W jaki sposób można pomóc Trójce?

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
darienne
Posty: 207
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 23:15

W jaki sposób można pomóc Trójce?

#1 Post autor: darienne » poniedziałek, 11 lutego 2008, 19:01

Moja znajoma trójka czuje się źle.Nie okazuje tego tak dosłownie, ale tłumi w sobie emocje i czuje się bezwartościowa.Próbuje osiągnąć wszystko naraz, bez planu, pracuje dużo.Ostatnio niestety źle u niej ze zdrowiem.Powiedział mi o tym w sensie ,że źle się czuje.Poprosił o rade co może pomóc mu z jego problemami zdrowotnymi.Czy to zakamuflowana prośba o pomoc również w kwestii porozmawiania z nim i wysłuchania go? Trójki, co uważacie? Co pomoże w takiej sytuacji? nie wiem, czy to było z jego strony wołanie o pomoc, bo to bardzo zakamuflowane, ale trójka nigdy nie powie, że ma problem i chce porozmawiać.Co zrobić?



Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#2 Post autor: Miltado » wtorek, 12 lutego 2008, 23:47

Na początku zastanowiłbym się, czy te problemy, o których piszesz mogą być po prostu zwykłą chandrą lub przemęczeniem i czy problemy zdrowotne nie są przypadkiem faktycznie problemami zdrowotnymi, tudzież przemęczeniem. Jak tak to po prostu daj chłopakowi odetchnąć, wywalić go z domu na spacer lub coś w tym stylu.

Natomiast jeżeli, faktycznie uważasz, że coś jest "nie tak", wydaje mi się, że najszczersza rozmowa może tu wiele pomóc (jak w każdym wypadku zresztą). Po pierwszej szczerej rozmowie powinnaś już coś przeczuwać. No niestety jedna rozmowa nie pozwoli rozwikłać problemu i szczerze wątpię w to, że wyjawi Ci na samym początku to co go trapi. Trzeba po prostu zacząć rozmawiać systematycznie i bez nacisków, ważny jest naturalizm jej prowadzenia. W ten sposób trójka powinna Ci ujawniać powoli informacje na dany temat, stopniowo i powoli.

Faktem jednak jest, że trójki cenią się bardziej za osiągnięcia, umiejętności, wiedzę i podejmowane decyzje niż za to kim naprawdę są i osobowość.
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#3 Post autor: Maro » piątek, 11 kwietnia 2008, 11:28

trójce nie mozna pomóc.......... ona juz tak ma, na pewne rzeczy po ukształtowaiu osobowości jest juz za późno. no więc jak zostaje się trójka to juz początek końca...
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#4 Post autor: Miltado » piątek, 11 kwietnia 2008, 19:23

Maro pisze:trójce nie mozna pomóc.......... ona juz tak ma, na pewne rzeczy po ukształtowaiu osobowości jest juz za późno. no więc jak zostaje się trójka to juz początek końca...
Tak jak z pewną 8w7, która myśli ze wszystko wie i jest ah i oh... Moje szczere pozdrowienia dla tej osoby i gratulacje za jej inteligencję ;) :lol:

A propos fajny avatarek
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#5 Post autor: Maro » piątek, 11 kwietnia 2008, 22:53

Tak jak z pewną 8w7, która myśli ze wszystko wie i jest ah i oh...
no ba i nie 'ah' i 'oh tylko rzeczywistosc poparta praktyka ;>
Moje szczere pozdrowienia dla tej osoby i gratulacje za jej inteligencję ;) :lol:
bez urazy ale co trojka moze wiedziec o inteligencji ? ale dziekuj mam wybitna....
A propos fajny avatarek[/quote]
wiem ze fajny(ale dziekuje)
apropos Twoj tez nie najgorszy ;)
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#6 Post autor: Miltado » piątek, 11 kwietnia 2008, 23:14

"bez urazy ale co trojka moze wiedziec o inteligencji ? ale dziekuj mam wybitna.... "

Masz rację co trójka może wiedzieć o inteligencji, przecież to tylko liczba...

Praktyka, Teoretyka zasadniczo to tylko nazwy, a jednak lubimy się na nie tak często powoływać, prawie jak statystyki, które nie mówią niczego...
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#7 Post autor: Maro » piątek, 11 kwietnia 2008, 23:38

statystyki Kocham bo daja przedwstepny obraz sytuacji... a zamykac w cyferki i liczby lubimy dlatego(jako juz ludzie a nie konkretne typ enneagramiczne) bo wtedy wydaje sie nam ze mamy nad czyms kontrole np jakims zjawiskiem, czlowiekiem cokolwiek. a swiat wtedy dla wiekszosci ludzi jak juz go sobie poukladaj wydaje sie bezpieczniejszy - absolutny paradoks rzeczywistosci.
Ps. czytajac Twoje wypowiedzi wczesniejsze na forum musze stwierdzic ze fajna z Ciebie 3(jak na TROJKE oczywiscie:P) i bystra(jak na TROJKE oczywiscie).
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#8 Post autor: Matea » poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 15:29

Maro pisze:trójce nie mozna pomóc.......... ona juz tak ma, na pewne rzeczy po ukształtowaiu osobowości jest juz za późno. no więc jak zostaje się trójka to juz początek końca...
Ja myśle ,że jednak jest w tym trochę racji... Trójki są zreguły niereformowalne... Jeśli już to potrzeba duuużo czasu żeby nadrobić pewne zaległości ^^
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#9 Post autor: Maro » poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 16:04

^^[/quote]
Ja myśle ,że jednak jest w tym trochę racji... Trójki są zreguły niereformowalne... Jeśli już to potrzeba duuużo czasu żeby nadrobić pewne zaległości ^^[/quote]
i za to masz moje szczere blogoslawienstow na dzis siostro.....
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

#10 Post autor: MartiniB » poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 22:37

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna, inaczej EQ [ang.] Emotional Quotient - kompetencje osobiste człowieka w rozumieniu, zdolności rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób, jak też zdolności używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób.

Kompetencje zaliczane do inteligencji emocjonalnej, to zdolności komplementarne w stosunku do inteligencji racjonalnej, rozumianej jako umiejętności czysto intelektualne, analityczne i abstrakcyjne, mierzone ilorazem inteligencji, i wyrażane wskaźnikiem IQ [ang.] Intelligence Quotient.

TYPOLOGIA KOMPETENCJI EMOCJONALNYCH

Do inteligencji emocjonalnej zalicza się trzy główne grupy kompetencji:

KOMPETENCJE PSYCHOLOGICZNE (relacje z samym sobą)

* Samoświadomość: umiejętność rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych, wiedza o własnych uczuciach, wartościach, preferencjach, możliwościach i ocenach intuicyjnych, czyli świadomość emocjonalna.

* Samoocena: poczucie własnej wartości, wiara we własne siły, świadomość swoich możliwości, umiejętności oraz swoich ograniczeń; umiejętność doświadczania własnej osoby niezależnie od sądów innych ludzi.

* Samokontrola: zdolność świadomego reagowania na bodźce zewnętrzne; umiejętność radzenia sobie ze stresem i kształtowania własnych emocji w zgodzie z samym sobą, z własnymi normami, zasadami oraz wyznawanymi wartościami.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE (relacje z innymi)

* Empatia: umiejętność doświadczania stanów emocjonalnych innych, uświadamianie sobie uczuć, potrzeb i wartości wyznawanych przez innych, czyli rozumienie innych, wrażliwość na odczucia innych; postawa nastawiona na pomaganie i wspieranie innych osób; zdolność odczuwania i rozumienia relacji społecznych.

* Asertywność: posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie, otwarte wyrażanie emocji, postaw oraz wyznawanych wartości w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób; zdolność obrony własnych praw w sytuacjach społecznych bez naruszania praw innych osób do ich obrony.

* Perswazja: umiejętność wzbudzania u innych pożądanych zachowań i reakcji, czyli wpływania na innych; umiejętność pozyskiwania innych na rzecz porozumienia, zdolność łagodzenia konfliktów.

* Przywództwo: zdolność tworzenia wizji i pobudzania ludzkiej motywacji do jej realizacji; zdolność zjednywania sobie zwolenników.

* Współpraca: zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów.

KOMPETENCJE PRAKSEOLOGICZNE (inaczej kompetencje działania - nasz stosunek do zadań, wyzwań i działań)

* Motywacja: własne zaangażowanie, skłonności emocjonalne, które prowadzą do nowych celów lub ułatwiają ich osiągnięcie, czyli dążenie do osiągnięć, inicjatywa i optymizm.

* Zdolności adaptacyjne: umiejętność panowania nad swoimi stanami wewnętrznymi; zdolność radzenia sobie w zmieniającym się środowisku, elastyczność w dostosowywaniu się do zmian w otoczeniu, zdolność działania i podejmowania decyzji pod wpływem stresu.

* Sumienność: zdolność przyjmowania odpowiedzialności za zadania i wykonywanie zadań; umiejętność czerpania zadowolenia z wykonywanych obowiązków; konsekwencja w działaniu, w zgodzie z przyjętymi przez siebie standardami.
Brzmi znajomo, zwłaszcza pogrubione fragmenty :)

A od siebie dodam, iż inteligencja emocjonalna to jedyny rodzaj inteligencji, której nie weryfikują testy IQ.

Jeśli patrzeć na to z tej perspektywy, to rzeczywiście....

Same debile z tych trójek :)

Co ciekawe to właśnie te "debile" ze swoimi predyspozycjami stanowią szczyt łańcucha pokarmowego we współczesnych społeczeństwach :)

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#11 Post autor: Maro » wtorek, 15 kwietnia 2008, 08:09

Co ciekawe to właśnie te "debile" ze swoimi predyspozycjami stanowią szczyt łańcucha pokarmowego we współczesnych społeczeństwach :)
mhm a ja popatrz myslalm ze to glownie piatki oraz czasem np osemki. no ale widac pozoractwo 3 zapewnia im pierwsze miejsce w tym lancuchu. inteligencjia emocjionalnej nie mierza rzaden testy - fakt. ale ze tak zagadne - a ktora mierza? :o ???? i '?' bo ztego co pamietam testy na IQ jakos nie sa powszechnie uznawane, a zostaly wymyslone tylko po to by odsiewac zacofane w nauce dzieci a pozniej podano je emigrantom przybywajacym do USA w nadmiarze zeby ich odsiac. to po pierwsze. po drugie wlasnie z tego powodu uwaza sie ze zaczynamy przechodzic do matriarchatu- oczywsicie to futurologia ale co tam. Mimo, iz jestem kobeta sama mam niska intelig. emocjionalna a najwyzsza tworcza i analityczna wiec nie ejstem z tego powodu zadowolona ale hm... historii pewnie to nieobchodzi. Na zdolnosci przywodcze natomiast wplywa wiele czynnikow wiec... jak by to powiedziec miedzy innymi kulturowy. A jesli chodzi o trojki i tak wysokie miejsce w drabinie spolecznej - od kiedy aktorzy i wykonawcy je okupuja :lol: ? Ps. Judasz napewno byl torjka!
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
Barl
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 17:20

#12 Post autor: Barl » poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 19:29

Trójce mozna pomóc i to w ardzo prosty sposób. Nauczyć ją kontrolować ciało i umysł. Są do tego odpowiednie techniki. Po prostu w chwilach gdy jest czas na odpoczynek wykorzystać ten czas maksymalnie. Walka ze stresem jest najważniejszą umiejętnoscią jaką trójka powinna posiadać.

Jak ja to robie?? Skupiam sie na odpowiednich partiach mieśni i ich rozluźnianiu. Skupiając się na jednej partii, na przykład na mięśniach barków automatycznie rozluźniamy całe ciało.

Do tego dochodzi trening w porządkowaniu umysłu. Polega to na wyobrażaniu sobie jakiegoś miejsca i poruszaniu sie po nim. Wyobrazamy sobie na przykład swój dom i drogę z pokoju do kuchni nie pomijając zadnego szczegółu jak np. otwarcie i zamknięcie drzwi.
7w8

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#13 Post autor: Matea » czwartek, 12 lutego 2009, 22:36

Co zrobić ,żeby trójka zaakceptowała samą siebie ? ;(
Jak można przerwać to błędne koło...? ;( ;(
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#14 Post autor: yusti » piątek, 13 lutego 2009, 09:56

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:32 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#15 Post autor: Matea » piątek, 13 lutego 2009, 10:33

yusti pisze: chwal
Pudło. Dzięki temu koło nadal będzie się kręcić.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

ODPOWIEDZ