4w5 - jak Was postrzegają?

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#376 Post autor: Rilla » piątek, 28 stycznia 2011, 21:52

Czyli widzisz w lottalove stereotyp Dziewiątki, bo "problemami dzieli się z kilkoma osobami", podczas gdy Czwórka nie dzieli się z nimi w ogóle, i uważasz, że byś się z nią dobrze dogadała, w przeciwieństwie do Czwórek, które znasz, na podstawie tego, co o sobie napisała?
Może coś w tym jest. Sama przecież napisałam, że "z problemami pewnymi nie dzielę się w ogóle, więc nikt nie wie co dokładnie czuję i myślę" oraz "z wieloma ludźmi nie potrafię nawiązać kontaktu, nie wiem co powiedzieć, więc milczę albo gram na czasie półsłówkami". :lol: Mimo to uważam, że to zbyt pochopne typować kogoś enneagramowo po tym, czy ma problemy w kontaktach międzyludzkich, czy nie. Myślę, że nie każda Czwórka ma takie problemy w relacjach z innymi ludźmi.


"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#377 Post autor: Ceres » piątek, 28 stycznia 2011, 22:27

Rilla pisze:Czyli widzisz w lottalove stereotyp Dziewiątki, bo "problemami dzieli się z kilkoma osobami", podczas gdy Czwórka nie dzieli się z nimi w ogóle, i uważasz, że byś się z nią dobrze dogadała, w przeciwieństwie do Czwórek, które znasz, na podstawie tego, co o sobie napisała?
U mnie jest dokładnie na odwrót - dzielę się problemami z kilkoma osobami i znam Dziewiątki, które starają się nie dzielić z nimi w ogóle.
Rilla pisze: Mimo to uważam, że to zbyt pochopne typować kogoś enneagramowo po tym, czy ma problemy w kontaktach międzyludzkich, czy nie. Myślę, że nie każda Czwórka ma takie problemy w relacjach z innymi ludźmi.
I ja też tak uważam.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#378 Post autor: atis » piątek, 28 stycznia 2011, 22:52

Z jej typowaniem skonczylam kilka postow temu, teraz pisalam o roznicach jakie widze miedzy 4 a 9, zeby jej samej moze pomoc w ponownym wytypowaniu się, bo osób które uwazają się za 4 jest całe tabuny i trzeba im pomagac z weryfikacją głupot jakie im nawciskał wynik testu i autosugestia z tym związana. Średnio połowie osob zwlaszcza ponizej 30 roku zycia ktorym daje test, a ktore typuje calkiem inaczej, wychodzi 4w5 i stad moje powazne watpliwosci gdy na forum pojawia sie kolejna osoba podająca sie za czwórkę i dająca o sobie opis ktory swiadczy raczej o tym ze z czworka ma niewiele wspolnego ;))))
Nie napisalam, ze 9 dzieli sie problemami z kilkoma osobami, lecz ze gdy sie je odpowiednio (tak, to jest kluczowe slowo) przycisnie, to sie problemow mozna dowiedziec, u czwórek takiej mozliwosci nie ma bo powiedzą tylko temu komu chcą (co chcą i ile chcą, a reszte dokolorują, przemilczą etc) a przyciskanie albo nawet lagodną zachete i chec pomocy/zrozumienia/etc i tak zrozumieją inaczej niz byla intencja :roll:
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#379 Post autor: Rilla » piątek, 28 stycznia 2011, 23:56

Myślałam, że odpowiadasz na mój post. W takim razie nie rozumiem, co w niej widzisz dziewiątkowego. Rozumiem, że możesz mieć wątpliwości, czy następny użytkownik uważający się za Czwórkę, jest Czwórką, ale żeby podważyć trafność wytypowania, trzeba mieć jakieś podstawy, argumenty. Chcesz jej wcisnąć dziewiątkowość na podstawie tego, co napisała, bo uważasz, że na podstawie tego, co o niej myślą inni, można wywnioskować, że Czwórką nie jest, ale jest Dziewiątką.
Po tym, co sądzą inni, szczególnie zwykli znajomi, nie powinno się wyciągać jakiś wielkich wniosków. Skąd możesz wiedzieć, czy nie jest Czwórką? Bo opinie innych na jej temat nie uwzględniają żadnych czwórkowych cech, więc nie ma dowodu na jej typ? Napisała ledwo 8 postów. Spokojnie.
Różnice między 9, a 4 może faktycznie są trafne. Twój opis Czwórki pasuje do mnie. Spostrzeżenia ciekawe, wartościowe, ale same w sobie i w tym temacie, natomiast dla lottalove nie wiem, czy przydatne, bo by dokładnie się wytypować, trzeba poznać cały mechanizm, bo takie przykładowe różnice mogą nie zdać egzaminu. Czwórka Czwórce nie równa i nie każdy opis zgadza się w 100%, czasem jednemu jakaś cecha pasuje, innemu nie.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#380 Post autor: atis » sobota, 29 stycznia 2011, 00:37

Nie wciskam jej dziewiątki, tylko podaję wątpliwość co do czwróki z propozycją alternatywną w postaci 9. A podaję gdyż wysokie ryzyko złego okreslenia się jako 4w5 u kazdego nowego uzytkownika wynika ze zwyklego rachunku prawdopodobienstwa i statystyki - skoro tyle osob przed nią się pomyliło, ona również moze się mylić. Ryzyko 50% to wystarczająco duzo, by się upewniać nieco bardziej wnikliwie niż robiąc parę testow i czytając kilka suchych opisów. Warto miec tego świadomość, jesli nie chce sie traktowac enneagramu jako zabawy podobnej do czytania horoskopów.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

grzesiek
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 13 marca 2007, 21:38

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#381 Post autor: grzesiek » niedziela, 30 stycznia 2011, 21:34

Ja nie wiem ilu ludzi pomyliło się w typowaniu na 4w5.

Awatar użytkownika
lottalove
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 21:19
Enneatyp: Mediator

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#382 Post autor: lottalove » niedziela, 30 stycznia 2011, 21:54

wiecie co, moim zdaniem to i owszem - jest mechanizm, który można zauwazyc, wytypować, ale sa tez roznice indywidualne, rozne sytuacje, które mogą zniekształcic obraz czwórki, dziewiatki itd. jednak najważneijsze jest to, co we wnetrzu, to z czego sie zdaje samemu sprawe, co sie po prostu "czuje".

powiem tak - pierwszy test zrobiłam bodajze w drugiej klasie gimnazjum. wyszło mi 4w3, przeczytałam opis na stronie, ładnie pięknie i tyle.
jakos w pierwszej klasie liceum zrobiłam ponownie - wyszło mi 4w5. czytam opis - no pasuje jak ulał (wtedy zaczęło pogarszać mi się zdrowie)
potem zrobiłam po jakimś czasie jeszcze raz, kiedy był okres dołka, niektórzy to nazwali depresją, brałam leki itd itd znowu wyszło 4w5, dalej zadowalałam się opisem na stronie.
jednak kiedy z czasem znajomi zaczęli robic testy i dużej częsci wychodziło 4w5 pomyślałam, że coś jest nie tak.
zaczęłam szukać czegoś wiecej, zainteresowałam sie teorią enneagramu, czymś wiecej co mogłam znaleźć na stronach z testami.
test i jego rozwiązanie był wszystkim i niczym tak naprawdę,

i kiedy dowiedziałam się, że jest coś więcej np. poziomy zdrowia, kierunki integracji i dezintegracji, a nawet takie czysto psychologiczne zjawiska, które zaczęłam zauważać swoim życiu - to 4w5 zaczęło mi pasować idealnie.
okazało się, że to znajomi są innymi typami najczęściej. po prostu też mogli miewać gorsze okresy w życiu, np. taki mój jeden kolega, który jest rasową 3, tylko właśnie ze skrzydłem 4.

cały czas szukam w enneagramie, cały czas szukam w psychologii, jestem bardzo ciekawa swoich mechanizmów, tego co się dzieje w mojej głowie- czasami to przysłania nawet zycie.
wiem że przeszłam juz przez różne poziomy zdrowia.
wiem jak wpływa na mnie skrzydło.
wiem w jaki sposób ujawnia sie ta 2 w której stronę się dezintegruję,

ale wciąż mogę nie być pewna czy to na pewno to. wy widzicie we mnie 9. 6. może jestem zbyt zaślepiona i kategoryczna w mojej ocenie siebie. myślę że nie raz byli na forum użytkownicy, ktorzy z czasem dochodzili do wniosku, ze sa innym typem ;)
jednak takie cechy jak samoswiadomosc, chec wyrażania siebie w sztuce, w wizerunku, introwertyzm czy szereg innych cech jak np. nieidentyfikowanie sie z obojgiem rodzicow... wszystko mi sie układa w puzzle.
to nie jest łatwa zabawa, chciałabym się nie mylić.

Macabria
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 10:09
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: The Valley of Death

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#383 Post autor: Macabria » czwartek, 10 lutego 2011, 10:33

Mnie postrzegają jako coś złego... To przykre, ale to jak wyglądam wpływa na to, że moi rodzice np.: nie chcą mi ufać, posądzają mnie o satanizm. Gdziekolwiek bym się nie udała, słyszę obelgi pod moim adresem... Może sama się o to proszę. Postrzegają mnie jako coś odmiennego i niemieszczącego się w normach moralnych - oczywiście moi przyjaciele nie mają nic przeciwko mojej dosyć dziwacznej postawy i groteskowego stylu...
Nie obchodzi mnie zdanie innych - mogą wytykać mnie palcami na ulicy ile tylko chcą - dopóki nie próbują na siłe zrobić ze mnie kogoś kim nie jestem i nigdy nie będę.
4w5

"Take your hatred out on me
make your victim my head
You never ever believed in me
I am your tourniquet..."

Awatar użytkownika
Fillerr
Posty: 144
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 14:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#384 Post autor: Fillerr » czwartek, 10 lutego 2011, 21:52

Ja osobiście czuje się inny i wszyscy wytykają mi inność, ale mam to gdzieś. Przedewszystim rodzina uważa że skoro nadal się trzymam, to nic złego sie nie dzieje. Przyjaciele akceptuja mnie jaki jestem (mimo iż zupełnie sie od nich różnie); a w klasie porównują mnie do romantyka... niezrozumiany, niespełniony poeta szukający przeżyć, ale jakoś sobie radzący... kiedys mnie określono jako "fantazje kawalerską", albo "ten co całe życie płynie na najwyższej fali"
4w5

Awatar użytkownika
chottomatte
Posty: 1012
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 10:18
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: królestwo nadmorskiej mgły
Kontakt:

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#385 Post autor: chottomatte » niedziela, 13 lutego 2011, 23:32

Fillerr pisze:kiedys mnie określono jako "fantazje kawalerską", albo "ten co całe życie płynie na najwyższej fali"
Obrazek Masz pewnie max 20 lat, a gadasz jakbyś 60 skończył...niby kiedy Cię tak określano? Pani przedszkolanka mówiła, że całe życie płyniesz na najwyższej fali? Surferem trzeba było zostać.
nie przeszkadzaj mi, bo tańczę

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#386 Post autor: Rilla » poniedziałek, 14 lutego 2011, 00:23

Czy istnieje coś na tym świecie, chotto, co cię nie rozśmiesza? :roll: Jeśliś taka stara, to może wypadałoby dorosnąć?
Macabria pisze:Nie obchodzi mnie zdanie innych - mogą wytykać mnie palcami na ulicy ile tylko chcą - dopóki nie próbują na siłe zrobić ze mnie kogoś kim nie jestem i nigdy nie będę.
Takie dziwne spojrzenia i wytykanie palcami przez innych może być nawet śmieszne. Pomyśl, dlaczego tak na ciebie reagują. Może wyglądasz ciekawie, intrygująco, może nigdy wcześniej nie widzieli podobnego stylu i chcą się nacieszyć odmianą ich codziennego krajobrazu. Też nie potrafię powstrzymać się, by nie wlepić wzrok w kogoś wyjątkowo wyróżniającego się. Lubię analizować i pochłaniać wzrokiem z podziwem każdy skrawek jego osoby.

Od dłuższego czasu miałam wrażenie, że ludzie dziwnie się na mnie patrzą, czasem nawet jakby z przestrachem. Aż zaczęłam myśleć, czy przypadkiem jakiejś paranoi nie dostaję, bo to było uciążliwe. W końcu nie wytrzymałam i pewnej osobie wyżaliłam się, że czuję wzrok pół chodnika na spacerze. A ona na to, że nie powinnam się dziwić, skoro w zimie, przy takim mrozie (powiedziała "mrozie", mimo że ta zima ogólnie przecież ciepła, przynajmniej na północy) chodzę w swetrze, i że na sam mój wygląd zimno się robi, i że to ludzi, i ją też, przeraża.. :lol: Powody bycia obiektem zaciekawienia ludzi mogą być bardzo zabawne.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
greenlight
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 1 czerwca 2010, 14:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#387 Post autor: greenlight » poniedziałek, 14 lutego 2011, 07:17

Mnie koleżanka powiedziała że jak sobie pójdę to nie będzie kto miał jej dołować....więc to tak mnie postrzega :lol:
To wszystko czego chcę
To wszystko czego mi brak
To wszystko czego ja nigdy nie będę miał

Awatar użytkownika
chottomatte
Posty: 1012
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 10:18
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: królestwo nadmorskiej mgły
Kontakt:

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#388 Post autor: chottomatte » poniedziałek, 14 lutego 2011, 07:50

Rilla pisze:Czy istnieje coś na tym świecie, chotto, co cię nie rozśmiesza? :roll:

Oczywiście, że istnieje, patrz głębiej a zobaczysz. To chyba 4 powinny potrafić.
Rilla pisze:Jeśliś taka stara, to może wypadałoby dorosnąć?
Dorosłość w Twoim rozumieniu definicji tego słowa zupełnie mi nie odpowiada. Dlatego też specjalnie dla Ciebie pozostanę sobą ;P

PS Nadal nie przywróciłaś mojego posta, o którym pisałam w "Do admina i moderatorów!" - czekam.
nie przeszkadzaj mi, bo tańczę

Awatar użytkownika
Tragiczny_Romantyk
Posty: 231
Rejestracja: niedziela, 8 sierpnia 2010, 05:11
Enneatyp: Dawca
Lokalizacja: Zielona Gora

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#389 Post autor: Tragiczny_Romantyk » poniedziałek, 14 lutego 2011, 14:58

Mnie postrzegaja jako energicznego, pewnego siebie, wrednego, wyrachowanego materialiste. Widza mnie rowniez jako choleryka, msciwego, glosnego. Ale tez jako pelnego entuzjazmu, usmiechu i empatii - jak ktos zna mnie dluzej, to te wszystkie cechy mieszaja sie i wychodze ja. Jak ktos zna mnie slabo, to nie widzi wszystkich tych cech, ktore zalezne sa od poziomu moich emocji oraz sytuacji. Na podstawie tego caly czas zastanawia mnie te '4', bo juz kilka razy powtarzam test enneagramu i wychodzi mi 8w7 i chyba z tym lepiej sie utozsamiam, chociaz sam nie wiem... a niezdecydowanie, to rowniez duza czesc mojej osobowosci ;) Jak myslicie?
6w7 - tragiczny romantyk(4), to pomylka

Awatar użytkownika
Fillerr
Posty: 144
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 14:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 4w5 - jak Was postrzegają?

#390 Post autor: Fillerr » poniedziałek, 14 lutego 2011, 16:51

4 materialista?
4w5

ODPOWIEDZ