Emocjonalny Offtop

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Emocjonalny Offtop

#661 Post autor: Rilla » niedziela, 31 grudnia 2017, 18:25

Ael pisze: (...)tak jakby dzielenie czasu na mniejsze kawałki sprawiało, że można wyraźnie stwierdzić "o, było super", albo "o było beznadziejnie".
Hmmm... Ale tak właśnie jest, chyba że miało się nijaki rok.
Ael pisze:Jeszcze, gdyby to było w jakimś w miarę logicznym momencie, ale nie jest.
Jest w jak najbardziej logicznym momencie, momencie bardzo symbolicznym zwycięstwa Światła nad Mrokiem, gdy dzień staje się coraz dłuższy. Z tego samego powodu Kościół wybrał ten właśnie czas na świętowanie Bożego Narodzenia. Alternatywnym terminem jest pierwszy dzień wiosny- gdy po równonocy także Światło zwycięża i Dzień staje się coraz dłuższy od Nocy.

Nie zmienia to faktu, że też nie lubię Sylwestra. Gdy patrzę na mieniące się kolorami sztuczne ognie na niebie, czuję jak mi czas ciąży w rękach i przesypuje się przez palce. I słyszę ten nieznośny szum przesypującego się między moimi palcami czasu, którego nie potrafię zatrzymać. Łączę się w bólu.


"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Emocjonalny Offtop

#662 Post autor: Ael » niedziela, 31 grudnia 2017, 18:52

Rilla pisze: Jest w jak najbardziej logicznym momencie, momencie bardzo symbolicznym zwycięstwa Światła nad Mrokiem, gdy dzień staje się coraz dłuższy. Z tego samego powodu Kościół wybrał ten właśnie czas na świętowanie Bożego Narodzenia. Alternatywnym terminem jest pierwszy dzień wiosny- gdy po równonocy także Światło zwycięża i Dzień staje się coraz dłuższy od Nocy.
No właśnie nie. Jest ponad tydzień po przesileniu zimowym. Samo przesilenie miałoby sens, ale tak to trochę ni przypiął ni wypiął, taka doczepka do Bożego Narodzenia - przynajmniej w takim kształcie kalendarza, jaki mamy obecnie. (Wyjatkiem są kraje, gdzie nie ma innych ważnych świąt w tym okresie, np. Japonia).

A co do dzielenia czasu: co łączy zdobycie nowej pracy ze śmiercią babci, poza tym, że zdarzyły się w tym samym roku? Absolutnie nic. Niby ten sam rok, a dwa zupełnie różne momenty w życiu i zupełnie różne okresy. I tak jest zawsze. Nowy Rlrok nie sprawia magicznie, że przeżyty fragment czasu nazywany rokiem poprzednim nabierze sensu, a mam wrażenie, że wielu ludzi tak to właśnie postrzega. Rytuał przejścia, ale taki z odwłoka trochę.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Emocjonalny Offtop

#663 Post autor: Rilla » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 23:18

Przykro mi bardzo Ael, że zmarła Ci babcia. Tak już jest, że smutki przeplatają się z radościami.

Nowy Rok jest ponad tydzień po przesileniu zimowym, bo wcześniej jest Boże Narodzenie. Jakiś rozsądny odstęp od tych dwóch świąt jest przydatny, a oddzielać ich zupełnie w kulturze liczącej lata właśnie od narodzin Chrystusa z kolei nie ma sensu. Szkoda, ale tak jest.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Emocjonalny Offtop

#664 Post autor: Rilla » wtorek, 30 stycznia 2018, 20:52

Usłyszane wczoraj w tramwaju:
- Zmarł. Zamarł- wytrącił mnie z zadumy głos starszej pani za moimi plecami - Zamarł z zimna. Młody człowiek, taka szkoda. Po co on tam szedł? Słyszała pani? Taki młody, taka szkoda.
- Młody, to dlatego. Młodość taka już jest... odważna. Młodzi ludzie, wie pani, chodzą w różne miejsca - odparł z wyrozumiałością głos jeszcze starszej pani, głos bardzo stary, drżący.
- Młody, tak, młody, ale himalaista, doświadczony. Słyszała pani?
- Oj pani, tak się tym przejęłam, że aż się popłakałam- głos staruszki zadrżał jeszcze mocniej, jakby miał się zaraz załamać z trzaskiem.
- Ja to nie mogę. Czasem bym chciała sobie popłakać, ale nie mogę. Łzy mi nie chcą lecieć.

Wiem, że czynię post pod postem, ale już prawie miesiąc minął od poprzedniego, a naprawdę ujęła mnie ta rozmowa. Do tego pogoda była tego dnia bardzo nastrojowa. Ciężkie ciemne chmury kłębiły się nad miastem niczym dym, a ciepłe powietrze było mokre z zawieszonymi z rzadka drobnymi kroplami. Taki wiosenny kapuśniaczek.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Emocjonalny Offtop

#665 Post autor: Ael » wtorek, 30 stycznia 2018, 22:32

Rilla pisze:Wiem, że czynię post pod postem, ale już prawie miesiąc minął od poprzedniego
Nikt nie chce stawać w literackie szranki, bo boją się sromotnej klęski i ośmieszenia :D
Albo po prostu mają nudne życie, jak ja... :scratch:

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Emocjonalny Offtop

#666 Post autor: Rilla » środa, 31 stycznia 2018, 18:59

Wątpię, by było dużo ludzi mających nudniejsze życie od mojego. Doprawdy mam bardzo nudne życie, przez co nie znoszę otrzymywać pytań w typu „co słychać”- u mnie niemal nigdy nic nie słychać. Ale lubię od czasu do czasu słuchać innych i ich obserwować. Niestety choć często jeżdżę publicznym środkiem komunikacji, rzadko bardzo słyszę ciekawe rozmowy, mam wrażenie, że jest ich coraz mniej. Pół roku minęło między rozmową, która przykuła moją uwagę przedostatnio, a tą ostatnią opisaną wczoraj. Żałuję, że nie spisywałam ich wszystkich w zeszycie. Najwyraźniej czas zacząć.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Seroslav
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2010, 00:45
Lokalizacja: 5w4

Re: Emocjonalny Offtop

#667 Post autor: Seroslav » poniedziałek, 21 października 2019, 02:29

Jak zobaczyłem, że ostatni post miał numer jaki miał to stwierdziłem, że przełamię tę szatańską granicę, moim.

A by nie był to offtop, choć mógłby z uwagi na tytuł wątku, to napiszę, że tak jak ta starsza Pani z tramwaju, też mam blokadę mocną na płakanie, ale jest taki jeden teledysk, który zwykle w zaciszu domowym pomaga mi wypłakać się, gdy tego potrzebuję. Teledysk jest po koreańsku, koreańskiego zespołu 'KISS - Because I'm a Girl'

ODPOWIEDZ