4 z 4 w związku

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 z 4 w związku

#121 Post autor: chokureika » niedziela, 10 grudnia 2017, 15:59

Może własnie wtedy dochodzi do rozszczepień osobowości. Id od ego i superego. Borderline
I znowu mieszasz. Rozszczepienie osobowości, czyli tzw. osobowość mnoga to bardzo rzadka przypadłość i na świecie jest bardzo mało zdiagnozowanych przypadków i na pewno nie wiąże się to w żaden sposób z 4. Rozczepienie w borderline to nie rozczepienie osobowości, a uproszczając - skrajny odbiór emocji, osób, itd. Czarno-biały świat. Niby mała różnica w nazewnictwie, ale jedno słowo dużo zmienia i może wprowadzać w błąd. :roll:


4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Xeno
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 9 grudnia 2017, 22:21

Re: 4 z 4 w związku

#122 Post autor: Xeno » niedziela, 10 grudnia 2017, 16:10

A skrajne zachowania, histerie, napady płaczu przy równoczesnym autodestrukcyjnym zachowaniu: używki, narkotyki i seks bez dbania o konsekwencje czy to nie charakteryzuje borderline'a?
Poza tym otwieranie się bez hamulców i robienie z siebie ofiary dla całkiem obcej osoby, chętne rozmawianie o swoich problemach i trudnych przezyciach?
Wspominanie o dwóch wariantach siebie, jednej złej drugiej dobrej, o tym, że jedna przejmuje kontrolę w pewnych sytuacjach. Wiem, brzmi jak bullshit i manipulacja, ale to nie znaczy, że to nie wystąpiło.
4w5/so/sp/INTP

I miss the warm embrace I felt first time you touched me
Secure and safe in open arms I should have known you'll crush me

Maria
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 12 grudnia 2014, 21:01
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 z 4 w związku

#123 Post autor: Maria » niedziela, 10 grudnia 2017, 16:20

Czwórek nie da się zmanipulowac mowiac "Ja Cię tak szalenie kocham, a ty mnie po prostu kochasz" nie wiem czy zrozumiecie o co chodzi :P[/quote]
Ale chore czwórki mogą myśleć że to zadziała.

Tak mi strasznie przykro :( Nie mam dobrej rady na to, bo cóż można poradzić w takiej sytuacji, zwłaszcza przez Internet... ale przesyłam mnóstwo uścisków i pozytywnej energii! Wierzę, że dasz sobie radę bez tego buraka u boku!

Dziękuję za te słowa Ael. I całkowicie zgadzam się ze zdaniem że nie ma co szukać wybawienia w drugiej osobie. 4 sama sobie wybawieniem. I ile ma cudowna równowagę. A równowagę da się osiągnąć jedynie równowaga (jeśli wiadomo co mam na myśli).
4w5

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 z 4 w związku

#124 Post autor: chokureika » niedziela, 10 grudnia 2017, 16:25

Xeno pisze:...
To o czym mówisz jest charakterystyczne w borderline, ale nie jest to rozczepienie osobowości. Rozczepienie osobowości to zupełnie odrębne zaburzenie. Część bardzo niezdrowych zachowań u cztery, może się pokrywać z pewnymi symptomami borderline, nie działa to jednak tak, że każda niezdrowa czwórka będzie miała to zaburzenie, zwłaszcza, jeżeli wcześniej taka jednostka dobrze sobie radziła na przeciętnym czy średnio-wysokim PRO. Powiedziałabym bardziej, że jest możliwe, że statystycznie osoby z tym zaburzeniem okażą się również cztery, nie wyklucza to jednak innych enneatypów. Jest to jednak tylko założenie, ponieważ nikt nie robił nigdy takich badań.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Taro
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 14 stycznia 2016, 21:16
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 z 4 w związku

#125 Post autor: Taro » poniedziałek, 8 stycznia 2018, 20:10

Xeno, ale to Cię musiało boleć stary :D Aż Ci współczuję. No ale cóż, trzeba dostać sporo po kaście aby zrozumieć, że jeśli ktoś nie chce z Tobą być z własnej woli to relacja nie ma sensu. Jeżeli masz stawać na głowie, starać się o kogoś będziesz tylko zmęczony. I jak ktoś napisał powyżej - nie szukaj zbawcy.

A swoją drogą Twoja historia to niezły materiał na film (lub jego początek). Co do samego tematu - w realu nigdy nie spotkałem kogoś kto by się tym interesował, ale może powinienem wysłać test paru osobom. Dlatego nie mam pojęcia czy 4 i 4 ma sens. Zresztą jak się teraz nad tym zastanawiam, to w realu chyba nawet żadnej czwórki nie znam. Albo o tym nie wiem.

dobryziomek
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 13:32
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 z 4 w związku

#126 Post autor: dobryziomek » sobota, 13 lipca 2019, 13:24

Ktoś tu jeszcze zagląda?

ODPOWIEDZ