Kontrfobizm i fobizm

Wiadomość
Autor
Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Kontrfobizm i fobizm

#1 Post autor: Charlotte » niedziela, 13 maja 2012, 15:44

Witajcie.
Ostatnio zaczęłam się zastanawiać, jakie są główne różnice pomiędzy kontrfobizmem i fobizmem.
Chciałabym byście pisali tu, jak wy to odczuwacie. Może jakieś przykłady zachowania fobicznego i kontrfobicznego.
Mi bardzo dużo czasu zajęło dopasowanie się do jednego z tych dwóch typów, a nadal nie jestem pewna tego czy jestem kontrfobiczna (Ach, ta niepewność szóstkowa :))
Wiem że nie trzeba być w 100% jakimś typem, ale mimo wszystko dopasowanie się bywa trudne.
Dla przykładu:
Jesteśmy w towarzystwie które niezbyt nam odpowiada, z różnych powodów. Może to być agresja która rządzi daną grupką ludzi (bądź jednym człowiekiem), czy wgl. nie dopasowanie charakterowe. Na razie jednak nic nam się nie stało. Ale szóstka obawia się że zostanie jakoś skrzywdzona, więc postanawia opuścić towarzystwo. -I tu jest moje pytanie. Czy np. takie zachowanie jest zachowaniem fobicznym czy kontrfobicznym? A jeśli szóstka postanowi zostać tylko się nie odzywać?

Napiszcie co o tym sądzicie, i dajcie jakieś swoje przykłady jak możemy odróżnić fobizm od kontrfobizmu. Pewnie szóstki które zaczynają swoją przygodę z enneagramem mogą mieć problem z rozdzieleniem tych dwóch typów, więc ten wątek będzie mógł być dla nich przydatny.


Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Kontrfobizm i fobizm

#2 Post autor: maroz » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 16:19

Charlotte. Prosiłaś mnie o odpowiedź. Napisze jak to ja rozumiem, ale przyznaje się bez bicia że mało na ten temat wiem
Kiedy fobiczna szóstka wyczuwa niebezpieczeństwo, chowa się w kącie aby przeczekać najgorsze.
więc siedzenie cicho wśród znajomych, nie odzywanie się, lub odejście z grupy rozumiem jako fobiczne zachowanie
Gdy antyfobiczna szóstka wyczuje niebezpieczeństwo, może swoim bezpośrednim zachowaniem z premedytacją sprowokować daną sytuację, tak aby uporać się z problemem zanim problem "upora" się z nią.
Więc rozumiem to np tak że antyfobiczna szóstka będzie udawała pewną siebie i będzie tak odbierana przez innych. Albo będzie agresywnie zwalczać zagrożenie w otoczeniu.
Fobiczne szóstki wydają się czarujące, skromne i łagodne, podczas gdy antyfobiczne wydają się być twarde, wyzywające i kąśliwe.
Jak ciebie opisują Twoj znajomi Charlotte?
-----------------------------------------
A przykłady z mojego życia
Fobiczne: uciekam w sen, uciekam w komputer, nie wychodzę z domu, nie odzywam się publicznie niczym szara myszka przeczekuje zagrożenie, nie odmawiam tam gdzie powinienem powiedzieć "Nie"
Kontrfobiczne: atakuje osoby na tym forum bo obawiam się odrzucenia i widzę zagrożeni którego nie ma, "czynie z siebie bardziej oświeconego niż jestem" <- to nie mój cytat, udaję nawet przed sobą samym profesjonalistę większego niż jestem i potem mam problem bo nie radzę sobie z zadaniem i wychodzę jako niesolidny..

Najlepszy skutek moich kontrfobicznych zachowań widać w moim kontakcie z klientem.
Zbudowałem obraz profesjonalisty pewnego siebie, odważnego nie bojącego się opinii innych.
Klient widział że coś jest nie tak ale nie rozumiał istoty problemu.
Ja w kontaktach z nim dusiłem swoje obawy przed oceną i odrzuceniem zabijałem je profesjonalizmem.
Pewnego dnia mu powiedziałem z czym mam problem (bo to pożądny facet).
Jego odpowiedź "Nigdy bym nie pomyślał że z tym masz problem"
A facet jest zawodowym handlowcem i pracuje z ludźmi od 15 lat codziennie.
Umie rozgryzać ludzi.

Z własnych doświadczeń widzę że zarówno kontrfobiczne jak i fobiczne działania przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego. Prowadzą do samospełniąjacej się przepowiedni.
Wietrzymy zagrożenia i przez nasze postępowanie te zagrożenia stają się rzeczywistością.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: Kontrfobizm i fobizm

#3 Post autor: Charlotte » czwartek, 14 czerwca 2012, 10:13

Hm.. rozumiem. W sumie nie wiem co myślą o mnie moi znajomi, muszę spytać :twisted:
Niemniej wydaje mi się że rzadko kiedy jestem fobiczna. Najczęściej staje przed problemami i staram się je zniszczyć, choć to nie zawsze wychodzi ;)
Wydaje mi się że kontrfobiczne 6 mają większe predyspozycje do zemsty na kimś, jak tak to to znaczy że jestem bardzo kontrfobiczna :b.
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Kontrfobizm i fobizm

#4 Post autor: maroz » czwartek, 14 czerwca 2012, 12:41

Charlotte Chyba masz w ogólności rację.

a dodatkowo dodam że
Wydaje mi się że kontrfobiczne 6 mają większe predyspozycje do zemsty na kimś, jak tak to to znaczy że jestem bardzo kontrfobiczna :b.
Ja myślałem o zemście ale nigdy się nie zemściłem. Szkoda mi było na to czasu, pieniądza, energi.
Zemsta dla mnie jest nieproduktywna bo nic nie daje poza osobistą satysfakcją (pozorną).
A osobistą satysfakcję można osiągnąć inną prostszą i zdrowszą dla mnie drogą, np. przez wybaczenie.

Będę chciał lepiej zrozumieć kontrfobizm i fobizm
Jeśli ktoś ma jakieś szybkie linki do materiałów (jakaś dobra książka) lub zechciałby ze mną na ten temat porozmawiać bardziej szczegółowo, będę bardzo wdzięczny.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: Kontrfobizm i fobizm

#5 Post autor: Charlotte » wtorek, 10 lipca 2012, 15:15

Niestety ale nie posiadam takich źródeł o kontrfobiczności i fobiczności, więc pytam Was- 6, jak dostrzegacie różnice w swoich zachowaniach fobicznych i nie?

Np. czy jeśli szóstka wyczuje zagrożenie, które jak na razie jest tylko jej przeczuciami, i ucieknie od niego w jakiś tam sposób, to będzie to zachowanie fobiczne czy kontrfobiczne?
Zawsze się zastanawiałam, bo ucieczka przed problemem (co 6 robią rzadko) też jest swego rodzaju walką ze strachem i jest to zachowanie kontrfobiczne. Czy raczej się mylę? Czy fobiczne 6 po prostu ,,przeczekają zło" czy uciekną od niego? Bo nie rozumiem czy ucieczka może być formą walki czy przeczekania. Wydaje mi się że jet to walka, ale może ktoś mógłby się na ten temat wypowiedzieć...
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Kontrfobizm i fobizm

#6 Post autor: Paweu » środa, 11 lipca 2012, 17:09

Fobiczne i kontrfobiczne zachowania są tylko reakcją na strach.
Fobiczne zachowania polegają na szukaniu kogoś lub czegoś co będzie dawało ochronę, będzie takim murem za którym szóstka się ukryje. Może to być jakaś zaufana osoba która pomoże, może to być system sprawdzonych zachowań czy procedur które działają etc. Przykład: dziewczyna będąca fobiczną 6 szuka oparcia w swoim facecie przykładowo który jest 8 i wie, że on się od niej nie odwróci gdy się będzie źle działo. Lub osoba, która jest bardzo pedantyczna i może do bólu przypominać 1, ponieważ wychodzi z założenia, że jak dopieści każdy szczegóół, to wtedy na pewno nic złego ją nie spotka.
Kontrfobicze zachowania to w bardzo wielkim skrócie strategia pt. "najlepszą obroną jest atak". Przykład (z mojego życia): kiedyś mieliśmy zadanie grupowe na uczelni, że mieliśmy przygotować krótką prezentację na pewien temat na uczelni. Nikt w grupie w której byłem nie wiedział jak za to się złapać, więc ja objąłem "dowodzenie" i pokierowałem całą pracą. Oczywiście potem ja odczytałem całą prezentację, mimo że bardzo nie lubię przemawiać przed dużą grupą ludzi. Wypadliśmy najlepiej z całego roku:D
Oczywiście każda 6 będzie przejawiać zachowania fobiczne i kontrfobiczne adekwatnie do sytuacji.
Podobno 1w9 LIE

ODPOWIEDZ