Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
abc2343
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 27 lipca 2013, 21:10

Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#1 Post autor: abc2343 » sobota, 31 stycznia 2015, 22:40

Pytanie do INTP, bo sama (jak mi się zdaje) reprezentuję ten typ osobowości i nie raz mam problemy z wydajną nauką. Ale jak inne typy się wypowiedzą, to w sumie może wyjść ciekawy wątek i będzie można porównać jak różne typy pracują/uczą się. W moim przypadku jest to bardzo niewydajne, bo jednego dnia coś może mnie pochłaniać i mogę siedzieć przy tym cały dzień non stop, żeby drugiego dnia stwierdzić, że to jest cholernie nudne i zaczynam robić coś innego. Zazwyczaj jest to niestety bezsensowne trwonienie czasu w internecie. :wall:
Oto co znalazłam na jakimś forum:
Rady: [dla INTP]
1. Jeżeli coś zaczynasz (a pewnie jest to 10 rzeczy dziennie), staraj się podzielić pracę na lekkostrawne kawałki (np. 15-30 minut). Musi to być rzecz, którą na pewno w tym czasie skończysz. Jeżeli zaczynasz coś co nie ma końca, możesz w tym momencie przerwać, bo i tak tego nie dokończysz (brzmi znajomo?).
2. Miej kilka projektów w zanadrzu. Jeżeli jeden Ci się znudzi, przeskakuj na inny.
3. Żaden z projektów z punktu 2. nie może ucierpieć jeżeli go odstawisz na dłuższy czas (to jest chyba najtrudniejsze).
4. Nie traktuj swojej osobowości jako gorszej, szukaj dopełnienia np. wśród wspólpracowników.
5. Wybieraj zajęcia, stanowiska, w których możesz budować wartość. Jeżeli zbudujesz trwałą wartość, będziesz cennym pracownikiem. Praca typu dzień-za-dniem-to-samo szybko Cię znudzi i Twoja wartość będzie oceniana na podstawie Twoich obecnych wyników, które czasami mogą być mierne.
Szczególnie podoba mi się zdanie "Jeżeli zaczynasz coś co nie ma końca, możesz w tym momencie przerwać, bo i tak tego nie dokończysz", bo rzeczywiście się sprawdza- zazwyczaj nie kończę tego co zaczynam. Ale rada, żeby dzielić pracę na "lekkostrawne kawałki" niekoniecznie wydaje mi się odpowiednia, bo jak już się za coś zabiorę, to pochłania mnie to całkowicie. W gruncie rzeczy, to to jest mój problem- zabrać się za coś i nie tracić zainteresowania, bo zrobieniu sobie przerwy na jedzenie albo spanie. :lol:

Macie jakieś wypracowane sposoby dla wydajnej nauki/pracy?

Edit: A i na tej stronce (http://potencjalosobowosci.com) wydaje mi się, że całkiem dobrze opisane są mocne i słabe strony poszczególnych typów. Odnośnie właśnie INTP szczególnie pasuje: tracenie zaangażowania na dalszych etapach projektów („najfajniejszy jest początek”) i brak systematyczności. Tylko nie mam pojęcia jak nad tym pracować.


5w4 INTP
/// Teraz jestem bardziej ENTP i wychodzi mi niby 7w8, ludzie się zmieniają XD

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#2 Post autor: Snufkin » niedziela, 1 lutego 2015, 09:07

Mój mózg nie jest akurat przystosowany do łykania dużych partii (nudnej) wiedzy pamięciowej.
I nie ma na to rady.
Pomagało mi jedynie robienie ściąg/skróconych schematów, jakichś streszczeń.
Generalnie jestem nastawiony na pamięć długotrwałą, szybka nauka na egzamin jest ponad moje intelektualne możliwości.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Meow
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2015, 20:06

Re: Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#3 Post autor: Meow » poniedziałek, 2 lutego 2015, 10:55

Rozbawiły mnie te punkciki, są bardzo prawdziwe.
Tylko nie rozumiem pkt 4 - a dlaczego niby miałabym się czuć gorsza?

Wydaje mi się, że najważniejsza jest motywacja i koncentracja. Najlepiej motywuje mnie nauka innych, bądź wyraźny cel.
Z koncentracją gorzej, najczęściej ją sobie "wyrywam", czyli uczę się najpierw 5 minut, potem 10, potem 20...
Dużo też daje mi kojarzenie z czymś dziwnym/zabawnym nudnej teorii jak się tylko da, zaangażowanie zmysłu słuchu, kinestetyki.
:mrgreen:
Obrazek
5w6 sx/sp

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#4 Post autor: 999Przemek » poniedziałek, 2 lutego 2015, 15:16

Ja się po prostu uczę właśnie małymi krokami, ten dział, rozdział itp. Jak mi się coś zachce, to robię to po dokończeniu kroczku i tyle ^^
No ale suma sumarum mało się uczę ^^
Demot taki prawdziwy <3 ;D
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#5 Post autor: Zielona » poniedziałek, 2 lutego 2015, 16:24

"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#6 Post autor: Molik » poniedziałek, 2 lutego 2015, 17:14

Do listy z pierwszego posta dorzuciłabym jeszcze jedną rzecz - otoczenie. Ciche, spokojne, najlepiej bez dostępu do internetu, komputera i innych czynników rozpraszających.

Mnie pomagają tzw. check lists - na zmotywowanie się. Wszelkie techniki wizualizujące, tworzące skojarzenia, wykorzystujące więcej niż jeden zmysł, zamykanie oczu podczas nauki, gdy muszę coś napisać - przemyślenie tematu podczas wykonywania jakiejś czynności fizycznej.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#7 Post autor: Agon » poniedziałek, 2 lutego 2015, 19:30


Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Jak organizujecie sobie pracę/naukę? (do INTP głównie)

#8 Post autor: Zielona » poniedziałek, 2 lutego 2015, 20:24

Agon pisze:Super, teraz każdy numer poza 0 będę kojarzył z typami enneagramu.
Fajny pomysł :)

Na tę sesję może być już późno ;), ale warto poznać książki Very Birkenbihl np.:
Siano w głowie?, czyli jak z właściciela mózgu stać się jego użytkownikiem http://www.tadzimir.pl/product_info.php?products_id=879
Gry i zabawy umysłowe. Mądrość dzięki zabawie http://merlin.pl/Gry-i-zabawy-umyslowe- ... l#fullinfo
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

ODPOWIEDZ