Zmienność nastroju

Wiadomość
Autor
Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Zmienność nastroju

#1 Post autor: Charlotte » czwartek, 12 stycznia 2012, 08:42

Witajcie :D
Ostatnio wiele zastanawiam się nad swoim enneatypem. W moim życiu nastało wiele zmian, które ogromnie mnie zmieniły (widzą to nawet moje osoby). I wiem co sobie pomyślicie: Jestem 2, więc ja zawsze się zmieniam. Ale tak na prawdę, nigdy nie czułam się do końca 2. Tzn. były tam cechy, które niezbyt do mnie pasowały. (i mówie tu również o dobrych cechach). No więc, chodzi o to że jestem osobą która ma ,,dwa oblicza", i przez to przez większość życia czułam się 2. Na początku mojej przygody z enneagramem, faktycznie nią byłam. Ale teraz uważam się raczej za... 6. Ale teraz jest pewne pytanie. Na stronie znalazłam taki cytat:,, Osobowość szóstki jest bardzo rozległa, od bycia zamkniętym w sobie i nieśmiałym do bycia towarzyskim i otwartym." Czyli, wy też tak macie, że czasem popadacie w pewną melancholie, smutek, ciszę, ale na następny dzień jesteście bardziej szczęśliwi bo ktoś was pocieszył? Czy w tym cytacie chodzi o coś innego? mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi. :) (przepraszam za błędy ale pisze w pośpiechu)


Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmienność nastroju

#2 Post autor: SuperDurson » czwartek, 12 stycznia 2012, 14:46

Kiedy jestem sam, albo jestem zajęty zadaniem - jestem skrajnie introwertyczny, logiczny i "wkręcony" we własne wnętrze.
Kiedy dookoła są ludzie, których znam i lubię - otwieram się i zmieniam tryb z robota, w duszę towarzystwa.

W tym cytacie chodzi o to, że szóstki są bardzo przekrojowymi osobowościami i równie dobrze możesz spotkać szóstkę, która jest skrajnie wycofana i mocno fobiczna, siedzi w domu i sika pod siebie na dźwięk zamykanego okna.. tak samo jak mocno fobiczną szóstkę ekstrawertyczną, która przez media opowiada wszystkim o swoich paranojach.. jak i kontrfobicznego kaskadera, który z surowym wyrazem twarzy wali w pysk zanim pomyśli.. lub kontrfobiczną kelnerkę tryskającą w Ciebie optymizmem zanim pomyślisz, że mógłbyś jej nie lubić.. Każda z tych osobowości to osobowość szóstki - pomimo, że zachowują się na pozór inaczej i używają nieco innych metod to jednak źródło napędu i podstawowy mechanizm obronny - są identyczne.

U trójki z młotkiem, czwórki z pędzlem, czy ósemki z szabelką - użycie narzędzia (mechanizmu obronnego) jest dość oczywiste.
Szóstki mają kombinerki - projekcję - tego narzędzia można używać na bardzo wiele sposobów..
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Zmienność nastroju

#3 Post autor: yusti » czwartek, 12 stycznia 2012, 20:12

KAŻDY człowiek jest istotą złożoną, wieloaspektową; sumą tożsamości, ról, które gra w teatrze życia.

Może faktycznie bardziej widać tę zmienność u enneatypów radzących sobie w razie kłopotów w sposób ZALEŻNY do napotkanej sytuacji, skupionych na teraźniejszości.
Czyli właśnie reprezentująca Ciebie 2, SuperDursona 6 i mnie 1.

Jednakże bycie elastycznym jest ludzkie, a nie ennegramowe. I muszę to powiedzieć.

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

Re: Zmienność nastroju

#4 Post autor: Kemal » poniedziałek, 30 lipca 2012, 01:28

Przeczytałem sobie dużo moich starych postów tutaj i na socjonice i muszę powiedzieć, że łapie się za głowę co ja pisałem. Jestem chyba jeszcze bardziej niestabilny emocjonalnie niż mi się wydawało...
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmienność nastroju

#5 Post autor: boogi » poniedziałek, 30 lipca 2012, 16:11

Czyli że teraz już się zmieniło, i ustabilizowało, czy też że cały czas jest huśtawka nastrojów?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ