4 a dysfunkcje

Wiadomość
Autor
ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#16 Post autor: ktośtam » sobota, 12 maja 2007, 09:57

Bo to trochę pasuje do opisu 4-ki.
Gdzie to jest napisane?

Większosć czwórek, które znam, łącznie ze mną, raczej nie ma takich skłonności - wręcz przeciwnie, staraja sie pisać bardzo poprawnie i estetycznie.

Zresztą wątpię, żeby charakter miał wpływ na takie choroby. No chyba, że mówimy o pseudodysleksji.
Ostatnio zmieniony sobota, 12 maja 2007, 14:08 przez ktośtam, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#17 Post autor: SenSorry » sobota, 12 maja 2007, 11:32

ktośtam pisze:Gdzie to pisze?
Jest napisane! :evil:


Sory nie mogłam się powstrzymać... :wink:
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Valambar
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 22:13

#18 Post autor: Valambar » sobota, 12 maja 2007, 13:10

ktośtam pisze:
Bo to trochę pasuje do opisu 4-ki.
Gdzie to pisze?

Większosć czwórek, które znam, łącznie ze mną, raczej nie ma takich skłonności - wręcz przeciwnie, staraja sie pisać bardzo poprawnie i estetycznie.

Zresztą wątpię, żeby charakter miał wpływ na takie choroby. No chyba, że mówimy o pseudodysleksji.

Proszę aby kolejne posty nie były pisane dopóki ich autor nie przeczyta czegoś o dysleksji.
Proponuje ten tekst do którego link już dawałem, ale dam jeszcze raz :
http://www.ogniskowiec.znp.edu.pl/publi ... leksji.htm

I jeszcze raz bardzo proszę, NIE PISZCIE O CZYMŚ O CZYM NIE MACIE BLADEGO POJĘCIA !!!

Taki krótki cytacik z podanej strony, na zachęcenie, i poparcie mojej tezy że dysleksja pasuje trochę do 4 :
pewne cechy są wspólne dla wszystkich dyslektyków. R. Davis podaje, że dyslektycy

- korzystają z wrodzonej zdolności do przetwarzania i kreowania doznań percepcyjnych,

- cechuje ich większa wrażliwość na otoczenie,

- są bardziej ciekawi niż przeciętny człowiek,

- myślą obrazami, a nie słowami,

- mają lepszą intuicję i są bardziej przenikliwi,

- myślenie i spostrzeganie ma charakter polisensoryczny (wykorzystują wszystkie zmysły),

- realistycznie przeżywają swoje myśli,

- mają żywą wyobraźnię.

Awatar użytkownika
Koszmaria
Posty: 51
Rejestracja: wtorek, 6 marca 2007, 21:57
Lokalizacja: Kraków

#19 Post autor: Koszmaria » sobota, 12 maja 2007, 13:47

znam totalną dyslektyczkę,i ma 'dys' chyba na wszystko.
pomijając to,że trzeba tłumaczyć,to co pisze,jest poprostu nie inteligentna.
"ja mogę robić błędy." na moje komentarze nt."jórz" "kciałabym" i "busza"[o dziwo nie chodzi o żeńskie krzory,tylko o burzę.]
rozumiem nie panować nad robieniem błędów,ale papierek nie tłumaczy zwykłego niechciejstwa-żeby poprawić,napisać od nowa.
na szczęście nie mam żadnej dys[dla mnie to równoznaczne mieć papierek 'idiotka'],choć zdaża mi się niejednokrotnie popełnić błąd.
If you touch me,I'll hurt you.
deeply.

Valambar
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 22:13

#20 Post autor: Valambar » sobota, 12 maja 2007, 13:54

Zanim puszczą mi całkowicie nerwy i zacznę się wkurzać na tym forum, proszę by każdy kto chce napisać w tym temacie byle jaki post, najpierw niech przeczyta tekst do którego dałem link.

Z góry dziękuje za uratowanie mojej psychiki.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#21 Post autor: Absynt » sobota, 12 maja 2007, 14:07

Nie napinaj sie to tylko internet, stary :). Jestem na roznych forum i gdybym sie napinal za kazdym razem, to bym zwariowal :P. Trzeba miec dystans.

SenSorry: Forma "pisze" jest juz dopuszczona i nie trzeba sie silic na "jest napisane". Jezyk sie zmienia.

Natomiast nie wiem tez po co sobie zastrzegasz zasade odpowiedzi. Jeszcze raz powtorze; bez napinek, stary ;].

To, ze dyslektycy moga byc uzdolnieni akurat pasowalo doskonale do H.C. Andersena. Malo kto wie, ze jego wspaniale bajki byly ledwie czytelne. A jestem niemal pewien, ze byl on 4. Ale dochodzi do tego fakt, ze jezyk dunski jest wyjatkowo wymagajacy fonetycznie. Wymowa a pisownia w tym jezyku to po prostu 2 rozne jezyki.

Ale nadal podtrzymuje, ze niektorzy sa dyslektykami z powodu braku wyobrazni, a nie z powodu jej nadmiaru.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Szura
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 17:57
Lokalizacja: Warszawa

#22 Post autor: Szura » sobota, 12 maja 2007, 14:12

madziczek pisze:Ja mam dysleksje no i co. Jestem bezmózgowcem ? Po prostu każdy tekst ,który pisze muszę dwa razy sprawdzić. Moje "upośledzenie" polega na tym, iż przez to, że jestem leworęczna zasłaniam sobie to co piszę. Często zmieniam końcówki, albo zjadam literki, zamieniam "b" na "p", ale odruchowo, zaraz potem poprawiam. Papier ułatwił mi ocenianie matury. Chociaż bez tego i tak bym zdała.
Myślę, że to jest jakaś wada, chociaż jest wielu ludzi którzy uważają dysleksje albo dysgrafie za sztuczny wytwór.
Wiecie kiedyś były czasy, że jak ktoś był leworęcznym mańkutem, to tyrano go w szkole i na siłę pisał prawą....
Madziczku, ale to, co piszesz, czyta się z przyjemnością - bo piszesz w miarę bez błędów, jak przeciętny człowiek powinien. :D Starasz się, sprawdzasz tekst, który napisałaś.

Gorzej, jak ludzie z lenistwa nie pracują nad tym, lub wręcz wmawiają innym (i sobie), że są dys, żeby nie musieć się starać. To już zwykły brak szacunku dla odbiorców tekstu.

Ja osobiście żadnej dysfunkcji nie mam.

EDIT:
SenSorry: Forma "pisze" jest juz dopuszczona i nie trzeba sie silic na "jest napisane". Jezyk sie zmienia.
Najpierw "tą książkę", teraz "tu pisze"... Jak faceci będą mogli mówić szłem, to ja odpadam. :|

Co się dzieje z naszym pięknym językiem... :evil:
Ostatnio zmieniony sobota, 12 maja 2007, 14:15 przez Szura, łącznie zmieniany 1 raz.
Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato.
4w5, ISFp.

Morgiana
Posty: 107
Rejestracja: piątek, 18 maja 2007, 18:29
Lokalizacja: Odludzie.

#23 Post autor: Morgiana » piątek, 18 maja 2007, 19:12

Z tego co wiem, nie posiadam żadnych dysfunkcji.
cztery? cztery.

Rosveen
Posty: 363
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 14:29
Lokalizacja: ja się tu wzięłam?

#24 Post autor: Rosveen » sobota, 19 maja 2007, 17:27

Nie mam żadnych dysfunkcji. Zawsze podejrzewałam u siebie lekką formę dysleksji, ale nikt w to nie wierzył, więc po prostu uznałam, że to przez zajmowanie mózgu zbyt wieloma sprawami naraz i rozwinięte myslenie obrazami.

Artykuł ciekawy, ale nie róbmy od razu ze wszystkich dyslektyków geniuszy...

Awatar użytkownika
rafaq
Posty: 150
Rejestracja: sobota, 19 maja 2007, 18:14
Lokalizacja: z Oławy

#25 Post autor: rafaq » sobota, 19 maja 2007, 20:19

Jedyne co mi dolega to problemy z interpunkcją. Poza tym nie znalazłem u siebie żadnych "dysów".

Awatar użytkownika
herbacianka
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 22 kwietnia 2007, 10:47
Lokalizacja: Z ciepłych krajów
Kontakt:

#26 Post autor: herbacianka » sobota, 19 maja 2007, 20:29

moim zdaniem dysfunkcje nie mają nic wspólnego z osobowością. sama nie mam żadnych dys-, raczej de-, to jest dekoncentrację, a moje myślenie jest nieraz poplątane, chaotyczne. z kolei moja koleżanka dyslektyczka jest perfekcjonistką, więc tym bardziej wydaje mi się, że związku z typem enneagramowym to nie ma. choć nie wątpię, że wśród czwórek jest też sporo dyslektyków i dysgrafików.
Nieważne, na co zasługujesz, ważne jest to, co wybierasz.

herbaciana 4 w 5 INFp

Awatar użytkownika
Dani California
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 10 marca 2007, 12:46

#27 Post autor: Dani California » wtorek, 29 maja 2007, 01:12

Nie mam papierka na żadne dys-, ale podejrzewam u siebie dysgrafię.

Awatar użytkownika
szoppenowa
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 7 marca 2010, 16:17
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 a dysfunkcje

#28 Post autor: szoppenowa » poniedziałek, 15 marca 2010, 14:23

dysleksja, dysgrafia itp...niepamietam dokładnie :mrgreen: ale geniuszem to ja chyba nie jestem...
jakos staram sie pisac ladnie i bez błeduw zeby sie z nimi nie uczyc
Też was kocham!!
Bo grunt to podstawa!!


"Zapytałam dziecko niosące świeczkę:
- Skąd pochodzi to światło?
Chłopczyk natychmiast ją zdmuchnął.
- Powiedz mi, dokąd teraz odeszło - odparł. - Wtedy ja powiem ci, skąd pochodzi."


4w5
ISFJ

Awatar użytkownika
ein
Posty: 1168
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 20:32

Re: 4 a dysfunkcje

#29 Post autor: ein » poniedziałek, 15 marca 2010, 23:52

Takie gadanie. Widac dziewczyno, ze ksiazki w zyciu w rece nie mialas.
Zasady interpunkcji pogwalcone.

Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 4 a dysfunkcje

#30 Post autor: Gemini » wtorek, 16 marca 2010, 05:20

-dysortografia
-zaburzona pamięć wzrokowa
-zaburzona wyobraźnia przestrzenna
-zaburzona orientacja w terenie
-ciągle nie do końca stabilna psycha
-strach podczas prowadzenia auta(strach że kogoś skrzywdzę)
-kłopoty z koncentracją(ale żadnego ADHD nie mam)

pewnie większość wrodzona, ale może coś mi zostało po uderzeniach w głowę podczas dachowania w wieku lat 6.
co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

ODPOWIEDZ