Czym jest dla Was siła?

Wiadomość
Autor
Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Czym jest dla Was siła?

#1 Post autor: Charlotte » wtorek, 10 lipca 2012, 14:38

No właśnie. Jako iż siła charakteru jest u was dość ważna, w takim sensie że to właśnie z takimi charakterami się łączycie (notabene wy też tacy ponoć jesteście) co to tak na prawdę znaczy?
Oprócz wypisania cech, moglibyście też podać przykłady, które trochę ,,rozjaśnią" te pojęcie.
Bo nie ukrywajmy np. odwaga może być okazywana w różnych sytuacjach, i w każdej wyglądać może inaczej.
Człowiek może być odważny bo uwielbia szybką jazdę, i wszelkie inne narażanie życia.
Ale człek bardziej spokojny również może być odważny, lecz pokazywać tą odwagę np. poprzez szczerze wypowiadanie swego zdania bez względu na to, jak potraktują go inni.

Więc co to dla was jest siła charakteru i czym się charakteryzuje? No i czy wasi bliscy, faktycznie są tak silni jak byście sobie wyobrażali? Bo słyszałam gdzieś że mimo wszystko wśród 8 jest mnóstwo ludzi, którzy są charakterowo słabsi od nich.


Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Czym jest dla Was siła?

#2 Post autor: Zielony smok » wtorek, 10 lipca 2012, 15:31

David R. Hawkins ,,siła czy moc".
Moc zawsze wiąże się z tym, co przemawia za ważnością samego życia. Apeluje ona do tej części ludzkiej natury, którą nazywamy szlachetną, w przeciwieństwie do siły, odwołującej się do tego, co nazywamy okrutnym. Moc odnosi się do wszystkiego, co podnosi na duchu i uszlachetnia - nobilituje. Siła zawsze musi być wytłumaczona, zaś moc nie potrzebuje uzasadnienia. Siła jest związana z częściami, a moc z całością.
Jeżeli prześledzimy naturę siły, natychmiast stanie się oczywiste, dlaczego zawsze poddaje się ona mocy. Pozostaje to w zgodzie z jednym z podstawowych praw fizyki. Ponieważ siła automatycznie stwarza przeciw-siłę, jej działanie z definicji jest ograniczone. Moglibyśmy powiedzieć, że siła to ruch. Porusza się z jednego miejsca w drugie albo próbuje to uczynić, przełamując opór. Moc natomiast jest nieruchoma. Jest jak stałe pole, które się nie porusza. Na przykład sama grawitacja nie porusza się względem niczego. Jej moc wprawia w ruch wszystkie obiekty, znajdujące się w jej polu. Jednak samo pole grawitacyjne nie porusza się wcale.
Siła zawsze porusza się przeciwko czemuś, podczas gdy moc nie porusza się przeciw niczemu. Siła jest niekompletna, dlatego też stale musi być zasilana energią. Moc jest całkowita i kompletna w samej sobie i nie potrzebuje niczego z zewnątrz. Nie stwarza żądań. Nie posiada potrzeb. Ponieważ siła posiada niezaspokojony apetyt, stale konsumuje. Moc, wręcz przeciwnie, energetyzuje, wydaje siebie, zaspokaja i wspiera. Moc daje życie i energię. Siła je odbiera. Spostrzegamy, że moc wiąże się ze współczuciem i sprawia, że czujemy się dobrze z samymi sobą. Siła zaś jest związana z osądem i powoduje u nas złe samopoczucie.
Siła zawsze stwarza przeciw-siłę. Jej wynikiem jest polaryzacja, a nie jednoczenie. Polaryzacja za każdym razem wnosi konflikt- Jej koszt zatem zawsze jest wysoki. Ponieważ siła prowokuje polaryzację, w nieunikniony sposób wywołuje dychotomię wygranej przegranej, a ponieważ zawsze ktoś przegrywa, zawsze stwarzani są wrogowie. Nieustannie zmierzając się z wrogami, siła potrzebuje stałej obrony. Defensywność jest kosztowna, niezależnie czy dotyczy rynku, polityki, czy spraw zagranicznych.
W poszukiwaniu źródła mocy zaznaczyliśmy, że jest ono związane ze znaczeniem, a znaczenie to ma wiele wspólnego z ważnością samego życia. Siła jest konkretna, dosłowna i poparta dowodami. Wymaga potwierdzenia i wsparcia. Źródła mocy są natomiast pewne i nie wymagają dowodzenia. To, co oczywiste samo przez się, nie potrzebuje poparcia dowodami. To, że zdrowie jest ważniejsze niż choroba, życie ważniejsze niż śmierć, honor bardziej pożądany niż hańba, że wiara i zaufanie przewyższają wątpliwości i cynizm oraz że konstruktywne ma pierwszeństwo nad destruktywnym - wszystko to są stwierdzenia oczywiste same w sobie, niebędące przedmiotem do dowodzenia. Ostatecznie, jedyne co możemy powiedzieć o źródle mocy, to że po prostu „jest".
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: Czym jest dla Was siła?

#3 Post autor: Charlotte » wtorek, 10 lipca 2012, 16:08

Raczej powyższy cytat nie odpowiedział na moje pytanie. Więc gdyby jakaś 8 się wypowiedziała to bym była szczęśliwa :D
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
Sentenza
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2012, 02:42

Re: Czym jest dla Was siła?

#4 Post autor: Sentenza » wtorek, 10 lipca 2012, 21:30

Siła to bycie na tyle niezależnym, przyzwyczajonym, albo posiadanie na tyle rozwiniętych mechanizmów obronnych że główną przeszkodą w osiąganiu celów są czynniki zewnętrzne, nie wewnętrzne blokady czy obawy - tyle z egocentrycznego punktu widzenia.
Jest to też świadomość ze w każdej dziedzinie w której nie jesteś dobry możesz być zółtodziobem i pozwolenie sobie na to żeby być zółtodziobem wiedząc ze jak wytrwasz to przestaniesz nim być. I odpowiedzialność - jak już wejdziesz w jakąś sytuację i pojawią się problemy to nie uciekasz.rezygnujesz tylko dajesz z siebie tyle ile możesz dać.

JessRabbit
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 30 czerwca 2012, 20:57
Enneatyp: Szef

Re: Czym jest dla Was siła?

#5 Post autor: JessRabbit » wtorek, 10 lipca 2012, 22:55

Niedawno moja definicja 'siły charakteru' zmieniła się...
Odkryłam, że przyznając się do pewnych słabości (czy to charakteru, czy też tych dotyczących konkretnych osób ;) -czyli przyznanie się, że ma się do kogoś słabość…) zyskałam ogromną pewność siebie (znacznie większego kalibru niż ta, którą dotąd dysponowałam). Jak gdyby dookreśliłam swoje 'smoki', nazywam je i już nie muszę się ich bać, nie muszę trzymać ich w jaskini przykutych łańcuchami do skały ;) ale mogę luźno prowadzić je przy nodze (bez smyczy). Takie przyznanie się do słabości daje ogromnie dużo siły. A w przypadkach, w których chodzi o inne osoby, daje niesamowitą pewność siebie (bo nie trzeba grać, nie trzeba się 'pilnować' i wchodzi się na zupełnie inne, głębsze poziomy relacji z ludźmi... to daje ogromny komfort)

Uważam, że największą 'siłą' jest umiejętność zachowania spokoju w sytuacjach, w których wcześniej wybuchałam – innymi słowy nie pozwalanie by ogarnęły mną emocje, nawet te, które kiedyś mnie 'dokręcały' i działały niby pozytywnie. Dla mnie największą 'moc' ;) ma – nie wiem jak to opisać, więc napiszę w ten sposób : emanowanie -określoną- energią. Energią z gatunku 'mój jest ten kawałek podłogi i to ja ustalam zasady', przekonanie, że coś się chce zrobić i że -po prostu- się to zrobi. Nie poddawanie się obawom w stylu 'a co jeżeli', bo dopuszczanie wątpliwości odbiera 'siłę', zmeinia energię. Spokój i asertywność to największa 'moc' :)

Cytat zamieszczony przez Zielonego Smoka jest -z mojego punktu widzenia- bardzo, bardzo adekwatny :)

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: Czym jest dla Was siła?

#6 Post autor: Charlotte » środa, 11 lipca 2012, 09:23

Zauważyłam że ilu jest ludzi tyle wytłumaczeń słowa ,,Siła Charakteru". Ciekawi mnie które typy uważacie za silne charakterowo?
Prócz oczywiście samych 8 :twisted: . Osobiście mogę tylko dodać, że na pewno nie zamieściłabym tam 2,3,4 ani 5 czy 9. A co wy o tym myślicie?
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Czym jest dla Was siła?

#7 Post autor: SOS » środa, 11 lipca 2012, 15:38

Bo i siła charakteru może się różnie objawiać. Może być to siła ofensywna - pozwalająca to i owo przełamywać, zdobywać, rozpychać się łokciami, etc. Ale może być też defensywna - pozwalająca przetrwać jakiś napór, nie poddać się jakiejś ogólnej manii czy modzie, itd. I w tym sensie każdy typ ma w sobie taką siłę. Tylko inaczej ona o różnych typów wygląda. No i nie każdy człowiek potrafi ją w sobie odnaleźć czy coś w ten deseń. Albo po prostu różne jednostki mają jej różne zasoby - takie podejście ma sens: konkretny człowiek jest silniejszy albo słabszy. Ale dzielenie typów na silne i słabe jest, na moje, bez sensu. No chyba, że mówimy o dzieleniu na typy stereotypowo charakterologicznie silne i słabe. To wtedy możemy rozmawiać, ale ma to taki sam sens jak dzielenie typów na stereotypowo męskie i żeńskie.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: Czym jest dla Was siła?

#8 Post autor: Charlotte » środa, 11 lipca 2012, 15:49

Oczywiście że chodziło mi o stereotypy.
Zacznijmy od tego że większość forumowej ferajny gada stereotypami, bo podpieranie się 2 przykładami danych typów, i mówienie o nich, jest na naszym forum codziennością :twisted: .
Ale to ciekawe jest z tą siłą defensywną i ofensywną. Nigdy tak na to nie patrzyłam :b.
Cały temat założyłam głównie dlatego, bo na forum ósemkowym, siła charakteru to dość często spotykany zwrot.
Jakby dla (większości) ósemek to miało największe znaczenie przy doborze np. partnera czy przyjaciela.
Z drugiej strony nie jestem pewna czy dwa silne charaktery to dobre połączenie, ale dla naszych ósemek zaiste tak.
Niech im więc będzie :b.
Często mówiąc o silnych charakterach wymieniamy np. 7. Znam osobę, która jest 7, i bardziej udaje tą swoją siłę... w głębi serca jest bardzo wrażliwa. I nie wiem czy nawet nie bardziej krucha od wielu innych typów. Chyba właśnie o to chodzi w 7- by do nich dotrzeć, trzeba zrozumieć, że są bardzo uczuciowe, a nie silne i mające na wszystko wyjebane.
Z drugiej strony ilu jest ludzi tyle tłumaczeń słowa ,,siła charakteru" i dlatego założyłam ten wątek, by dowiedzieć się jak ósemki które ponoć są silne, tłumaczą sobie to słowo.
Dla wielu siła charakteru mówi o asertywności, ale są też tacy co uważają że jedynie nieustępliwość jest przejawem siły.
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
Blackk
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 20 października 2012, 19:47
Enneatyp: Szef

Re: Czym jest dla Was siła?

#9 Post autor: Blackk » niedziela, 2 grudnia 2012, 14:03

To wszystko zależy od poziomu samoświadomości na którym się znajdujemy, czyli po prostu od sposobu myślenia lub rozwinięcia osobowości.
Kiedyś myślałem, że siła to dla mnie jest napakowany facet, spluwy, walki- ogólnie siła w materialnym wydaniu.
Teraz, to się zmieniło diametralnie podczas rozwoju siebie, a głównie przez to czym życie mnie karmi, przygody, smutki, wesołości itd.
I teraz siłą według mnie to jest inteligencja, umiejętność wylądowania na czterech łapach jak kot, pamiętając, że nie zawsze materialne zwycięstwo jest tym rzeczywistym zwycięstwem.

ODPOWIEDZ