Podejście do religii

Czy wierzysz w Boga?

Tak wierzę. Jestem katolikiem. Modle się i chodzę do kościoła
39
24%
Wierzę w Boga, ale żyje własnym życiem. Może i pójde do piekła, mówi się trudno
47
29%
Wyznaje inną religię niż katolicyzm.
21
13%
Jestem ateistą, ale szanuje przekonania innych i rozumiem ich wiarę.
41
25%
Jestem ateistą i śmiać mi się chce gdy widze tych wszystkich katolików wierzących w jakiegoś tam Boga
16
10%
 
Liczba głosów: 164

Wiadomość
Autor
Shi
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 lutego 2008, 19:47
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Tam gdzie chmury, to tylko dym z fabryk ;)

#76 Post autor: Shi » sobota, 16 lutego 2008, 20:58

Agnostyk


Trzymasz mnie
mocno
nie chcesz żebym spadła
a ja
palcami rąk
dotykam dachów piekła

4w5

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#77 Post autor: misiek » sobota, 16 lutego 2008, 21:24

agnostyk a jeśli istnieje bóg to jest taki jak ja... i u mojego Boga każdy mógłby to powiedzieć :)
Bogiem jest własna moralność i własne poczucie dobra i zła... jeśli ktoś nie widzi nic złego w zabijaniu innych to jak to może być grzechem? skoro on działa w zgodzie ze swoim sumieniem to znaczy że to grzechem nie jest

Brakuje mi odpowiedzi w ankiecie:
"Jestem Bogiem lub Bóg jest taki jak ja" :)

Awatar użytkownika
vvob
Posty: 347
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2007, 23:26

#78 Post autor: vvob » wtorek, 19 lutego 2008, 16:58

I znowu muszę pisać o swoich zmianach... Raczej nie wierzyłem w Boga, ale wierzących szanowałem, ale ostatnio... modlę się i daje mi to siłę. Nie wiem skąd płynie to, co czuje, ale mi pomagam, więc to robię. Czy Bóg istnieje...? Tak naprawdę, to nie wiem co o tym myślę. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Nigdy nie dostałem odpowiedzi od Boga, czy kogokolwiek innego, takiej w którą bym mógł uwierzyć. Choć, przyznam, działy się w moim życiu rzeczy, w które chyba jednak ingerował Bóg, choć jak przyznaję, sam nie wiem czy ktoś taki w ogóle istnieje. Staram się po prostu być dobrym człowiekiem i trzymać tego, co może zagwarantować mi spokój wewnętrzny. Wiem, że to nie fair, ale staram się to wszystko zrozumieć.
6w5
sx/sp
ENTpObrazek

„Lub robić coś. Kochaj kogoś. Nie bądź gałganem! Żyj porządnie.”
(T. Kotarbiński)

Awatar użytkownika
Felis Lynx
Posty: 87
Rejestracja: środa, 13 lutego 2008, 01:30
Lokalizacja: zza Żelaznej Kurtyny

#79 Post autor: Felis Lynx » wtorek, 19 lutego 2008, 23:58

"Religię" reprezentowaną przez instytucję kościoła całkowicie odrzucam (=antyklerykalizm). W dziadka z brodą na tronie, któremu na imię Bóg, nie wierzę. Powiedzmy ateista. Obecnie za swego rodzaju boga (siłę rządzącą światem) uznaję bezosobową energię która przejawia się w przyrodzie.
Грязь !

ISFp - 9

Awatar użytkownika
Fr3ncho
Posty: 213
Rejestracja: środa, 27 lutego 2008, 16:17

#80 Post autor: Fr3ncho » sobota, 15 marca 2008, 10:03

No u mnie to z religią i wiarą w Boga jest raczej krucho ;], Do tej pory moja wiara ograniczała sie do co niedzielnych wizyt w kościele(a i to nie zawsze) i czasem do modlitwy. Obecnie mam wiele wątpliwości i 'zarzutów' w stronę Kościoła i ogólnie pojmowanego chrześcijaństwa, pewnych rzeczy nie potrafię pojąć a sama wiara bez zadawania pytań czy dociekania prawdy nie jest w stanie mnie zadowolić. zacząłem więc czytać różne książki np. "Antychrześcijanin" Nietschego. Gdy przeczytałem gdzieś definicję agnostycyzmu bardzo się zdziwiłem bo z większością owych tez agnostycyzmu zgadzam się w 100%. Czytam też Bibilę bo tak czy siak jest to księga pełna mądrości nawet jesli nie wierzy się w boską opiekę, działalnośc czy jak to tam nazwać.
Podsumowując ;p moja wiara (czy tez niewiara) jeszcze się kształtuje ;d,
4w5
"Chodź ze mną gdzieś nawet na drugą stronę lustra
Uwierz mi widziałem tamten świat, jest piękny"

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#81 Post autor: Absynt » sobota, 15 marca 2008, 16:47

Tylu ateistow w ankiecie?

Szoker...
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
anku
Posty: 229
Rejestracja: środa, 27 lutego 2008, 15:17
Lokalizacja: z magicznego pudełka
Kontakt:

#82 Post autor: anku » sobota, 15 marca 2008, 18:23

ale miałam dylemat co zaznaczyc
wierze w Boga albo i nie
sama nie wiem
4w5

moralności mi brak.

Awatar użytkownika
vvob
Posty: 347
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2007, 23:26

#83 Post autor: vvob » sobota, 15 marca 2008, 21:02

Ja się do niego modlę, niby wierzę, ale sam przed sobą, myśląc o jego istnieniu stwierdzam, że może być tak, albo tak... może być, albo może go nie być. Jednak często modlę się nieświadomie, prosząc o coś i wtedy jakoś mam nadzieję, że pomoże. Czy wszystkie czwórki tak mają? Czy specjalnie tak Bóg nas stworzył? Już sam nie wiem co o tym myśleć. Skoro tak zostaliśmy stworzeni to nie powinien nam mieć za złe tego, że czasem w niego wątpimy. Jednak jeśli się staramy to może w jego mniemaniu już coś?
6w5
sx/sp
ENTpObrazek

„Lub robić coś. Kochaj kogoś. Nie bądź gałganem! Żyj porządnie.”
(T. Kotarbiński)

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#84 Post autor: Perwik » sobota, 15 marca 2008, 21:59

"proszę, niech będzie po mojej myśli" - tego typu "modlitwa" to tylko taki głos rozpaczy czy bezsilności w naszej głowie - taki efekt braku zaspokojenia potrzeby wiary. Ale potrzebę wiary można zniwelować, potrzebą wiedzy. Polecam.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#85 Post autor: Rilla » sobota, 15 marca 2008, 22:37

Absynt pisze:Tylu ateistow w ankiecie?

Szoker...
Jak taki wybór odpowiedzi to trudno o sensowne wyniki. Wiem, że marudzę, ale dalszym ciągu apeluję o zmianę ;P Brać przykład z chociażby z tematu Piątek. Tylko "Katolicyzm( i pochodne)" można by ładnie określić słowem: "Chrześcijaństwo".
Bo ja na przykład jestem Chrześcijanką, ale takiej opcji tu nie ma, więc się nie udzielam.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#86 Post autor: Absynt » niedziela, 16 marca 2008, 00:33

Ja zaznaczylem te opcje:

Wyznaje inną religię niż katolicyzm.

A konkretniej to wyznaje wlasna religie ;p.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#87 Post autor: misiek » niedziela, 16 marca 2008, 10:39

z tego co czytam wiele osób mówi że "bóg jest albo go nie ma" "raz wierzę raz nie" "sam nie wiem czy wierzę czy nie" itp. dlatego wyraźnie w ankiecie brakuje odpowiedzi "jestem agnostykiem"

ja się za ateistę słabo poczuwam... za chrześcijanina prawie wcale choć wyznaję w większości chrześcijański kodeks moralny

uważam że dla czwórek wcale nie przesadzonym byłoby dodanie opcji "Bóg jest taki jak ja / Jestem bogiem"

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#88 Post autor: Absynt » niedziela, 16 marca 2008, 11:00

Co do agnostyka sie zgadzam.

Dla mnie to tak podstawowa opcja jak wierzący i niewierzący. Kontemplujacy tez musi byc!
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Akai
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 11 marca 2008, 19:46
Lokalizacja: Elbląg

#89 Post autor: Akai » niedziela, 16 marca 2008, 11:49

Z wiarą było różnie, a raczej z poziomem akceptacji dla Kościoła. W Boga wierzyłem i wierzę. Jestem swoistym własnowiercą, dla mnie Bóg jest po prostu Miłością i jedynym istotnym dla mnie przykazaniem to Dwa Przykazania Miłości. W nich zawiera się wszystko a nawet więcej niżby Kościół chciał.
Przez to jest w domu mała wojna, bo nie poczuwam się do dreptania co niedzielę do kościółka. Ale robię to co uważam za słuszne, jeśli kiedyś okaże się, że to był błąd - trudno, przynajmniej żyję w zgodzie ze swoim sumieniem. Jak to napisał pan Krysiak w wierszu "Zaduma nad sobą":
"Wierzę źle, a może dobrze,
ale wierzę."
Absynt pisze:Kontemplujacy tez musi byc!
A prosto plujący? :wink:
Z motyką na Słońce, z siekierką na Smoka...

Obrazek Klikaj smoka!

Awatar użytkownika
Fr3ncho
Posty: 213
Rejestracja: środa, 27 lutego 2008, 16:17

#90 Post autor: Fr3ncho » niedziela, 16 marca 2008, 15:53

wydaje mi się że u czwórek wiara ma większą głębią bo (przynajmniej ja tak robię) starają się żyć wg norm i wartości i nie skupiają sie na całej tej powierzchownej otoczce (chodzenie do kościoła, odmawianie pacieża itp),
nie widzę w tym nic co mogłoby mnie jakoś podbudować i dać siłę. jak się modlę do Boga to przez zwykłą rozmowę jakby siedział gdzieś obok mnie bo to jest dla mnie bardziej efektywne i przede wszystkim szczere. W Boga wierzę ale niespecjalnie podoba mi się to co robi Kościół. dużo winy jest też w ludziach bo nie zastanawiają się nad swoją wiarą i nie pogłębiają jej
Biblia jest najważniejszą księgą dla chrześcijan a większość ludzi jej nawet nie czytała (jedynie słuchają to co w kościele).
4w5
"Chodź ze mną gdzieś nawet na drugą stronę lustra
Uwierz mi widziałem tamten świat, jest piękny"

ODPOWIEDZ