INFP - zbiór opisów

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 606
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

INFP - zbiór opisów

#1 Post autor: chokureika » sobota, 14 marca 2015, 02:52

Idealiści, lojalni swoim wartościom i ludziom którzy są dla nich ważni. Chcą by ich życie zewnętrzne było powiązane z ich wartościami. Ciekawi, szybko widzą możliwości, mogą skutecznie zaszczepiać swoje idee. Starają się zrozumieć ludzi i pomóc im wydobyć ich potencjał. Szybko się adaptują, plastyczni i akceptujący dopóki ich wartości nie zostaną zagrożone.

Zawody wybierane przez ten typ
starają się uczynić swoja pracę unikalną
muzyka
sztuka
rozrywka
taniec
HR
edukacja
doradztwo
usługi socjalne
bibliotekarstwo

"Osoby, które ponad wszystko cenią wewnętrzną harmonię i wyznawane wartości. Mogą być postrzegane jako lojalni i wrażliwi idealiści. Koncentrując dużo swojej energii na marzeniach i wizjach, zwracają szczególną uwagę na możliwości rozwoju i wykorzystanie potencjału innych osób. Bywają elastyczni i tolerancyjni, za wyjątkiem sytuacji, gdy są zagrożone wyznawane przez nie wartości. Ustanawiają wysokie standardy i mają tendencję do rozpoczynania wielu spraw, które ostatecznie ‘jakimś cudem’ udaje im się zrobić." (opracowanie Forid)

Kilka innych ciekawostek o INFP:
1. INFP wierzą , że każdy człowiek musi znaleźć swoją własną ścieżkę .
2. INFP raczej woli być wierny sobie , niż spróbować dopasować się do tłumu.
3. zastrzegają swoje najskrytsze myśli i uczucia dla osób , które dobrze znają
4. nieustannie dążą do głębszego zrozumienia siebie i ludzi wokół nich
5. są pasjonatami własnych ideałów
6. przyziemne aspekty życia są mniej interesujące dla tego typu i INFP są bardziej podekscytowani ciekawymi pomysłami niż faktami
7. najrzadziej ze wszystkich typów cierpią na choroby serca
8. najłatwiej ze wszystkich typów uczą się języków
9. częściej niż inne typy są niezadowoleni ze swojej pracy


INFP to 9-ta pod względem liczności grupa MBTI:
4 % ogólnej populacji
5 % kobiet
4 % mężczyzn

Skąd pobiera energię? - Z wewnątrz
W jaki sposób uzyskuje informacje? - Przez intuicję
Na bazie czego podejmuje decyzje? - Na bazie uczuć
Jak widzi świat? - Przez obserwację

INFP są "hermetyczni", refleksyjni i spokojni. Wolą nieliczne grono bliskich przyjaciół niż szerokie grono znajomych. Mają silną potrzebę spędzania czasu w spokoju- bez tego mogą być rozdrażnieni. Nie wynika to jednak z tego, że stronią od innych lecz z tego, że po prostu potrzebują czasu tylko dla siebie aby wykorzystać go na wgłębianie się w swoje własne wnętrze.

W podejmowaniu decyzji kierują się intuicją i mają wielki dar do określania priorytetów w działaniu. Jeśli coś kreują będzie to raczej "las" niż "malowanie pojedynczych drzew". Intuicja prowadzi ich przez życie i wykorzystują ją aby odkrywać w nim wartości. Ich stałym życiowym "zadaniem" jest odkrywanie prawdy.

Ludziom tego typu niezwykle trudno być bezuczuciowymi. Są stale pod wpływem różnorakich uczuć i trudno do nich przemówić logicznie. Mają wrodzone poczucie dobra i zła w oparciu o zrozumienie emocji. Próbują unikać konfliktów zachowując się wtedy irracjonalnie. Z drugiej strony są bardzo dobrymi mediatorami ponieważ widzą przez uczucia i mają silną potrzebę pomagania innym.
Świat odbierają poprzez obserwację a nie osądzanie. Cenią historię i doszukują się w zdarzeniach przewidywalnych schematów.

INFP po poznaniu jest uprzejmy, jednak wycofany przez co może wydawać się zimny i wyniosły. Dopiero po bliższym poznaniu INFP okazuje się ciepły i serdeczny. INFP to oddani, bliscy przyjaciele do których inni zwracają się w najpoważniejszych kłopotach. Są uznawani za "uzdrowicieli" (ang. Healer). Oddani swoim bliskim są często przewodnikami i mentorami z powodu niezwykłej zdolności "przewidywania przyszłości" przez swoją szeroko rozwiniętą intuicję.

INFP komunikują się poprzez uczucia co czyni ich dobrymi pisarzami z wyobraźnią. Dzięki intuicji bardziej niż inne typy skłaniają się do wyrażania poprzez symbole.


4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 606
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: INFP - zbiór opisów

#2 Post autor: chokureika » sobota, 14 marca 2015, 03:28

‘Nic nie jest jasne, oczywiste i jednoznaczne, a jednocześnie, o paradoksie!, jakże wiele jest jasne, oczywiste i jednoznaczne. Nic nie jest idealne. Wszystko jest nieidealne, więc wszystko cokolwiek mało cieszy, jeśli w ogóle. Smutek istnienia bierze się głównie stąd, że tak naprawdę niewiele może cieszyć. Właściwie to wszystko najpierw smuci – i to jest warunek konieczny, żeby uznać, że coś istnieje, a dopiero potem opcjonalnie i ewentualnie cieszy – i to jest warunek absolutnie niekonieczny. Codzienna codzienność bywa aż zanadto nie do zniesienia.‘

Coś z tego rozumiecie? Trochę przekombinowane, prawda? Cytat z wypowiedzi pewnego INFP, który próbował wytłumaczyć zespołowi swoje zachowanie, sposób wyrażania myśli i postawę w komunikacji. Sceptycyzm, połączony z dystansem, ironią i głębokim przejęciem – z zewnątrz łatwiej dostrzec dystans niż przejęcie.

Zespół INFP:

Zespół INFP może sprawiać wrażenie jakby był w trakcie niekończącej się krucjaty – w sposób jawny lub ukryty. Celem krucjaty może być pragnienie realizacji swoich wyobrażeń na temat misji, którą organizacja powinna realizować. Współzawodnictwo nie jest podstawowym motywatorem zespołu. Większość zespołów INFP opiera się o „mit założycielski”, jakim jest chęć ulepszania życia poszczególnych jednostek.

Jest to typ zespołu, który troszczy się i któremu zależy, jednak może to być bardziej oczywiste dla tych, którzy funkcjonują wewnątrz organizacji niż na zewnątrz.

Zespół INFP może sprawiać wrażenie młodego duchem. Zespół niekoniecznie musi być „młody” jeśli chodzi o średnią wieku członków zespołu lub jeśli chodzi o wiek samej organizacji, chodzi tu bardziej o wysoki stopień optymizmu i nonkonformizmu. Dla osób z zewnątrz może to wyglądać lub brzmieć trochę naiwnie. Zespół INFP jest świadomy hierarchii i drogi służbowej, jednak z ich przestrzeganiem na co dzień może być różnie. Zespół INFP może mieć trudność z realizacją zadań ujętych w sztywne wytyczne – każdy, kto będzie próbował narzucić Zespołowi taki sposób organizacji i działania może być potraktowany jako osoba o ciasnych horyzontach, podchodząca zbyt racjonalnie i której brakuje zwyczajnej wiary w ludzi. Z tego powodu Zespół INFP może nie akceptować tych, którzy w niezrealizowanym zadaniu doszukują się złej woli, braku kompetencji lub celowego działania.

Zespól INFP najlepiej funkcjonuje w niewielkich organizacjach, gdzie minimum formalności, brak sztywnych procedur i organizacji ułatwia szybką reakcję, podejmowanie decyzji i skuteczne rozwiązywanie problemów bez oglądania się na drogą służbową czy formalne procedury. Sprzyja temu pół-rodzinna, przyjacielska atmosfera, nieformalne relacje, gdzie bardzo często cele organizacji pokrywają się z osobistymi celami członków Zespołu. Ludzie chętnie sobie pomagają, jeśli pojawiają się konflikty, to są załatwiane na bieżąco, nawet, jeśli przybierają bardzo ostrą formę, członkowie Zespołu spędzają ze sobą chętnie czas również po pracy. Taka atmosfera i organizacja pracy jest często powodem do dumy członków Zespołu. Sytuacja się komplikuje, gdy organizacja się rozrasta, jej struktura staje się bardziej złożona, zadania wymagają współpracy między mniejszymi zespołami i dotychczasowy sposób działania przysparza więcej kłopotów niż korzyści.

Zespół INFP może być niechętnym próbom wprowadzenia formalnych zasad współpracy i komunikacji. Może interpretować to jako zamach na swoje podstawowe wartości. Wtedy też, Zespół może przesadnie reagować na najmniejsze zmiany organizacji pracy. Traktuje je niezwykle osobiście jako przekreślenie dotychczasowego dorobku i osiągnięć.

Bywa, że członkowie Zespołu poświęcają zbyt dużo uwagi mniej istotnym szczegółom, które w ich ocenie są kluczowe dla całości zadania, i gdy nie potrafią zrezygnować z osobistych wizji na rzecz interesów całego Zespołu.’


Na szkoleniu:
Sceptycyzm od pierwszej sekundy. Czasem tzw. atak na lidera, czyli postawa konfrontacyjna wobec trenera (naturalny element procesu grupowego w trakcie szkolenia) trwa dokładnie od początku aż do końca szkolenia. Pytania i wątpliwości, podejmowanie dyskusji lub wycofywanie się z niej z powtarzanym ‘No, być może…’ albo ‘Ja mam jednak inne zdanie …’ Zażarta dyskusja wywiązuje się, gdy INFP czuje się zaatakowany i zmuszony do obrony swoich wartości, wtedy atakuje, jest bezlitosny, przerywa, dopowiada, wtrąca się, zachowuje się jak osoba ekstrawertywna, potrafi przejąć ‘dowodzenie’ w zespole, potrafi argumentować z taką wiarą w swoje racje, że wielu jest w stanie przekonać do siebie; mistrz sceptycyzmu i ironii – żadne ‘twarde’ dane i fakty, żadne autorytety ani sprawdzone informacje nie są w stanie go/jej przekonać jeśli nie uzna, że ktoś inny ma rację. INFP przekonuje z taką wiarą, że najczęściej sam/a pada jako pierwszy/a ofiarą własnej wymowności.

W organizacjach:
Zaskakuje, jak wiele osób INFP pracuje w obszarach związanych z biznesem. Jest to typ głęboko humanistyczny i często pracę w firmach traktuje jako nie do końca spełnienie swoich ideałów dotyczących kariery zawodowej. Stąd, częsta postawa sceptyczno-ironiczna. Z drugiej strony umiejętności adaptacyjne, które można porównać do Zeliga (postać z filmu Woody Alena) sprawiają, że INFP odnajdują się w organizacjach biznesowych całkiem nieźle i radzą sobie tam na tyle dobrze, że jeśli uda im się przepracować kilka lat, to zaczynają awansować na wyższe stanowiska menedżerskie.

Pojedyncze przypadki:
Kilka razy spotkaliśmy osoby INFP, które z podnoszenia głosu sprzeciwu lub ze zgłaszania swojego votum separatum wobec każdej wypowiadanej myśli uczyniły dominującą postawę w komunikacji. Jest to wtedy niezwykle trudne, ponieważ destabilizuje relacje w zespole i de facto uniemożliwia jakąkolwiek komunikację w zespole. Spotkaliśmy też INFP, która miała niezwykle wysokie mniemanie o jakości swojej pracy i niezwykle nisko oceniała pracę swoich współpracowników. Domyślacie się Państwo jak wyglądała współpraca w tym zespole..? Podejrzliwość: korzystanie z N (Intuicja) w nadmierny sposób może prowadzić do niebywałej wręcz podejrzliwości, która może wpływać na zbytnią zachowawczość całego zespołu, na doszukiwanie się podstępów, pułapek i zasadzek na każdym kroku. Na dłuższą metę prowadzi do rozbicia wewnętrznego zespołu lub do wyalienowania INFP (z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w jednym z zespołów, który szkoliliśmy).


W przeważającej większości spotkane osoby INFP odpowiadały najlepszym cechom tego typu osobowości:

Praca samodzielna
Opracowywanie koncepcji i modeli
Mogą dostarczać przemyślane, kreatywne pomysły dobrej jakości
Lojalni w stosunku do firmy, zespołu
Inspiracja siebie i innych poprzez zaangażowanie w coś, w co wierzą
Traktowanie ludzi w sposób indywidualny
Wrażliwość, empatia, szacunek dla innych pracowników
A prócz tego: bardzo często wspaniałe poczucie humoru, poświęcenie, zaangażowanie, empatia, relacyjność, myślenie i działania oparte o wysokie wartości i idee.

Obszary do rozwoju:
Ich modelom może czasami brakować realizmu
Jeśli nie mają na coś wpływu – mogą stracić dla tego zainteresowanie
Mogą nie chcieć wspierać celów, które są sprzeczne z ich wartościami
Mogą nie umieć odnaleźć się w środowisku, gdzie ma miejsce silna rywalizacja
Mogą mieć kłopot z dowiezieniem celów i wyników na czas
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

ODPOWIEDZ