Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wespazjan
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 11:24
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Obecnie Warszawa

Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#1 Post autor: Wespazjan » wtorek, 12 czerwca 2012, 16:07

Witam Wszystkich,
Ostatnio zastanowiła mnie pewna kwestia, a mianowicie: zauważyłem, że potrzeby poszczególnych osób, które znam pokrywają się z poziomami potrzeb przedstawionymi w piramidzie Maslowa. Zauważyłem, że osoby inteligentne, aktywne, będące "na poziomie" oprócz potrzeb z dołu piramidy takich jak jedzenie, picie, seks, sen czy potrzeba bezpieczeństwa potrzebują również rzeczy w góry piramidy takich jak potrzeba przynależności np. do paczki przyjaciół czy samorealizacji np. poprzez hobby. Natomiast osoby "puste" posiadały jedynie potrzeby z dołu piramidy takie jak : praca, dach nad głową czy seks, natomiast zupelnie nie interesuje ich przynależność do konkretnej grupy, potrzeby uznania czy samorealizaji. Często nawet osoby "puste" z niechęcią czy wręcz wrogością odnosiły się do tego, że ktoś posiada jakieś hobby czy zainteresowania. Jedna osoba powiedziała mi nawet, że ja straciłem pracę, bo "trzeba brać się za robotę, a nie za treningi" chociaż jedno nie miało absolutnie żadnego związku z drugim.
Co sądziecie na ten temat?
Zapraszam do dyskusji.



Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#2 Post autor: boogi » wtorek, 12 czerwca 2012, 17:56

Ciekawa obserwacja ogólnie rzecz ujmując. W szczegółach, trzeba by było jeszcze zdefiniować co rozumiemy pod pojęciem "poziom człowieka", ale jak sądzę chodziło o kolokwialne rozumienie jak w określeniu "człowiek na poziomie" (z pewnymi zasadami, samodzielny, interesujący).
Można jeszcze mówić w kontekście Twojego pytania o poziomie potrzeb (to ta piramida), oraz związanych z nimi poziomów umiejętności. Umiejętności zapewnienia sobie spełnienia konkretnych potrzeb.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#3 Post autor: maroz » środa, 13 czerwca 2012, 09:26

Ciężko mi się zorientować o co się tak naprawdę pytasz.
Generalnie piramidę potrzeb uważam za dosyć uproszczony ogólny model ;-)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Wespazjan
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 11:24
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Obecnie Warszawa

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#4 Post autor: Wespazjan » środa, 13 czerwca 2012, 12:51

maroz pisze:Ciężko mi się zorientować o co się tak naprawdę pytasz.
Generalnie piramidę potrzeb uważam za dosyć uproszczony ogólny model ;-)
Ad.1 Pytam o to, czy zgadzacie się z moimi obserwacjami, że osoby mniej inteligentne i "puste" posiadają znacznie mniej potrzeb, a zwłaszcza potrzeb z górych części piramidy Maslowa. Tych osób nie interesuje poczucie wartosci, rozwój osobisty czy samorealizacja.
Ad.2 Zgadzam się z Tobą, że omawianą piramidę można uznać za uproszczony ogólny model.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#5 Post autor: Snufkin » środa, 13 czerwca 2012, 13:12

Wespazjan pisze: Pytam o to, czy zgadzacie się z moimi obserwacjami, że osoby mniej inteligentne i "puste" posiadają znacznie mniej potrzeb, a zwłaszcza potrzeb z górych części piramidy Maslowa.
Nie. Ewentualnie jest to zbyt uproszczone i nie mogę się na to zgodzić.
Wespazjan pisze: Tych osób nie interesuje poczucie wartosci, rozwój osobisty czy samorealizacja.
Niektórych to nie interesuje bo po prostu żyją. Z reguły o takich rzeczach myślą jacyś zakompleksieni nieudacznicy itp. Te rzeczy są oczywiście ważne ale jak ktoś o nich nie myśli nie znaczy, że jest głupszy.
Za dużo psychologizowania moim zdaniem.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#6 Post autor: kangur » środa, 13 czerwca 2012, 13:15

ad. 1 wydawało mi się to dość oczywiste, większości prostych ludzi nie obchodzą górnolotne idee itd, nie nazwałabym jednak tych osób pustymi, po prostu są inni i mają inne potrzeby. Może nawet lepiej żyć prosto i nie zakrzątać sobie głowy niczym więcej ponad spać, jeść...

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#7 Post autor: maroz » środa, 13 czerwca 2012, 13:45

Ad.1 Pytam o to, czy zgadzacie się z moimi obserwacjami, że osoby mniej inteligentne i "puste" posiadają znacznie mniej potrzeb, a zwłaszcza potrzeb z górych części piramidy Maslowa. Tych osób nie interesuje poczucie wartosci, rozwój osobisty czy samorealizacja.
Sądzę że esoby o niższym ilorazie inteligencji cenią bardziej przyziemne zachcianki i mają mniej jak to ujmę rozbuchane życie emocjonalne w związku z tym drobne codzienne sprawy (TV, jedzenie, spanie) stymuluje ich lepiej do dobrego samopoczucia niż osoby o wyższym ilorazie inteligencji
Osoby o wyższym ilorazie inteligencji, często sa bardziej wrażliwe i mają większą potrzebę piękna, estetyki, i bardziej rozbuchane życie emocjonalne. Takim osobom trudniej pozbierać siebie do kupy i potrzebują czegoś więcej do stymulacji niż tylko fizjologiczne i akceptacji i przynależności potrzeby.

Gdy poznałem ludzi na terapii byłem zaskoczony inteligencją tych ludzi i zauważyłem że najczęściej wraz z zaburzeniami wynikającymi z niezaspokojonych potrzeb występowały jakieś wyjątkowe zdolności, wrażliwość na piękno i na innych i często bardzo duża dobroć tych ludzi.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#8 Post autor: Snufkin » środa, 13 czerwca 2012, 14:54

Często to nie tyle "wysoki iloraz inteligencji świadczący o ponadprzeciętnej wrażliwości na piękno" tylko np. zwykły brak poruchania. W ogóle twierdzenie, że bycie neurotycznym świadczy o czyimś wyższym poziomie w jakiejkolwiek dziedzinie życia jest dość zabawne (no chyba, że wypowiada je jakaś Czwórka wtedy potraktuje to całkiem poważnie :twisted:).
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#9 Post autor: maroz » środa, 13 czerwca 2012, 15:10

Głodnemu chleb na myśli ;-) Często o tym gadasz :-)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#10 Post autor: Snufkin » środa, 13 czerwca 2012, 17:45

maroz pisze:Głodnemu chleb na myśli ;-) Często o tym gadasz :-)
Mam ostatnio taką fazę. Być może po prostu uznałem, że lepiej iść na skróty :twisted:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#11 Post autor: maroz » środa, 13 czerwca 2012, 17:48

i co? działa?
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#12 Post autor: Snufkin » środa, 13 czerwca 2012, 17:53

Na niektórych na pewno zadziała (właśnie się dowiedziałem, że w Tunezji wybuchły zamieszki na widok zdjęcia nagiej kobiety).
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#13 Post autor: maroz » środa, 13 czerwca 2012, 18:05

A u Ciebie działa?
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#14 Post autor: muahahaha » środa, 13 czerwca 2012, 20:35

Wespazjan pisze:. Natomiast osoby "puste" ...... nie interesuje ich przynależność do konkretnej grupy, potrzeby uznania czy samorealizacji.
I tu się mylisz. Moim zdaniem osoby ‘proste’ mają bardzo silną potrzebę przynależności do jakiejś grupy (bez grupy czują się źle). Kiedyś był program, jak dawniej gospodynie wiejskie spotykały się na ploty i robienie wycinanek...czy czegoś tam. A chyba, że chodzi o co innego: osoby ‘proste’ nie czują potrzeby bycia w grupie, bo po prostu w niej są.

Nigdy nie spotkałam osoby ‘prostej’ nastawionej wrogo do jakiegoś mojego hobby, one mają swoje a ja swoje.

Osoba, która powiedziała ci ‘trzeba brać się za robotę’ wcale nie musi być ‘pusta’, może być bardziej doświadczona - wie, że twój szef nie prowadzi akcji charytatywnej

Co do potrzeby uznania, to chyba każdy ją ma (każdy na swój sposób), ale wg twojej teorii enneagramowa 5 ma większą szansę na zostanie ‘pustą’ niż 2(so) ;)

moim zdaniem do osób ‘pustych’ należą też ludzie, którzy:
- na siłę chcą udowodnić jacy to oni są lepsi od innych (sami nazywają się inteligentami)
- przyjemność sprawia im wytykanie rzekomych wad osób wg nich ‘pustych’

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Piramida potrzeb Maslowa, a poziom człowieka

#15 Post autor: Snufkin » środa, 13 czerwca 2012, 22:58

maroz pisze:A u Ciebie działa?
Teraz już chyba nie, autobus pojechał dalej.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ