9 i 4 razem?

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 9 i 4 razem?

#16 Post autor: Grin_land » niedziela, 22 sierpnia 2010, 01:31

ad1. nie na tym forum :P ogólnie zdrowa 4 to pewnie taka, co na 4 nie wygląda.
ad2. weź tu namawiaj do zdrowienia kogoś, kto im gorzej z nim jest tym bardziej świadomie/podświadomie chce i dąży do tego żeby się jeszcze pogorszyło...

obserwowałam długoletni związek jednej 4 zwieńczony sakramentem, zeńskiej 4 dodam, i powiem szczerze że cechowało ją podejście typu- "nic złego o Mym OCH ACH Kochaaaanym, no ale on to w sumie taki kiepski jest, nie wyglada jakbym chciaaała, zachowuje się nie tak, nie myśli o przyszłości" itepe itede, wyszukiwanie często na siłę problemów (co w sumie jestem w stanie zrozumieć bo jak się poważniej w coś zaangażuję to zaczynam mieć 6stkowe paranoje) no natomiast mimo tego że ów partner z biegiem czasu poprawił swoje zachowanie to z jej strony było coraz gorzej,
mimo kilkuletniego niby mocnego i szczęśliwego związku miała jakieś odchyły na obcych, często cudzych facetów, niby bardzo restrykcyjna moralnie ale widać było że ją to uwiera, w pewnym momencie nawet rzuciła wszystko w cholerę.
co po ślubie było tego już nie wiem...
no ta 4 była raczej za stałym, pewnym związkiem ze zobowiązaniami, ale z praktyką czasem miała problemy. Nie wiem naprawdę, co ją do tego pchało, jakiś wrodzony masochizm może, przeświadczenie że musi sobie komplikować życie, może chwilowe zaślepienia, ciężko osądzać, ale ja nie podjęłabym się prowadzenia osoby o takim podejściu do życia przez prostą i jasną ścieżkę, nawet gdybym widziała że jej mocno zależy.


IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
valerie
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:28
Enneatyp: Dawca

Re: 9 i 4 razem?

#17 Post autor: valerie » niedziela, 22 sierpnia 2010, 08:46

morimana pisze:tylko jak można znaleźć zdrową 4kę ?
Wydaje mi się, że to niemożliwe...
morimana pisze:w postach było widać że 4ki nie chcą się związać z kimś 'obrączkami'' i wolą ''wolne związki'' ale samo chodzenie ze sobą tak już dłużej czy mieć z kimś dziecko (ale to już dla takich troszkę starszych) to jest w byciu poważnym związku - mówiąc że wolą wolne związki uciekają od zobowiązań bo chyba nie potrafią wyobrazić sobie życia tylko z jedną osobą aż do śmierci

wydaje mi się że każda 4ka pragnie tej wielkiej miłości ale kiedy już jest w związku zaczyna tworzyć w nim chaos, emocjonalne bagno w którym toną ale i mówią jak im źle i chcą z niego wyjść - choć tak naprawdę nie chcą
Znam jedną czwórkę, która ma męża i przy nawet najmniejszej kłótni zaczyna mówić jak to jej źle w tym małżeństwie, że chce rozwodu itd. Za chwilę (nawet tego samego dnia, którego już miała zamiar pisać pozew!) już wszystko jest w porządku, a ona nie wyobraża sobie życia bez męża.

A co do tematu, to nie wydaje mi się, żeby to było dobre połączenie. Znam kilka Dziewiątek i nie wyobrażam ich sobie w związku z Czwórką. Wydaje mi się, że dla Dziewiątki lepszy byłby ktoś dużo bardziej aktywny, optymistyczny. Wydaje mi się, że nawet jak 9 jest bardziej żywa i energiczna niż większość, to uważam, że wpływ mogą mieć przyjaciele, a związek z 4 znacznie to osłabi.
2 sx/so
EIE
"W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi." - Philip K. Dick

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: 9 i 4 razem?

#18 Post autor: atis » niedziela, 22 sierpnia 2010, 09:58

Taka paranoiczka kojarzy mi się prędzej z 2 lub 6 niz 4. A jeśli jest to 4, to to juz nie jest kwestia typu tylko niskiego ilorazu inteligencji ://
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: 9 i 4 razem?

#19 Post autor: Ceres » niedziela, 22 sierpnia 2010, 10:33

OT: Czy naprawdę tak ciężko znaleźć zdrową Czwórkę? :? Kurka melon, ja się za zdrową uważam, i przeraża mnie to, co o Czwórkach piszecie... Bo ja tak kompletnie się nie zachowuję :?

A teraz na temat: uważam, że 4 i 9 mogą stworzyć dobry związek. Tak przypuszczam, ponieważ mam wspaniałą przyjaciółkę, która jest 9w1 i świetnie się ze sobą dogadujemy, wspieramy się wzajemnie itd. .. :)
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
morimana
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 21 sierpnia 2010, 15:22

Re: 9 i 4 razem?

#20 Post autor: morimana » niedziela, 22 sierpnia 2010, 11:38

ale to nie ma być przyjaźń nawet taka dobra tylko związek - miejmy nadzieję na dłużej a tak w ogóle to czytam cały ten enneagram i teraz to chyba mi się wydaje ze jestem 6 bo takie ze mnie nie wiadomo co ciągle się przejmuje ale jestem też leniwa i optymistyczna i mam coś z 7 więc może jestem 6 xD wybaczcie ze tak to pogmatwałam szukam 4ki a sama dokładnie nie wiem czy jestem 9ką czy czymś innym
bla bla

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: 9 i 4 razem?

#21 Post autor: inv » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:15

po lekturze enneatypów na stronie głównej doszedłem do wniosku, że najwygodniejszym dla mnie wyjściem byłaby 5, 9, albo nawet i druga czwórka (może i nawet 6). póki co właśnie z tymi typami dogaduję się najlepiej (poza 6, jeszcze ich dobrze nie poznałem). jeden z najlepszych przyjaciół to 9w1, do tego miałem ich kilka w towarzystwie, więc nawet bym się na to pisał.

moje pierwsze wielkie zauroczenie, to też, jak się po latach okazało, 9w1 było.

tylko wśród 4 trzeba uważać na "fałszywe 4", takich pozerów, co to wypełniają test pod kurta cobaina ;d

a tak poza tym, to pierwsze jak kogoś poznam, zawsze daje linka do testu ;]
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 9 i 4 razem?

#22 Post autor: Grin_land » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:27

inv pisze: a tak poza tym, to pierwsze jak kogoś poznam, zawsze daje linka do testu ;]
i co? wypełniają?
a czy do tego z enneagram.pl czy tego z eclectic energies czy innego jeszcze? Bo ten z enneagram.pl to tłumaczenie dość pobieżnego testu, i to momentami tłumaczenie mylące, zdecydowanie częściej niż powinien zwraca wynik 4 (z naciskiem na 4w5)
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: 9 i 4 razem?

#23 Post autor: inv » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:34

Grin_land pisze: i co? wypełniają?
wypełniają, wypełniają. ;]
Spoiler:
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: 9 i 4 razem?

#24 Post autor: atis » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:35

inv - z moich obserwacji 'fałszywych 4' jest wiecej niz polowa XD popatrz na te wszytskie 2, 6, i 9 co wchodzą na forum z tekstem 'Jestem 4w5, rzucil mnie chlopak o typie X, zycie jest zle, pomocy!! T___T'
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
morimana
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 21 sierpnia 2010, 15:22

Re: 9 i 4 razem?

#25 Post autor: morimana » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:40

to jak najszybciej poznać fałszywą 4kę?
tak się zastanawiam czy 4ki mogą się zmienić znaczy czy zdołowana 4ka może się przemienić w 9 albo 6 czy coś innego to chyba można osiągnąć pracując nad związkiem i partnerem czy po prostu się mylę?
bla bla

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 9 i 4 razem?

#26 Post autor: Grin_land » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:55

no jeśli się zmieni 4 w 9 to tylko jak jakieś 5 się przyczepi :P XD
jednym z założeń ennea jest to, że typ jest niezmienny, zmieniają się poziomy rozwoju ewentualnie skrzydła, mogą uaktywnić jakieś połaczenia, ale jeden nie zostanie drugim, bo typ ennea to Twoja zyciowa motywacja, pokazuje instynkt którym się kierujesz najmocniej, w jaki sposób sobie z nim radzisz (stosujesz "do wewnątrz" jak 1, 4 i 5, "do zewnątrz" jak 8, 7 i 2, czy też blokujesz go jak 3,6,9) możesz walczyć z tendencjami swoimi, możesz wychodzić do ludzi będąc 5, próbowac kontrolowac innych bezpośrednio będąc 1, wyciszyć się i zacząć medytować będąc 7, czy odblokować swój instynkt działania będąc 9, ale to nie zmieni Twoich naturalnych predyspozycji.

Pracą możesz wznieść się na wyższy poziom, ale nie wzniesiesz kogoś bez jego czynnego udziału. Zdrowa 4rka nie taka straszna, z resztą każdy typ ennea jest ok póki w miarę zdrowy :)
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
valerie
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:28
Enneatyp: Dawca

Re: 9 i 4 razem?

#27 Post autor: valerie » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:56

A tak mi teraz wpadło do głowy, że taki związek może być trudny ze względu na to, że Czwórce może przeszkadzać konformizm Dziewiątki. Jak sądzicie?

No, i przypomniało mi się, że znam jedną zdrową Czwórkę! :D
2 sx/so
EIE
"W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi." - Philip K. Dick

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 9 i 4 razem?

#28 Post autor: Grin_land » niedziela, 22 sierpnia 2010, 22:59

zależy jaka 4rka, zależy jaka 9tka, może tak być, a może 9tka się irytować że mimo że idzie ciągle na rękę 4rce to owa tego nie docenia i nie wykazuje się gotowością czasem przyznać rację 9tce w ważnych dla 9tki sprawach.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: 9 i 4 razem?

#29 Post autor: atis » niedziela, 22 sierpnia 2010, 23:15

Fałszywa czwórka to nastolatka/nastolatek z zaburzeniami hormonalnymi, uważający się, jak większość nastolatków, za 'jedynego i niepowtarzalnego'.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 9 i 4 razem?

#30 Post autor: boogi » środa, 25 sierpnia 2010, 17:55

inv pisze:
Spoiler:
W takim razie zachęcam do inicjatywy własnej: wybrania sobie testu, przetłumaczenia go, i wrzucenia na forum w takiej postaci, jak zrobił to kolega Nasedo w temacie: Test typu Enneagramu na 131 pytań i test Junga - TŁUMACZENIE.
Ceres pisze:OT: Czy naprawdę tak ciężko znaleźć zdrową Czwórkę? :? Kurka melon, ja się za zdrową uważam, i przeraża mnie to, co o Czwórkach piszecie... Bo ja tak kompletnie się nie zachowuję :?
Good 4U.
Rzeczywistość, jak sądzę, jest taka, że na to forum trafia sporo młodych ludzi z problemami i pytaniami typu "kim tak naprawdę jestem", na które uważają że Enneagram (jak i różne inne systemy, testy osobowości) da im odpowiedź. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że generalnie to normalni ludzie na forach nie siedzą ;)
Być może stąd bierze się większość Czwórek raczej niezdrowych na tym forum (bez żadnej krytyki z mojej strony - forum jest po to, by ludzie mogli tutaj trafić, poczytać, znaleźć natchnienie i rozwinąć się; jak to się mówi - zdrowi nie potrzebują lekarza).
I "zdrową Czwórkę" na co dzień raczej nie jest trudno znaleźć, ale na forum - to już może być problemem ze względu na jego specyfikę. A że dla wielu osób fora internetowe to naprawdę spora część życia, to i to postrzeganie rzeczywistości jest też odpowiednio inne.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ