Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#1 Post autor: Grin_land » środa, 16 maja 2012, 17:23

Zawędrowawszy na podforum 1 znalazłam linki odnoszace się do artykułów o typach ennea na portalu Taraka
Wyszukałam jeden dość szczegółowo opisujący 9, jego tytuł mnie zachęcił, jednak treść niekoniecznie.

Być może ciąg artykułów jest szczerym rozliczeniem się z przywarami typów, jednak ja w nim odbieram użalanie się- ach te 9tki samo zło.

I dobrze, przydałoby mi się solidne złojenie skóry bo nie poczynam sobie najlepiej w samorozwoju-jednak przeczytawszy połowę (resztę muszę sobie zostawić "na później" bo chyba się popłaczę) nie widzę w nim nic konstruktywnego. Ani jednej porady rozwoju, choćby nawet najoczywistszej typu "dziewiątka musi zacząć działać" "dobre jest dla niej wdrażanie systematyczności czy wysiłek fizyczny", niewiele wskazań na to co pozytywnego w 9 można rozwinąć, z czym się utożsamiać i do jakiego wzoru dążyć.

Artykuł momentami jest nawet zabawny, jednak część spostrzeżeń n/t 9 wydaje mi się wyssana z palca lub powzięta na podstawie złych doświadczeń z jedną lub dwiema dziewiątkami (coś jak ja bym zaczęła opisywać 4) do tego rozmywa obraz typu jak jakiś horoskopowy "zawzięta ale ulegająca pod wpływem innych" "wierna ale skłonna do miłosnych przygód" itepe- no ogólnie nie ma czegoś co charakteryzuje 9 czego całkowite przeciwieństwo też by do niej nie pasowało. No, może oprócz tego że 9 są złe, bo raczej nie są dobre.
No i kto by porównał 9 do Hefajstosa- on porządnie zapieprzał, chyba jako jedyny na Olimpie parał się czymś co wymagało wysiłku.

A może ja źle odbieram ten artykuł? Co o nim sądzicie? Może być pomocny w samorozwoju?
Nie jest czasem tak że czytając o swoich słabych stronach czy wadach tak długi tekst nie ukazujący alternetywy i "dobrej drogi" niejako się utożsamiamy i wbijamy bardziej w te zachowania? A może to moje unikanie zła i zlych informacji na swój temat mnie tak odrzuca od niego?


IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#2 Post autor: maroz » środa, 16 maja 2012, 17:57

Tylko co mi wiemy o takich portalach i jakości treści na nich zawartych. Np. Boogiemu wierzę bo jego oceny się sprawdzają w stosunku do mnie i myślę że zna się na rzeczy. A co wiemy o tamtych ludziach z tamtego portalu? Czy można ufać temu co tam jest zawarte?
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#3 Post autor: IstariDreamer » środa, 16 maja 2012, 18:02

Grin_land pisze:jednak przeczytawszy połowę (resztę muszę sobie zostawić "na później" bo chyba się popłaczę) nie widzę w nim nic konstruktywnego.
Bo może trzeba przeczytać cały. Może na końcu są jakieś wnioski...
Nie wiem. Sam zabierałem się za ten artykuł kilka razy i może nie doszedłem donikąd ale raczej nie dalej niż do połowy.
Grin_land pisze:Artykuł momentami jest nawet zabawny, jednak część spostrzeżeń n/t 9 wydaje mi się wyssana z palca lub powzięta na podstawie złych doświadczeń z jedną lub dwiema dziewiątkami (coś jak ja bym zaczęła opisywać 4)
Wydaje mi się, że powinien być, jakby 9 zaczęła opisywać 9.
Przeczytałem trochę artykułów o enneagramie na tarace i któryś z autorów albo obaj główni określali się jako 9.
Grin_land pisze:A może ja źle odbieram ten artykuł? Co o nim sądzicie? Może być pomocny w samorozwoju?
Aż przeczytam w całości, żeby móc odpowiedzieć na to pytanie.
Grin_land pisze:Nie jest czasem tak że czytając o swoich słabych stronach czy wadach tak długi tekst nie ukazujący alternetywy i "dobrej drogi" niejako się utożsamiamy i wbijamy bardziej w te zachowania?
Zdecydowanie tak. Jego czytanie wywołuje u mnie rezygnację, osłabienie jakichkolwiek chęci do czegokolwiek. Skoro tak jest napisane to rzeczywiście musi mi być wszystko jedno.
Przyjemne uczucie... albo jego brak.

..........
maroz pisze:Tylko co mi wiemy o takich portalach i jakości treści na nich zawartych. Np. Boogiemu wierzę bo jego oceny się sprawdzają w stosunku do mnie i myślę że zna się na rzeczy. A co wiemy o tamtych ludziach z tamtego portalu? Czy można ufać temu co tam jest zawarte?
Sam powinieneś to oceniać.
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#4 Post autor: maroz » środa, 16 maja 2012, 18:05

Sam powinieneś to oceniać.
Wyrażam swoją wątpliwość na ten temat do rozważenia przez was, bo szkoda mi gdy ktoś się przejmuje jakiś tam artykułem.
Nie będę oceniał bo nie mam na to ochoty. Być może ktoś inny kto się na tym zna lepiej to oceni. Doświadczenie mi mówi że na internecie jest masa syfu któremu nie warto ufać.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#5 Post autor: Grin_land » środa, 16 maja 2012, 18:40

wiesz maroz, cała nasza tutaj wiedza (boogiego też!) jest oparta na artykułach i książkach o enneagramie, przy czym w języku polskim jest zdecydowanie łatwiej o artykuł, a taraka jest dość znanym portalem z historią i niejedno już z niej odniesienie na naszym forum jest (to chyba najsprawniejszy polski portal zajmujący się tematyką m.in. enneagramu, organizują warsztaty, nie wiem jak z publikacjami ale boogi pewnie wie lepiej).
Można mieć wątpliwości co do ich ezoterycznych odwołań, można mieć zastrzeżenia co do stylu wypowiedzi, ale wiedzy o enneagramie ciężko im odmówić. Z resztą wiele książek o ennea też ma swoista stylistykę której można nie lubić, jak np słowikowski i curley i ich ubanalniona wersja 9 męskich typów<o której opowiadała pani w wymienionej przez Ciebie audycji aż mi kobiety szkoda było że lansuje taki banał> czy helen palmer i jej spojrzenie na typ od 6stkowo paranoicznej strony-wszystkie nasze zachowania to przejawy chorób). może zanim zakwestionujesz to przeczytaj i wybierz z artykułu co może Ci się rpzydać- bo wydaje mi się że lepszy on jest do wnikliwszego poznania typów przez kogoś kto zaczyna na poważnie z enneagramem niż do pracy nad sobą.



@ Istari właśnie drugą połowę "przeleciałam wzrokiem" i nie zachęciła mnie może poza jakimś niemrawym spostrzeżeniem na końcu że 9 są potrzebne ogółowi ale generalnie to są be. Skoro autor jest 9 to może pisał to pod wpływem jakiejś wyjątkowo przykrej autorefleksji nad błędami w swoim życiu. Zaglądałam na analogiczny opis 1 i wydaje mi się że nie był taki apokaliptyczny.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#6 Post autor: maroz » środa, 16 maja 2012, 18:58

Teraz dzięki Tobie już wiem że warto poświęcić czas tej stronie i że chcę przestudiować tam artykuły. thx
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#7 Post autor: In3orn » środa, 16 maja 2012, 19:02

Czytałem kiedyś ten artykuł. Nie dotrwałem do końca, a czas, który na niego poświęciłem uważam za stracony. Może i ten tekst dobrze opisuje gapę, ale gapa z dziewiątką nie ma za dużo wspólnego.
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#8 Post autor: Grin_land » środa, 16 maja 2012, 19:15

no to chyba nie dokończę.
Szkoda, szukam bardziej rozbudowanych rad dla rozwoju 9, Enneathought przysyła codziennie rzeczy w stylu "zwróć uwagę na swoje zachowania dziś/ przejawy jakiegoś myślenia/pomyśl co mógłbyś robić lepiej" i ja tak siedzę, i myślę i kontempluję ale generalnie nic się nie zmienia :P
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#9 Post autor: maroz » środa, 16 maja 2012, 19:17

hmm. Wszystko co myślimy i wymyślamy wynika z naszych doświadczeń i naszej wiedzy o sobie. dobrze usłyszeć punkt widzenia innych ludzi gdyż oni widzą lepiej to kim jesteśmy, potrafią przejrzeć naszą iluzję.
Ewentualnie zapiski na papierze też mogą mieć taki efekt wglądu w prawdę o sobie.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#10 Post autor: Snufkin » środa, 16 maja 2012, 19:53

Kiedyś to czytałem, nie lubię tego autora ale pocieszyło mnie to, że przedstawia was jako nieudaczników.
A dużego opisu Piątki jak nie było tak nie ma.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#11 Post autor: In3orn » środa, 16 maja 2012, 20:10

Grin_land pisze:no to chyba nie dokończę.
Szkoda, szukam bardziej rozbudowanych rad dla rozwoju 9, Enneathought przysyła codziennie rzeczy w stylu "zwróć uwagę na swoje zachowania dziś/ przejawy jakiegoś myślenia/pomyśl co mógłbyś robić lepiej" i ja tak siedzę, i myślę i kontempluję ale generalnie nic się nie zmienia :P
Właśnie. Mamy fajne forum, jest tutaj sporo przydatnych informacji i linków, a tematu poświęconego stricte rozwojowi nie widziałem. Może warto by było taki odgrzebać/stworzyć. Pewnie nie będą to fachowe porady, ale kto wie, czy nasze życiowe obserwacje nie będą bardziej przydatne.
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#12 Post autor: maroz » środa, 16 maja 2012, 20:14

Właśnie. Mamy fajne forum, jest tutaj sporo przydatnych informacji i linków, a tematu poświęconego stricte rozwojowi nie widziałem. Może warto by było taki odgrzebać/stworzyć. Pewnie nie będą to fachowe porady, ale kto wie, czy nasze życiowe obserwacje nie będą bardziej przydatne.
Wraz z bruno dieves, i Cottą o tym mysleliśmy i cośtam pracujemy w tym kierunku. wątek otwierający:
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=7731
Generalnie na forum jest masa informacji praktycznych i masa ludzi którzy coś wiedzą. Trzeba by to wszystko pozbierać do kupy usystematyzować.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#13 Post autor: IstariDreamer » środa, 16 maja 2012, 21:23

Przeczytałem.
Artykuł ten jest tym, na co wskazuje jego tytuł.

Odpowiada on na pytanie czym jest 9 i czym może być. Nie ma w nim mowy o konkretnych sposobach rozwoju. Jego przydatność może polegać na możliwości wyciągnięcia z niego kompleksowej wiedzy o danym enneatypie.

Jeśli jest się 9 można spojrzeć na daną kwestię przez pryzmat własnych doświadczeń z nią związanych. Można zauważyć coś oczywistego, a jednocześnie wcześniej niedostrzegalnego dla siebie.
Ale to głównie dla tych, którzy są zupełnie na początku poznawania teorii eneagramu.

Jak dla mnie był to zbyt długi tekst, by przeczytać jednorazowo cały w skupieniu.
Może mógłbym z niego coś wyciągnąć ale wolę sam sobie coś uświadomić w swoim tempie, niż przeczytać, a później się zastanawiać, czy nie dałem sobie tego wmówić.
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#14 Post autor: In3orn » środa, 16 maja 2012, 22:06

maroz pisze:Wraz z bruno dieves, i Cottą o tym mysleliśmy i cośtam pracujemy w tym kierunku. wątek otwierający:
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=7731
Generalnie na forum jest masa informacji praktycznych i masa ludzi którzy coś wiedzą. Trzeba by to wszystko pozbierać do kupy usystematyzować.
Widzę, że wyszedłeś z inicjatywą. Bardzo ambitne założenia. Mam nadzieję, że uda wam się osiągnąć chociaż część z tego co założyliście. Co do mojego udziału - nie mam odpowiednich kompetencji. Czytałem kilka książek o Enneagramie. Wszystkie były dobre, napisane przez ludzi mających duże doświadczenie teoretyczne i praktyczne. Nie chciałbym w żaden sposób z nimi konkurować.

Ja miałem na myśli stworzenie pewnego wątku typu "użytkownicy użytkownikom". Forumowicze mogliby pomagać/doradzać innym w problemach, jakie zdołali sami pokonać lub też opisywać działające w ich przypadku strategie walki z własnymi słabościami. Nie wiem na ile takie coś wzbudziłoby zainteresowanie. Mam też wrażenie, że najlepszym miejscem na tego typu działalność są podfora poszczególnych typów (brak spamu, lepsze możliwości moderatorskie, problemy i podejścia bliższe określonemu typowi). Plusem tego typu eventu jest szybki i łatwy dostęp do interesujących nas kwestii, bez konieczności przekopywania się przez setki stron teorii i tego typu spraw.

W skrócie... :!:
Fajny by był wątek "Poziomy zdrowia Dziewiątki" z naciskiem na praktyczny rozwój.
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Podróż właściwie donikąd-studium Typu Dziewięć artykuł

#15 Post autor: boogi » środa, 16 maja 2012, 22:08

Grin_land pisze:no to chyba nie dokończę.
Szkoda, szukam bardziej rozbudowanych rad dla rozwoju 9, Enneathought przysyła codziennie rzeczy w stylu "zwróć uwagę na swoje zachowania dziś/ przejawy jakiegoś myślenia/pomyśl co mógłbyś robić lepiej" i ja tak siedzę, i myślę i kontempluję ale generalnie nic się nie zmienia :P
Boś gapa ;) ;)
A na poważnie. Czytam wskazany artykuł. Wygląda na pomieszanie przemieszanego z wymieszanym i zdaje się być podróżą donikąd (tj. nie prowadzi do przydatnych wniosków). Np. taka sprawa jak sposób bycia Dziewiątki w towarzystwie. W jednym miejscu autor pisze o zgodności Dziewiątek i nie posiadaniu własnego zdania ("Dziewiątki spróbują raczej zaspokoić wszelkie gusta, odpowiedzieć zawczasu na wszelkie możliwe pytania, niż zdecydować się na zawarcie swego zdania w konkretnym jednoznacznym stwierdzeniu"), by później pisać że na salonach (w towarzystwie) Dziewiątka zawsze jest sobą i mówi to, co myśli. Dodatkowo mocno kontrastujące są ze sobą zdania ">>Odwaga bycia sobą<<" oraz "Podążanie po linii najmniejszego oporu" jako opisujące Dziewiątkę.
Również w opisie zachowań Dziewiątki jest niespójność - w jednym miejscu autor przypisuje Dziewiątkom wypowiedź "Po co się męczyć, jeśli można dojść tam na skróty?" (co sugeruje pomysłowość, kreatywność, proaktywność, ale nie brak działania!), by w innym twierdzić iż Dziewiątki z problemami jednak nie chcą się mierzyć ("Dopóki tylko nie są absolutnie zmuszone koniecznością, wolą udawać, że realia po prostu nie istnieją.").
Porównanie do muzealnika jest dziwne - większość Dziewiątek które znam faktycznie ma problemy z pozbywaniem się niepotrzebnych rzeczy, ale nie generalnie nie wykorzystują ich nigdy (zaś w tekście autor pisze, iż "Raz zakatalogowany eksponat muzeum pozostaje w nim na wieki, i Gapa z pewnością kiedyś wykorzysta go, ku zaskoczeniu wszystkich, którzy dawno zapomnieli, że coś takiego w ogóle jeszcze istnieje" - ja to napotkałem tylko raz, a i tak rozwiązanie zaproponowane przez Dziewiątkę było nieprzystające do rzeczywistości; dotyczyło reanimacji starego komputera, z którym 9 była najwyraźniej związana faktycznie "miłością muzealnika").

Całość brzmi faktycznie jak horoskop (jest tak, ale jednocześnie czasem jest też przeciwnie). Zakończenie: "Gapa jest bodaj najbardziej rozstrzelonym z enneagramowych typów, obejmującym najszersze spektrum wariantów, co sprawia, iż doprawdy trudno tu o jednoznaczną psychologiczną charakterystykę" artykułu nie ratuje. Podsumowując - w mojej opinii artykuł to faktycznie podróż donikąd...

In3orn pisze: Właśnie. Mamy fajne forum, jest tutaj sporo przydatnych informacji i linków, a tematu poświęconego stricte rozwojowi nie widziałem. Może warto by było taki odgrzebać/stworzyć. Pewnie nie będą to fachowe porady, ale kto wie, czy nasze życiowe obserwacje nie będą bardziej przydatne.
Zerknij do tematu Rozwój Dziewiątki. W każdym z dziewięciu działów są takie wątki (przyklejone, więc na górze listy).
Zaś wątek Poziomy zdrowia Dziewiątek tylko czeka na Twoją wypowiedź!
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ