Poziomy zdrowia Czwórki

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#766 Post autor: Cotta » niedziela, 1 listopada 2015, 21:28

Kierowanie się bieżącym nastrojem, żeby ocenić swój PRO, to kiepska metoda. Bo nie o tym są PRO. Przecież ludzie z wysokim PRO też miewają złe dni, dotykają ich przykre wydarzenia, bywają smutni itd. Wyższe poziomy nie polegają na tym, że chodzisz jak na haju i cieszysz się nawet na pogrzebie kogoś bliskiego. PRO dotyczy zbilansowania ośrodków (emocji, intelektu, działania). Im wyższy, tym bardziej adekwatnym do sytuacji ośrodkiem się reaguje. Im niższy, tym bardziej zawodzi któryś z ośrodków na rzecz przerostu reakcji z innego ośrodka.
Oczywiście, ocena adekwatności swoich reakcji może być trudna. Dlatego można też podejść od innej strony - od strony wtórnego lęku na danym PRO. Główna motywacja to ta definiująca triady (gniew, potrzeba uznania/wstyd, lęk). Wtórna to coś w stylu tego, w jakim kierunku ta główna motywacja się poturlała. Link do opisów wtórnego lęku na poszczególnych PRO już wkleił Szyszek. Poczytaj zwłaszcza pierwszą kolumnę i się zastanów, co Cię najbardziej trapi - który z tych lęków.


5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#767 Post autor: Ael » niedziela, 1 listopada 2015, 22:20

Szyszek pisze:
Ael pisze:Szyszek, nie wygladasz na poziom 6.
A na jaki poziom wyglądam?
4-5? Szósty .i się kojarzy z totalnym zniechęceniem/początkiem zachowań autodestrukcyjnych

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#768 Post autor: Szyszek » wtorek, 3 listopada 2015, 21:15

W liceum i na I roku studiów byłem 5, ale potem z moją psychiką zaczęło się robić coraz gorzej i spadłem do 6. Życie w świecie fantazji, zazdrość, przekonanie o braku ratunku, bezproduktywność. Teraz zawiało u mnie lekkim optymizmem i możliwe, że znów wskoczę wyżej. :)

Awatar użytkownika
Ace
Posty: 214
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2015, 17:28
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#769 Post autor: Ace » wtorek, 3 listopada 2015, 22:05

Nie ma co sobie wmawiać gorszego PRO niż faktyczne, to może się tylko źle skończyć.
7w6 EIE sx/so

"Piszmy na murach, stropach i rurach
Znakami, których nie da się zmyć
Napisy własne, prywatne hasła
Każdy jest inny - dajcie nam być!"


"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

Awatar użytkownika
Sansa
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 23 listopada 2015, 19:39
Enneatyp: Indywidualista

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#770 Post autor: Sansa » wtorek, 24 listopada 2015, 21:52

5/6. W sumie i tak jest dobrze, względem zeszłego roku jest cudownie.
4w3 ENFP
A z moim ciałem zrób co chcesz, tylko nie dotykaj mojej duszy swoimi brudnymi rękami.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#771 Post autor: Ael » środa, 25 listopada 2015, 10:37

Mój poziom trzeci jest jednak mocno chwiejny... ale jak się cały czas wychodzi ze swojej strefy komfortu, to w sumie chyba ma prawo...

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#772 Post autor: jouziou » poniedziałek, 28 grudnia 2015, 18:03

ja oscyluję między 3, a 5 poziomem tak wg tych opisów; nie ma jakichs innych tak w ogóle? te są jakies dziwne, oczekiwałabym czegos bardziej gradacyjnego, a tymczasem to brzmi jak opisy róznorodnych "mindsetów" w obrębie jednego typu, nie stanów
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
Imago
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2016, 15:48
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#773 Post autor: Imago » środa, 13 stycznia 2016, 14:48

Ja to czuję, jakbym miał pełen wachlarz od 1-9 z tą różnicą, że nigdy nie straciłem wiary, że może być lepiej. Ciężko mi się określić na którym poziomie jestem, bo one często łączą się ze sobą i podświadomie tworzą bieguny. Opisywanie emocji i stanów psychicznych przychodzi mi z łatwością, tylko po uświadomieniu sobie przez siebie zdefiniowanych uczuć wierzę w nie często niezależnie od tego jak czuję się naprawdę, czy też po jakimś czasie od określenia się. Dużą rolę w moim życiu pełni autosugestia, dlatego przykładam znaczenie do nastawienia i w sytuacjach matowych potrafie od tak zrobić z siebie optymistę. Potem rozkoszuję się tym stanem, żywie się jego owocami, nabieram inspiracji, by po jakimś czasie uświadomić sobie swoją niedolę. I tak w kółko.
W zasadzie nawet mnie to trochę bawi :D wczoraj przed snem myślałem, że nigdy nie chciałbym być nikim innym, bo tyle atrakcji ile sam sobie funduje to tylko ja wiem :)
Niemniej myślę, że z natury jestem jednak optymistą (odnajduje też wiele cech wspólnych z Siódemkami), a moja wiara w siebie była nieraz szarpana i gnieciona, lecz nigdy złamana.
Życie, życie jest nobelon

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#774 Post autor: Molik » wtorek, 21 czerwca 2016, 23:04

Przeskoczyłam na 4 PRO, ale żeby iść wyżej, muszę skorzystać z porady terapeutki (na szczęście mam na oku kogoś odpowiedniego - tylko muszę poczekać, aż wróci z urlopu).
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#775 Post autor: Ceres » wtorek, 21 czerwca 2016, 23:14

Molik pisze:Przeskoczyłam na 4 PRO, ale żeby iść wyżej, muszę skorzystać z porady terapeutki (na szczęście mam na oku kogoś odpowiedniego - tylko muszę poczekać, aż wróci z urlopu).
Dobra robota, życzę udanego wspinania się coraz wyżej! :D
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#776 Post autor: Ael » środa, 22 czerwca 2016, 17:52

Mój mózg mnie ostatnio atakuje i krzyczy, bo się opier**lam z magisterką (nie jakoś strasznie, ale tak...), bo nie mam pracy, i...mogłabym tak kontynuować, ale nie chcę, bo wiem, że nie prowadzi to do niczego dobrego :D

Jakieś rady, jak sobie radzić z tym stanem umysłu? Poza "przestań się lenić i pisz/znajdź pracę", bo to akurat robię, tylko...za wolno to idzie. Czy coś.

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#777 Post autor: Ceres » środa, 22 czerwca 2016, 18:04

jouziou pisze:ja oscyluję między 3, a 5 poziomem tak wg tych opisów; nie ma jakichs innych tak w ogóle? te są jakies dziwne, oczekiwałabym czegos bardziej gradacyjnego, a tymczasem to brzmi jak opisy róznorodnych "mindsetów" w obrębie jednego typu, nie stanów
A widziałaś tę tabelkę z bardzo dziwnego linka Boogiego? Zawiera dobre opisy i imho łatwiej na jej podstawie ocenić swój PRO ;)

Utknęłam pomiędzy 3 a 2 PRO i czuję, że do 1 PRO jeszcze daleeka droga (czyt.: mnóstwo pracy nad sobą)...
Ael pisze:Mój mózg mnie ostatnio atakuje i krzyczy, bo się opier**lam z magisterką (nie jakoś strasznie, ale tak...), bo nie mam pracy, i...mogłabym tak kontynuować, ale nie chcę, bo wiem, że nie prowadzi to do niczego dobrego :D

Jakieś rady, jak sobie radzić z tym stanem umysłu? Poza "przestań się lenić i pisz/znajdź pracę", bo to akurat robię, tylko...za wolno to idzie. Czy coś.
A dużo Ci jeszcze do napisania zostało? :P

Znam doskonale ten stan, wewnętrzny krytyk to aż krzyczy: "No weźże się do roboty" :lol: i dla mnie najlepszym sposobem jest uświadomienie sobie tego, że zwlekanie/przekładanie rzeczy do zrobienia tak naprawdę nie pomaga oraz tego, że naprawdę fajnie się czuję, jak coś już zrobiłam i mam to z głowy :P Jeśli dotyczy jakiegoś dłuższego procesu, typu właśnie szukanie pracy/pisanie mgr, to polecam metodę kroczek po kroczku, codziennie po trochę spędzić na tym czas - wtedy umysł jest wyciszony, bo nie ma argumentu na to, że nic nie zrobiło się w tym kierunku :P
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#778 Post autor: Ael » środa, 22 czerwca 2016, 18:20

Ceres, w tym momencie jestem idealnie w połowie tej pracy.
Faktem jest, że jak coś napiszę, to umysł się zamyka. Ale potem zaczyna nadawać znowu...
Ogólnie czuję się między 3 a 4 PRO, obecnie bardziej 4. :(

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#779 Post autor: Sayna » środa, 22 czerwca 2016, 18:30

Molik pisze:Przeskoczyłam na 4 PRO, ale żeby iść wyżej, muszę skorzystać z porady terapeutki (na szczęście mam na oku kogoś odpowiedniego - tylko muszę poczekać, aż wróci z urlopu).
4 PRO i terapeutka? To wysoki poziom zdrowia, już sama powinnaś dać radę ;) Niejedna 4 chciałaby wejść tak wysoko :)

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Poziomy zdrowia Czwórki

#780 Post autor: Molik » czwartek, 23 czerwca 2016, 02:46

Sayna pisze:
Molik pisze:Przeskoczyłam na 4 PRO, ale żeby iść wyżej, muszę skorzystać z porady terapeutki (na szczęście mam na oku kogoś odpowiedniego - tylko muszę poczekać, aż wróci z urlopu).
4 PRO i terapeutka? To wysoki poziom zdrowia, już sama powinnaś dać radę ;) Niejedna 4 chciałaby wejść tak wysoko :)
Poziom 4 jest przeciętnym. Skoro nie czuję się na siłach samej zwalczyć problem - choć tutaj chodzi o brak pomysłu na metodę - to konsultacje mogą okazać się zbawienne.

Ceres, dzięki. PS Twoje posty były pomocne - szkoda, że trzeba było się do nich dokopywać.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

ODPOWIEDZ