Problemy Dwójek

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#91 Post autor: Rilla » czwartek, 15 stycznia 2009, 11:13

Ralph Waldo Emerson pisze:Słabostki świętych są zaletami społeczeństw.
Ten cytat rozumiem nie inaczej, jak jest napisany. To, co jest słabością świętych, jest zaletą społeczeństwa. Gdyby społeczeństwo było tak idealne, jak wykreowana postawa świętego, to by nie przetrwało; aby przetrwać, trzeba walczyć o swoje, o swój interes, nie dać się wykorzystać. Od wieków plemiona/społeczeństwa silniejsze dominowały nad słabszym- kiedyś tylko poprzez walkę zbrojną, a teraz najczęściej bronią stanowi odpowiednia polityka.
Święty natomiast to człowiek pacyfista, pragnący dawać jak najwięcej, poświęcający się dla dobra innych. Jako jednostka może przetrwać, może być czczona i wystawiona jako wzór do naśladowania. Gdyby taką postawę przyjęło całe społeczeństwo, to by zostało zgniecione.
Dlaczego ten cytat został użyty na wstęp rozdziału Dwójki? Dwójkę jako typ porównuje się do postawy świętego.

Czy dobrze wytłumaczyłam?


"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#92 Post autor: boogi » czwartek, 15 stycznia 2009, 14:33

Hm. Chyba tak.


so i am so doomed aaaaaa!
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#93 Post autor: boogi » niedziela, 18 stycznia 2009, 21:12

W sumie, można to rozumieć jeszcze inaczej. Święty ma różne cechy, które można by podzielić umownie na cechy lepsze i najlepsze (np. bezgraniczna, bezwarunkowa i dojrzała miłość). Nie ma cech uznanych za "zaledwie" dobre (jak np. prosta uprzejmość, bo u niego jest już to coś więcej, czyli pełna miłość). I na pewno nie posiada cech gorszych czy wręcz złych.
Społeczeństwo, czyli poszczególni ludzie składający się na nie, mają też pewien przekrój cech, które można by sobie umownie dzielić, i w społeczeństwie występowałyby wtedy kategorie cech złych, gorszych, przeciętnych, dobrych. Nie znalazłoby się już cech określonych jako "najlepsze". Rozumiecie, święty jest takim człowiekiem, wyróżniającym się ze społeczeństwa, który wypracowuje w sobie te cechy najlepsze.

Zamotałem trochę z tym opisem, więc nie czepiajcie się poszczególnych słówek, określeń czy sformułowań. Ideę rozumiecie - jak myślicie, czy to może więc w omawianym cytacie chodzi o to, że "najsłabsze" z cech świętego są jednocześnie tym, co społeczeństwo może z siebie "maksymalnie wycisnąć"?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Shironeko
Posty: 174
Rejestracja: czwartek, 20 listopada 2008, 11:36
Lokalizacja: że znowu?

#94 Post autor: Shironeko » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 13:46

Nikt nie mówi, że maksymalnie, ale po prostu zaletą :)
Przecież jak dużo znaczy i ułatwia wymieniona już wcześniej ZWYKŁA ludzka uprzejmość i np. uśmiech :D
7w8 (~)
When I woke up tonight I said
I'm gonna make somebody love me
And now I know, I know that it's you
You’re lucky, lucky, you're so lucky!!

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#95 Post autor: Aleksandrowa » sobota, 25 lipca 2009, 20:06

Tak sobie czytam ten temat i czytam...i myślę: Czy mam jakiś problem ? Usilnie się zastanawiam i stwierdzam, że te jedynie ograniczają się do kontaktów towarzyskich- tak, tak, to najczęściej jakaś rozterka typu: 'czemu jestem sama'. Ale na związek nie mam czasu ani ochoty na razie, nie czuję się na taki krok gotowa, być może nie spotkałam kogoś takiego jeszcze, kto zawładnąłby moim sercem w pełni.

Tak, moim problemem bywa samotność, brak drugiej połówki, ale jednocześnie nie jestem gotowa na takie deklaracje.


I zrozumieć tu kobietę... :?
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Fenol
Posty: 501
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 00:23
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: bananolandia

#96 Post autor: Fenol » sobota, 25 lipca 2009, 22:37

Aleksandrowa89 pisze:Tak, moim problemem bywa samotność, brak drugiej połówki, ale jednocześnie nie jestem gotowa na takie deklaracje.


I zrozumieć tu kobietę... :?
e, ja w tym nic dziwnego nie widzę. Ot zwyczajna sytuacja, gdzie chciałoby się z kimś być, ale nie jest się pewnym, co do losów jakiegokolwiek związku. Sporo obaw, nadziei, ideałów... i dopóki nie ma się pewności, że inna osoba temu podoła/że my temu podołamy, to mimo ewidentnej pustki, człowiek woli nie pchać się w związki ;) tak jest... łatwiej.
6w5

Członek - choć pewnie zostanę wkrótce wykopany na zbity pysk - UPS - Unia Piątkowo - Siódemkowa

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#97 Post autor: Aleksandrowa » niedziela, 26 lipca 2009, 11:01

Z jednej strony to mi się marzy, z drugiej unikam jak ognia i jakiekolwiek sygnały sprawiają, że się odsuwam od takiej osoby. Ktoś mnie bardzo skrzywdził i ja muszę dojść do siebie, nie chcę tego robić kosztem kogoś, poza tym plasterek na ranę, to tylko powierzchowne leczenie*..


*a dochodzę do siebie już ładnych kilka miesięcy i nie mogę się pozbierać :(
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
miss-hook
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 19 lipca 2009, 03:17

#98 Post autor: miss-hook » niedziela, 26 lipca 2009, 13:09

...
Ostatnio zmieniony sobota, 22 sierpnia 2009, 11:43 przez miss-hook, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cenię ludzi, o których z góry wiem, że nie dadzą się łatwo odgadnąć, jeśli w ogóle."

6w7 so/sx.
IEI.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#99 Post autor: boogi » poniedziałek, 27 lipca 2009, 18:56

miss-hook pisze:Jeśli chodzi o mnie, na rozważania o mojej samotności przeznaczam ponad połowę dnia. (...) Chyba mam zbyt wybujałą wyobraźnię.
No... i to tak delikatnie ujmując :P
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#100 Post autor: Aleksandrowa » środa, 12 sierpnia 2009, 10:53

....
Ostatnio zmieniony środa, 12 sierpnia 2009, 11:48 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#101 Post autor: Orest_Reinn » środa, 12 sierpnia 2009, 11:00

...
Ostatnio zmieniony środa, 12 sierpnia 2009, 11:56 przez Orest_Reinn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#102 Post autor: Aleksandrowa » środa, 12 sierpnia 2009, 11:05

...
Ostatnio zmieniony środa, 12 sierpnia 2009, 11:48 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#103 Post autor: Memory » środa, 12 sierpnia 2009, 11:15

Aleksandrowa, powiedz nam co Ci dolega, chętnie doradzę jakieś wyjście z kłopotliwej sytuacji. :)

Jeśli chodzi o gwałtowne przewroty, uważam, że powinno się podchodzić ostrożnie o decyzji, która może zniweczyć ciężkie miesiące pracy [np. studia] i dotychczasowe osiągnięcia. Czasem działanie pod wpływem impulsu może być szkodliwe, przemyśl dobrze jakie korzyści przyniesie porzucenie studiów dla realizacji nowego planu. Ale jeśli miałoby Cię to uszczęśliwić, to czemu nie spróbować? :)
6w7 sp/sx, EIE

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#104 Post autor: Aleksandrowa » środa, 12 sierpnia 2009, 11:21

...
Ostatnio zmieniony środa, 12 sierpnia 2009, 11:48 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#105 Post autor: Orest_Reinn » środa, 12 sierpnia 2009, 11:28

...
Ostatnio zmieniony środa, 12 sierpnia 2009, 11:56 przez Orest_Reinn, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ