Intuicja u 5

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Intuicja u 5

#16 Post autor: Elkora » środa, 8 czerwca 2011, 19:39

Pozwolę sobie zacytować post snufa z innego działu
Snufkin pisze:
Emjotka pisze:Mógłbyś wyjaśnić, jak los miałby być tym samym co dusza?
Nie mógłbym bo nie potrafię ale się ciągle nad tym zastanawiam.
Mogę się mylić, ale zdaje mi się ze to "geometryczne" "intuicyjne" myślenie u 5 ma związek ze strumieniami myśli i ilością parametrów które te myśli zawierają. Część z tych parametrów jest skrajnie subiektywna co w połączeniu z potrzebą logiki i systematyzowania daje coś wprost niemożliwego do przełożenia w sposób trafny i adekwatny do rzeczywistych odczuć.
Ja np bardzo lubię wiersze, czasem mnie coś w nich naprawdę poruszy, ale kiedy mam go omówić, wytłumaczyć co w tym niezwykłego: nie jestem w stanie bo gdy próbuje wychodzi taka wyżęta ze wszystkiego co bym chciała zawrzeć naprawdę papka.
Nie wiem, tak mi się zdaje.


Obrazek

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Intuicja u 5

#17 Post autor: Cotta » środa, 8 czerwca 2011, 20:35

Intuicję w znaczeniu przeczuć mam silną i się na niej nie zwodzę (chociaż nie zawsze jej słucham, na czym źle wychodzę). Mam też niezłą intuicję, jeżeli chodzi o szukanie np. źródeł wiedzy, czy w jakim kierunku należy drążyć temat, żeby dojść do rozwiązania. Natomiast nie myślę geometrycznie, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.
Ja np bardzo lubię wiersze, czasem mnie coś w nich naprawdę poruszy, ale kiedy mam go omówić, wytłumaczyć co w tym niezwykłego: nie jestem w stanie bo gdy próbuje wychodzi taka wyżęta ze wszystkiego co bym chciała zawrzeć naprawdę papka.
U mnie dokładnie odwrotnie. Nie lubię poezji, ale analizy wierszy w szkole wychodziły mi dobrze (opinia nauczycieli). Chociaż w tamtym czasie miałam mniej negatywny stosunek do poezji (silniejsze skrzydło 4), więc może dlatego. Jakkolwiek, ta forma ekspresji kompletnie mi nie leży.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Intuicja u 5

#18 Post autor: Elkora » środa, 8 czerwca 2011, 20:44

No mi niby tez analizy wychodzą dobrze ale chodzi o to ze nie jestem w stanie powiedzieć tego co bym chciała i ograniczam się do tego co to oni chcą słyszeć. Wkurza mnie omawianie w szkole, jest to w stanie obrzydzić każdy wiersz i każdą książkę. Zawsze mam potem wrażenie ze obdarli omawiane coś ze wszystkiego co w tym czymś byłam w stanie polubić, zdeptali to spłaszczyli i sprowadzili do jakiegoś ohydnego banału.
Obrazek

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Intuicja u 5

#19 Post autor: Shirayo » środa, 8 czerwca 2011, 21:08

A ja jeszcze inaczej.
Nienawidzę poezji (tak, nienawidzę, to dobre słowo). A jeszcze bardziej analizy. Co ja, 4 jestem? Tutaj macie ładnie opisane, co o tym sądzę.
Spoiler:

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Intuicja u 5

#20 Post autor: Cotta » środa, 8 czerwca 2011, 21:11

Elkora pisze:No mi niby tez analizy wychodzą dobrze ale chodzi o to ze nie jestem w stanie powiedzieć tego co bym chciała i ograniczam się do tego co to oni chcą słyszeć.
No tak, teraz wszystko jest pod klucz... a gdybyś pisała nie na potrzeby szkoły, tylko ot tak, bo masz ochotę napisać co czujesz pod wpływem wiersza, też miałabyś problem z ubraniem tego w słowa?
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Intuicja u 5

#21 Post autor: Elkora » środa, 8 czerwca 2011, 21:37

Tak, bo to odczucia
Zdaje mi się ze to "myślenie kształtami" odnosi się do tego wszystkiego co nie jest logiczne: jeśli myślę o czymś konkretnym to często powadze dyskusje ze sobą, jeśli to dotyczy intuicji czy subiektywnych odczuć wywołanych przez coś tam to są te symboliczne "kształty" które nie bardzo można przelać na słowa. Nie jestem przekonana czy dobrze tłumacze o co mi chodzi ale chyba da się domyśleć. Ja bym powiązała te kształty ze wszystkim tym co nie ma się siły tłumaczyć bo i tak efekt nie będzie satysfakcjonujący
piątka często okazuje zażyłość za pomocą niewerbalnych komunikatów. Piątka wyczuwa, że uczucia mogą być łatwiej ukazane, jeżeli są niewypowiedziane
No i tu wrzucam intuicje i emocje do jednego worka ale nic to. Chodzi o to ze obje rzeczy są nienamacalne trudno je zważyć zmierzyć i tak dalej to tez trudno je dobrze opisać. Wtedy przebiegły piątkowy mózg sięga po niesłowny sposób myślenia tłumaczy sobie wszytko na abstrakcyjne "kształty" czasem nawet znajduje w miarę satysfakcjonujące rozwiązanie ale posunął się w tych dociekaniach na tyle daleko ze nie bardzo jest w stanie potem przetłumaczyć to spowrotem na słowa
Ostatnio zmieniony środa, 8 czerwca 2011, 21:48 przez Elkora, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Intuicja u 5

#22 Post autor: Shirayo » środa, 8 czerwca 2011, 21:45

Tłumaczysz to komuś, a on potem, "Ale weź powtórz, bo nie rozumiem". Hehe, wkurw na maksa :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Intuicja u 5

#23 Post autor: Cotta » środa, 8 czerwca 2011, 22:26

Elkora pisze:Tak, bo to odczucia
Zdaje mi się ze to "myślenie kształtami" odnosi się do tego wszystkiego co nie jest logiczne: jeśli myślę o czymś konkretnym to często powadze dyskusje ze sobą, jeśli to dotyczy intuicji czy subiektywnych odczuć wywołanych przez coś tam to są te symboliczne "kształty" które nie bardzo można przelać na słowa. Nie jestem przekonana czy dobrze tłumacze o co mi chodzi ale chyba da się domyśleć. Ja bym powiązała te kształty ze wszystkim tym co nie ma się siły tłumaczyć bo i tak efekt nie będzie satysfakcjonujący
piątka często okazuje zażyłość za pomocą niewerbalnych komunikatów. Piątka wyczuwa, że uczucia mogą być łatwiej ukazane, jeżeli są niewypowiedziane
No i tu wrzucam intuicje i emocje do jednego worka ale nic to. Chodzi o to ze obje rzeczy są nienamacalne trudno je zważyć zmierzyć i tak dalej to tez trudno je dobrze opisać. Wtedy przebiegły piątkowy mózg sięga po niesłowny sposób myślenia tłumaczy sobie wszytko na abstrakcyjne "kształty" czasem nawet znajduje w miarę satysfakcjonujące rozwiązanie ale posunął się w tych dociekaniach na tyle daleko ze nie bardzo jest w stanie potem przetłumaczyć to spowrotem na słowa
Kumam. I w sumie uświadomiłam sobie, że tak, jak Ty masz z poezją, ja mam z malarstwem. Na widok jakiegoś obrazu może mnie totalnie "trafić", ale jakby ktoś zapytał, co mnie w nim "ujęło", to bym nie potrafiła określić - bo to takie transmission into your heart, odbywające się poza kanałem werbalnym.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Intuicja u 5

#24 Post autor: Snufkin » środa, 8 czerwca 2011, 22:56

Elkora pisze:Ja np bardzo lubię wiersze, czasem mnie coś w nich naprawdę poruszy, ale kiedy mam go omówić, wytłumaczyć co w tym niezwykłego: nie jestem w stanie bo gdy próbuje wychodzi taka wyżęta ze wszystkiego co bym chciała zawrzeć naprawdę papka.
Nie wiem, tak mi się zdaje.
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Intuicja u 5

#25 Post autor: Shirayo » środa, 8 czerwca 2011, 23:14

Kłamstwo. Ja umiem opisać ból bez poezji. Pan Prezydent pewnie też.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Intuicja u 5

#26 Post autor: Elkora » środa, 8 czerwca 2011, 23:19

Bo dla ciebie poezja to zjebane fraszki Kochanowskiego i kilka ballad Mickiewicza
Obrazek

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Intuicja u 5

#27 Post autor: Shirayo » środa, 8 czerwca 2011, 23:20

:)

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Intuicja u 5

#28 Post autor: Snufkin » środa, 8 czerwca 2011, 23:25

Szirajo wystarczająco dużo już tutaj zaśmieciłeś tematów swoimi czatowymi wypocinami. Dlatego też otrzymujesz nominacje do nagrody Ignor 2011. Wszystkiego dobrego bo już się pewno nie zobaczymy.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Intuicja u 5

#29 Post autor: Shirayo » czwartek, 9 czerwca 2011, 15:17

Elkora pisze:Bo dla ciebie poezja to zjebane fraszki Kochanowskiego i kilka ballad Mickiewicza
Jak byś musiała to czytać od podstawówki, to też by Ci zbrzydło :x
Niestety (a może stety) wierszyki do mnie nie trafiają.
Spoiler:

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Intuicja u 5

#30 Post autor: And » czwartek, 9 czerwca 2011, 16:08

Ja w poezji nic nie widzę, nic nie czuję, nic mi się tam nie podoba. Interpretacja tego na polskim szła mi całkiem nieźle, ale żeby wynieść z tego coś dla siebie to nie potrafię.

Co do intuicji, to zależy, jak ją definiować.

Jeśli próbuję podjąć decyzję na podstawie jakiegoś chwilowego natchnienia, emocji to z reguły nic z tego nie wynika. Przy poważnych rzeczach rzadko próbuję takiego postępowania, ale gdy np. próbuję wytypować rezultaty wyścigu F1 w ten sposób, to zazwyczaj kończy się na bardzo przeciętnym wyniku.
Jednak praktycznie za każdym razem typuję wynik bez specjalnego zastanawiania się, mam zakodowane w głowie który kierowca dobrze się czuje na jakim torze, który zespół robi postęp itp. i w sumie w krótkim okresie czasu zaznaczam tego i tego zawodnika na takim i takim miejscu i wychodzi mi typowanie takie, a nie inne i to też można nazwać intuicją. Ale jak już próbuję kombinować, np. intuicja "podpowie" mi, że może zdarzyć się to i to w związku z czym należałoby wytypować trochę niestandardowo, to wychodzą nici.
Znacznie skuteczniejsza jest u mnie intuicja "strachowa". Boję się, że przydarzy mi się jakaś nieprzyjemna historia i przeczuwam "zagrożenie" i podejmuję jakieś kroki, by zapobiec tej sytuacji. Te kroki często potem okazują się skuteczne, aczkolwiek czasem przygotowywuję się na coś, co nigdy nie nastąpi.
Często też jestem w stanie przewidzieć, co ktoś z mojej rodziny/znajomych powie za kilka godzin i zazwyczaj się sprawdza. Raczej nie jest to jednak intuicja, bo zazwyczaj wiem, dlaczego powie akurat to. Trochę to wkurzające, że niektórzy ludzie są tak schematyczni, że można przewidzieć, co powiedzą za jakiś czas. Nie są to częste sytuacje, jeśli jednak najdzie mnie jakieś przeświadczenie, że ktoś coś powie, to w ponad 50% przypadkach sprawdza się.

Podsumowując: nie ufam intuicji w znaczeniu potocznym, rzadko się nią kieruję, a jeśli już, to zawodzę się na niej. Jeśli natomiast chodzi o intuicję w znaczeniu procesy myślowe zachodzące poza świadomością, to działa u mnie ona całkiem sprawnie, najczęściej na zasadzie przewidywania zagrożeń, aczkolwiek usprawnia też pewne codzienne czynności, jak u niemal każdego człowieka bo i taki jest chyba jej ewolucyjny sens.

ODPOWIEDZ