Czym jest dla Was wolność?

Dyskusje na temat typu 2
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Adaras
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 29 lutego 2008, 21:40

Czym jest dla Was wolność?

#1 Post autor: Adaras » sobota, 17 maja 2008, 20:18

Pytanie związane z moją prezentacją maturalną, nie zadaję go, aby zerżnąć pomysły, czy coś, bo już prawie całą mam zresztą napisaną...
Piszę o wolności i wpadło mi do głowy:
Czym dla nas, dwójek, jest wolność?

jeżeli pozwolicie, napiszę później :) sam się muszę zastanowić.

PS: oczywiście inne typy enneagramu również zapraszam do wypowiedzi, tylko proszę zaznaczyć jaką jesteście cyferką. Nie żebym był jakimś rasistą czy coś, tylko łatwiej będzie poznać ;)


2w1 z odchyleniem ku 5w6.
ENFp 75%sx 25%so

Advanced Global Personality Test Results

Tenar
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2007, 14:13
Lokalizacja: Kraków

#2 Post autor: Tenar » niedziela, 18 maja 2008, 15:02

Wolnośc to dla mnie możliwośc wyboru między dobrem a złem.
"Jeżeli już mam wierzyć w coś, czego nie widać, to wolę wierzyć w cuda niż w bakterie".

Awatar użytkownika
Alia
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:59
Lokalizacja: z góry

#3 Post autor: Alia » niedziela, 18 maja 2008, 18:23

5w4 ale dokładnie-możliwość wyboru, własna wola, narazie nic innego mi nie przychodzi na mysl;)
;) 5w4 /jakieś INFp

"Wszyscy ludzie, których napotykamy na swojej drodze przede wszystkim pokazują nam nas samych."
--

Awatar użytkownika
sonja
Posty: 152
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 16:30

#4 Post autor: sonja » poniedziałek, 19 maja 2008, 18:05

Możliwość wyboru bez ulegania wpływom i bycie odpowiedzialnym za to co się robi. Jak dla mnie człowiek nigdy nie jest do końca wolny.

Dzisiaj właśnie się nad tym długo zastanawiałam, wchodzę na forum, a tu temat o wolności ;)

Jakby ktoś nie wiedział(nie wiem czy mam to w podpisie) - jestem Dziewiątką.
Hey now now, we're goin' down down
and we ride the bus there and pay the bus fare
or we find a new reason, a new way of living
and we breathe it in and try to dream again

Flegmatyczna Dziewiątka, INFp

Awatar użytkownika
Adaras
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 29 lutego 2008, 21:40

#5 Post autor: Adaras » poniedziałek, 19 maja 2008, 18:26

Jeeeey :D dostałem 19/20 punktów z ustnego polskiego :D
1 pkt mi odjęli, bo sie w czasie nie zmieściłem i nie opowiedziałem jednej lektury :P
2w1 z odchyleniem ku 5w6.
ENFp 75%sx 25%so

Advanced Global Personality Test Results

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Czym jest dla Was wolność?

#6 Post autor: Emjotka » poniedziałek, 19 maja 2008, 19:35

Adaras pisze:PS: oczywiście inne typy enneagramu również zapraszam do wypowiedzi,
Inne typy, to się już tutaj wypowiadały. ;)
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
sroka
Posty: 85
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 11:47

#7 Post autor: sroka » wtorek, 20 maja 2008, 10:32

Adaras pisze:Jeeeey :D dostałem 19/20 punktów z ustnego polskiego :D
1 pkt mi odjęli, bo sie w czasie nie zmieściłem i nie opowiedziałem jednej lektury :P
Gratuluje!! :D
Ja miałam taki sam wynik tyle że rok temu :wink:

Dla mnie wolność to będzie jak uwolnię sie od CZASU!! Czyli chyba jak umrę:P

n0waczek
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 24 marca 2008, 00:44
Lokalizacja: Inowrocław

#8 Post autor: n0waczek » czwartek, 22 maja 2008, 15:17

Jak dla mnie to nie ma wolności, jest tylko pseudo wolność, nawet utopia nie jest wolnością. Są uczucia, stany i zachowania które możemy uznać za wolność, ale to osobiste doznania, bo dla jednych wolnością jest to, że pieniądze wydaje na co chce, a dla drugich to że, nie jest kontrolowany przez rodziców.

Nasuwa mi się fragment piosenki "nie ma wolności bez prawdziwej miłości" :) Chociaż i to można kwestionować :)
2w1

Marzenia się spełniają tylko wtedy gdy ktoś nam ich nie odbiera.....

Awatar użytkownika
Adaras
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 29 lutego 2008, 21:40

#9 Post autor: Adaras » czwartek, 22 maja 2008, 23:27

Wolność jest również możliwością wyboru.
Ale czy miłość jest wolnością?
Miłość to jest zupełnie co innego, rządzi się własnymi prawami i nad nią nie panujemy - więc czy miłość nie jest przeciwieństwem wolności? Tak naprawdę nie decydujemy kogo chcemy kochać, więc nawet nam odbiera część wolności.
Ale Miłość jest dobra, ponieważ rozwija człowieka i kto raz jej zasmakuje, nie może bez niej żyć, oraz zastanawia się jak mógł żyć bez niej, zanim pokochał.
2w1 z odchyleniem ku 5w6.
ENFp 75%sx 25%so

Advanced Global Personality Test Results

Awatar użytkownika
sroka
Posty: 85
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 11:47

#10 Post autor: sroka » piątek, 23 maja 2008, 11:30

Adaras pisze:Wolność jest również możliwością wyboru.
Ale czy miłość jest wolnością?
Miłość to jest zupełnie co innego, rządzi się własnymi prawami i nad nią nie panujemy - więc czy miłość nie jest przeciwieństwem wolności? Tak naprawdę nie decydujemy kogo chcemy kochać, więc nawet nam odbiera część wolności.
Ale Miłość jest dobra, ponieważ rozwija człowieka i kto raz jej zasmakuje, nie może bez niej żyć, oraz zastanawia się jak mógł żyć bez niej, zanim pokochał.
w tej sytuacji zaczęłam sie zastanawiać czy czasami brak wolności nie jest czymś dobrym, no bo w zasadzie skąd od razu założenie że to coś złego???

Awatar użytkownika
Adaras
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 29 lutego 2008, 21:40

#11 Post autor: Adaras » piątek, 23 maja 2008, 13:20

No właśnie... czyli wolność jest czymś dobrym, czy złym?
najlepszy jest stan pośredni z tego wychodzi
2w1 z odchyleniem ku 5w6.
ENFp 75%sx 25%so

Advanced Global Personality Test Results

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#12 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 23 maja 2008, 14:33

W im większym stopniu decyduję o sobie, tym więcej mam wolności. Nawet w stanie anarchii nie ma całkowitej wolności, bo zawsze ograniczany jestem przez przymus chociażby jedzenia. Oczywiście, taki przymus jest dużo mniejszym przymusem niż przymus zewnętrzny. Wolny byłby chyba tylko Bóg, ale i w tym przypadku można by się uprzeć i zadać analogiczne pytanie do tego z z tym kamieniem, którego nie może podnieść ;]
sroka pisze:
Adaras pisze:Ale czy miłość jest wolnością?
Miłość to jest zupełnie co innego, rządzi się własnymi prawami i nad nią nie panujemy - więc czy miłość nie jest przeciwieństwem wolności? Tak naprawdę nie decydujemy kogo chcemy kochać, więc nawet nam odbiera część wolności.
w tej sytuacji zaczęłam sie zastanawiać czy czasami brak wolności nie jest czymś dobrym, no bo w zasadzie skąd od razu założenie że to coś złego???
Miłość być może odbiera wolność, ale nie wynika z tego, że sama wolność jest zła, czy też miłość jest jej przeciwieństwem. Wolność jest kosztem alternatywnym miłości. Jeśli kupimy domek na wsi, nie będzie nas już stać na dom w mieście. Czy to oznacza, że dom na wsi jest czymś złym, bo odbiera nam możliwość kupna domu w mieście? ;)

Awatar użytkownika
Epona
Posty: 283
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 21:49
Lokalizacja: Opole

#13 Post autor: Epona » sobota, 24 maja 2008, 01:02

większa część z Was (albo i wszyscy) pisze, że nie ma całkowitej wolności. A ja uważam, że jest, zawsze jest. Człowiek jest wolny, bo ma nieskrępowane myśli, zawsze może pokierować swoimi myślami jak mu się podoba. A wolność wyboru....hm, gdzieś kiedyś czytałam o takim ładnym przykładzie... jak sobie przypomnę to napiszę.
Nietzsche powiedział, że czasem dochodzimy do momentu, w którym robi się tak źle, że można uczynić tylko jedno z dwojga - śmiać się albo oszaleć. Dzisiaj trzecią możliwością jest taniec.

2w1

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#14 Post autor: Orest_Reinn » sobota, 24 maja 2008, 09:14

Człowiek jest wolny, bo ma nieskrępowane myśli, zawsze może pokierować swoimi myślami jak mu się podoba.
O 9:40 muszę wyjść. Moje myśli są skrępowane, bo jestem zmuszony skupiać je co jakiś czas na zegarku.

Awatar użytkownika
Epona
Posty: 283
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 21:49
Lokalizacja: Opole

#15 Post autor: Epona » sobota, 24 maja 2008, 11:52

"co jakiś czas" - sam decydujesz kiedy na niego patrzysz ;)
Nietzsche powiedział, że czasem dochodzimy do momentu, w którym robi się tak źle, że można uczynić tylko jedno z dwojga - śmiać się albo oszaleć. Dzisiaj trzecią możliwością jest taniec.

2w1

ODPOWIEDZ