Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#31 Post autor: Sayna » sobota, 16 lipca 2016, 12:48

Diamentowy Kruk pisze:3 zakładają maski nieświadomie
3 zakładają maski świadomie. Jeśli są na niskim PRO, to nie znaczy, że tracą świadomość tego co robią. Za to nie są świadome tego, że ich "sukces" w zasadzie nic nie znaczy i bezwzględne dążenie do niego to pyrrusowe zwycięstwo. Świadomość tego jakie działania podjąć, by uzyskać cel jest w nich silna. Potrafią manipulować ludźmi i wiedzą kiedy się uśmiechać, komu coś powiedzieć oraz w jakim towarzystwie się obracać, aby wynieść z tego korzyści.

4w3 mogą odczuwać pewnego rodzaju wewnętrzne rozdarcie pomiędzy byciem sobą, a chęcią zaimponowania ludziom, ale ostatecznie wybiorą bycie sobą, bo głównym typem jest 4.

4 mogą zachowywać się nieautentycznie i tu się zgodzę, ale 4 robią to gdy są na niskim PRO, a 3 są takie na przeciętnych. Na niskim PRO można zachowywać się odwrotnie do swojej głównej motywacji np. 1 wyznająca w religię gdzie jest przykazanie "nie zabijaj" i jednocześnie zabijająca w imię tej religii. 2 na najniższym PRO okazuje się przeciwieństwem altruisty, ciągle narzeka i wymaga pomocy i zainteresowania od innych. U 4 może tak się zdarzyć, że w imię autentyczności będzie zachowywać się sztucznie, ale to nie będzie świadome i dopiero na niskim PRO, a nie tak jak u 3. Dla 3 nie jest to główna motywacja, więc może sobie pozwolić na to by nie być sobą, nawet jeśli w jej życiu jest w miarę ok.
Diamentowy Kruk pisze:Tak swoją drogą Sayna jak wytypowałaś się na 4? Pytam, ponieważ nie tak dawno pisałaś, że nie mogłabyś być przedstawicielką tego enneatypu. Pytam, ponieważ mam pewne podejrzenia co do twojego typu
Zauważyłam, że motywacja 4 jest moją główną motywacją. Jeśli pisałam, że nie mogłabym być 4, to musiałam mylnie podchodzić do tego typu. Trudno o tym pisać bez kontekstu, możesz podać link do mojego posta w którym tak pisałam? Bo już sama tego nie pamiętam.

Jakie masz podejrzenia co do mojego typu? Jestem otwarta na sugestie i propozycje, ale to musiałoby być mocno uargumentowane, bo aktualnie nie widzę innej opcji u siebie niż 4.



Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#32 Post autor: Ninque » sobota, 16 lipca 2016, 13:31

Polecam przeanalizować posta Ceres który jest w tym watku tylko trochę wcześniej http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 15#p345006

w sumie ten post opowiada też trochę o 4 i byciu w grupie
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Diamentowy Kruk
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 6 października 2015, 16:16

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#33 Post autor: Diamentowy Kruk » poniedziałek, 18 lipca 2016, 13:06

Ninque pisze:Polecam przeanalizować posta Ceres który jest w tym watku tylko trochę wcześniej http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 15#p345006
Podłączam się do tego co napisała Ninque, Ceres moim zdaniem wzorowo wytłumaczyła o co chodzi z 4kową autentycznością.
Sayna pisze:
Diamentowy Kruk pisze:3 zakładają maski nieświadomie
3 zakładają maski świadomie.

A tutaj z kolei polecam poczytać opisy 3, tam można znaleźć m.in. ten fragment
Naturalny urok osobisty nieświadomie przekształca w narzędzie manipulacji otoczeniem.
Sayna pisze:4 mogą zachowywać się nieautentycznie i tu się zgodzę, ale 4 robią to gdy są na niskim PRO, a 3 są takie na przeciętnych.
Właśnie niekoniecznie oba cytaty pochodzą z opisu 4 na 5 PRO.
To nie jest zupełnie nieuzasadniona obawa, ponieważ Czwórki prawdopodobnie wykreowały taką maskę dla siebie, która ma mało wspólnego z ich wychowaniem i doświadczeniem
Niemniej Czwórki ciągle są wystarczająco świadome siebie, żeby odróżnić swój wyidealizowany wizerunek od rzeczywistości. Z tego powodu czują się jeszcze bardziej skołowane i nieśmiałe
Sayna pisze:Jeśli pisałam, że nie mogłabym być 4, to musiałam mylnie podchodzić do tego typu. Trudno o tym pisać bez kontekstu, możesz podać link do mojego posta w którym tak pisałam? Bo już sama tego nie pamiętam.
O tutaj
Sayna pisze:Jakie masz podejrzenia co do mojego typu? Jestem otwarta na sugestie i propozycje, ale to musiałoby być mocno uargumentowane, bo aktualnie nie widzę innej opcji u siebie niż 4.
Postaram się odpisać na PW, jednak na wejściu zastrzegam, iż to moje obserwacje, które mogą co najwyżej nakierować Ciebie na pewien typ.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#34 Post autor: Agon » niedziela, 2 lipca 2017, 01:28

Coś o Czwórkach w kontekście autentyczności/fałszu http://warsztatdobregoslowa.pl/osoba-empatyczna/

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#35 Post autor: Warzywko » niedziela, 2 lipca 2017, 14:32

Mi się wydaję, że każdy typ może bawić się w przywdziewanie masek. Ja jako czwórka próbuję być autentyczny, ale czasami w niektórych okolicznościach ciężko być w 100% sobą. W pracy człowiek musi żyć w zgodzie z innymi i czasami udaję kogoś innego. Strasznie mnie to męczy, ale niestety życie, to nie bajka.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#36 Post autor: Wiatr1000 » poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:45

Warzywko.

To co sprawia problem u ćfurek, a sam mam do czynienia z jedną taką osóbką oraz mam skrzydło też takie, to zbytnie skupianie się na "sobie" i na odbiór otoczenia. Pasuje po prostu popracować nad dystansem oraz "olewactwem" ;) Lub inaczej "tu wi wisizm" :lol:
5w4 sp/so INTj – LII

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#37 Post autor: Warzywko » poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:51

Nie zawsze możesz wszystkich olewać. Czasami trzeba robić dobrą minę do złej gry.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#38 Post autor: Wiatr1000 » poniedziałek, 3 lipca 2017, 17:34

Warzywko, a czy ja mówię olewać ludzi? Czy raczej opinie i przejmowanie się co ludzie powiedzą?

Nwm jak to jest z wami, ale chyba 4 za bardzo się przejmują otoczeniem i nie tylko? Może warto nabrać dystansu do ludzi i robić swoje? Ja się nie przejmuję ludźmi, jestem zawsze jednakowy :D
5w4 sp/so INTj – LII

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#39 Post autor: Warzywko » wtorek, 4 lipca 2017, 14:28

Ja mam dystans do świata i do samego siebie, ale jednak czasami zdanie osoby którą szanuje potrafi zaboleć. Najgorsze to jest to, gdy robisz coś dla kogoś,a ta osoba tego nawet nie dostrzega :/

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#40 Post autor: Wiatr1000 » wtorek, 4 lipca 2017, 15:37

Warzywko to już jest umiejętność, którą trzeba w sobie się nauczyć, by nie przejmować się tym.
Bardziej reaguje emocjonalnie, złością, gdy okaże się, że mam coś do poprawy w pracy, niż to że ktoś mi coś okropnego na mój temat powie ;)
Pewnie dlatego, że u mnie jest i 5w4 jak i właśnie 9w1, gdzie krytyka pracy i dokładność pochodzi z 1 ;)

Ale sam chyba przyznasz, że ciężko żyć, gdy wszystko do siebie bierze, każdą rzecz i słowo, która druga osoba wypowiada? 5 są wrażliwe, lecz ja w sobie nauczyłem się tej cechy "grubej skóry" na opinie innych, bo nie da się normalnie żyć, w zdrowiu psychicznym i emocjonalnym wśród różnych ludzi. Trzeba być "twardym" na opinie i osądy ludzi. Gdy zbyt podlegasz otoczeniu i robisz jak otoczenie i ono z ciebie robi takie coś, co można z miejsca na miejsce przestawić i wszędzie ci dobrze będzie ;)

Czasami warto być sobą i mieć własne zdanie, inaczej wejdą ci ludzie na głowę. Możliwe, że już sporo obracam się wśród różnych ludzi i poznałem pewne cechy, zachowania, wzorem i zaakceptowałem to, że ludzie są jacy są i klepią co im się podoba. Ale bez własnej tożsamości tego kim jesteś będzie ci ciężko żyć wśród ludzi, bo mniej możesz walczyć o "swoje" :)
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#41 Post autor: Ael » wtorek, 4 lipca 2017, 16:08

Wiatr1000 pisze: Czasami warto być sobą i mieć własne zdanie, inaczej wejdą ci ludzie na głowę.
temat wątku pisze:Czwórkowa autentyczność i bycie sobą
XD
Ale bez własnej tożsamości tego kim jesteś będzie ci ciężko żyć wśród ludzi, bo mniej możesz walczyć o "swoje"
Powiedzieć coś takiego komuś, kto uważa się za Czwórkę* - bezcenne...

Prosiłabym bardzo o nierobienie z tego tematu wątku pod tytułem "Jak Czwórki powinny się zachowywać według użytkownika Wiatr1000", bo po pierwsze to jest nie na temat, po drugie te rady pachną trochę słynnym "zmień pracę, weź kredyt". No i są totalnie przestrzelone, jeśli chodzi o motywację Czwórek, dla których bycie sobą jest jednak bardzo ważne, o ile nie najważniejsze.

*Skoro Warzywko pisze w tym temacie, to zgaduję, że się za Czwórkę uważa...

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#42 Post autor: Wiatr1000 » wtorek, 4 lipca 2017, 17:39

Ael...

Trochę wśród ludzi różnych się obracam i widzę, jak się zachowują. Jeśli sądzisz, że ciągłe głaskanie czwórek po głowie i pocieszanie to dobra metoda w świecie, gdzie każdy stawia na swoim i walczy o swoje, to gratuluję. To że chcecie być wyjątkowe i wspaniałe jest cudne z założenia, ale ni jak ma do świata realnego i życia wśród ludzi. Ludzie zjedzą wrażliwe osoby.

Cięte riposty w moją stronę pominę, bo ja przez przebywanie wśród ludzi nabrałem ogłady w przeciwieństwie do bardzo chorych aspołecznych typów 4, 5 i lękliwych 6. Wybacz mi za taki "brak taktu" i urażenie czyichś uczuć, ale rzeczywistość czasami potrafi być bardziej brutalna, niż zamykanie się w swojej skorupie i snucie własnych obaw, lęków i smutków na swoim punkcie.

Ja tylko przestrzegam tego jak jest na "zewnątrz", gdzie typ 4 i 5 lubi być wewnątrz. I tak, mówi to 5. Typ, który powinien żyć w swoim świecie. Jednak mam silne połączenie z 8 i otwartość do ludzi :) I ludzi przestałem się bać, jak i wpadać z byle powodu własnej egzystencji depresję ;)

Więc pewnie nie dziwie się już czemu zamiast 5w4 mi wychodzi w teście już 9w1 ;)
5w4 sp/so INTj – LII

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#43 Post autor: Warzywko » wtorek, 4 lipca 2017, 18:12

Ael pisze:*Skoro Warzywko pisze w tym temacie, to zgaduję, że się za Czwórkę uważa...
Uważam się za 4w5. Cenię swoją indywidualność i chciałbym zawsze być sobą, ale życie takie proste nie jest. Zwłaszcza w pracy muszę poudawać kogoś innego, bo będąc sobą w 100% nie dałbym rady przeżyć dnia. Moje piątkowe skrzydło dodaje mi trochę racjonalnego myślenia i wyciągam fakty z obserwacji świata. W głowie można sobie żyć w idealnym świecie, ale tam na zewnątrz niestety są inne reguły. Nie brzmi to za fajnie, ale zakładanie klapek na oczy w niczym nie pomoże, a tylko zaszkodzi.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#44 Post autor: Wiatr1000 » wtorek, 4 lipca 2017, 23:51

Warzywko pisze:
Ael pisze:*Skoro Warzywko pisze w tym temacie, to zgaduję, że się za Czwórkę uważa...
Uważam się za 4w5. Cenię swoją indywidualność i chciałbym zawsze być sobą, ale życie takie proste nie jest. Zwłaszcza w pracy muszę poudawać kogoś innego, bo będąc sobą w 100% nie dałbym rady przeżyć dnia. Moje piątkowe skrzydło dodaje mi trochę racjonalnego myślenia i wyciągam fakty z obserwacji świata. W głowie można sobie żyć w idealnym świecie, ale tam na zewnątrz niestety są inne reguły. Nie brzmi to za fajnie, ale zakładanie klapek na oczy w niczym nie pomoże, a tylko zaszkodzi.

Właśnie o tym pisałem, jak jest w świecie.

Ael chyba za dużo marzy :P I się uparła personalnie do mnie :P

Jednak Warzywko jak zaczniesz udawać kogoś innego, niż jesteś, to tak cię zapamiętają. Nie warto się przejmować. Pewne zasady owszem w pracy obowiązują, ale trzeba być "twardym i być sobą. Nie warto, by każdy lubił, bo nigdy tak nie będzie ;)
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Czwórkowa autentyczność i bycie sobą

#45 Post autor: Ael » środa, 5 lipca 2017, 07:03

Wiatr1000 pisze: Ael chyba za dużo marzy :P
Skąd ten wniosek? Z tego, że napisałam innymi słowami, że twoje rozkminy "jedtem piątką i dziewiątką, a piątki robią tak i tak" jest nie na temat? Czy z tego, że doradzasz osobie chcącej być sobą, by była sobą? No i kto tu jest marzycielem, serio xD

Wyjaśnię jeszcze raz. Według teorii enneagramu Czwórkowa autentyczność i bycie sobą to jeden z głównych napędów wszelkich akcji Czwórek w życiu. Odpowiadanie na stwierdzenie kogoś "chcę być sobą ale nie zawsze się da" w sposób "bądź sobą, lel", jest nieco głupie, bo taka osoba już napisała, że CHCE BYĆ SOBĄ ALE NIE MOŻE (główny problem Czwórek na przeciętnym i niskim PRO). A potem jeszcze "mam dystans" i odpowiedź "to miej dystans!", trochę się to mija, nie uważasz? Naprawdę, to nie chodzi o to, że "Czwórki chca być wrażliwe i wyjątkowe" (chociaż pewnie dużo chce), tylko że nie dajesz rozwiązań. Od słów "miej dystans" jeszcze nikt go nie nabrał. Nie piszesz nic konkretnego, tylko ogólniki, które Czwórce nie pomogą, a wręcz mogą pchnąć na niższe PRO, jeśli trafisz na wyjątkowo pechową jednostkę.

Nie mówię, że masz głaskać ludzi po główce, ale dbaj choć trochę o to, by a) nie robić offtopów (to jest wyjątkowo irytujące), b) pisać rzeczy adekwatne do tematu.

ODPOWIEDZ