4w3 a zakładanie masek

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
kartakredytowa
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2014, 21:18
Enneatyp: Indywidualista

4w3 a zakładanie masek

#1 Post autor: kartakredytowa » środa, 9 marca 2016, 20:21

Jak bardzo trójkowe skrzydło może mieć wpływ na zachowanie 4w3? Czy wy też macie czasem wrażenie że nie wiecie kim jestescie? Ze dostosowujecie sie do roznych, sytuacji i prxyjmujecie rozne wizerunki? Jak bardzo to koliduje z typem 4, ktory chce być autentyczny? :shock:



Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: 4w3 a zakładanie masek

#2 Post autor: Ael » czwartek, 10 marca 2016, 00:11

U mnie skrzydło trzy zawsze się bardziej kojarzyło z nastawieniem na sukces i efekty niż z maskami o.O maski nosi każdy, nie tylko Trójki ;)

Awatar użytkownika
Ketchup_suicide
Posty: 149
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:33
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Tauzen

Re: 4w3 a zakładanie masek

#3 Post autor: Ketchup_suicide » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 01:35

Ale nie każdy typ ma całą szafę tych masek jak trójki lub trójkopochodne. ;)
Czwórka z trzema skrzydłami.
MTBI: ENTP
Socjo: IEE
sx/sp/so

Diamentowy Kruk
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 6 października 2015, 16:16

Re: 4w3 a zakładanie masek

#4 Post autor: Diamentowy Kruk » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 14:21

Ketchup_suicide pisze:Ale nie każdy typ ma całą szafę tych masek jak trójki lub trójkopochodne. ;)
Sądzisz, że tylko trójki i trójkopodobne mogą dobrze kłamać oraz zakładać maski? :D

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: 4w3 a zakładanie masek

#5 Post autor: silvergirl » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 15:08

Diamentowy Kruk pisze:
Ketchup_suicide pisze:Ale nie każdy typ ma całą szafę tych masek jak trójki lub trójkopochodne. ;)
Sądzisz, że tylko trójki i trójkopodobne mogą dobrze kłamać oraz zakładać maski? :D
Taa, przebij 7 xd

Awatar użytkownika
Ketchup_suicide
Posty: 149
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:33
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Tauzen

Re: 4w3 a zakładanie masek

#6 Post autor: Ketchup_suicide » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 15:25

Chodzi pewną łatwość i wrodzone zdolności do zakładania ich + posiadania ich naprawdę ogromnych ilości. Nie mówię że trojkopodobne mają monopol na maski, tylko że oni się w tych maskach czują jak ryba w wodzie.
Ja, podobnie jak autor tematu również czułam się w pewnym momencie zagubiona ponieważ tyle tych masek przywdziewałam (nie w celach manipulacji czy coś, bardziej w celach dostosowywania się do społeczeństwa i różnych grup ludzi do których należałam), że pomógł mi dopiero psycholog i.... doradca zawodowy :mrgreen:
Czwórka z trzema skrzydłami.
MTBI: ENTP
Socjo: IEE
sx/sp/so

Diamentowy Kruk
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 6 października 2015, 16:16

Re: 4w3 a zakładanie masek

#7 Post autor: Diamentowy Kruk » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 17:38

Ketchup_suicide pisze:Chodzi pewną łatwość i wrodzone zdolności do zakładania ich + posiadania ich naprawdę ogromnych ilości. Nie mówię że trojkopodobne mają monopol na maski, tylko że oni się w tych maskach czują jak ryba w wodzie.
"Wrodzone zdolności" i "łatwość" w przybieraniu masek wynikają z obserwacji otoczenia oraz głównej motywacji 3. 3 (na niskich i średnich poziomach) wkładają maski, by zyskać aprobatę w każdm możliwym otoczeniu. Czucie się jak "ryba w wodzie" z kolei wynika z tego, że prezentując światu wyidealizowany wizerunek, 3 dostają potrzebne pochwały, nie odczuwają wstydu i czują, że "dotrzymują kroku". Skutkuje to tym, iż zaczynają oszukiwać również siebie co do swojej tożsamości, wmawiają sobie, to że stworzona "osoba" jest ich "ja". Kolejną wartą chociaż wspomnienia kwestią jest to, że im dłużej kłamca kłamie, tym bardziej odruchowe staje się dla niego zatajanie prawdy, czasem nawet do tego stopnia, że ukrywa on ją w sprawach neutralnych, co u 3 (a także u innych osób "parających" się fałszem) sprawia, że tak dobrze operują w tejże "dziedzinie".

Na koniec tylko wspomnę, iż moim zdaniem 3 w kłamstwach nie są szczególnie wybitne. Znam innych, którzy w tej " sztuce" osiągnęli "mistrzowski" poziom, a 3 nie są. Co do 4w3, skłaniałabym się do tego, że skrzydełko u zdrowych (i prawdopodobnie średnio zdrowych) typów działa tak jak opisała to Ael, natomiast na niższym PRO, może sprawiać, że taka 4 poza zwiększoną potrzebą atencji będzie również chciała przekonać otoczenie do swojej wyjątkowości, czyniąc coś nawet wbrew sobie.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: 4w3 a zakładanie masek

#8 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 20:57

Diamentowy Kruk pisze:natomiast na niższym PRO, może sprawiać, że taka 4 poza zwiększoną potrzebą atencji będzie również chciała przekonać otoczenie do swojej wyjątkowości, czyniąc coś nawet wbrew sobie.
Do 4w3 ciężko mi się odnieść, bo nie znam, ale tutaj muszę się zgodzić. Tak właśnie jest (było? mamo, a jaki mam PRO?...) hliphlip

wes0l0wska
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2016, 14:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4w3 a zakładanie masek

#9 Post autor: wes0l0wska » poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 13:04

Ja zauważyłam, że maski zakładam tylko wtedy, kiedy moja emocjonalność mogłaby być przeszkodą do uzyskania jakiegoś celu, np. kiedy jestem w większym gronie np. na imprezach, wtedy jestem typową duszą towarzystwa, problemy dla mnie nie istnieją. Czasem też , kiedy pocieszam bliską mi osobę - z jednej strony uaktywniają się wtedy czwórkowe cechy takie jak empatia i zdolność nazywania emocji, ale z drugiej muszę starać się pokazywać, że jestem na tyle silna, by druga osoba mogła się na mnie oprzeć, co nie jest zawsze jest zgodne z aktualnym stanem rzeczy. Ogólnie moim zdaniem główny typ (tutaj 4) odnosi się przede wszystkim do wnętrza, sposobu w jako dana osoba doświadcza świata, a skrzydła razem z głównym typem wpływają na to, co na zewnątrz. Skrzydło 3 sprawia,że 4 są bardziej przebojowe, czasem poprzez nakładanie masek, ale to jest środek, by uzyskać sam cel, a nie cel sam w sobie. Kiedyś w jakimś filmie przytoczony był cytat, którego znaczenie zrozumie na pewno każda 4w3 "[...] artyści kłamią, by pokazać prawdę".

albatro_cirkeln
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 27 stycznia 2017, 14:51
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4w3 a zakładanie masek

#10 Post autor: albatro_cirkeln » poniedziałek, 30 stycznia 2017, 00:54

Ja chyba wiem kim jestem. Ale są takie sytuacje, gdzie po prostu trzeba wykorzystać pewną cechę swojej osobowości, która może nie jest jakaś super naturalna, ale która pozwoli na osiągnięcie określonych efektów. Wychodzę z założenia, że w życiu jednak czasem trzeba trochę poudawać, ale w zgodzie ze sobą. Poza tym ludzie są różni, nie do każdego dotrzesz w ten sam sposób :)

ODPOWIEDZ