Reakcja 4 na dotyk i bliskość

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#196 Post autor: bíumbíumbambaló » czwartek, 2 lipca 2009, 10:51

<dusi Maximusa>

Opaloną? A fe. Nie cierpię opalenizny. :D



Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

#197 Post autor: .Anka. » czwartek, 2 lipca 2009, 11:10

Ja też! Alabastrowa skóra jest taka... śliczna! Opalenizna szkodzi zdrowiu!
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
disoriented
Posty: 53
Rejestracja: piątek, 10 lipca 2009, 13:37
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: lubuskie

#198 Post autor: disoriented » piątek, 10 lipca 2009, 15:49

.Anka. pisze:Ja też! Alabastrowa skóra jest taka... śliczna! Opalenizna szkodzi zdrowiu!
w pełni się zgadzam ;)

a wracając do tematu to nie olewam żadnej bliskosci, do wszystkiego zwiazanego z dotykiem przywiązuję zbyt dużą wagę. wczoraj szturchnął mnie lekko podstarzały mężczyzna to myślałam, że jest jakimś pedofilem. jesli chodzi o przyjaciol to raczej nie czynię zbyt wielu gestów, wolę mowic slowami. wolę im coś wyznać niż przytulić. nie wiem dlaczego tak jest. co do rodziny to nawet słowami nie wyrażam uczuc.
5 w 4

Invisible_Skylark
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 11 lipca 2009, 22:00
Lokalizacja: Ciechanów

#199 Post autor: Invisible_Skylark » sobota, 11 lipca 2009, 22:50

Ja, gdy ktoś nieznajomy dotknie mnie przypadkiem na ulicy zazwyczaj nie mogę powstrzymać się od uskoku w bok czy też chociażby wzdrygnięcia się. Często nawet wyobrażam sobie jaka ta osoba może być bezczelna w swoim życiu prywatnym. Dla niektórych to może śmieszne, ale ja tak już mam.
Co do dotyku wśród bliskich... Cóż... Ja używam go tylko do wyrażania uczuć wśród moich "najbardziej bliskich najbliższych". :P bracia, przyjaciele, chłopak, ewentualnie rodzice, nikt poza tym.
Look what You did. Is this how You wanted it to be?...
4w5

ocet
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 00:27

Kontakt fizyczny z czwórkami

#200 Post autor: ocet » środa, 14 marca 2012, 19:13

Witajcie, to ja.
Chciałem was zapytać, drogie czwóreczki, jak odbieracie fizyczny kontakt z innymi ludźmi? Czochranie po głowie, przyjacielskie patanie po plecach, przypadkowe dotknięcia ludzi w komunikacji publicznej. Czy izolacja czwórek, może być przełamana przez proste gesty? Czy nie jest to rodzaj ataku na waszą emocjonalność? A jeśli nie, to czy dotyk zbliża was do innych ludzi (o długość ramienia, czy więcej)?
Niecierpliwy czekam,
Ja.

Rilla: Połączyłam wątki.
5w4 Sp
INTJ LII - 2Ti

Awatar użytkownika
Koqa
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2012, 10:56

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#201 Post autor: Koqa » czwartek, 15 marca 2012, 16:44

ocet pisze:Czy izolacja czwórek, może być przełamana przez proste gesty?
Nie. Jeśli ktoś mnie dotyka, nawet jeśli jest to ktoś kogo lubię, czuję obrzydzenie i nienawiść. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że moja reakcja jest przesadzona, ale nie potrafię tego kontrolować.
Jeśli chcesz zrazić 4w5 do siebie, spróbuj ją dotknąć. (Piszę za siebie :>)

Jedyne prawo, by mnie dotykać, miałaby zapewne osoba, z którą byłabym w związku.
4w5

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#202 Post autor: kangur » czwartek, 15 marca 2012, 19:04

uciekam przed nadmiernym dotykiem rodziny czy przyjaciół. Nigdy nie czerpałam przyjemności z powitalnych uścisków i całusów. W relacjach przyjacielskich nie nawiązuję pierwsza jakiegokolwiek fizycznego kontaktu.
Od zawsze byłam świadoma, że jest to nieco przesadzone, ale po okresie zmuszania się to sztucznych powitań czy pożegnań postanowiłam skończyć ten cyrk. Ludzie dziwnie się patrzą, ale cóż ;) .
Jedyne prawo, by mnie dotykać, miałaby zapewne osoba, z którą byłabym w związku.
dokładnie, to jest właśnie dotyk, którego pragnę, nie jakieś tam idiotyczne ogólnoprzyjęte gesty czy zachowania.

Awatar użytkownika
Winterdark
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2012, 22:03
Enneatyp: Indywidualista

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#203 Post autor: Winterdark » czwartek, 15 marca 2012, 20:06

Jak dla mnie to dotyk od czwórki dostają jedynie wybrani.
Bo jakoś nie umiem rozdzielić np przytulania na "zwykłe" i "takie tam, na odczepne, bo muszę coś załatwić".

ocet
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 00:27

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#204 Post autor: ocet » czwartek, 15 marca 2012, 20:33

Dziękuję za odpowiedzi.
Nasunęło mi się kolejne pytanie: w jaki sposób można okazać czwórce ciepłe uczucia, sympatię? Oczywiście, poza komunikatami werbalnymi? Swoją drogą, jakoś nie wydają mi się wchodzić w krew; w rozmowach jestem raczej logiczny i rzeczowy, i chociaż potrafię mówić o swoich uczuciach (odpowiednim osobom), to nie sprawiam wrażenia wiarygodnego.
5w4 Sp
INTJ LII - 2Ti

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#205 Post autor: kangur » czwartek, 15 marca 2012, 21:29

nie wiem czy możesz to co teraz napiszę odnosić do reszty czwórek, mam wrażenie że pod tym względem nie do końca przypominam 4.
Ważne są czyny, pokazanie, że zależy, nie narzucanie się i pozwolenie na określenie granic (ale skoro jesteś 5 nie wydaje się to problemem). Lojalność, pokazanie że jest się przy niej na dobre i na złe (raz na zawsze można zniechęcić do siebie 4 jeśli ucieknie się od niej gdy ma doła i cały świat jej się wali). Mam wrażenie, że akceptacja i zrozumienie uczuć jej będzie przychylniej odebrane niż mówienie o uczuciach jakie Ty masz, przynajmniej w czasie 'oswajania' (swoją drogą 4 chętnie wysłucha wynurzeń bliskiej osoby w szczególności gdy na co dzień ten ktoś pomija te tematy) i jeśli nie jest to zdrowy przypadek ;) . Na pewno mile odebrane będzie pokazanie 4 że jest niezwykle ważna, wyjątkowa :P np. przez zabranie w jakieś wyjątkowe miejsce (ruiny, łąki, las. Oklepane, ale jest duże prawdopodobieństwo, że czwórka przeżyje to na swój artystyczny sposób i poczuje się w 100% spełniona i połączona ze wszechświatem ; ) ). Chyba każda 4 lubi 'magię', ale znajduje ją w różnych przedmiotach i czynnościach tak więc ciężko dać jednoznaczną odpowiedź.
Kolejną oczywistą oczywistością jest bezpieczeństwo. Czwóra musi się przekonać, że po odsłonięciu swojego wnętrza rozmówca: nie ucieknie w siną dal, nie przestraszy się, nie wyśmieje (czwórkowy wstyd!), nie zbagatelizuje problemów, w razie upadku emocjonalnego (i nie tylko) wyciągnie rękę i po prostu będzie obok.
W moim odczuciu bardzo ważne jest, żeby nie musieć prowadzić rozmowy na siłę (tu plus zyskują typy z natury gadatliwe i otwarte). Jeśli 4 chce to się w końcu otworzy i nie będzie mieć problemu z tzw niezręczną ciszą.



edit:
tyle nabazgrałam, a znów mam wątpliwości czy aby dobrze odpowiedziałam na pytanie... Nie określiłam jakie KONKRETNIE zachowania wzbudzą w 4 sympatię...

Awatar użytkownika
Winterdark
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2012, 22:03
Enneatyp: Indywidualista

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#206 Post autor: Winterdark » czwartek, 15 marca 2012, 21:49

O ile mogę mówić za wszystkie czwórki to na pewno w wirt. kontaktach zaczynanie mniej więcej połowy rozmów i nie odchodzenie bez żadnego pa, cześć, czy pocałuj mnie w dupę.

A w realnych nie wyśmiewanie i wyzywanie od dziwaków, pasożytów itd.
I nie wpychanie się w życie typu:
-Żyjesz jak leń jakiś.
-Co Ty tam możesz wiedzieć.
-To opisz jak wygląda Twój dzień, ze szczegółami.

Oprócz tego nie dotykanie zbyt natarczywie.

Z takich ogólnych, to chyba tyle :P

Awatar użytkownika
sexta_espada
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 13:02
Enneatyp: Indywidualista

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#207 Post autor: sexta_espada » sobota, 17 marca 2012, 18:59

To zalezy, KTO dotyka :mrgreen: jeśli znajomi, przyjaciele - to jak najbardziej TAK i jak najczęsciej. Lubię ten zmysł :wink:
...It can't rain all the time...

ocet
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 00:27

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#208 Post autor: ocet » niedziela, 18 marca 2012, 11:13

Dziękuję za odpowiedzi
@kangur Odpowiedziałaś bardzo dobrze, lubię takie dygresje ;)
Staram się nie być wobec niej nachalny, a to wytyczanie granic o którym wspominałaś zrobiłem właściwie z miejsca. Myślę że specjalnie nie naruszyłem jej prywatności od tego czasu. Co do mówienia o uczuciach, to oczywiście nie bombarduje jej swoimi wynurzeniami, a raczej staram się ją ośmielić dając jej coś na zaś, żeby poczuła się bezpieczniej.

Generalnie rzeczy biorąc w moim życiu pojawiło się mnóstwo czwórek (z czego zdałem sobie sprawę niedawno), np. jeden mój bardzo dobry kolega, z którym znam się właściwie od przedszkola. Ze wszystkimi utrzymywałem dobre kontakty, i zaryzykuję stwierdzeniem że przebiegały na zupełnie innym poziomie, niż z innymi typami: były bardzo głębokie, i zażyłe, rzadko kiedy pozwalałem na to, żeby kontakt urwał się choćby na chwilę.

Będę musiał zajrzeć do fachowej literatury.
5w4 Sp
INTJ LII - 2Ti

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#209 Post autor: jouziou » niedziela, 18 marca 2012, 14:02

jestem skrępowana czytając ten temat nie lubie za bardzo o tym mówić no chyba ze po %%% - to jest moja reakcja, to mi sie wydaje zbyt intymne i prywatne zeby sie tak publicznie dzielić, zreszta dla intuicjonisty to jest często coś co wymyka sie jakimkolwiek opisom, ciężko to wyrazić, mam problem z opisywaniem wrażeń, myśle że też zależnie od osoby inaczej na to reaguje a potem ciężko opisać wrażenie ze wspomnienia, bo jesli na biężąco pewnie bym była w stanie to potem mi to ucieka, musze to przywoływać a to już nie jest to samo, w tym wypadku po prostu mi sie słowa wydają ograniczeniem ; dd
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
ananke
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 01:02
Enneatyp: Indywidualista

Re: Reakcja 4 na dotyk i bliskość

#210 Post autor: ananke » wtorek, 27 marca 2012, 00:06

Dotyk, bardzo intymna sprawa dla mnie.
Gdy teraz tak pomyślę, to moje reakcje są bardzo instynktowne, wszystko zależy od mojego emocjonalnego stosunku do danej osoby jak i od moich czystych fizycznych potrzeb. Jeśli chodzi o nieznajomych, a przypadkowy dotyk nie zwracam uwagi. Są mi o ni zupełnie obojętni, do czasu gdy np. wykazują nadmierne zainteresowanie moją osobą (panowie z osiedla, dla przykładu), w takim wypadku dla własnego komfortu psychicznego potrafię gwałtownie wstać, cofnąć się i fuknąć coś niezbyt przyjemnego.

Inaczej jest z bliskimi. Mojemu ojcu pozwoliłam przytulić się dopiero niedawno, po niemal 20 latach ale tłumaczę to tym, że przez pewien czas nie był obecny w moim życiu. Moja matka jako jedyna osoba nie zostanie przeze mnie odtrącona, zwyczajnie nie potrafię się od niej odsunąć, przy niej czuję się zawsze bezpiecznie.

Przyjaciele - to zabawne, ale właśnie w stosunku do nich miewam dystans. Im bardziej z kimś jestem w zażyłej relacji, tym bardziej boję się tej bliskości, trochę mnie przeraża gdyż nie wiem, co z niej może wyniknąć. Tak jakby to miał być zaczątek czegoś, na co potem mogę nie mieć ochoty, więc wolę to dusić w zarodku. Przekonałam się, ale to zajęło lata zanim pozwoliłam na wydawało się proste gesty takie jak trzymanie za dłonie. Im bardziej niewinne i subtelniejsze są to gesty tym bardziej mnie niepokoją, jak np. nawijanie moich kosmyków włosów na palce. Wydaje mi się, że nie potrzebuję potwierdzenia, że moi przyjaciele są dla mnie. Zaufałam im z innego powodu, jeden uścisk nie sprawi że zacznę ich kochać bardziej. Faktem jest, że moją własną płeć trzymam krócej, jakby jej bliskość wydawała się bardziej niebezpieczna.

W związkach nie odczuwam tego dyskomfortu gdyż nie patrzę w takich kategoriach jak powyższe. Często to ja inicjuję dotyk, lubię własne ciało i lubię, gdy podoba się innym. Chyba to dla mnie mniejsze przeżycie emocjonalne, a bardziej zmysłowe i dlatego takiej bliskości się nie boję.

ODPOWIEDZ