Witam na forum

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
adam
Site Admin
Posty: 70
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2004, 01:26

Witam na forum

#1 Post autor: adam » wtorek, 10 października 2006, 23:43

Witam wszystkich, którzy oprócz enneagramu, znają również swój opis MBTI.

MBTI to system oparty o teoriach Carla Junga. Pierwotnie opis MBTI miał się znaleźć również na stronie enneagramu, lecz chroniczny brak czasu nie pozwolił mi na dokończenie opracowania. Jednak nie jako już przy okazji otwarcia forum, pomyślałem, że to będzie również dobry moment na stworzenie zaczątków dyskusji na ten temat.



Awatar użytkownika
wilku
Posty: 4
Rejestracja: środa, 11 października 2006, 20:36

#2 Post autor: wilku » środa, 11 października 2006, 21:17

przepraszam za moje troche glupie pytanie... ale co to jest MBTI ?? i jak mozna je znalezc/obliczyc ?

adam
Site Admin
Posty: 70
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2004, 01:26

#3 Post autor: adam » środa, 11 października 2006, 21:59

MBTI jest skrótem od Myers-Briggs Type Indicator. Jest to jeszcze jeden sposób określania typów osobowości. Opiera się na okresleniu typu za pomocą 4 elementów:
1. Introwersja i Ekstrowersja. Pojęcia wprowadzone przez Junga, określające czy dana osoba bardziej kieruje swoją percepcje i działania, na zewnątrz czy do wewnątrz.
2. Analiza i Intuicja. Określa się czy dana osoba bardziej opiera swoje działania na intuicji (podświadome przeczucia) czy na analizie odbieranych sygnałów (świadome łączenie zdarzeń).
3. Myślenie i Czucie. Jest to sposób oceniania sytuacji oparty albo na prostym myśleniu "tak" i "nie", albo na bardziej płynnym pojmowaniu "mniej" i "bardziej".
4. Ocenianie i Odbieranie. Sposób określania efektów danej sytuacji. Przy czym wpływ tych dwóch elementów na pozostałe 3 elementy jest bardzo złożony i wymaga większego wgłębienia się w system MBTI.

Te 4 elementy, z angielska nazywane odpowiednio
1. Introvert, Extrovert
2. Sensing, Intuition
3. Thinking, Feeling
4. Judging, Perceiving
tworzą razem jeden z 16 typów MBTI. Dla przykładu mogą to być typy ISTJ, ENFP, ISFP itd. (Intuition jest przedstawione za pomocą litery N aby odróżnić od Introvert).

Nie wiem czy jest na jakiejś polskiej stronie test MBTI, który każdy mógłby sobie wykonać. Mam nadzieje taki stworzyć w niedalekiej przyszłości.

plamka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 17:30

Witam

#4 Post autor: plamka » czwartek, 12 października 2006, 17:53

Jak w temacie.... witam wszystkich nielicznych, mam nadzieję że z czasem pojawi się tu więcej osób... Zafascynował mnie ten test... polecam go swoim znajomym :)

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#5 Post autor: Basketcase » czwartek, 12 października 2006, 23:47

Szczerze mówiąc, w ogóle mnie nie ciągnie do MBTI. Wydaje mi się nienaturalny i taki... matematyczny? zerojedynkowy? bezduszny?

Enneagram sprawia wrażenie bardziej naturalnego, takiego, w którym poszczególne typy przechodzą płynnie w siebie nawzajem i tworzą spójną całość. Może przemawiać zarówno do osób nastawionych intelektualnie jak i do tych, którzy szukają jakichś wskazówek duchowych, emocjonalnych.

No a poza tym ma bardzo ładny symbol...
Obrazek

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#6 Post autor: lusylia » sobota, 14 października 2006, 08:10

Basketcase, ale powiedz, robiles sobie test MBTI? Rozumiem, ze jestes sceptyczny, ale zrob test na jakiejs amerykanskiej stronie i przeczytaj potem czy sie zgadza, bo ja sama, mimo, ze dosc lubie enneagram to bardzo duzo dowiedzialam sie tez z opisu mojego MBTI. Mozliwe, ze trafilam na dokladne i obszerne strony z opisami, ktore, tak jak lubie, wywolaly u mnie reakcje: "Rety, skad wiedzieli!?!?" A jesli juz znasz swoj MBTI to napisz chociaz jaki jest.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#7 Post autor: Basketcase » sobota, 14 października 2006, 14:55

Test ze strony http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes1.htm

Your Type is INFP - Healer Idealist

Strength of the preferences %
Introverted 67
Intuitive 25
Feeling 12
Perceiving 44

You are:

* distinctively expressed introvert
* moderately expressed intuitive personality
* slightly expressed feeling personality
* moderately expressed perceiving personality

Przeczytałem dwa opisy i...

Część opisu się zgadza, chociaż, przekładając na język Enneagramu, wydaje mi się, że zbyt mocno podkreślone są połączenia z 1 i 2, nie zgadza się też parę innych rzeczy. Oceniam, że z opisu zgadza się mniej-więcej 60-70%.

Opisy typów osobowości MBTI wydają mi się niekompletne, ponieważ zdają się nie uwzględniać, w przeciwieństwie do Enneagramu, poziomów zdrowia i rozwoju. Może jeszcze trochę to podrążę, ale MBTI po prostu nie porwał mnie tak jak Enneagram. Jest zbyt rozdrobniony i mało dynamiczny.
Obrazek

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

Enneagram + MBTI

#8 Post autor: lusylia » niedziela, 15 października 2006, 02:49

Basketcase, powiem Ci cos o sobie - niektorzy znajomi nie chcieliby mi wierzyc ze jestem 1 bo mam zabalaganiona pracownie w domu i nie mam kompulsywnej potrzeby porzadkowania wszystkiego w srodowisku, jak stereotypowa 1. Opis mojego MBTI jednak poinformowal mnie, ze INFJ to jedyny typ "J" ktory nie widzi nic zlego w tymczasowym balaganie. Inna fajna informacja ktora tez mnie zastanawiala, to to, ze INFJ ma kompletny antytalent do spraw prowadzenia rachunkow i ksiegowosci co od lat mnie zastanawialo i dreczylo. A tam doslownie tak pisalo, ze to naturalne. Ciekawe poprostu. Mysle, ze ciekawe jest laczyc ze soba informacje tzn wynik z enneagramu, z MBTI, bo dzieki temu rozumiesz roznice miedzy osobami o tym samym typie enneagramu ale innym MBTI, albo odwrotnie. Moj MBTI, uwierz lub nie, ale czesciej maja czworki.
Co jeszcze ciekawe, opis 1w9 na enneagram.pl pasuje do mnie tylko w jakichs ~75%, ale jak czytam ogolny opis 1, i ogolny opis 9, to definitywnie mam w sobie oba punkty, z tym, ze 1 dominujacy.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Krzysztof Jarzyna
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 17:39
Lokalizacja: Z tamtont

#9 Post autor: Krzysztof Jarzyna » niedziela, 15 października 2006, 10:00

Generalnie wszystko zgodnie z planem i pod kontrolą
8w7

Extroverted Intuitive Thinking Judging
Strength of the preferences %
100 6 38 67

Awatar użytkownika
debaser
Posty: 36
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 13:47

#10 Post autor: debaser » niedziela, 15 października 2006, 16:08

mi wyszło:

ISTP - Crafter Artisan

Strength of the preferences %
Introverted 56
Sensing 12
Thinking 25
Perceiving 11

generalnie nawet sie zgadza, ale pewne zastrzeżenia oczywiście są :wink:
5w4, INTj

Awatar użytkownika
Almodi
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 17:54

#11 Post autor: Almodi » niedziela, 15 października 2006, 17:58

To jest link do testu po polsku:

http://keirsey.com/polish.html

Tutaj mozna znalezc niektore z typow osobowosci opisane po polsku:

http://www.socioniko.net/pl/1.begin/index-begin.html

To moj typ: E+8 N+4 F+2 P+6

Todeswalzer
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 20 października 2006, 21:01

#12 Post autor: Todeswalzer » piątek, 20 października 2006, 21:53

mój typ: I+10 N+16 F+14 J+0

Your Temperament is Idealist : NF
4w5w6|| SP/SX/SO ||MBTI - INFx ||
Obrazek

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#13 Post autor: lusylia » sobota, 21 października 2006, 07:12

Todeswalzer pisze:mój typ: I+10 N+16 F+14 J+0

Your Temperament is Idealist : NF
Mamy to samo MBTI. Co sadzisz o opisie? W jakim stopniu zgodny z prawda?
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Todeswalzer
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 20 października 2006, 21:01

#14 Post autor: Todeswalzer » sobota, 21 października 2006, 10:37

Zgadzam się z większą częścią tego opisu, jednak z małymi zastrzeżeniami... co do umiejętności dyplomatycznych... owszem, lubię łagodzić spory, ale nie zabieram głosu w każdej sprawie - potrzebuję silnego impulsu, poczucia pewności by interweniować... ale i też działam gdy czuję że nikt inny nie może pomóc.
Ogólnie rzecz biorąc, raczej zgadzam się z tamtym opisem, szczególnie przypodobaly mi się w oczy poniższe fragmenty:
often speak interpretively and metaphorically of the abstract world of their imagination
sometimes become diplomatic leaders
no właśnie, bardzo rzadko...
Idealist types search for their unique identity, hunger for deep and meaningful relationships, wish for a little romance each day, trust their intuitive feelings implicitly
credulous about the future, mystical about the past, and their preferred time and place are the future and the pathway
Educationally they go for the humanities
In their family interactions they strive for mutuality, provide spiritual intimacy for the mates
Nie jest to jednak mój precyzyjny opis, a jedynie fragmenty które do mnie pasują, wiele musiałbym tu dołożyć od siebie... jeśli bym w ogóle umiał:}
4w5w6|| SP/SX/SO ||MBTI - INFx ||
Obrazek

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#15 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » sobota, 21 października 2006, 23:01

Skoro piszemy ogólnie o MTBI, to napiszę ogólnie. Ten test MTBI: http://keirsey.com/polish.html jest kompletnie NIETRAFNY. Robienie go to moim nieskromnym zdaniem strata czasu. Wyszło mi ESTj, a w Enagramie 8w7. Niby pasuje, ale dałem go do zrobienia osobie, z którą dzieli mnie prawie wszystko w sposobie odbierania świata, w zainteresowaniach itp. Różnice są b. wyraźne, co ładnie wykazał Enneagram pokazując tej osobie 2w1. Natomiast w MTBI dostaliśmy ten sam typ ...

ODPOWIEDZ