Strona 1 z 1

Trójkowy mechanizm obronny

: niedziela, 3 czerwca 2007, 12:10
autor: Intryga
(Zaczerpnięte z Wikipedii (tak, wiem, podobno mało wiarygodne źródło, ale co tam...)
Wikipedia pisze:Identyfikacja może być traktowana jako rozwojowa, obronna i jako uczenie się roli społecznej.

Jako mechanizm obronny jest procesem, za pomocą którego jednostka w różnym stopniu upodabnia się do kogoś innego, utożsamia z drugim człowiekiem, przejmuje jego myśli, cele i zachowania.
Bardzo wcześnie pojawiającym się w rozwoju psychicznym człowieka jest odmiana identyfikacji - identyfikacja z agresorem - traktowana jako psychotyczny mechanizm obronny.

Gdy między poziomem aspiracji a poziomem osiągnięć zachodzi znaczna różnica, a człowiek traci widoki osiągnięcia ważnych celów życiowych, wówczas może znaleźć częściowe ich zaspokojenie w sposób pośredni, w wyniku identyfikacji. Na przykład los poskąpił komuś upragnionej pozycji zawodowej i dlatego szczególnie usilnie pragnie, by zyskały ją jego dzieci. Identyfikuje się z nimi w zakresie ich kariery zawodowej, toteż niepowodzenia odbiera jak własne porażki, natomiast sukcesy - i tu właśnie dochodzi do głosu identyfikacja jako mechanizm obronny- traktuje jak własne.
Wikipedia pisze:Identyfikacja z agresorem - mechanizm obronny, odmiana identyfikacji. Polega na przypisywaniu (projekcja) innej osobie własnych agresywnych skłonności, a następnie identyfikowaniu się z tą osobą.

W teorii psychoanalitycznej identyfikacja z agresorem klasyfikowana jest jako wczesny (psychotyczny) i destrukcyjny mechanizm obronny.

Identyfikacja z agresorem jest jednym z mechanizmów opisywanych w teorii relacji z obiektem. Przykładem identyfikacji z agresorem może być przypadek Patty Hearst.
(Dla zainteresowanych- Przypadek Patty Hearst)

Początkowo podchodziłam do tego dość sceptycznie, dopiero po jakimś czasie zaczęłam się zastanawiać - a może coś w tym jednak jest?

Identyfikacja to podobno "psychotyczny i destrukcyjny mechanizm obronny" - 3 broni się i jednocześnie niszczy?
Czy faktycznie jest to mechanizm obronny Trojek, jeżeli nie - jak się w takim wypadku bronimy?

Re: Trójkowy mechanizm obronny

: niedziela, 3 czerwca 2007, 20:29
autor: Gabriel
Intryga pisze:Identyfikacja to podobno "psychotyczny i destrukcyjny mechanizm obronny" - 3 broni się i jednocześnie niszczy?
Czytaj uważniej. To dotyczy identyfikacji z agresorem.

: wtorek, 5 czerwca 2007, 17:06
autor: Kantus
Identyfikacja z agresorem - mechanizm obronny, odmiana identyfikacji. Polega na przypisywaniu (projekcja) innej osobie własnych agresywnych skłonności, a następnie identyfikowaniu się z tą osobą.

to jest mechanizm dla szóstki (projekcja) prznyajmniej tak wyczytałem w wikipedii.

: wtorek, 5 czerwca 2007, 23:24
autor: Almodi
Projekcja to mechanizm obronny wystepujacy przy zaburzeniach psychicznych obojetnie od typu, podobnie jak identyfikacja. To w jakim stopniu wystepuja te zjawiska jest zalezne od podatnosci osoby, aczkolwiek mysle, ze zdecydowanie mozna powiedziec, ze i identyfikacja i projekcja nie dotyczy wszystkich enneagramowych 3 tak samo jak ze dotyczy takze i pozostalych typow.

: wtorek, 5 czerwca 2007, 23:31
autor: SenSorry
Na przykład 9 lubią wiedzieć jakby to było gdyby były kimś innym dlatego wtapiają sie w role innych. Tylko, ze czasem nieświadomie ;).

: sobota, 15 września 2007, 11:05
autor: Miltado
Ostatnio zastanawia mnie fakt czy np. trójki przy silnym wsparciu swoich skrzydeł mogą stworzyć swoje lustrzane odbicia. Np. załóżmy, że mamy typy: 3w2 i 3w4, to czy przy silnym wsparciu podtypów 2 i 4, mogą się mylnie identyfikować jako 4w3 i 2w3. Czyli tak jakby tworzyli swoje lustrzane odbicia, bardziej skupiając się na swoich skrzydłach niż na głównej 3. (Jednak mimowolnie to ona staje się motorem wszelkich przemian tego typu)

Poruszyłem ten wątek, ponieważ wg. mnie taka przemiana może nastąpić samoczynnie... zastanawiający jest jednak fakt, czy na takie przemiany ma wpływ system obronny trójek.

(np. trojka widzi, że jest mnóstwo osób podobnych do niej (powiedzmy ósemek i dużo ludzi sukcesu (nie tylko trójki). to czy trójkowy mechanizm może przemienić np. 3w4 w 4w3 ponieważ trójka czuje się mało oryginalna wśród tego typu ludzi? )

W założeniu zmiany mogłyby zachodzić indywidualnie a system obronny, czyli identyfikacja zaczęła by działać w odwrotną stronę, czyli w stronę indywidualizmu. Wg. mnie, może to zależeć również od poziomu zdrowia tego typu. (Tutaj zauważam, pewne dysproporcje w stosunku poziomu zdrowia do identyfikacji, im gorszy tym trójka lepiej przystosowuje się do innych i pokazuje im odbicia wszystkich typów (żeby być akceptowana), natomiast zdrowa (znająca swą wartość) dąży do rozwinięcia skrzydeł, a co za tym idzie, następuje rozwój indywidualizmu.)

Prosiłbym jednak o spostrzerzenia innych uczestników tego forum, a w szczególności waszego zdania na to, czy mogą powstać lustrzane odbicia trójek. :)

: sobota, 15 września 2007, 15:49
autor: Katjah
Też się nad tym zastanawiałam, gdyż przez długi czas mylnie identyfikowałam się jako 4w3. Być może było to spowodowane silnym rozwojem skrzydła 4, który nastąpił u mnie wraz z potrzebą wyróżnienia się. Przez parę lat przebywałam w takim środowisku, od którego bardzo chciałam się odciąć i dlatego, jak mniemam, wyindywidualizowałam się. ;) Jednakże po zmianie środowiska na inne, ale takie, w którym muszę się "ustawić", odkryłam moje prawdziwe oblicze, o ile można je w ogóle nazwać "prawdziwym", skoro jestem Trójką. Przed wyjściem na jaw tej "prawdy" mogłam fałszować trochę moje odpowiedzi w teście, by wyszło mi to, co chciałam zobaczyć. A chciałam zobaczyć osobę niezwykłą i oryginalną. Arystokrata - to brzmiało wtedy super. :P Ale cały czas wówczas byłam 3w4, więc nie można mówić tu o przemianie, a jeno o błędzie. Chyba. ;)