Oszukiwanie siebie

Wiadomość
Autor
rigel_ashen
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 14 marca 2011, 19:16

Oszukiwanie siebie

#1 Post autor: rigel_ashen » poniedziałek, 14 marca 2011, 19:31

Witam
na samym poczatku pragne przeprosic za bark polskich liter- korzystam z chinskiego sprzetu gdzie uzyskanie naszego alfabetu jest niestety niewykonalne :P
Enneagramem interesuje sie juz jakis czas zeby blizej poznac temat nabylam ksiazke Don Richard Riso, Russ Hudon "Enneagram a typy osobowosci" jest tam bardzo jasno wytlumaczona kwestia "zdrowia" kazdego typu osobowosci. W przypadku niezdrowej 2 jako klucz do zrozumienia siebie i mozliwosci poprawy swojego zycia podawana jest koniecznosc zaniechania oszukiwania sie co do wlasnego wizerunku. np. trzeba przestac sobie powtarzac ze robimy to dla kogos innego, skoro tak naprawde robimy to dla siebie. Jestem niezdorwa 2. W najciezszych chwilach swojego zycia bylam juz na 7 (z 9) poziomie. Od dawna sie nie oszukuje co do tego ze jestem dobrym czlowiekiem. Wiem ze jestem zla ale nie potrawfie znalezc w sobie sily na to zeby znowu dawac cala siebie i nie dostawac nic w zamian. Interesuje mnie czy jest tu moze ktos kto rozumie o czym mowie?



yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Oszukiwanie siebie

#2 Post autor: yusti » poniedziałek, 14 marca 2011, 20:02

ależ masz dostawać w zamian! (SeFirot dla Dwójki to Zrozumienie)
tego nauczyłam się z "Enneagramu w działaniu" u Hurley & Dobson

A przebudzenie przyda się każdemu. O braku bezinteresowności pisałam ostatnio tu i nieco dalej.

W związku z powyższym :wink: proszę o odwzajemnienie i napisanie mi na PW, co wg tej książki ma zrobić Jedynka, by osiągnąć najwyższy poziom zdrowia. Czy to to samo co rekomendacje i transformacje Riso i Hudson, zapodane przez boogiego?

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Oszukiwanie siebie

#3 Post autor: boogi » poniedziałek, 14 marca 2011, 20:27

rigel_ashen pisze:Interesuje mnie czy jest tu moze ktos kto rozumie o czym mowie?
Witam,
Myślę, że wiele osób na tym forum będzie dobrze rozumiało, co masz na myśli. Enneagram dla wszystkich dziewięciu typów opisuje mechanizmy samooszukiwania się, które należy przezwyciężyć by móc żyć szczęśliwie i pełnią życia.
rigel_ashen pisze:Wiem ze jestem zla
To fajnie, że wiesz. Pytanie, co z tym zrobisz. Świetnie, że kupiłaś dobrą, ważną książkę i wczytałaś się w nią. Dzięki temu wiesz, że człowiek może się rozwinąć. Bycie złym zostawić za sobą i stać się dobrym. Krok po kroczku, staraj się zmieniać życie i rozwijać swoją osobowość - skoro postawiłaś już pierwsze kroki to myślę, że jesteś gotowa na więcej.
Twoje obecne nawyki i schematy myślowe nie są tobą - to rzeczy nabyte. Można je zmienić - jak skarpetki. Śmierdzące wywalasz, i wymieniasz na czyste i pachnące ^^
rigel_ashen pisze:ale nie potrawfie znalezc w sobie sily na to zeby znowu dawac cala siebie i nie dostawac nic w zamian.
To przestań dawać. Nie odmawiaj pomocy jak ktoś poprosi, ale też nie narzucaj się ze swoją chęcią pomocy innym którzy cię o to nie proszą - to chyba najczęściej powtarzana rada dla Dwójek: by się nie narzucały. Książki o asertywności są stworzone dla Dwójek (np. Andrew Floyer Acland, Doskonałe umiejętności interpersonalne - książka o tym jak nie być ofiarą, oraz jak nie stać się katem... tematyka wbrew pozorom idealna dla Dwójek).
I oczywiście ucz się przyjmować pomoc - przejrzyj na ten temat wypowiedzi np. tutaj - bo Dwójki do pomocy chętne, ale przyjąć pomoc to już łatwe dla nich nie jest. Mechanizm, który za tym stoi jest oczywiście dobrze poznany: chodzi o to, że Dwójka komuś pomoże, a potem może zaszantażować kogoś "ja ci pomogłem, to teraz ty mnie" (w wersji hardcore), albo mniej hardcore: robi to, by po prostu dobrze się poczuć, by robić dla innych więcej niż inni dla niej i dzięki temu czuć się "lepszą", bo bardziej potrzebną. "Ja nie mam problemu, ale ty masz i chętnie ci z nim pomogę" - to nieświadome credo niezdrowych Dwójek.

yusti pisze:W związku z powyższym :wink: proszę o odwzajemnienie i napisanie mi na PW, co wg tej książki ma zrobić Jedynka, by osiągnąć najwyższy poziom zdrowia. Czy to to samo co rekomendacje i transformacje Riso i Hudson, zapodane przez boogiego?
Ok, a kogo pytasz o tę książkę? I kto ma PW pisać? :>
Pytania o Jedynki najlepiej przenieśmy do działu Jedynek - musimy przecież dbać o porządek, nie może być tak że Jedynka spamuje lub w niewłaściwym dziale pisze :lol:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ