Nihilizm

Wiadomość
Autor
alt
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 17 sierpnia 2007, 20:48
Lokalizacja: CCCP

Nihilizm

#1 Post autor: alt » wtorek, 6 maja 2008, 22:36

witam.

od kiedy wyksztalcila sie we mnie tzw swiadomosc zawsze, nieustannie, myslalem o wszystkim, analizowalem kazdy szczegol, szukalem sensu istnienia swojej osoby i calej reszty tj tzw wszechswiata. kiedy inni grali na podworku w pilke ja rozmyslalem. podejmowalem miliony prob znalezienia odpowiedzi na pytania np czy jestem? czym jestem? jaki jestem? dlaczego jestem? i analogiczne zapytania dotyczace wszystkiego. religia, filozofia, wierzenia nie byly wstanie wyjasnic. do czego doszedlem? niczego nie jestem pewien. niczego nie wiem. po prostu nic... nihil...

"Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości."
jestem za




ponizej przedstawiam wybrane fragmenty tekstow. daja one ogolne pojecie o nihilizmie:

pwn:
nihilizm [łac. nihil ‘nic’], ogólna nazwa koncepcji i przekonań, które nie uznają istnienia wartości i norm lub je kwestionują, zarówno w poznaniu, jak i w etyce i polityce.

wikipedia:
Nihilizm (od łac. nihil - nic) w filozofii jest:
1. Pesymistycznym poglądem negującym w różny sposób istnienie, sens lub cel zjawisk przyrody, wywodzącym się od pojęcia nicości.
2. Odrzucaniem, negowaniem, relatywizacją wszelkich przyjętych wartości, norm, zasad, praw życia zbiorowego i indywidualnego; inaczej, jest to sceptycyzm absolutny. Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości.
Nihilizm zakładał zatem bierność poznawczą i moralną. Pojawiał się najczęściej w okresach kryzysów społecznych, zaburzeń postępu społecznego lub naukowego.

portal wiedzy:
Nihilizm, postawa poznawcza i moralna, po raz pierwszy sformułowana w filozofii przez greckich sofistów, a głównie przez Gorgiasza z Leontionoi na Sycylii. Z jego dzieła O przyrodzie przechowały się trzy tezy nihilistyczne dotyczące poznania, a w konsekwencji zachowań: 1) nie ma niczego. 2) gdyby nawet coś było, to nie byłoby poznawalne. 3) gdyby nawet było poznawalne, to nie mogłoby być przedmiotem porozumienia między ludźmi. Nihilizm końca XIX w. dość często łączył się z hedonizmem, wyrastał z rozczarowań do nauki, historii i filozofii. E. Renan, główny teoretyk nihilizmu w tym okresie podkreślał, że najwłaściwszą postawą wobec świata, jest nie bunt, ale ironia. Nihilizm poznawczy prowadził do nihilizmu moralnego: skoro nic nie przemawia za tym, by jeden cel był lepszy od drugiego, każdy powinien wybierać taki, jaki mu odpowiada. Trzeba przeto cieszyć się światem takim, jakim jest, poszukiwać przyjemności, lecz nie angażować się w nic, nie interweniować, traktować wszystko sceptycznie bądź z przymrużeniem oka. Być widzem, a nie uczestnikiem zdarzeń.

nonsensopedia:
Nihilizm – postawa filozoficzna, która charakteryzuje się ogólnym przejebaniem i czarnowidztwem. Została zauważona przez Nietzschego u współczesnych mu Europejczyków i sprowadzała się wtedy do tego, że Europa nie spocznie, póki sama siebie nie rozpierdoli. Współcześnie nihilizm można zauważyć u emo, samobójców i outsiderów. <lol2>

prosze o zapoznanie sie z tematem i oczywiscie podzielenie sie swoim zdaniem. szczerze pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 maja 2008, 22:46 przez alt, łącznie zmieniany 2 razy.


nihil

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#2 Post autor: impos animi » wtorek, 6 maja 2008, 22:40

Kiedy w szkole oskarżono mnie o nihilizm, odpowiedziałam, że to bzdura i ciągle się tego trzymam. Do nihilizmu mi daleko, choć czasem sprawiam wrażenie, że wręcz przeciwnie. Jednak wrażenie to, to w moim odczuciu po prostu ignorancja.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

alt
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 17 sierpnia 2007, 20:48
Lokalizacja: CCCP

#3 Post autor: alt » wtorek, 6 maja 2008, 22:59

impos animi w czym ci nie odpowiada nihilizm? jakie jest twoje stanowisko wobec takiego swiatopogladu? moglbys zdradzic jakie poglady, religie, wierzenia, filozofie pomagaja ci w bycie?

pozdrawiam
nihil

Awatar użytkownika
Pita
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 17:05
Lokalizacja: Polska/Piaseczno

#4 Post autor: Pita » wtorek, 6 maja 2008, 23:31

"Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości."
Wg. mnie ludzka egzystencja pozbawiona jest wyraźnego sensu. Ale ja odbieram to raczej jako coś pozytywnego. Nie dążę do niczego większego (Bóg, nirvana itp.), nie mam nakreślonych celów w życiu, jak nihilista, ale przyjmuję wszystko ze stoicyzmem. Negatywne i pozytywne doświadczenia są nauką i zarówno te i te są tak samo istotne. Jednakże, wg. mnie każde życie ma wielką wartość, co sprawia, że nihilistą nie jestem. Co do określonych norm - z wieloma się nie zgadzam. Prawa staram się przestrzegać, mimo, że nie zawsze widzę ku temu powody, ale wiem, że zasady zostały spisane dla dobra ogółu.
Nihlizm, tak jak napisane to filozofia pasująca do czasów kryzysu, do anarchistów, pewnych subkultur. Często przejawiają ją nastoletni ludzie, którzy "szukają dziury w całym", "filozofują", czyli po prostu za dużo myślą o zbyt ważnych sprawach w zbyt młodym wieku. Wiem, bo ja tak miałem i przez pewien czas byłem "niewiernym" nihilistą. Niewiernym, bo wątpiłem. Jak prawdziwy nihilista kwestjonowałem, tyle, że... nihilizm.
"A car's nearly on you? So what do you do? Something very silly. You freeze. Your life doesn't flash before you, 'cause you're too fuckin' scared to think - you just freeze and pull a stupid face."

4w5

Awatar użytkownika
Seiren
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 18 listopada 2007, 21:34
Lokalizacja: Łódź

#5 Post autor: Seiren » wtorek, 6 maja 2008, 23:33

W sumie mam coś podobnego do Impos - posądzano mnie często o nihilistyczne podejście, ale ja uważam, że mi do tego daleko.
Bo mam swoje wartości, cele, no i potrafię dostrzec znaczenie nawet w najprostszych gestach... może i nie okazuję tego innym, ale tam głęboko we mnie to siedzi ;) No może zdarza mi się takie nihilistyczne gadanie, ale to tylko kiedy mam emo mode on - pomarudzę, ponarzekam, wyklnę wszystko co mnie otacza, ale później mi to wszystko przejdzie :P
4w5
INFp/j
Życie nie ustaje w zadziwianiu nas ironią.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#6 Post autor: Absynt » środa, 7 maja 2008, 03:33

Kurna, ale dlugi pierwszy post.
Nie chcialo mi sie czytac.

Nie jestem nihilista, choc mozna tak o mnie pomyslec.
Ja nic nie wiem, wszystko kwestionuje, ciagle poszukuje prawdy.
Lecz chyba znalazlem sie na szczerym polu, a dalej nie ma gdzie pojsc...

Swiat stal sie plaski, bez wyrazu.
To nie nihilizm, to stan.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#7 Post autor: Perwik » środa, 7 maja 2008, 06:23

jak dla mnie, bycie nihilistą, to jest zakładanie z góry bycie nieszczęśliwym.

Awatar użytkownika
naturalbornweirdo
Posty: 193
Rejestracja: piątek, 11 maja 2007, 23:17

#8 Post autor: naturalbornweirdo » środa, 7 maja 2008, 09:14

dla mnie życie jest sensem samym w sobie
4w5 baby

Those creatures called humans are very.. interesting..

Awatar użytkownika
Fr3ncho
Posty: 213
Rejestracja: środa, 27 lutego 2008, 16:17

#9 Post autor: Fr3ncho » środa, 7 maja 2008, 09:22

Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości.
to u mnie jest tak że jednego dnia mogę być nihilistą a drugiego już absolutnie nie xD
zależy od mojego humoru ;]
ale pod nihilizmem moralnym chyba mogę sie podpisać
skoro nic nie przemawia za tym, by jeden cel był lepszy od drugiego....
4w5
"Chodź ze mną gdzieś nawet na drugą stronę lustra
Uwierz mi widziałem tamten świat, jest piękny"

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#10 Post autor: Perwik » środa, 7 maja 2008, 10:57

offtop
naturalbornweirdo czy Ty czytasz prywatne wiadomości ? kochanie ?:P

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#11 Post autor: yusti » środa, 7 maja 2008, 11:35

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 09:01 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sonja
Posty: 152
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 16:30

#12 Post autor: sonja » środa, 7 maja 2008, 18:35

Mi się nihilizm kojarzy bardziej z Dziewiątkami.
Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości.
Czwórka zwykle chyba będzie szukać jakichś nie wiadomo jak głębokich teorii na temat sensu tego wszystkiego i nie zadowoli się odpowiedzią, że ten sens po prostu nie isnieje.
Hey now now, we're goin' down down
and we ride the bus there and pay the bus fare
or we find a new reason, a new way of living
and we breathe it in and try to dream again

Flegmatyczna Dziewiątka, INFp

alt
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 17 sierpnia 2007, 20:48
Lokalizacja: CCCP

#13 Post autor: alt » środa, 7 maja 2008, 19:18

witam szanownych forumowiczow

"Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości."

osoby negujace prawdziwosc powyzszego zdania uprzejmie prosze o podanie:

1. PRAWDZIWEGO i OBIEKTYWNEGO znaczenia ludziej egzystencji
2. PRAWDZIWEGO i OBIEKTYWNEGO celu ludziej egzystencji
3. PRAWDZIWEJ i OBIEKTYWNEJ zasadniczej wartosci ludziej egzystencji

pozdrawiam
nihil

Awatar użytkownika
Pita
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 17:05
Lokalizacja: Polska/Piaseczno

#14 Post autor: Pita » środa, 7 maja 2008, 20:19

witam szanownych forumowiczow

"Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości."

osoby negujace prawdziwosc powyzszego zdania uprzejmie prosze o podanie:

1. PRAWDZIWEGO i OBIEKTYWNEGO znaczenia ludziej egzystencji
2. PRAWDZIWEGO i OBIEKTYWNEGO celu ludziej egzystencji
3. PRAWDZIWEJ i OBIEKTYWNEJ zasadniczej wartosci ludziej egzystencji

pozdrawiam
1. życie. Znaczenie to życie.
2. życie samo w sobie jest celem i jednocześnie drogą.
3. życie to największa wartość ludzkiej egzystencji.

Czujesz to albo nie. Albo jesteś Sprite, albo pragnienie.
"A car's nearly on you? So what do you do? Something very silly. You freeze. Your life doesn't flash before you, 'cause you're too fuckin' scared to think - you just freeze and pull a stupid face."

4w5

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#15 Post autor: misiek » środa, 7 maja 2008, 20:26

yusti pisze: Przecież słoneczko jest żeby roślinki rosły i żebys miał co zjeśc
Według nihilistów, ludzka egzystencja jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości.
No wex...wielu ludzi ma sens zycia, cel. POMOC INNYM
Właściwie to jest główna myśl która skłoniła mnie kiedyś do tego żeby dojść do wniosku że życie ni jak nie ma sensu.

Tak jak słońce sobie świeciło a po kilku miliardach lat z jego enerii zaczęła korzystać flora, mimo że słońcu to ni jak do szczęścia potrzebne nie jest, bo przecież to tylko kula gazów w której ciągle zachodzi fuzja wodorów... tak też człowiek jest efektem przypadku. Kolejną wpadką przy kopiowaniu DNA. Życie człowieka nie ma głębi, bo człowiek jest człowikiem - zwierzęciem - niczym. Jedyny mój sens życia to przedłużyć bezsens istnienia i wydać na świat kolejne dzieci bez sensu życia :)

ODPOWIEDZ