5123320, e-mail:chmiel80@tlen.pl

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#11 Post autor: Avin » niedziela, 19 listopada 2006, 20:16

ciekawy przypadek i szczerze wspolczuje, ja spotkalam sie z innego typu amnezja, ale tylko w filmie.
sama mielam problemu z pamiecia po wypadku, ale chodzilo o nowe zdarzenia, stare pamietalam, ale nowych nie moglam za nic zapamietac ani jaki jest dzien, data, mylilam osoby, ale teraz jest lepiej, od tego czasu minelo juz kilka lat...
a co rokuja lekarze? rozmawiales z nimi?
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

ODPOWIEDZ