Połączenie z Czwórką

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

Połączenie z Czwórką

#1 Post autor: Riviette » czwartek, 22 listopada 2007, 15:53

Ponad rok temu, gdy pierwszy raz weszłam na stronę enneagramu i przeczytałam opisy typów, myślałam, że jestem Czwórką. Dzisiaj już oczywiście wiem, że to nieprawda, ale nasze połączenie jednak czyni mnie bardzo często smutną, myślącą wiele o życiu, dostrzegającą jego głębię oraz bardziej rozwiniętą emocjonalnie. Nigdy nie byłam sztywna, nieludzka czy myśląca jedynie o sprawach przyziemnych. Muszę jednak stwierdzić, że te cechy wyrobiły się u mnie dopiero niedawno.
Mam starszą ode mnie czwórkową przyjaciółkę. Jako 11-14-letnia dziewczynka nie potrafiłam jej do końca zrozumieć. Było dla mnie nawet żenujące rozmawiać o sprawach tak osobistych, jak nasz umysł czy nasza dusza. Może to wynikało z tego, że nigdy przed jej poznaniem (przyjaciółki) nie zastanawiałam się nad takimi rzeczami i ważne było dla mnie jedynie towarzystwo "na poziomie" (czyli po prostu tzw. elita szkolna). Ale z czasem przyzwyczaiłam się, aż w końcu...
Dzisiaj, jako typowa Jedynka z m.in. czwórkowym połączeniem potrafię sama spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Rozmawiając na tematy poważne z moją Czwórką już nie milczę, razem wymieniamy swoje uwagi, dochodzimy do różnych rozwiązań, zastanawiamy się nad tym, co właściwie czujemy i czego nam potrzeba. Różnica między nami oczywiście nadal jest, ja nie jestem tak podatna na depresje i głównie skupiam się na przyszłości, podczas gdy ona na wspomnieniach, ale mimo to dogaduję się z nią wspaniale.
Czy wy, Jedynki, również macie coś podobnego? :)


6w5, IEI

Raven
Posty: 528
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

Re: Połączenie z Czwórką

#2 Post autor: Raven » czwartek, 22 listopada 2007, 17:00

Riviette pisze:Mam starszą ode mnie czwórkową przyjaciółkę. Jako 11-14-letnia dziewczynka nie potrafiłam jej do końca zrozumieć. Było dla mnie nawet żenujące rozmawiać o sprawach tak osobistych, jak nasz umysł czy nasza dusza. Może to wynikało z tego, że nigdy przed jej poznaniem (przyjaciółki) nie zastanawiałam się nad takimi rzeczami i ważne było dla mnie jedynie towarzystwo "na poziomie"
A może po prostu koleżanka chciała uchodzić za strasznie "uduchowioną". "Ach, jaki świat jest niesprawiedliwy", "Ale czy to życie ma sens, przecież i tak wszyscy umrzemy" itd. Nie znam Twojej koleżanki, ale znam kupę pozerów, którzy dzięki takim i podobnym tekstom usiłowali zaistnieć i robić za strasznie refleksyjnych i dlatego zawsze kiedy spotykam się z czymś takim (a dużo tego na tym forum w ogólnych i hyde parku) trudno mi się powstrzymać od odruchowego uśmiechu. Takie rzeczy stały się dawno już temu modne
1w9

Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

#3 Post autor: Riviette » czwartek, 22 listopada 2007, 17:15

Nie, nie jest pozerką. Wiem, że to się stało bardzo modne, szczególnie w świecie wirtualnym. Rozumiem, jak to odebrałeś, ale ja chciałam po prostu pokazać jej czwórkową, tę bardziej melancholijną naturę oraz to, jak wpłynęła na mnie. Ona sama często się z siebie śmieje, że potrafi zachowywać się jak emo ;) Ale nie robi tego na pokaz. A że niektórzy, głównie zakompleksieni nastolatkowie, zmuszają się do "refleksji" na temat śmierci, bólu z powodu utraty miłości, bla bla bla, to ich problem.
6w5, IEI

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#4 Post autor: yusti » czwartek, 22 listopada 2007, 20:01

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 19:25 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Revania
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 18:49
Lokalizacja: przed monitorem
Kontakt:

#5 Post autor: Revania » piątek, 23 listopada 2007, 14:19

We mnie jest dużo z czwórki. Nawet raz wyszło mi w teście 4w3, a w innym, bardziej szczegółowym, miałam niewiele mniej punktów za pytania, niż te wskazujące na jedynkę. Chyba zgodzę się z tym, bo czytając opisy czwórki częściowo mogę je do siebie dopasować. Bo ja mam dwie strony. Rozdzielam je na 'rozsądek' i 'świat uczuć'. Nie wiem która z nich przejmie nade mną kontrolę w danej chwili. Jednak na zewnątrz dominuje głównie ta pierwsza, a druga siedzi u mnie w umyśle, próbując się wyzwolić, ale najczęściej nieskutecznie.

Poza tym zdecydowana większość, ba, prawie wszyscy moi znajomi to czwórki. Tylko jednej osobie wyszło 7, a reszta jak jeden mąż 4w3, ale częściej 4w5 ;). Pewnie dogaduję się dobrze z określonym typem osoby i dlatego tak jest.
Ostatnio w teście wyszła mi czysta 1, wcześniej 1w2

Raven
Posty: 528
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

#6 Post autor: Raven » piątek, 23 listopada 2007, 15:28

Ja jak jestem w złym nastroju to przejmuję wiele cech 4ki, więc w sumie standard, o tym piszą w opisie typów
1w9

Awatar użytkownika
Revania
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 18:49
Lokalizacja: przed monitorem
Kontakt:

#7 Post autor: Revania » piątek, 23 listopada 2007, 21:49

Coś mi się zdaje, że jedna z moich czwóreczek jest tak naprawdę jedynką xD. Dlaczego? Uważa, że jej zdanie na jakiś temat jest najważniejsze, a jak ktoś się z tym nie zgadza, to ta osoba nie ma racji... Gdybym nie obracała wszystkiego w żart, to niewiele brakowałoby do apokalipsy xDDD.
Ostatnio w teście wyszła mi czysta 1, wcześniej 1w2

Raven
Posty: 528
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

#8 Post autor: Raven » piątek, 23 listopada 2007, 22:03

Może niekoniecznie... nie każdy kto jest asertywny musi być od razu 1ką, ja na przykład znałem 7kę, która była nadzwyczaj asertywna. Najprościej zrobić test, poczytać typy i już
Ostatnio zmieniony piątek, 23 listopada 2007, 22:04 przez Raven, łącznie zmieniany 1 raz.
1w9

Awatar użytkownika
Revania
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 18:49
Lokalizacja: przed monitorem
Kontakt:

#9 Post autor: Revania » piątek, 23 listopada 2007, 22:04

Raven pisze:Może niekoniecznie... nie każdy kto jest asertywny musi być od razu 1ką, ja na przykład znałem 7kę, która była nadzwyczaj asertywna
ty wiesz co to znaczy asertywny?
Ostatnio w teście wyszła mi czysta 1, wcześniej 1w2

ODPOWIEDZ