Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

Dyskusje na temat typu 4

Jestem:

4w3
63
20%
4w5
248
77%
4
12
4%
 
Liczba głosów: 323

Wiadomość
Autor
Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#31 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 26 stycznia 2009, 19:39

4w3

Zrównoważone i zdrowe stany

Zrównoważona 4w3 odnajduje spokój. Kiedy 4 integruje się z 1 oraz 3 z 6, głęboka współczująca wiedza jest powiększana przez uczucie braterstwa i przynależności. Ostatecznie, 4w3 osiąga punkt, gdzie komfort jest możliwy bez bycia dręczonym przez pragnienie, aby inni rozpoznawali jej szczególną wyjątkowość. Inni, którzy mają uczucie emocjonalnej trudności mogą odnaleźć wrażliwe, bezinteresowne zrozumienie w zrównoważonej 4w3.

Kiedy 4w3 staje się głęboko świadoma własnej osobowości, znajduje uczucie wspaniałej emocjonalnej spójności, Inni czują, że są autentycznie wysłuchiwani, lecz w żaden sposób nie oceniani. W jakiś sposób rozwiniętej 4w3 udaje się być zarówno równą innym, jak i nauczycielem, z jednej strony współczującym słuchaczem, z drugiej zdyscyplinowanym doradcą. Prawidziwe przeobrażenia zdarzają się w życiu tych, którzy opowiadają swoje historie takim osobom. Ludzie stają się silnie zmotywowani do odnalezienia prawdziwego sensu swego życia.

Niezrównoważone i niezdrowe stany

Niezrównoważona 4w3 przechodzi burzliwe, emocjonalne cykle. Kiedy czwórkowa emocjonalność wymyka się spod kontroli, doprowadza się w egoistyczne wyobrażenia o szczególnym traktowaniu przez niezdrowe 2, dziewiątkowe skrzydło 3 powoduje rodzaj rozdarcia wewnątrz duszy. Im bardziej są odczuwane intensywnie dramatyzowane pseudo-emocje, tym mniej w kontakcie 4w3 zostaje prawdziwych, szczerych uczuć, które leżą pod spodem. Dramatyczne emocje stają się coraz bardziej pozowane i fałszywe.

W niezdrowej skrajności, znajduje się mało rzeczywistego kontaktu z prawdziwymi uczuciami, pomimo prawdopodobnie budzącej szacunek intensywności zewnętrznej ekspresji. Cała teatralna emocjonalność jest straszliwą przykrywką dla wewnętrznej pustki, która nie odejdzie. Szczególnie niezrównoważone 4w3 tak przywiązują się do zewnętrznej ekspresji fałszywych emocji, że prawdziwe uczucia są przytłoczone i zagłuszone. Przekonanie o byciu beznadziejnie niedoskonałym może doprowadzić do rozpaczliwych prób skończenia wszystkiego samobójstwem, prawie zawsze nieco dramatycznym, zwracającym uwagę sposobem. - Jestem beznadziejnym romantykiem, niezdolnym do normalnego życia. Mógłbym równie dobrze teraz skończyć z tym wszystkim, bo nikt nigdy nie zrozumie mojej udręki, W końcu potem inni mogliby zobaczyć głębię mego bólu.

Wygląd

4w3 jest typem najbardziej zainteresowanym naprawdę artystyczną, gustownie unikalną prezencją. Często lubią łączyć czarny i jasne kolory. 4w3 posiadają budowę od chudej do pośredniej, chociaż istnieją wyjątki. Kobiety często noszą swoje włosy w sposób, który dodaje im objętości, takie jak loki do ramion (lub dłuższe). Obie płcie lubią się przebierać. Część najbardziej ekstrawaganckich kostiumów kiedykolwiek widzianych w przeciętnych publicznych miejscach należy do 4w3 (a reszta do 7).

Powołanie

Część 4w3 odnajduje pracę, która wydobywa ich zainteresowanie estetyką oraz artystyczną ekspresją. Pisarze, muzycy, malarze, poeci, aktorzy, tancerze. Graficy komputerowi, styliści, architekci wnętrz, kierownicy restauracji. Inne wyrażają siebie bardziej prywatnie, poza pracą, stając się sekretarzami, menadżerami średniego szczebla, ekspedientami, Niektóre 4w3 są doradcami zawodowymi i psychologami. Oczywiście, 4w3 można odnaleźć przy dużo innych rodzajach pracy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 stycznia 2009, 21:33 przez Czekolada, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#32 Post autor: boogi » poniedziałek, 26 stycznia 2009, 20:33

@Czekolada: skąd pochodzą te opisy?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#33 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 26 stycznia 2009, 21:33

Zobacz pierwszy post z tego tematu, a się dowiesz ;) .

samaniewiemjaka
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 21:57
Lokalizacja: z łona matki;]

#34 Post autor: samaniewiemjaka » piątek, 6 lutego 2009, 23:08

moze troche nie na temat, ale mnie to dreczylo, a nie wiem , gdzie to dac. na poczatku wychodzilo mi 9w1, kiedys tam raz 4w5 pozniej znow duzoo 9w 1 zycie sie zmienia ja sie pozmienialam i teraz 4w5 ciagle jest,co nie zmienia faktu , ze pasuje mi 80% cech 9 ;| porownujac te 2 nawet bardziej bylam za 9w1,jezeli chodzi o odczucia wobec innych ale charakterek mam typowo 4w5. nie przywiazuje do tego wikszej wagi, ale chcialabym sie dowiedziec, czy wam tez czasem wychodza inne typy, ktore bardzo pasuja do osobowosci. troche to nieskladne, przepraszam ;)

Awatar użytkownika
anku
Posty: 229
Rejestracja: środa, 27 lutego 2008, 15:17
Lokalizacja: z magicznego pudełka
Kontakt:

#35 Post autor: anku » niedziela, 1 marca 2009, 17:58

zastanawia mnie od czego właściwie zależy skrzydło. przez długi czas miałam 4w3 (robiąc co jakiś czas test z ciekawości), teraz ciągle 4w5. myślałam, że zależy to od humoru (4w5 wydaję mi się jakoś bardziej depresyjne) jednak nie. więc od czego?
4w5

moralności mi brak.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#36 Post autor: boogi » niedziela, 1 marca 2009, 18:46

Aj tam testy. Jeżeli znasz już swój typ (zgodziłaś się z opisem, przejawiasz taką właśnie energię, w stresie przejmujesz cechy typu który jest w punkcie stresu), to poczytaj sobie opisy obu typów sąsiednich. Wpływ tych typów zawsze jest. Zazwyczaj jest tak, że jedno skrzydło przejawia się silniej niż drugie - i wtedy zapisujemy typ ze skrzydłem. Sama oceń, czy bardziej 3, czy bardziej 5, czy może mniej więcej po równo.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Koki
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 19:31

#37 Post autor: Koki » niedziela, 1 marca 2009, 22:49

Skrzydła mają to do siebie, że machają.
.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#38 Post autor: boogi » niedziela, 1 marca 2009, 23:13

Chyba kurde tobie na powitanie :lol:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#39 Post autor: Rilla » poniedziałek, 2 marca 2009, 16:39

boogi pisze:Chyba kurde tobie na powitanie :lol:
Hahah, dobre :D
Moje skrzydło 5 jest tak rozwinięte, że wręcz skoliozy dostaję ;P Co nie znaczy, że nie mam mało kształtnego 'kikuta' w3.
Opis się zgadza.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
rasgood
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 6 marca 2009, 22:40
Lokalizacja: Kraków, Polska

#40 Post autor: rasgood » piątek, 6 marca 2009, 22:49

hmm ja mam 4 w 5 i szczerze mówiąc szczególnie jakaś zadowolona z tego powodu nie jestem :|
skad tu brac motywacje na zmiane ?
człowiek to tylko człowiek i uświadom sobie że ty też robisz błędy

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#41 Post autor: boogi » piątek, 6 marca 2009, 23:04

rasgood pisze:hmm ja mam 4 w 5 i szczerze mówiąc szczególnie jakaś zadowolona z tego powodu nie jestem :|
skad tu brac motywacje na zmiane ?
A co byś chciała zmienić, od tego zacznijmy :) (konkrety, wylistować, wypunktować - a nie ogólniki w stylu "mój typ XwX mi się nie podoba" ;) )
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#42 Post autor: Rilla » piątek, 6 marca 2009, 23:11

Jeśli nie jesteś zadowolona, to znaczy, żeś nowa. Ha! Co drugi nowicjusz marudzi na początku z tego powodu, że jest Czwórką. Zaiste! Nie wiedzą, co robią.
Wskazówki rozwoju: Rozwój Czwórki oraz Powołanie czwórek.
Miłego czytania, rasgood!
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#43 Post autor: boogi » piątek, 6 marca 2009, 23:32

...i w ogóle to rób wszystko once a dobrze (wariacja lingwistyczna na temat ksywki "razgood" ;) )
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
rasgood
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 6 marca 2009, 22:40
Lokalizacja: Kraków, Polska

#44 Post autor: rasgood » sobota, 7 marca 2009, 01:34

tak dokładnie jestem nowicjuszem.
ale moja ksywka to jest raczej związana z muzyką jaką słucham :P
więc co ja bym chciała w sobie zmienić ... to nie jest żadne jakieś tam szaleństwo
po prostu chciałabym :
1) zaczynać i kończyć
2) wypędzić z siebie lenia
3) być bardziej skłonna do zmian
4) mieć chęci do wszyskiego do czego sie ruszę
bo na razie to wygląda tak że nic kompletnie mi sie nie chce, i się obijam :p
mam wrażenie że to co robie i tak mi nie wyjdzie więc odpuszczam ;d
człowiek to tylko człowiek i uświadom sobie że ty też robisz błędy

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#45 Post autor: Zielony smok » sobota, 7 marca 2009, 01:45

Don Richard Riso, Russ Hudson ,,Enneagram a typy osobowości"

GŁÓWNE PODTYPY CZWÓRKI

Czwórka ze skrzydłem Trójki: Arystokrata

Z kombinacji cech Czwórki i Trójki powstaje podtyp osobowości targany zmiennymi i sprzecznymi emocjami (to się sprawdza również dla Trójki ze skrzydłem Czwórki). Chociaż na pierwszy rzut oka te dwa typy mogą się wydawać zupełnymi przeciwnościami, mają one ze sobą wiele wspólnego i jeśli dobrze potrafią wykorzystać swoje możliwości, mogą zrekompensować sobie niektóre własne słabości. Czwórki są często introwertyczne, zamknięte w sobie i egocentryczne, podczas gdy Trójki są ekstrawertyczne, przywiązują dużą wagę do kontaktów z innymi ludźmi, nastawione na osiąganie celów. Obawa Czwórek przed odsłonięciem własnego ,ja" (w pewnym sensie „obawa przed sukcesem") jest dokładnym przeciwieństwem otwartości Trójek, ich ambicji i chęci osiągnięcia sukcesu. Introwertyczna samoświadomość Czwórek kontrastuje z wdziękiem Trójek i ich innymi ekstrawertycznymi cechami towarzyskimi. Pomimo wszelkich różnic, typy te mają dwie cechy wspólne: koncentrują się na wizerunku własnego ,ja" i poczuciu własnej wartości. Czwórki zazwyczaj budują obraz własnej osoby głównie na użytek własny — próbują mu dorównać, wykorzystując swoją wyobraźnię i uczucia. Trójki natomiast kreują publiczny wizerunek i poprzez swoje osiągnięcia szukają potwierdzenia jego autentyczności u innych osób. Oba przeciwstawne zestawy cech mogą funkcjonować w jednej osobie, chociaż nie jest to łatwe. Przykłady tego typu osobowości to: Tennessee Williams, Maria Callas, Rudolf Nureyev, Judy Garland, Michael Jackson, Prince, Fryderyk Chopin, Jeremy Irons, Marcel Proust, Martha Graham, Edith Piaf Paul Simon, Harold Pinter, Walt Whit-man, Albert Camus, E.M. Forster, Gustav Mahler, Piotr Czajkowski i Blanche DuBois.
Skrzydło Trójki sprawia, że zdrowe Czwórki są bardziej towarzyskie, ambitne i świetnie wyedukowane, szczególnie w sztuce: przejawiają zarówno zdolności twórcze, jak i motywację do pokazania swoich możliwości. Mają świadomość tego, kim są i kim się stają, ale ich samoświadomość ma bardziej ekstrawertyczny i energiczny wymiar. Ogólnie rzecz biorąc, Czwórki są bardziej zamknięte w sobie i nieszczególnie nastawione na aktywne działania, ale ze skrzydłem Trójki cechy te tłumi chęć zrealizowania i doskonalenia siebie. Aby tego dokonać, Czwórki ze skrzydłem Trójki wiedzą, że muszą być aktywne, mieć kontakt z innymi ludźmi. Dlatego też są bardziej zorientowane na dążenie do celu, towarzyskie i bardziej świadomie prowadzą „politykę" interpersonalną niż Czwórki ze skrzydłem Piątki. Zdrowe Czwórki ze skrzydłem Trójki chcą odnosić sukcesy, wyróżniać się i są skłonne włożyć wiele wysiłku w realizowanie swoich marzeń. Oba podtypy Trójki mogą mieć zdolności twórcze, ale Czwórki ze skrzydłem Trójki tworzą z myślą o odbiorcach swojej sztuki. Łatwo się przystosowują, są wrażliwe na innych i mają spore poczucie humoru.
Przeciętne Czwórki ze skrzydłem Trójki mogą sobie poradzić ze swoim egocentryzmem, zwracając uwagę na to, co inni ludzie o nich myślą. Ponieważ osoby o tym podtypie są zdolne do kreowania korzystnego wizerunku, potrafią skuteczniej ukrywać swój prawdziwy stan emocjonalny niż osoby o drugim podtypie, które nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo są wrażliwe lub jak bardzo emocje negatywnie wpływają na ich stan. Czwórki ze skrzydłem Trójki są ambitne i chcą dać coś z siebie innym, ale obawiają się sukcesu, obnażenia własnego ,ja" przed innymi i ewentualnego upokorzenia. Im mocniejszy wpływ skrzydła Trójki, tym większa potrzeba zwrócenia na siebie uwagi i zyskania podziwu w oczach innych ludzi, która może być częściowo motywem ich zachowania. Oba podtypy są romantyczne, a kombinacje charakteryzujących je cech uwypuklają ich dramatyzm, nawet do rozmiarów ekshibicjonizmu. Do tego stopnia, do jakiego narcystyczne potrzeby nie są zaspokajane w rzeczywistości, ich pragnienie zatriumfowania nad innymi może odgrywać rolę w świecie fantazji, jak również stać się główną przyczyną rozczarowań. Zazwyczaj są bardziej praktyczne niż drugie skrzydło Czwórki, ale także bardziej rozrzutne i przesadne w okazywaniu emocji. Jak przystało na przeciętne Czwórki ze skrzydłem Trójki, osoby o tym podtypie lubią otaczać się przedmiotami estetycznymi i przebywać w scenerii, która zaspokaja ich wytworne i kulturalne aspiracje. Posiadanie dobrego smaku staje się warunkiem wstępnym do nawiązania bliskich kontaktów z osobami o tym podtypie osobowości. Bez względu na status materialny mniej zdrowe Czwórki ze skrzydłem Trójki uważają się za bardziej wyrafinowane i przynależące do „wyższej klasy" niż ludzie z ich otoczenia, a szczególnie z rodziny. Cechy Trójki sprawiają, że Czwórki ze skrzydłem Trójki mają silną potrzebę zadowalania innych osób, dlatego są bardziej podatne na sugestie innych ludzi, chętniej przyjmują ich pomoc i krytykę niż Czwórki ze skrzydłem Piątki. Mają jednak również większą skłonność do żywienia urazy, gdyż tłumią swoje prawdziwe reakcje emocjonalne.
Ponieważ niezdrowe osoby o tym podtypie osobowości mają w dalszym ciągu przewagę cech typowych dla Czwórek, swoją agresję kierują głównie przeciwko sobie. Same siebie ograniczają i alienują się od otoczenia, mają skłonność do depresji, pogardzania sobą itp. Jednak o ile skrzydło Trójki będzie odgrywało rolę w osobowości Czwórki, mogą one czasem zachowywać się jak niezdrowe Trójki. Ludzie o tym podtypie osobowości potrafią być złośliwe i wrogo nastawione do innych, a ich skryta zazdrość w stosunku do ludzi z otoczenia będzie jeszcze wzmocniona uczuciem zazdrości charakterystycznym dla Trójki. Mogą również pojawić się u nich takie cechy, jak: wykorzystywanie ludzi, oportunizm i obłuda, chociaż jeśli się pojawią, to jednocześnie wywołają u nich większe poczucie winy i wstydu. Pragnienie zrujnowania innym życia, widoczne u Trójek, jest przez nie często brane pod uwagę, ale raczej osoby o tym podtypie nie wcielają go w czyn. Jeśli jednak do tego dojdzie, neurotyczne Czwórki wymierzą sobie jeszcze dotkliwszą karę niż krzywda, którą wyrządziły innym osobom. Mogą posunąć się do zbrodni w afekcie i samobójstwa.

Czwórka ze skrzydłem Piątki: Ekscentryk
Cechy Czwórki i Piątki zazwyczaj się nawzajem umacniają. Oba typy są zamknięte w sobie: Czwórki uciekają przed światem, żeby chronić swoje uczucia, a Piątki, aby ocalić swoje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też osoby o tym podtypie osobowości są większymi samotnikami niż Czwórki ze skrzydłem Trójki i są od nich mniej ambitne. Czwórki ze skrzydłem Piątki to lepsi obserwatorzy środowiska, zwłaszcza innych ludzi. Jest w nich intelektualna głębia i zaangażowanie, którego nie można zauważyć w drugim podtypie Czwórki, ale również brak pewności siebie, szczególnie ujawniający się w towarzystwie. Osoby te mogą charakteryzować się większą wnikliwością i oryginalnością, ecz również mniejszą zdolnością do podejmowania konkretnych, konsekwentnych działań. Znane Czwórki ze skrzydłem Piątki to m.in.: Virginia Woolf, Edgar Allan Poe, Annę Rice, Ingmar Bergman, D.H. Lawrence, Yukio Mishima, J.D. Salinger, Johnny Depp, Bob Dylan, Joni Mitchell, Saul Steinberg, Soren Kierkegaard, Herman Hess, William Blake i Laura Wingfield.
Zdrowe, utalentowane osoby o tym podtypie osobowości są prawdopodobnie obdarzone największym talentem twórczym ze wszystkich typów, ponieważ łączą w sobie intuicję i myślenie, wrażliwość emocjonalną oraz intelektualną zdolność rozumowania, a połączenie to może czasami przynieść zadziwiająco oryginalne, nawet prorocze rezultaty. Czwórki ze skrzydłem Piątki łatwiej się zapalają do działania niż Czwórki ze skrzydłem Trójki, ale też mogą się szybciej wypalić. Często ciągnie je do sztuki i do nauk społecznych, ponieważ w tych dziedzinach mogą pogłębić i rozwijać swoje przemyślenia na temat kondycji człowieka. Skrzydło Piątki sprawia, że zdrowe osoby mniej przejmują się opiniami osób postronnych, więc podążają za swoim rozumem, gdziekolwiek ten je poprowadzi. Ich autoekspresja ma bardzo osobisty i lekko ekscentryczny charakter. Zazwyczaj tworzą bardziej dla siebie niż dla publiczności.
Przeciętne Czwórki ze skrzydłem Piątki nie są jedynie pochłonięte sobą, ale również oddają się filozoficznym i religijnym spekulacjom. Ich świat emocji jest dla nich dominującą rzeczywistością, jednak znajdują w nim miejsce na intelektualne rozważania. Osoby o tym podtypie osobowości są samotnikami, bardziej brakuje im kontaktu z otoczeniem niż drugiemu podtypowi Czwórki. Dlatego też ich artystyczna ekspresja prawie zupełnie zastępuje im drugą osobę. Często mają wspaniałe przebłyski intelektu, ale też problemy z kontynuacją umysłowego wysiłku. Ci ludzie często przejawiają wybujałe wyobrażenie o sobie, ponadto są bardzo niezależni i mają niekonwencjonalny sposób bycia, który można nawet określić mianem ekscentrycznego. Zazwyczaj Czwórki są również tajemnicze, pogrążone w myślach i rozmyślnie enigmatyczne w autoekspresji. Ich pomysły twórcze również mogą być nieco dziwne, utrzymane w atmosferze tajemniczości, a nawet surrealizmu. Bardzo pociąga je egzotyka i symbolika, są też nieco niezwykłe w osobistym prezentowaniu siebie albo co najmniej swobodne. Osoby o tym podtypie nie dbają o podtrzymywanie kontaktów towarzyskich z osobami, które ich nie rozumieją. Chcą wyrazić swoją wewnętrzną wizję, czy to będzie wizja wysublimowana, czy przerażająca, ponura, czy liryczna. Zazwyczaj wybierają prostszy styl życia niż Czwórki ze skrzydłem Trójki, ale mogą utknąć w charakterystycznej dla Piątek pułapce ograniczania własnych potrzeb. Na tym poziomie zaczyna być manifestowana ekscentryczność Piątek, a także ich bardzo nerwowa energiczność. Mniej zdrowe Czwórki ze skrzydłem Piątki mogą być bardzo samotne, pogrążone w marzeniach, wypełnionych wymyślnymi fantazjami i pomysłami, coraz bardziej też zadręczają się z powodu braku wiary w siebie i niemożności poderwania się do działania.
Niezdrowe osoby o tym podtypie bronią się przed pogrążeniem w szczególnie jałowym i przerażającym świecie wewnętrznym. W ich wewnętrznym oporze wobec wszystkiego, co ich nie dotyczy, jest pewien element wyrzekania się przyjemności, a nawet wyrzekania się życia, uwypuklający wszystkie problemy egzystencjalne Czwórek. Mogą one świetnie zdawać sobie sprawę ze swoich problemów, ale jeszcze łatwiej zdarza im się zagubić w emocjonalnym chaosie — w zmęczeniu, depresji i beznadziejności. W rzeczywistości zastanawianie się nad naturą ich cierpienia prowadzi je do kręcenia się w kółko,zwiększając jedynie uczucie pogardy do siebie i nihilizm. Jako że głównym typem osobowości jest Czwórka, osoby te wątpią we własne możliwości, są wyobcowane, mają problemy z pracą, a także skłonności do gardzenia sobą. Do takiego stopnia, w jakim wpływ na osobowość Czwórki wywierają cechy Piątki, osoby niezdrowe również odrzucają pomoc ofiarowywaną przez innych ludzi i w efekcie coraz bardziej alienują się od otoczenia. Mają również tendencję do projekcji swoich lęków na środowisko, co może skutkować wypaczonym myśleniem, łącznie z halucynacjami i fobią. Ludzie o tym podtypie osobowości nie tylko przeżywają męczarnie z powodu skierowanej do siebie nienawiści, ale również dlatego, że nie potrafią dostrzec zbyt wielu pozytywnych aspektów świata zewnętrznego. Poza tym są ogromnymi pesymistami, jeśli chodzi o pozorny bezsens życia. Ze wszystkich typów osobowości ten podtyp jest potencjalnie najbardziej odizolowany od swojego „ja" i od rzeczywistości. Niezdrowe Czwórki ze skrzydłem Piątki mają skłonności do depresyjnych form schizofrenii.

UWAGI KOŃCOWE
Biorąc pod uwagę kierunek dezintegracji, możemy dostrzec, że neurotyczne Czwórki ze swoich najgorszych i najbardziej wyniszczających cech obrazu własnej osoby zbudowały całą prawdę o sobie. Jak na ironię, ich wyidealizowany obraz własnego „ja" staje się tak oderwany od rzeczywistości, że Czwórki odrzucają wiele pozytywnych cech, jakie posiadają. Najgorsze nie jest to, że Czwórki zawsze są tak zdruzgotane, jak się czują, ale że unicestwiają siebie, ponieważ się nienawidzą. Wymyśliły sobie samospełniającą się przepowiednię i cierpią z powodu jej konsekwencji.
Znając cechy Czwórek zmierzających w kierunku dezintegracji i integracji, możemy stwierdzić, iż najważniejszym błędem, jakie Czwórki popełniają, jest utożsamianie się ze swoimi uczuciami. Przekonanie, że aby siebie zrozumieć, muszą przed podjęciem działania przeanalizować własne uczucia, zwłaszcza te negatywne, jest błędne. Czwórki nic potrafią dostrzec, że ich własne ,ja" to nie to samo co ich uczucia, a pojawienie się negatywnych uczuć nie oznacza, że nie są dobrymi ludźmi. W miarę pogarszania się cech zło bierze górę nad dobrem: negatywne uczucia dotyczące ich osoby stopniowo dominują nad jakimikolwiek pozytywnymi, jakie mogłyby się u nich pojawić.
Czwórki muszą mocno wierzyć, że pomimo braku silnego poczucia własnego ,ja" z pewnością je odkryją, kiedy będą pozytywnie nastawione do innych ludzi. Muszą innych kochać, nawet jeśli uważają, że same nie były wystarczająco mocno kochane. Kiedy Czwórki obdarzą innych ludzi miłością, odkryją swoje prawdziwe oblicze, a co za tym idzie, zyskają poczucie własnej wartości. Odkryją również, że skoro potrafią kochać, ktoś je musiał tego nauczyć. Wychodzi więc na to, że od innych otrzymały wystarczająco dużo miłości.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

ODPOWIEDZ