Asertywność

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Tanpopo
Posty: 283
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 02:42
Enneatyp: Indywidualista

Re: Asertywność

#16 Post autor: Tanpopo » czwartek, 27 maja 2010, 17:07

Z "TYM właśnie", czyli z czym konkretnie skoro tematem jest nie honor, a asertywność?
Z obroną ponadczasowych zasad? Czyż walka/ryzyko w imię czegoś nie są honorowe? ;P I czy nie łączy się to z asertywnością?
Filozofujmy więc! Filozofujmy wraz. :mrgreen:



Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Asertywność

#17 Post autor: Venus w Raku » piątek, 28 maja 2010, 07:45

Może poniższy cytat przyda się w dyskusji o asertywności. Chociażby po to, żeby uświadomić sobie główne cechy różnych zachowań i odczucia jakie są z tym związane, bo chyba często jest tak, że jednak mylimy zachowania asertywne z agresywnymi.
ASERTYWNOŚĆ – to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z innymi osobami. Zachowanie asertywne oznacza bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień w sposób respektujący uczucia, postawy, opinie, prawa i pragnienia drugiej osoby. Zachowanie asertywne różni się od zachowania agresywnego tym, że oznacza korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych. Różni się też od zachowania uległego tym, iż zakłada działanie zgodne z własnym interesem oraz stanowczą obronę siebie i swoich praw – bez nieuzasadnionego poczucia lęku i winy. Należy jednak pamiętać, że przysługuje nam prawo do działań nieasertywnych. Istnieją sytuacje, w których w imię wyznawanych wartości bądź uczuć żywionych do bliskich osób, świadomie rezygnujemy z własnych interesów na rzecz potrzeb innych ludzi.

Porównanie trzech typów zachowań:

Zachowanie uległe
Charakterystyka: Pozwalanie innym, aby wybierali za ciebie. Emocjonalna nieuczciwość wobec siebie i innych. Brak bezpośredniości, odmawianie sobie, ograniczanie się. Sytuacja zwycięstwo-porażka, w której ty przegrywasz. Jeśli uda ci się postawić na swoim, to osiągnąłeś to tylko pośrednimi metodami.
Wewnętrzne przekonanie: Nigdy nie powinieniem czynić tak, aby ktokolwiek czuł się niewygodnie lub był niezadowolony... za wyjątkiem mnie samego.
Twoje własne uczucia w takiej relacji z innymi: Niespokojny, pełen obaw, zalękniony, ignorowany, bezradny, manipulowany. Rozzłoszczony na siebie i/lub na innych.
Uczucia wywołane u innych: Poczucie winy lub poczucie wyższości. Są tobą sfrustrowani.
Jak inni cię postrzegają: Bez szacunku, nieufnie. Można cię uznać za "popychadło". Nie wiedzą na jakiej pozycji stoisz i jakie jest twoje zdanie.
Rezultat takiej relacji: Inni osiągają własne cele twoim kosztem. Twoje prawa są łamane i naruszane.

Zachowanie asertywne
Charakterystyka: Wybieranie za siebie. Stosowna w danej sytuacji uczciwość. Bezpośredniość, szanowanie siebie, wyrażanie siebie, szczerość, otwartość, empatia. Przekształca sytuację zwycięstwo-porażka w obopólne zwycięstwo lub kompromis.
Wewnętrzne przekonanie: Mam obowiązek chronić moje własne prawa: Szanuję innych ludzi, ale niekoniecznie ich zachowanie.
Twoje własne uczucia w relacji z innymi: Posiadający wiarę w siebie, szanuje się, nastawiony na osiągnięcie celu, wartościowy. Później: ma poczucie spełnienia.
Uczucia wywołane u innych: Poczucie wartości, poczucie bycia szanowanym.
Jak inni cię postrzegają: Szacunek, zaufanie. Wiedzą jakie jest twoje stanowisko w danej sprawie.
Rezultat takiej relacji: Jest ustalony na drodze uczciwej i szczerej negocjacji. Twoje i innch prawa są przestrzegane.

Zachowanie agresywne
Charakterystyka: Wybieranie za innych. Szczerość niestosowna do sytuacji (brak taktu, niedelikatność). Bezpośredniość, powiększanie i uwydatnianie znaczenia swojej własnej osoby. Zwracanie uwagi na siebie i wyrażanie siebie, przy lekceważeniu innych, obrażanie, uwłaczanie godności. Sytuacja zwycięstwo-porażka, w której ty wygrywasz.
Wewnętrzne przekonanie: Muszę poniżyć innych, aby obronić i zabezpieczyć siebie.
Twoje własne uczucia w relacji z innymi: Posiadający słuszność, lepszy, umniejszający wartość innych, kontrolujący. Poźniej: możliwe jest poczucie winy.
Uczucia wywołane u innych: Upokorzenie, konieczność bronienia się, uraza, zranienie.
Jak inni cię postrzegają: Mściwy, zły, wściekły, nieufny, podejrzliwy, nie posiada skrupułów, straszny.
Rezultat takiej relacji: Osiągasz swój cel kosztem innych. Twoje prawa są zachowane, ale prawa innych naruszone.

Uwaga! Zachowanie manipulacyjne jest szczególnym rodzajem zachowania agresywnego. Cel jest osiągany kosztem innych z naruszeniem ich praw i przy braku poszanowania ich wolnej woli.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
subtlepleasure
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 21:47
Enneatyp: Lojalista

Re: Asertywność

#18 Post autor: subtlepleasure » czwartek, 2 września 2010, 01:02

Ulegam wahaniom. Moja asertywność w zasadzie zależy od tak ważnego czynnika, jak pewność siebie w danej chwili. ;) Czując się stabilnie, potrafię spokojnie odmawiać, wyrażać swoją opinię i jej aktywnie bronić. Jeśli coś idzie nie po mojej myśli, jestem albo zbyt uległa, albo zbyt agresywna. Nie mam pojęcia, który stan jest gorszy - domyślam się, że oba w oczach postronnych wyglądają jak ataki zranionego zwierzęcia; albo podkulam ogon, bojąc się ciosu, albo warczę i gryzę we własnej obronie. Zakapiorem jestem w otoczeniu bliskich mi osób - łatwo potrafię przeforsowywać swoje zdanie, wywalczać swoje racje. Jeśli jestem uległa, występuje to raczej w otoczeniu nowych znajomych. Dzięki enneagramowi łatwo mogę wytłumaczyć sobie teraz, z czego to wynika. ;))

Na nizszych poziomach zdrowia zaobserwowałam u siebie bardzo częste zmiany zdania i - mimo, że może nawet początkowo wykazałam tę asertywność - łatwo mnie przekabacić; wystarczy wysunąć jakieś logiczne, racjonalne argumenty. Tak poddaję analizie każdą z opcji, że wkrótce też w pełnym poczuciu szczerości każda wydaje mi się odpowiednia. To totalnie totalnie totalnie! męczące ;p

Na zdrowych poziomach wszystko jest cacy. ;)
"Trzeba mieć wrażliwość księżniczki i wytrzymałość kurwy. Tego się trzymam."
-A. Dymna

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Asertywność

#19 Post autor: azetka » czwartek, 2 września 2010, 17:08

O, mam dokładnie tak samo jak subtlepleasure.
Aczkolwiek u mnie przeważa zachowanie uległe, niestety.
Jakiś fajny podpis.

ODPOWIEDZ