Dziewiątki i nihilizm

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Dziewiątki i nihilizm

#1 Post autor: eszpe » czwartek, 7 lutego 2013, 16:00

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nihilizm

O Dziewiątkach często wspomina się jako o nihilistach (co mnie dziwi), jakie jest wasze zdanie na ten temat?


papa ludki

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziewiątki i nihilizm

#2 Post autor: Ninque » piątek, 8 lutego 2013, 14:45

Wychowanie, całkowicie wyzwolone z autorytetu, tradycji i dogmatu, kończy się nihilizmem.

Wydaje mi się, że niezdrowe, zagubione Dziewiątki mogą wykazywać takie tendencje. Nihilizm, według mnie, jest dla ludzi słabych (a za takie uważane są często 9) i chcących usprawiedliwić swoją słabość. Nie mowię, że tylko dla takich ale tu widzę połaczenie miedzy nihilizmem i myśleniem o 9.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Dziewiątki i nihilizm

#3 Post autor: Snufkin » sobota, 9 lutego 2013, 08:35

eszpe pisze:O Dziewiątkach często wspomina się jako o nihilistach (co mnie dziwi), jakie jest wasze zdanie na ten temat?
A mnie dziwi, kto wspomina ? / Linki, źródła, relacje naocznych świadków...
W Dziewiątkach nie widzę żadnego buntu czy niezgody na otaczającą rzeczywistość widzę za to ospałość i lenistwo intelektualne. Jest jak jest i nic tego nie zmieni. W dodatku sama Święta Teoria mówi, że jest to typ konserwatywny.
Ninque pisze:Wychowanie, całkowicie wyzwolone z autorytetu, tradycji i dogmatu, kończy się nihilizmem.
Ten Kołakowski to jakiś wiejski filozof nieznający życia xD Jest moim zdaniem wręcz odwrotnie. Ktoś wychowany w takim stanie byłby po prostu wolny od tego typu urojeń.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziewiątki i nihilizm

#4 Post autor: Ninque » sobota, 23 lutego 2013, 08:25

Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Dziewiątki i nihilizm

#5 Post autor: kangur » czwartek, 28 lutego 2013, 21:33

mi nihilizm, dekadentyzm zawsze kojarzył się z piątkami (w4) i czwórkami (niekoniecznie niezdrowymi), jeśli już z dziewiątkami to z niezdrowymi (ale w zasadzie każdy niezdrowy typ może się tym charakteryzować)

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Dziewiątki i nihilizm

#6 Post autor: IstariDreamer » wtorek, 5 marca 2013, 14:41

...

Wiele rzeczy, którymi ludzie zawracają sobie głowę i dla których osiągnięcia potrafią nawet ryzykować życie widzę, jako zupełnie bezwartościowe.
Wyglądające na skomplikowane konstrukcje, uplecione wokół czegoś prostego i zupełnie zbędnego, szkodliwego, gdyby spojrzeć na prawdziwą naturę danego zjawiska.
Można sobie odpuścić, bo po co marnować czas i energię na takie bzdury. W dodatku skoro to szkodliwe, nawet mądrze jest z tego zrezygnować.

Zostaje parę rzeczy. Wyglądają sensownie, ale może to tylko pozory? Z założenia coś dobrego i pożytecznego, ale w sumie... to przecież i tak nie istnieje. To tylko dzieło wyobraźni.
Czasami mam wątpliwości, czy pozostaje cokolwiek. Ale to żadna tragedia, bo tragedia może powstać tylko wokół czegoś ważnego.

Pozostaje tylko działać dla kogoś, kto dostrzega w otaczającej rzeczywistości coś, czym można by się ekscytować.

...

Podchodzi pod nihilizm? :>
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

ODPOWIEDZ