Czym jest dla Was wolność?

Dyskusje na temat typu 2
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Czym jest dla Was wolność?

#61 Post autor: Intan » niedziela, 16 marca 2014, 11:59

Wiem, że ten temat to kotlet niemiłosiernie stary :lol: ale czuję, że powinnam go odgrzać.

Wolność to sprawa niezwykle ważna dla zdrowej Dwójki lub takiej, która chce wyzdrowieć. Wolność to świadome podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności oraz dawanie prawa do wolności innym. Dwójka, która nie jest zdrowa, niejednokrotnie ogranicza wolność innych ludzi, wysuwając żądania lub mając konkretne oczekiwania na tle emocjonalnym: chce, by inni zaspokajali jej potrzeby, poświęcali jej uwagę, dawali akceptację... by robili za nią to, co sama powinna dla siebie uczynić. Innymi słowy, zrzuca na osoby trzecie odpowiedzialność za własne szczęście, ograniczając i swoją, i ich wolność wyboru. To absurdalne zachowanie, stawiające Dwójkę na pozycji kogoś lepszego, ważniejszego, kto ma przywilej decydowania za innych ludzi lub zmuszania ich do czegoś: "zrób to dla mnie/daj mi to, bo mi się należy".

Dla Dwójek miłość jest niezwykle ważna, ale prawdziwa miłość nigdy nie będzie mogła istnieć bez wolności, której niezdrowa Dwójka nie zna. Dopóki Dawca tego nie zrozumie, będzie skupiony na swoich oczekiwaniach (lub nadziejach) względem otoczenia i będzie czuł się zraniony i odrzucony za każdym razem, gdy ktoś postąpi inaczej, niż on by sobie tego życzył. W ten sposób odbiera sobie możliwość otrzymywania i cieszenia się z najlepszego prezentu, jaki mógłby sobie wymarzyć: z miłości innych, podarowanej nie dlatego, że czuli się zobowiązani do odpłacenia czymś Dwójce za jej uczynki, ale dlatego, że sami z siebie, w nieskrępowanej wolności, zapragnęli ją Dwójce podarować, bo uznali, że na to po prostu zasługuje. Dopóki więc Dawca będzie mieć na tym polu oczekiwania względem innych, nigdy nie otrzyma tego, na czym mu najbardziej zależy, a jeśli już to się stanie, najzwyczajniej w świecie przegapi ten moment i nie będzie zdolny poczuć autentycznej wdzięczności za ten dar, bo go... nie doceni, nie zrozumie jego wagi.


dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Vadi
Posty: 460
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 21:20
Lokalizacja: Zambrów

Re: Czym jest dla Was wolność?

#62 Post autor: Vadi » piątek, 4 września 2015, 11:21

Parę słów w moim ulubionym temacie. :) (To co, że nie jestem już Dwójką? :D )

"Wolność to chcieć i móc robić to, co się powinno, i rzeczywiście robić to, co się powinno." Jan Paweł II

Wolność więc nieodłącznie wiąże się z odpowiedzialnością. Odpowiedzialność to świadomość konsekwencji własnego postępowania i znoszenie tych konsekwencji "z podniesionym czołem". Zdejmując z kogoś odpowiedzialność za własne zachowanie, odbieramy mu też wolność.

Po takich wnioskach czas więc rozwinąć skrzydła!

ODPOWIEDZ