Książki o MBTI

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#16 Post autor: jsk » czwartek, 27 września 2007, 14:30

Mnie chyba bardziej przekonuje Mbti niż socjonika, nie wiem dlaczego :?


Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#17 Post autor: Czekolada » czwartek, 27 września 2007, 15:54

jsk pisze:Mnie chyba bardziej przekonuje Mbti niż socjonika, nie wiem dlaczego :?
Mnie też, ale to chyba daltego, że Smok dał bardziej życiowe opisy ;p.

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#18 Post autor: Maślany » sobota, 29 września 2007, 20:55

Czekolada pisze:
jsk pisze:Mnie chyba bardziej przekonuje Mbti niż socjonika, nie wiem dlaczego :?
Mnie też, ale to chyba daltego, że Smok dał bardziej życiowe opisy ;p.
MBTT jest w założeniu trochę podobne do Enneagramu w łatwości szczególnie dla typów F.

I-zamknięty w sobie, E-otwarty, towarzyski
S-przyziemny, N-marzycielski
F-uczuciowy, T-logiczny
J-uporządkowany, P-bałaganiarz

To jest o wiele prostsze i bardziej przyswajalne. Jest to oczywiście duża zaleta, ale jak dla mnie to żaden opis nie pasuje nawet w 60% (najbliższy jest mi INTP).
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#19 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » sobota, 29 września 2007, 21:32

Maślany pisze: To jest o wiele prostsze i bardziej przyswajalne. Jest to oczywiście duża zaleta, ale jak dla mnie to żaden opis nie pasuje nawet w 60% (najbliższy jest mi INTP).
To ciekwe zdanie, pod którym chyba i ja bym się podpisał.

MBTI podobało mi się na pierwszy rzut oka bardziej niż enneagram. Wyglądało na pierwszy rzut oka naukowo, bo podziały się nie pokrywają. Rozłączność, nazwisko Junga, profesjonalnie wyglądająca teoria + przewidywania, co do relacji między poszczególnymi konfiguracjami.
Jest to jednak zbyt piękne by było prawdziwe. MBTI podobało mi się dopóki nie próbowałem się w nim zakwalifiokować. W testach wyszło mi 5 rzeczy, a z opisów nie pasuję albo do żadnego, albo do kilku po trochu. Naukowość tego systemu jest pozorna i bardziej wskazane jest określenie "pseudonaukowy" (system jest aprioryczny, a o badaniach, które potwierdzałyby jego wnioski jest dość cicho).

Natomiast ten nie sprawiający naukowego wrażenia enneagram zwraca mi za każdym razem zbliżone rezultaty. Tu jednak dla odmiany jest zakręcony system skrzydeł i połączeń.

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#20 Post autor: Hydra » niedziela, 30 września 2007, 13:57

Słomkowy_Kapelusz pisze: Natomiast ten nie sprawiający naukowego wrażenia enneagram zwraca mi za każdym razem zbliżone rezultaty.
A w moim przypadku wyniki enneagramu mają rozrzut od Sasa do lasa. A w socjonice to zawsze ISTp...
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#21 Post autor: Maślany » niedziela, 30 września 2007, 14:58

Słomkowy_Kapelusz pisze:
Maślany pisze:Rozłączność, nazwisko Junga, profesjonalnie wyglądająca teoria + przewidywania, co do relacji między poszczególnymi konfiguracjami.
Jest to jednak zbyt piękne by było prawdziwe. MBTI podobało mi się dopóki nie próbowałem się w nim zakwalifikować.
To może spróbuj Socjoniki :wink:
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#22 Post autor: kamilri » sobota, 10 listopada 2007, 15:45

sarnandynka pisze:Funkcje, które najbardziej do mnie pasują to: Ne i Ni, Fi, Ti i Si.

A typu o takiej budowie psychiki nie ma.
Każdy typ ma wszystkie funkcje... Pytanie tylko o ich rolę... Więc napewno odpowiedni się znajdzie... Jeśli dobrze poszukasz :roll:...
Maślany pisze:MBTT jest w założeniu trochę podobne do Enneagramu w łatwości szczególnie dla typów F.
Ogólnie wszystko wskazuje na to że F wolą MBTI, a T Socjonikę :roll:...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#23 Post autor: Kemal » piątek, 7 grudnia 2007, 18:47

Sięgnąłem do samego źródła i wypożyczyłem sobie "Typy psychologiczne" Junga. Niestety książka przeładowana jest rozważaniami natury filozoficznej i społecznej. Całej nie przeczytałem, ale oczywiście przestudiowałem opis mojego typu. Dowiedziałem się, że ten typ jest częściej spotykany u kobiet. Dodając do tego fakt, że INFj to jakieś 2 procent populacji, to wychodzi na to że jest nas - mężczyzn INFJ naprawdę niewielu.
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

dillinger
Posty: 548
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 16:44

#24 Post autor: dillinger » sobota, 15 grudnia 2007, 11:24

Z wypowiedzi moge sądzić, że bardziej polecacie Socjonike od MBTI ?

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#25 Post autor: Eruantalon » sobota, 15 grudnia 2007, 16:19

Ja wiem, w opisie socjoniki do mnie nie pasuje zupelnie nic, za to przynajmniej ze 4 opisy w granicacxh 15-60% ; ]

Jakos nie sprawdzil sie ten system, a enneagram zawsze daje rade ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#26 Post autor: Orest_Reinn » sobota, 15 grudnia 2007, 16:34

Pozwól, że zacytuję kamilriego:
Maslany powinien gdzies zamiescić bijace po oczach ogłoszenie: "Przy typowaniu należy posługiwać się funkcjami, klubami, kwadrami, temperamentami, relacjami*, ewentualnie DR, wygladem (:roll:) czy czterema podstawowymi dychotomiami (najlepiej w tej kolejnosci), a całosciowymi opisami i testami w ostatecznosci"... :roll:

* - były by dużo wczesniej, ale na nie czasem wpływaja za bardzo czynniki zewnętrzne i trzeba wytypować druga stronę...

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#27 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » sobota, 15 grudnia 2007, 16:38

dillinger pisze:Z wypowiedzi moge sądzić, że bardziej polecacie Socjonike od MBTI ?
Eruantalon pisze:Ja wiem, w opisie socjoniki do mnie nie pasuje zupelnie nic, za to przynajmniej ze 4 opisy w granicacxh 15-60% ; ]

Jakos nie sprawdzil sie ten system, a enneagram zawsze daje rade ; >
Najbardziej podbudowane empirią i uzasadnione w sposób w pełni naukowy jest Big 5.

Ten system omawia się na każdym wydziale psychologii w Polsce i jest o nim rozdział w każdym podręczniku akademickim z psychologii osobowości.

Jednak nawet i ten system nie jest bez wad. Mi np. niektóre pytania w skali otwartości wydają się silnie zabarwione kulturowo. Lepiej by było badać otwartość przez inne pytania niż takie, które zachaczają o politykę.

Testy Big 5 z similarminds też z pewnością nie są superprofesjonalnymi narzędziami, ale bardzo solidna podbudowa teoretyczna czyni ten system jednym z najbardziej godnych uwagi. Szkoda, że nie ma dobrej polskiej strony na ten temat, choć rozumiem też dlaczego tak może być. Ludzie poszukują jednej nalepki, a Big 5, to teoria cech, a nie typów.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Książki o MBTI

#28 Post autor: Agon » środa, 19 sierpnia 2015, 18:42

http://pdf.sensus.pl/zrozum/zrozum-1.pdf

Ładnie opisane różnice między literkami w MBTI.

ODPOWIEDZ