Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

Dyskusje na temat typu 3
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
mandragor
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 17 listopada 2015, 17:13
Enneatyp: Zdobywca

Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#1 Post autor: mandragor » czwartek, 10 grudnia 2015, 23:44

Mam pytanie czy odczuwanie presji w stylu: "muszę zrobić to", "powinienem robić to", " tyle muszę przeczytać" i etc. jest bardziej charakterystyczne dla 3 czy jednak dla 1? Ogólnie takie poczucia bycia w ruchu i robienia pożytecznych rzeczy.


3w2 - ENFP

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#2 Post autor: Intan » piątek, 11 grudnia 2015, 08:32

Myślę, że oba typy mogą odczuwać tego rodzaju presję. Pytanie, skąd ona wypływa, bo u obu typów będzie mieć inne źródło, i to ono jest ważniejsze, gdy chcemy ocenić, czy ktoś jest 1, czy 3.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#3 Post autor: boogi » piątek, 11 grudnia 2015, 20:32

Dokładnie jak napisała Intan. Akurat taka myśl jest cechą wspólną Jedynek i Trójek, a także Piątek: Triada Kompetentnych.
Więc skąd może brać się takie podejście?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
mandragor
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 17 listopada 2015, 17:13
Enneatyp: Zdobywca

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#4 Post autor: mandragor » niedziela, 13 grudnia 2015, 08:56

Hmm... rozwiązałem test na tritype(choć wcale mnie ta teoria nie przekonuje) i cóż wyszło mi 3w2-5w6-1w9 i fakt mam dużo cech(tak ogólnie mówiąc) i z 5 ciągłe zdobywanie wiedzy i 1 planowanie i próba osiągnięcia perfekcji. Aczkolwiek po przemyśleniu zdecydowanie to 3 presja, bo raczej bierze się ona z próby udowodnienia czegoś, swojej wartości etc. więc się skacze od zadania do zadania.

Tak jeszcze spytam, gniew charakterystyczny jest dla 1, ale chyba dla 3w2 też? Też są agresywne w pewien sposób?
3w2 - ENFP

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#5 Post autor: Intan » niedziela, 13 grudnia 2015, 12:03

Gniew jest charakterystyczny dla 1, 8 i 9, ponieważ u nich odgrywa on większą rolę niż u innych typów. Nie znaczy to, że typy z dwóch pozostałych triad nie odczuwają gniewu wcale, ale trudno powiedzieć, by był dla nich charakterystyczny. Cytat z opisu Trójki H. Palmer, wypowiedź przedstawiciela tego typu: Najtrudniej mi poradzić sobie ze złością. Zdarzało mi się znikać na całe miesiące, by dopiero potem zdać sobie sprawę z tego, że powodem był silny gniew. Tyle czasu mijało, zanim się z nim uporałem. Złość niszczy pozytywny wizerunek i wszystkich odstręcza, więc zamiast sobie z nią radzić wolałem zmieniać pracę i tworzyć sobie nowy świat chroniący mnie od przezywania w przyszłości takich uczuć.

Innymi słowy, 3 może odczuwać gniew, tak jak 1, ale u niej powodem gniewu będzie najprawdopodobniej co innego. I właśnie ten powód jest najważniejszy, jeśli chcesz ustalić, czy ktoś jest 1, czy 3. Poza tym 1 będzie sobie radzić z gniewem inaczej niż 3.

W Enneagramie lepiej nie pytać: "Co?", tylko: "Dlaczego?". ;)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#6 Post autor: Agon » niedziela, 13 grudnia 2015, 19:44

mandragor pisze:Tak jeszcze spytam, gniew charakterystyczny jest dla 1, ale chyba dla 3w2 też? Też są agresywne w pewien sposób?
Dla 1 gniew jest głównym napędem, a dla 3 nie. Dla 3 głównym napędem jest presja społeczna, wstyd, chęć zaistnienia, to jak są postrzegane przez innych. To jest główny motor typów 2, 3 i 4, a dla 1, 8 i 9 głównym motorem jest gniew. U 1 ten gniew przejawia się w chęci uporządkowania świata według swojej wizji, jeśli coś odbiega od ideału np. 1 widzi niesprawiedliwość w postaci choćby tego, że bogaty się wzbogaca, a biedny głoduje (załóżmy, że jakaś konkretna Jedynka jest socjalistą) to ogarnia ją gniew i tym uczuciem się głównie kieruje. 3 też się może na to wkurzać, ale nie będzie to głównym motorem działań tego typu, 3 jest bardziej zainteresowana swoimi osiągnięciami, tym jak wypada w oczach innych, niż walką o słuszną (w swojej ocenie) sprawę. Każdy ma jakiś ideał rzeczywistości i ocenia różne rzeczy jako bardziej, lub mniej właściwe, ale dla 1 jest to oczko w głowie. Dla innych typów już nie. 4 mogą wydawać się idealistyczne, ale one bardziej dążą do wyróżnienia się ze swoimi poglądami wśród innych, by być dostrzeganym, niż faktycznie do zmiany świata. Dlatego 1 są zwykle bardziej pracowite od 4, bo 1 faktycznie zależy, a 4 bardziej o tym mówią, by pokazać że są inne niż reszta. Natomiast 3 pracują, by się pokazać ile osiągnęły.

Zależy czy skupiasz się na tym, że coś jest nieprawidłowe i wkurza cię to i chcesz to ulepszyć i robisz wszystko, by tak było, czy raczej koncentrujesz się na tym jakie efekty przyniesie twoja praca w oczach innych. 1 zwykle chcą działać fair, 3 niekoniecznie, czasem wręcz znajdują radość w pokazaniu, że coś osiągnęły, bo były cwane. 1 chcą pokazać jak należy postępować, by świat był bardziej sprawiedliwy, czy by coś było zrobione właściwie, a 3 chcą pokazać że są w czymś najlepsze, że świetnie sobie radzą nawet w niesprawiedliwym świecie. 1 często pokazują, że są "dobre"(tylko nie w ewidentnie altruistyczny sposób jak 2), a 3 że są zaradne, sprytne i potrafią kombinować, odnaleźć się w realnym świecie i zdobyć jak najwięcej dzięki swym umiejętnościom.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#7 Post autor: Zielona » niedziela, 13 grudnia 2015, 20:22

Dorzucę z moich obserwacji. Gniew trójki pojawia się, gdy coś idzie nie po jej myśli, nie uzyskała tego czego chciała. Nazwijmy go samolubnym. Może go też wykorzystać w celu wywarcia presji do osiągnięcia celu, ale motywem jest jej własny zysk (niekoniecznie finansowy). Działa po to, żeby jej było dobrze, innych ma w nosie. Póki nie staną jej na przeszkodzie ;)
Dla dobra innych może działać dopiero, gdy jej wszystkie potrzeby są zaspokojone i gdy takie działania przyniosą jej kolejny zysk w postaci dobrego wizerunku i uznania.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#8 Post autor: Agon » niedziela, 13 grudnia 2015, 21:23

To ja jeszcze dodam, że 1 pracuje, by pokazać przykład jak należy robić i gniew 1 ulega rozładowaniu, gdy inni zaczynają postępować tak, jak 1 pragnie, by świat stawał się lepszym miejscem np. 1 mówi, że nie powinno się śmiecić i gdy widzi, że inni się do tego stosują i nie śmiecą, to 1 jest zadowolona. 1 wyznacza pewne standardy i nie zależy jej na wybijaniu się, zwykle cieszy się gdy inni pracują równie ciężko i uczciwie jak owa jedynka. 3 chcą się wybić i gdy inni do trójki dorównują, to 3 odczuwa presję i pracuje jeszcze ciężej, by dalej być na pierwszym miejscu, gdy się to nie udaje, to 3 może z zazdrości i z obawy o bycie przeciętną, lub "gorszą" sabotować pracę innych. Natomiast 1 mogą mieć zbyt odbiegające od rzeczywistości ideały i gdy inni nie będą chcieli pracować tak ciężko i uczciwie jak 1, to 1 może być bardzo rygorystyczna i męcząca bo wzrasta jej gniew.

W kontaktach z 3 najlepiej pozwolić sobie na bycie w jej cieniu (chyba, że ktoś też jest 3 i czegoś takiego nie zniesie), by 3 nie musiała chorobliwie rywalizować i czuła się doceniona, a w kontaktach z 1 najlepiej równać do niej i starać się działać tak uczciwie jak owa 1, wtedy uniknie się jej gniewu. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Zdrowe 3 zaakceptują, że nie są najlepsze w jakiejś dziedzinie, a zdrowe 1 zrozumie, że nie wszystko zawsze musi być idealnie po jej myśli. Z niezdrowymi typami niestety jest bardzo ciężko żyć, bo niezdrowe 3 będzie zawsze rywalizować i nawet jak się jej odpuści, to będzie we wkurzający sposób podkreślać swoją przewagę, lepszość, fajność itp. a niezdrowe 1 będzie mieć coś w rodzaju obsesji i nawet przy najlepszych intencjach nie uda się nam zaspokoić ich wizji ideału, zawsze będzie dla nich źle i nie dość dobrze.

Ale po kij się do niezdrowych typów dostosowywać. Lepiej się od nich odizolować (opcja dla 5), lub zmieszać z błotem, by nie podskakiwały (opcja dla 8). Inne typy mogą sobie wybrać którąś z opcji, np. fobiczne 6 wybierze opcję z odizolowaniem, a kontrfobiczne 6 ze zgnojeniem. 9 mogą mieć problem, bo ze swojej natury lubią się dostosowywać. Oczywiście to tylko przykłady-porady dla typów. 5 też może zmieszać z błotem jak np. jest LSI (czyli silne Se) czy się jej uaktywni połączenie z 8.

Awatar użytkownika
mandragor
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 17 listopada 2015, 17:13
Enneatyp: Zdobywca

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#9 Post autor: mandragor » środa, 16 grudnia 2015, 08:34

Intan, dzięki właśnie wczoraj sięgnąłem po raz kolejny po Helen, pomimo, że znam tę książkę i tak dalej, to mam częste wahania. Osobiście bardziej przemawia do mnie: "Enneagram w działaniu" Hurley'a. Choć nie powiem opisy Helen są dobitne, ale 3 ciężko opisać, bo w zależności od wyznawanych wzorców będzie miała trochę inne zachowanie, choć ten sam mechanizm.

Tak gniew we mnie jest wyniszczający. Średnio sobie z nim radzę. Ostatnio na szczęście dzięki obserwacjom(zwolnienie trybu życia - przymusowe) dostrzegłem, że duszę emocje. Zawsze wydawało mi się, że jestem emocjonalny, że się wręcz rozlewam, a fakt faktem wszystko brałem na logikę. Jestem smutny, bo - znalezienie przyczyny - rozwiązanie - działanie :D.

Presja też jest zewnętrzna - wywieranie wrażenia.

Tak wiem, że 1 i 8 są skłonne do gniewu, nie raz doświadczyłem. A no i 1 wydają mi się jednak bardziej egoistyczne od 3, w sensie są bardziej skupione na swoich planach i realizowaniu ideałów, że potrafią o innych zapomnieć. 3 (te so przynajmniej) starają się przy tym być super przyjacielem etc. żeby wywierać wrażenie(egocentryzm). No i 3 łapią się każdego zadania, a 1 potrafią jednak skupić się na wybranym działaniu i doprowadzać go do końca.

Dzięki za odpowiedzi, przydały się :)
3w2 - ENFP

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#10 Post autor: Aleksandrowa » niedziela, 10 kwietnia 2016, 13:07

mandragor pisze:Mam pytanie czy odczuwanie presji w stylu: "muszę zrobić to", "powinienem robić to", " tyle muszę przeczytać" i etc. jest bardziej charakterystyczne dla 3 czy jednak dla 1? Ogólnie takie poczucia bycia w ruchu i robienia pożytecznych rzeczy.
Myślę,że to jest charakterystyczna cecha dla 3 i 1, ale i 5. Ale u każdego z typów należy wyróżnić nieco inne przyczyny presji, o której wspominasz.

U mnie przejawia się to raczej na spędzaniu wolnego czasu i dążęniu do osiągnięcia celów rozwoju osobistego. Odczuwam swojego rodzaju presję "niemarnowania" czasu. Często jestem przez to fizycznie zmęczona i jak już zachoruję, ciężko mi się doleczyć, bo bagatelizuję swój stan zdrowotny.
To jest takie dziwne uczucie, kiedy zasiadasz w weekend w puchowym dresie na kanapie, siegasz po laptopa czy pilot od TV i pojawia się myśl: "ale przecież trzeba....i przy okazji....". Życie w ruchu mnie napędza :)
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#11 Post autor: R25 » niedziela, 10 kwietnia 2016, 14:32

U mnie raczej - każda sekunda zmarnowana, to mniej informacji do skonsumowania, strawienia, poznania, wiem mniej, mniej rozumiem itp. Co z tego, że nieraz czas jest trwoniony na błahostki, które już znam wystarczająco dobrze, a nie poznałem jeszcze w każdym calu. Na szczęście nie jest to chorobliwe, umiem nad sobą panować i nie piłuję gier na 100%, wszystkich książek z biblioteki itp., choć są wąskie gałęzie, gdzie piłowanie , by poznać jak najwięcej, jak najdokładniej są przesunięte blisko owej granicy chorobliwej (jak zaczynałem przygodę z pizzami, chodziłem do jednej z pizzerii i jadłem inną, aż nie poznałem każdej z menu, co zajęło mi 2-3 lata :D). Niemniej, jest dla mnie dyskomfortem, jeśli nie znam treści jednej książki z kilkutomowej serii, albo brakuje jakiegoś odcinka, przez co nie mogę obejrzeć reszty (bo będzie nie po kolei, nie poznam jego zawartości, a domyślanie się jest czymś innym, bardziej miałkim, niż faktyczne obejrzenie). Bardzo irytowały mnie gazety typu "świat wiedzy", które sprzedawały swoje informacje w sposób nieuporządkowany i przez to przede wszystkim niekompletny. Pilnowanie skompletowania całości jest dla mnie strasznie męczące i odciąga moją uwagę od sedna sprawy, więc nie lubię, ale ciężko mi to wyłączyć (nie skompletuję=nie poznam)
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Diamentowy Kruk
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 6 października 2015, 16:16

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#12 Post autor: Diamentowy Kruk » niedziela, 10 kwietnia 2016, 14:48

Aleksandrowa pisze: Myślę,że to jest charakterystyczna cecha dla 3 i 1, ale i 5. Ale u każdego z typów należy wyróżnić nieco inne przyczyny presji, o której wspominasz.
Czyli w teorii "obrywa" grupa kompetencji.
► Pokaż Spoiler
Wracając do tematu. Wydaje mi się, że 1 wyznaczają sobie swoje standardy na podstawie swojej idealnej wizji świata i ludzi, po czym chcą je wcielić w życie. Najpierw zaczynają od siebie, a potem poprawiają też innych (przez co mnie te chore wyjątkowo przypominają inkwizytorów). 1 dążą do tego, by świat, one same i ludzie, by wszystko było takie jakie być powinno.

Z kolei 3 dążą do tego, by one i ich życie było, a przynajmniej wydawało się idealne. Wiedzą do czego dążą, do ideału, ale bardzo często jest to ideał pokrywający się z tym ogólnoprzyjętym. Odczuwają presję, gdy nie spełniają swoich oczekiwań ponieważ czują, że "nie dotrzymują kroku". Przypominają mi trochę średniowiecznego kanclerza, wiedzącego gdzie się wszystko dzieje.

Reasumując:

1-szukają różnic między światem zewnętrznym, a tym idealnym
-chcą zmieniać świat realny, by stał się taki jaki być powinien-ze swoimi zmianami idą pod prąd
-ich przekonania są raczej niezmienne, zazwyczaj przejęte od rodziców w trakcie dzieciństwa
-odczuwają presję, gdy nie mogą sprawić, by wszystko było idealne
-skupione na sobie i otoczeniu
-inkwizytor


3-szukają różnic między światem zewnętrznym, a ich światem
-chcą dostosować siebie i swoje życie, pragną nadążać za światem, być na szczycie-"trendy" (jak ja nienawidzę tego słowa)-idą z prądem
-ich przekonania są raczej zmienne, zazwyczaj zmieniają się w zależności od otoczenia i jego standardów
-odczuwają presję, gdy nie mogą sprawić, by ich życie było idealne
-skupione na sobie i swoim otoczeniu
-kanclerz

Mam nadzieję, że da się coś z tego zrozumieć i że bardzo nie zaśmieciłam tematu ani kogoś nie zdublowałam (czytałam chyba 2 ostatnie odpowiedzi). Swoją drogą ciekawi mnie jaki typ miałby swój średniowieczny odpowiednik. Od razu mówię, że pisałam o średnio zdrowych typach. Mam nadzieję, że gdzieś tam, chociaż "zahaczyłam" o sedno. :D

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#13 Post autor: Koval » wtorek, 10 maja 2016, 21:10

Od siebie dodam, że ta wewnętrzna presja - o ile nie przekroczy zbyt wysokiego poziomu - jest świetnym motorem do działania i źródłem motywacji. Przy okazji to coś zdrowego. Tak jak nadmierne ograniczenia są złe, bo tłamszą i zmniejszają pole do działania to tak samo totalna wolna amerykanka wprowadza niepotrzebne zamieszanie i ogólny bajzel przez co traci się z oczu istotne sprawy. Pewna presja jest konieczna żeby umieć się zdyscyplinować, wziąć w garść i działać. Można by to nazwać też pewną formą wewnętrznego przymusu, ale gorzej się to kojarzy.
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Awatar użytkownika
mandragor
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 17 listopada 2015, 17:13
Enneatyp: Zdobywca

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#14 Post autor: mandragor » wtorek, 10 maja 2016, 21:31

Problem jest w tym, że ona często u mnie przekracza ten bezpieczny próg i zaczyna się presja względem wszystkiego. Wszystko najlepiej, być silnym, twardym, nie pokazywać się
3w2 - ENFP

tyranka
Posty: 11
Rejestracja: środa, 2 listopada 2016, 15:49
Enneatyp: Zdobywca

Re: Presja bardziej pasuje do 3 czy do 1?

#15 Post autor: tyranka » czwartek, 3 listopada 2016, 13:27

mandragor pisze:Mam pytanie czy odczuwanie presji w stylu: "muszę zrobić to", "powinienem robić to", " tyle muszę przeczytać" i etc. jest bardziej charakterystyczne dla 3 czy jednak dla 1? Ogólnie takie poczucia bycia w ruchu i robienia pożytecznych rzeczy.
Ja mysle, ze (jesli chodzi o zdrowe 3) one wlasciwie nie odczuwają presji . Po prostu one chcą byc najlepsze, ale w kregu swojego otoczenia, w kregu pracy czy szkoly i jako zdrowe trzy oni po prostu nie czują, ze "muszą" albo "powinni" tylko ze "chcą". I czasem to cholernie meczy i nie zawsze sie udaje, ale niesamowicie cieszy, jesli wyjdzie. I nie "bo musze" tylko "bo chce", i mysle, ze to nas rozni od 1, poniewaz mysle, ze jesli jedynkom cos nie wyjdzie czuja ze "musza" to naprawic, bo inaczej beda czuli, ze "cos ich uwiera".

Po prostu zdrowa trzy nie musi byc najlepsza WE WSZYSTKIM tylko najlepsza w tym kregu, w ktorym "stacjonuje". Na innych spoza i tak spojrzy lekko z gory, czujac sie lepsza i waznejsza wykonujac to, co robi. Inni praktycznie nie beda mieli dla niej znaczenia, oczywiscie, dopoki nie wejdą jej w parade.

Wlasciwie nwm czy dobrze to opisalam, ale jako trojka nie czuje presji. Chyba ze to jakas presja chcenia :|
prawdopodobnie klasyczny przypadek 3w2
ESFJ
a z pewnego testu wyniknęło, że
8 pt dla typ 3
6 pt dla typ 8
6 pt dla typ 5
i właśnie taką osobą się, cholera, czuję
a myślałam, że jestem zwykłą 7 :what:

ODPOWIEDZ