Rodzaj inteligencji

Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Rodzaj inteligencji

#1 Post autor: Snufkin » niedziela, 4 stycznia 2009, 18:18

Rilla: Przeniosłam wątek z HP do nowego działu.
W potocznym obiegowym języku o inteligencji mówi się jak o jednej konkretnej rzeczy. Zupełnie, jakby to była część ciała, jak na przykład piegi czy brodawka, w które zostałeś raz na zawsze wyposażony przez naturę... lub której ci natura poskąpiła. Czyli albo ją masz, albo nie. Myślenie czarno - białe.
Człowieka, który nie mieści się ani w kategoriach „białych”, ani „czarnych”, ponieważ ma odcień szary lub jest gdzieś pomiędzy, dla pewności dyskwalifikuje się już w przedbiegu.
Tymczasem co światlejsi naukowcy zaczynają dochodzić do innych wniosków i dostrzegają całą gamę różnego typu inteligencji.
Profesor Howard Gardner z Harvardu spędził długie lata na studiowaniu mózgu i jego powiązań z systemem edukacyjnym i doszedł do bardzo ciekawych wniosków, które z pewnością dowartościują wszystkich nie mieszczących się do tej pory w kategoriach czarno - białych. Wyodrębnił bowiem aż siedem typów inteligencji. Z tych siedmiu, tylko dwie są powszechnie uznane i szczególnie faworyzowane w całym systemie edukacyjnym jako te o najwyższej wartości.

Pierwsza- inteligencja językowa, czyli umiejętność czytania, pisania i komunikowania się za pomocą słów. Inteligencja ta jest szczególnie wysoko wykształcona u pisarzy, poetów, mówców itp.
Druga- inteligencja logiczna lub matematyczna, czyli umiejętność liczenia, kalkulowania i logicznego, analitycznego myślenia. Ludzie o tym typie inteligencji to naukowcy, matematycy, prawnicy.
Do tej pory większość testów na tak zwaną inteligencję była nastawiona na wyłapywanie zdolności tylko w obrębie tych dwóch typów. Całe tradycyjne szkolnictwo zostało zogniskowane i nastawione na kształcenie tak na serio tylko jedynie dwu umiejętności...
Tymczasem profesor Gardner ofiarowuje nam w prezencie jeszcze pięć dodatkowych. Mówię w prezencie, ponieważ wiadomości te mogą się stać największym darem, jaki w życiu otrzymałeś. Zwłaszcza gdy zostałeś z jakichś powodów zaszufladkowany jako mało zdolny, leniwy lub wręcz mało inteligentny lub masz trudności w odnalezieniu się.

Inne typy inteligencji to:

Inteligencja muzyczna - typ inteligencji wysoko rozwinięty u muzyków, dyrygentów, kompozytorów, a także wszystkich tych, na których muzyka ma szczególny wpływ i którzy ją odbierają w sposób niedostępny dla innych.
Inteligencja wizualno - przestrzenna - inteligencja wysoce rozwinięta u architektów, rzeźbiarzy, malarzy, reżyserów, nawigatorów, pilotów.
Inteligencja kinestyczna lub fizyczna - inteligencja szczególnie rozwinięta u atletów, tancerzy, gimnastyków, a nawet chirurgów.
Inteligencja interpersonalna- to umiejętność komunikowania się z innymi, reagowania na ich potrzeby i „wyczuwanie” innych ludzi. Osoby z wykształconą inteligencją interpersonalną są znakomitymi nauczycielami, psychoterapeutami, sprzedawcami, negocjatorami czy biznesmenami.
Inteligencja intrapersonalna - to umiejętność introspekcji, poszukiwania i poznawania samego siebie, wysoce wykształcona intuicja i dostęp do przeogromnego zasobu wiedzy uniwersalnej, ukrytej w sferze podświadomości.
Przedstawione tutaj typy inteligencji nie są żadnym wymysłem czy fantazją profesora Gardnera. Każdy z nich ma swój ludzki odpowiednik i jest umiejscowiony w konkretnych obszarach mózgu, co potwierdzają najnowsze badania neurologiczne.
A tu znajdziecie test: http://www.bion.pl/ - Link jest nieaktywny./ Irka
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 15:20 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#2 Post autor: yusti » niedziela, 4 stycznia 2009, 18:24

.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 października 2010, 20:41 przez yusti, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#3 Post autor: Emjotka » niedziela, 4 stycznia 2009, 18:24

Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#4 Post autor: pacanoid » niedziela, 4 stycznia 2009, 18:59

...
Ostatnio zmieniony piątek, 17 lipca 2009, 00:06 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: boogi » niedziela, 4 stycznia 2009, 19:29

Nie klikałem w test, czekam na wyniki całkiem poważnego testu na IQ który przerobił na mnie ostatnio znajomy student psychologii (w sumie znajomy, ale poznałem go osobiście dopiero z okazji tego testu). Tam, jak zauważyłem, też były badane różne obszary mózgu/różne rodzaje inteligencji: i orientacja przestrzenna, i słuch, i matematyka, i lingwistyka... różne rzeczy.
Nie wiem, czy nazwanie np. orientacji przestrzennej - nowym rodzajem inteligencji, coś zmieni. Od dawna wiadomo, że po prostu są różne rodzaje umiejętności. Dyrygent wcale nie musi umieć mnożyć czy pisarz nie musi wyczuwać gdzie jest północ. A jak te umiejętności zwał (inteligencje, zdolności, coś tam), to już obojętne. Chyba po prostu utarło się już na dobre, że matematyka oraz czytanie, jako dwie bardzo podstawowe umiejętności w dzisiejszym cywilizowanym świecie, są brane jako wyznacznik inteligencji. W takiej dżungli np. znajomość tabliczki mnożenia nie pomaga, ale inteligencja (hehe) fizyczna (szybkie bieganie gdy goni nas pantera) albo przestrzenna (gdy wyszliśmy poza wioskę i nie ma z nami przewodnika) są bardzo przydatne.
Jak zwał, tak zwał ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#6 Post autor: yusti » niedziela, 4 stycznia 2009, 19:33

.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 października 2010, 20:41 przez yusti, łącznie zmieniany 8 razy.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#7 Post autor: Snufkin » niedziela, 4 stycznia 2009, 19:33

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 15:20 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8 Post autor: boogi » niedziela, 4 stycznia 2009, 19:36

Snufkin pisze:No właśnie boogi bardziej pasuje tu określenie talent czy coś w tym stylu. Chcę tylko pokazać niektórym że nie muszą się koniecznie wciskać do szufladki humanistów lub ścisłowców, bo są też inne rzeczy, które mogą robić w życiu.
A to się zgadzam i popieram w całej rozciągłości :)
yusti pisze:ponowiłam przy okazji test, który mnie wrócił na forum dla dobra boogiego[który prosił o wyniki]
Test ponowiłaś dla dobra boogi'ego czy test wrócił Cię na forum dla dobra boogi'ego? I nie pamiętam, żebym prosił czy pytał kogoś o jakieś wyniki :)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#9 Post autor: SuperDurson » niedziela, 4 stycznia 2009, 21:40

Racja Snufkinie. Masz rację. I ty Boogi również.
Jak potwora zwał, tak zwał, ważne że się zgadzamy co do jego istnienia i postaci. I choć sam zaprezentowany tutaj 'test' jest stosunkowo niskich lotów to samo rozróżnienie ma sens bo ludzie mają opisane tam umiejętności i korzystają z nich w różnym stopniu.

Można to nazwać inteligencją, talentem?

Nazwać pewnie można.. ale czy to jest inteligencja czy umiejętność?


Obrazek


Bo inteligencję "się ma", albo "się nie ma", a umiejętności "się nabywa".. :mrgreen:

Jest następny LEVEL? :wink:
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 stycznia 2009, 21:56 przez SuperDurson, łącznie zmieniany 1 raz.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#10 Post autor: boogi » niedziela, 4 stycznia 2009, 21:55

Skoro tak wszyscy podają wyniki swoich testów z MyPersonality... też kiedyś robiłem, tutaj leży: http://www.mypersonality.info/boogi/
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: SuperDurson » niedziela, 4 stycznia 2009, 21:59

Muzyczną u mnie chyba wcięło.. :?

Wynik jest karygodny.
"Stępiały muzycznie, niepełnosprawny dźwiękowo"!?
Ojej! Ewidentne zaległości.. Może kupić jakieś MP3, albo.. Co proponujecie? :mrgreen:

EDIT Zaraz, zaraz. A do czego to mi się może przydać?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#12 Post autor: boogi » niedziela, 4 stycznia 2009, 22:41

SuperDurson pisze:Muzyczną u mnie chyba wcięło.. (...)
EDIT Zaraz, zaraz. A do czego to mi się może przydać?
Do tańca. Jeżeli chcesz dobrze tańczyć, musisz rozwinąć tę "inteligencję słuchową". Jeżeli taniec Ciebie nie przekonuje, to drugim przykładem jest zapamiętywanie ze słuchu (ile rozumiesz ze słowa czytanego książka/ekran, a ile zapamiętujesz z tzw. audio-book'ów?). Poza tym, większa pojemność takiej "pamięci operacyjnej dla cyferek" (dowiedziałem się, że jest coś takiego) pozwala łatwiej zapamiętywać numery telefonów, rejestracje i w ogóle inne tego typu rzeczy, które ktoś Ci powie (a nie: które przeczytasz).

No, zainteresowany? ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#13 Post autor: SuperDurson » niedziela, 4 stycznia 2009, 23:10

Tak. Chcę. Podoba mi się :wink:

Poproszę wersję rozszerzoną, dla samouków, w ćwiczeniach :mrgreen:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Eradicator
Posty: 387
Rejestracja: sobota, 24 maja 2008, 13:03

#14 Post autor: Eradicator » poniedziałek, 5 stycznia 2009, 02:07

O, wow. 100 % logik. Ja proponuję muzykę rockową, nie coś do tańca. Muzyka rockowa jest bardziej złożona niż ta do tańca (mam tu na myśli głównie techno :P).
Poobserwuj sobie na http://youcandance.plejada.pl. Szkoda tylko, że jurorów nie ma. Oni by pomogli lepiej zrozumieć taniec. Ja dzięki temu zrozumiałem. Na początku oglądania tego programu niewiele się orientowałem o co w tym chodzi, ale później było już dużo lepiej. Moje oceny tańców coraz lepiej się pokrywały z tymi jurorów.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#15 Post autor: Kapar » poniedziałek, 5 stycznia 2009, 04:58

boogi pisze:Nie klikałem w test, czekam na wyniki całkiem poważnego testu na IQ który przerobił na mnie ostatnio znajomy student psychologii
Czy to byl moze test WESCHLER?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

ODPOWIEDZ